Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

zimování

+30
ludek
jaro
martinfarmář
Davi_K
Kedar
Martinn
Stanley_51
beny
RadekS
mejdlo
Rudolf M
ivik
Miloš
fedy
Peter1122
MArtin16
Martin Toman
marttini
jirkan
Moony
Thaedhas
linesman2
PetrS
patas
Standa.B
JardaD
dahe
anina
Radim K
J.J.
34 posters

Strana 15 z 20 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 20  Next

Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Josef Wed Jan 27, 2021 3:04 pm

Tak to je výborná diskuze, v podsatě si stačí přešíst příspěvky, které zde přibyly za poslední týden a je (skoro) vše o správném zimování napsané Very Happy .

Přesto bych měl dotaz k těm rozvodům elektřiny. Abych se přiznal, původně jsem také přemýšlel jen o kabelu, který povedu do krytů po povrchu. Trochu se bojím těch zásuvek, když nebude postavený kryt, musela by tam být nějaká dobře izolovaná skříňka vlastně po celou sezónu. Totéž na druhé konci kabelu. Máte někdo fotku, jak jste to řešili?
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro beny Wed Jan 27, 2021 7:05 pm

Rozvod elektřiny je úplně jednoduše řešitelný. I u mě, kde mám v podloží naprosto totálně nepropustný jíl, jsem s tím za mnoho let neměl jediný problém. Nemám to nikde detailně nafocení, ale alespoň pár fotek z výsadby a popis.
Do prostoru krytu je zemí přivedená chránička (červený kopoflex) na kabel, min 40 mm, lépe 65 mm (lépe se tím protahuje kabel na delší vzdálenosti, případně více kabelů). Trubky a hadice uprostřed výsadbové jámy jsou od závlah a meliorací. Palma vyšla prostorově zrovna do těchto míst.
zimování  - Stránka 15 DSC-0044

V prostoru krytu se pak na úrovni povrchu osadí "ventilová šachta malá" která se prodává v obchodech se závlahami, v které bude končit konec chráničky. V místě osazení šachty se před tím zemním vrtákem vyvrtá hlubší díra, která se vyplní štěrkem (na vsakování zálivkové vody). Šachta je zakryta zeleným víčkem, během sezóny je pod kačírkem.
zimování  - Stránka 15 DSC-0059

Na zahradě mám podružný rozvaděč se třemi zásuvkovými okruhy (každý je jištěný 20A jističem) a od něho jsou zemí rozvedené chráničky do všech krytů. Do chrániček používám kabel cyky 3jx 2,5. Konec kabelu v šachtě je ukončen gumovou zásuvkou na prodlužovačku s víčkem.
Po postavení krytu odkryji šachtu a do zásuvky zapojím panel s ovládacími prvky krytu (termostat na topení, časový spínač na ventilátor a mám tam ještě jednu volnou zásuvku pro nepředvídatelné případy).
Prosté a jednoduché.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Tom78 Thu Jan 28, 2021 6:32 am

Beny má vše dotaženo na nejv.level,paráda, proč nejsi můj soused :DJinak ohledně elektriky,taky vymýšlím zásuvky-ke každém kmenu palmy.Určitě se mi nechce dívat na trčící zasuvku v letní sezonu.Palmy stojí na rovině kolem nízký travník a max.zapuštěné světlo k osvětlení rostliny,tak jak na zahradách,třeba v egyptě.Takže zásuvky budou nějak zapuštěné s dobrým IP krytím a hotovo.Kabely do husího krku,uložené trvale v zemi...Napojení k jednotlivým palmám z hlavních žil jsou a budou ve spec.voděodolných krabičkách k tomuto účelu určených...Ono každý si s tím může pohrát jak chce,hlavně funkčně,hlavně bezpečně.

Jo tyhle debaty jsou super,osobně jsem za to velmi rád.Mimo téma elektrika,koupil jsem a dá se říct určitě,že mě inspiroval Beny,další polykarbonát 25mm,přidám na střechy krytů.Výměna za polystyrén,ted mi to tak nevadí,palmy jsou malé,ale jak budou větší,to světlo to fakt ubírá.Myslím si,že je to jedno,že palmy v zimě spí Very Happy a nepotřebují tolik světla,ale když se dívám z okna na zahradu at jde na palmy víc vidět Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro beny Thu Jan 28, 2021 8:50 am

Tome, do Plzně je to po dálnici kousek (když je zrovna průjezdná) Laughing Laughing

Ty štěrkové díry mám vyzkoušené i pod zapuštěná světla. Sice mají psané dostatečné IP, ale když jsem to viděl v praxi, tak jsem raději ty díry pro klid duše přidal.

Taky jsem zkoušel do stropu polystyren (to je i jeden z důvodů, proč jsem začal používat latě 5 x 5 cm - protože se do nich dá pohodlně vmáčknout 5 cm polystyren a krásně se tím zesílí v případě nutnosti izolace). Přes zimu je to skoro jedno, ale přichází období kdy polykarbonát na střeše oceníš. V tomhle nejistém období, kdy přes den může svítit slunce (palmy se probouzejí) a v noci je silný mráz, tak polystyren už dost stíní. Navíc plocha 5 x 1,5 metru (kterou jsem měl vyplněnou polystyrenem já), je docela dost velká hromada na uskladnění přes léto.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Tom78 Fri Jan 29, 2021 6:52 am

Very Happy jo kousek...
5x1,5m to je skleník :DTo já mám zaprdky,105x100 takže s tím polyšem,to bylo,že jsem si řek,že to něco pomůže,navíc mám letos jen 3 kryty 1x1x2.
Tak na stavající budky +nové příjde přidat polykarb.25mm+základ 10mm střecha=35mm to by mohlo být lepší,i když si myslím,že ten polyš.bude učinější.Každopádně bez něj to bude vypadat lépe.On je jen položený na střechách( 10cm) a přikurtovaný aby neuletěl.
No a přiznám se,že mě zase zlákala i přijatelná cena.Včera v garáži jsem se jen kochal jakou mám zásobu lexanu na další kryty 10mm,16mm,25mm Very Happy Takže jsem nažhavený do stavení.A aby toho polykarbonátu na zahradě nebylo málo,tak jsem na podzim koupil ještě skleník 4x3x2.1 =na zeleninu :DJinak se skladováním problém namám,samozřejmě toho nemám tolik co ty a ostatní a ani už více nechci,zahrada je naštěstí malá 8)PS:Ty magnolie máš boží bounce

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Josef Fri Jan 29, 2021 9:08 am

Je fakt, že největší úniky tepla jsou střechou. Hledal jsem koeficient úniku tepla pro polykarbonát 10 a 16 mm a pro polystyren 50 a 80 mm. Ten polystyren je na tom mnohem lépe, takže udělám pro střechu dřevěný rám a do něj polystyren. Bude velice jednoduchá mnotáž, protože stačí tuto střechu jen položit na boky a přišroubovat. Vše bude přikryté z důvodo vzhledu a ochrany polystyrenu (pravděpodobně tenká OSB deska).
Vůbec bych se nebál nedostatku světle, protože to se dostatne do krytu z boků, kde je polakarbonát 10 mm. Navíc v zimě je asimilace palem velice snížená, proto to světlo bohatě stačí. Budou na tom nesrovnatelně lépe, než palmy zabalené do folie, které vidím ve svém okolí.
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Tom78 Mon Feb 01, 2021 6:20 am

Tak dnes -13st,kryty páráda, letos po třetí topí.Tak si říkám,že by mě to moc nebavilo zimovat-styl rozbalit,zabalit,hlavně řešit mám to vše zabalit nebo to risknu- hraníční teploty.:DMám v zájmu,aby jsem na jaře měl spíše hezké rostliny,než pokusné koštááátka,jak třeba Marek Malec z Bestpalm.pl :DSamozřejmě každého věc Cool

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro beny Mon Feb 01, 2021 10:23 am

Zde celou noc -6,8°C. Párkrát mě to seplo i ve velkým trojkrytu, kde kvůli čerstvé výsadbě držím +1 až +3°C. Jenom mě odešel další cirkulační ventilátor (uprostřed třetí sezóny, značka Orava - nebrat!). Nejde ani tak o ty tři stovky za nový, ale v obchodě z nějakého mě nepochopitelného důvodu považují ventilátory za letní zboží. Takže když je začnu začátkem zimy nakupovat, tak je mají uklizení v regálech pod stropem a musím vždy někoho ukecat aby tam vylezl a krabici sundal. Very Happy
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Josef Tue Feb 02, 2021 9:16 am

Měl bych jeden dotaz, který se týká podkladové plastové pásky mezi PC a dřevěnou konstrukci. Měla by se používat, ale co se stane, pokud se tam nedá?

Ještě jsem přemýšlel nad tím, jak tu někdo psal, že nepoužívá lišty na zakončení polykarbonátu. Pokud je z boků PC otevřený, mezi stěny proudí chladný vzduch, takže se zbytečně zvyšují náklady na topení.
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Tom78 Tue Feb 02, 2021 10:54 am

Izoluju vše i větrací okenka i výřezané otvory pro ně.Z důvodu co jsi napsal.Mě to tak nějak říká selský rozum.Včera jsem dokončil,zalepil další desky 25mm z otevřené strany jsem na ně natavil,tavnou pistolí takový ČIRÝ ohebný pásek z pvc -ohl jsem ho do tvaru U .Zatím drží.Mám z práce,používá se-je součástí jistých výrobku co vyrábíme.Určitě jde i něco vymyslet jineho na tento způsob ukončení,zaizolování desek.
Jinak konstrukci mám hliník,podkladovou pásku mezi ním a polykarb.nemám.V mém připadě neni ani třeba.

Beny, to moc dlouho ventilátor nevydržel.Jsem zvědav na moje ventilační křusky(250kč)1-větrák,2-1000w-3-2000w jak dlouho vydrží,ono to asi v těch podmínkách dostává zabrat... 8)Ale topím olej.radiátor větrák zapne jakmile jede topení-radiátor jen aby to trochu pohýbalo se vzduchem...Zatím to funguje skvěle,no ale topilo jen 3x za celou dobu co mám dané kryty.. Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Josef Tue Feb 02, 2021 12:27 pm

Právě teď jsem pokusně doma (kryty budou až příští zimu) připojil ventilátor z počítače k adaptéru s výstupem 12V. Funguje to. Takže ty máš 2000 W, já 6 W Very Happy Fouká to docela dost, mohlo by to na kryt 1 x 1x 2 m stačit.
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Tom78 Tue Feb 02, 2021 4:17 pm

Ne,olejový radiátor má 500w tím vytápím/k tomu zapne fukar -ventilátor/může i topit) ale přepnutí jen na větrák ne topení ten má 18w. Mám také kryty zatím 1x1x2m velmi rychle to vytopí na zadanou teplotu na termostatu... Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Josef Tue Feb 02, 2021 4:32 pm

Jakou značku olejového radiátoru používáš? Já mám dva a chci ještě jeden přikoupit
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Petr Tue Feb 02, 2021 5:12 pm

Zdar vespolek,
Vím, že to do tohoto téma nepatří, ale aktuálně se sem dost píše. Můžete mi doporučit nějaký draselný hnojivo na vyzrávaní pletiv mrazuvzdorných palem? Tekutý hnojivo nepoužívám vůbec, dával jsem krystalon a míchal si různý dryáky draselnou sůl s dolomitem a třeba trochu superfosfatu (draslík, hořčík, fosfor), pak třeba trochu bio 😀 močovina, koncentrát ze slepičinců (dusik).
Nemůžu nějak uškodit tou draselnou solí?
Díky za připomínky a tipy 😀 Jaro se pomalu blíží, tak na dobrý rozjezd.

Petr

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 16. 08. 20
Location : Vedrovice - 256 m.n.m., Jižní Morava

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro beny Tue Feb 02, 2021 7:12 pm

Pokud se se styčné plochy polykarbonátu s kostrou krytu nepodlepí těsnicí páskou (používám 15 nebo 30 mm) dochází po sestavení k netěsnostem. Každá netěsnost nebo tepelný most se projeví sníženou izolační schopností krytu. Tím vzroste četnost spínání vytápění a vzroste spotřeba elektřiny. Netěsnosti se projeví až časem, kdy vlivem rozdílů teplot dojde k mírným průhybům desky. Kryt po sestavení může vypadat těsně, ale nyní začíná právě to počasí, kdy se konstrukční hříchy projeví.

V otevřených mezerách polykarbonátu k žádnému proudění vzduchu nedochází, protože jsou na to mezery příliš malé (fyzika 8 třída). Z mnoha zim mám ověřeno, že se tím izolační schopnost polykarbonátu nijak nesnižuje. Takže zakrývám jen hrany ne střešních dílech. Pokud na tom někdo trvá, tak použijte ventilační samolepicí pásku k tomu účelu prodávanou v příslušenství desek. Případně lze na řezanou hranu namáčknout plastovou "U" lištu nebo hliníkovou "F" lištu. Docela určitě to nezalepujte neprodyšně. Časem dojde k vytvoření kondenzátu v dutinách a protože dutinami neproudí vzduch (viz první odstavec) je jediná možnost gravitační odtok. Proto se polykarbonátové desky musí vždy montovat dutinami na svislo. Pokud se kondenzát nashromáždí v dutinách, a nemá kudy vytéct, velmi výrazně to sníží izolační schopnost desky. Po zmrznutí může dojít i k poškození struktury.


Naposledy upravil beny dne Wed Feb 03, 2021 6:51 am, celkově upraveno 1 krát
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro beny Tue Feb 02, 2021 7:16 pm

Jo a ještě jedna poznámka k podlepení desek těsnicí páskou. Při sundavání desek po zimním období (což vřele doporučuji) slouží i k označení strany polykarbonátové desky bez UV filtru.

Olejový radiátor stačí ten nejlevnější a nejslabší, co seženete. Většinou se stejně dělají v jedné fabrice a firmy si na to jen lepí svoje logo. Já kupuji v Bauhausu po cca 500,-Kč. Se to nezdá, ale vyhřeje hodně. Ve velkém trojkrytu mám v každém rohu jeden a uprostřed pracovní fukar nastavený na 1000W. Teplota na termostatu nastavená +1 až +3°C (kvůli nové choulostivější výsadbě - první zimy po výsadbě dávám teplotu vždy trochu víc) a za mrazu dochází k zapnutí tak na 5 minut jednou za hodinu, možná i déle.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Tom78 Wed Feb 03, 2021 7:49 am

Olejový radiátor mám nějaký kolem 600kč-tristar-všechno na jedno brdo, snad chvíli pojede (500w).Na tu fyziku jsem chyběl :DBeny na spodku desky,teda namáš nic,žadná lišta?To jsem hloupý,jestli tam nebroudí vzduch,tak to je jasné... Mám pásku lišty,kondenzát není...Ten spodek když tak žeby jsem oddělal,aby případný odtekl..

Ohledně hnojení,je tady toho napsáno dost jinde myslím,alsp.mě to docela pomohlo...Já-granul.slepičince při výsadbě,pak kristalon gold,ale lehce všeho s mírou...
A s tím jarem,blíží se jo jo,to je alsp.pozitivní myšlení,20.2. chci navštívit Babice p.Molkovou začiná prodávat rostliny :DSnad nebude sněžit.. Cool

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Petr Wed Feb 03, 2021 9:06 am

Do Babic mam taky naplánovaný výlet hned, zjara.

Petr

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 16. 08. 20
Location : Vedrovice - 256 m.n.m., Jižní Morava

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Tom78 Wed Feb 03, 2021 9:51 am

Very Happy No a březen Přibice kuknout co přijede hezkého za palmy Very Happy .Jižní Morava,ta už mi chybí,hlavně ty sklépky s vínem a výlety Cool Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Wed Feb 03, 2021 12:01 pm

Petr napsal:Zdar vespolek,
Vím, že to do tohoto téma nepatří, ale aktuálně se sem dost píše. Můžete mi doporučit nějaký draselný hnojivo na vyzrávaní pletiv mrazuvzdorných palem? Tekutý hnojivo nepoužívám vůbec, dával jsem krystalon a míchal si různý dryáky draselnou sůl s dolomitem a třeba trochu superfosfatu (draslík, hořčík, fosfor), pak třeba trochu bio 😀 močovina, koncentrát ze slepičinců (dusik).
Nemůžu nějak uškodit tou draselnou solí?
Díky za připomínky a tipy 😀 Jaro se pomalu blíží, tak na dobrý rozjezd.

I kdyby si napsal do jiného tématu, tak ti bude odpovězeno Very Happy .

Pokud chceš hnojit, tak cokoli co má nápis Podzim je vhodné, díval jsem se, že snad všechny běžné komerční značky obsahují hodně vysoký podíl draslíku. Navíc je to vyvážené i malým podílem dusíku a značným podílem fosforu. Kristalon má třeba dobrou řadu.
Draselná sůl je ok, ale velmi snadno se to sní přežene, jelikož je to vlastně jen čistý draslík.

Mě osobně se osvědčilo nejvíce, hnojit palmy běžným způsobem nejdéle do konce července a pak to utnout. Do zimy dusík vyprchá a draslík zůstává ještě měsíce, než ze rozštěpí.
Popřípadě je tu možnost palmy nehnojit vůbec, je i studiemi prokázáno, že v chudších půdách jsou rostliny více odolné na mráz.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Petr Wed Feb 03, 2021 3:13 pm

Díky Rudo za odpověď a ještě větší díky za yuccy, dnes mi dorazily, super 😉

Petr

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 16. 08. 20
Location : Vedrovice - 256 m.n.m., Jižní Morava

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Petr Wed Feb 03, 2021 3:18 pm

Do Přibic taky vyrazím, mám to, co bych kamenem dohodil. Mívají super kousky, mám už od kluků hodně rostlin. Very Happy

Petr

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 16. 08. 20
Location : Vedrovice - 256 m.n.m., Jižní Morava

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Tom78 Thu Feb 04, 2021 6:08 am

Jj mají,taky mám,taky mám :DTu Jížní Moravu i závidím,vždy když jsem tam byl,jde poznat,že je tam lepší počasí a tepleji,oproti naší oblasti.Přitom je to docela kousek..Na pěstování exotiky určitě lepší  Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Josef Thu Feb 04, 2021 2:59 pm

Benny, používáš mezi polykarbonát a dřevěnou konstrukci tuto pásku?
Podkladní samolepicí pěnová páska Guttagliss
délka 30 m
šířka 30 mm
tloušťka 3 mm
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro beny Thu Feb 04, 2021 6:02 pm

Těsnicí pásku používám tuhle: https://eshop.zenit.cz/spodni-tesnici-mikropryz/variant/seda-30-0-319-30/
Tam beru už i všechen polykarbonát.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 15 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 15 z 20 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 20  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru