Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

zimování

+30
ludek
jaro
martinfarmář
Davi_K
Kedar
Martinn
Stanley_51
beny
RadekS
mejdlo
Rudolf M
ivik
Miloš
fedy
Peter1122
MArtin16
Martin Toman
marttini
jirkan
Moony
Thaedhas
linesman2
PetrS
patas
Standa.B
JardaD
dahe
anina
Radim K
J.J.
34 posters

Strana 9 z 20 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 20  Next

Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Sun Dec 25, 2016 6:21 pm

Dobrý hele Smile . Máš to nějak jištěný proti větru? Nebo je zahrada v závětří?

Každopádně jak tak koukám, tak příští rok budeš zase navyšovat, pěkně ten Trachýk vyletěl nahoru! Smile
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Miloš Sun Dec 25, 2016 7:59 pm

Ahoj, mám to jištěné proti větru zevnitř roxorama a dlažbou, docela tu fouká, tak by to bez toho ani nešlo. Jinak doufám, že alespoň na 3 roky kryt bude stačit, je cca o 60 cm vyšší než Trachýk.

Miloš

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 31. 05. 16
Location : České Budějovice 409m n. m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Mon Dec 26, 2016 4:38 pm

Zdravím vás ešte by som potreboval poradiť s tým koľko vody môžem použiť na jednorázové zaliatie teraz v zime keď mám washingtonky v izbe pri teplote cca 20 stupňov ide o to že ich nechcem preliať a chcem zamedziť zahnívaniu koreňov.  Palmičky už majú pár ružicových lístkov a rastlinky majú tak rok + - . Poraďte mi prosím - ďakujem a ďakujem za radu ohľadom rosenia nakoľko som si myslel že je potrebné rosenie aspoň v lete ale tak už viem že nerosiť čiže ďakujem za každú radu

Pre lepšiu predstavu prikladám foto palmičky

zimování  - Stránka 9 6ir4a0

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Tue Dec 27, 2016 10:24 pm

Ešte by ma zaujímalo či 2,5 dcl vody na dva týžkne pri izbovej teplote 20 stupňov je veľa alebo málo? Viem že sa na to ťažko odpovedá no chcem zabrániť preliatiu a zároveň zbytočnému presýchaniu nakoľko pokiaľ dobre viem tak substrát by ani v zime nemal medzi jednotlivými zálievkami úplne preschnúť suchá by mala byť len vrchná časť pôdy ak sa nemýlim. Pomôžte mi prosím som vďačný za každú radu či k tomuto alebo predchádzajúcemu môjmu príspevku. Ďakujem

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Wed Dec 28, 2016 11:26 am

Zalej palmu, třeba litrem vody, aby voda protekla do podmisky, nech substrát trochu nasáknout. Po pár minutách přebytečnou vodu vylej a máš zalito možná i na několik týdnů.

Před a po každé zálivce si zkusit zvedat květináč, strčit prst do hlíny a postupně si udělat svůj obrázek o vlhkosti půdy. Nikdo ti neřekne, v jakých frekvencích zalívat a kolik tam nalít vody, záleží totiž dokonce i z čeho je substrát, jak moc saje, nebo jak moc je rostlina prokořenělá.

Mé zkušenosti jsou takové, že velké květináče drží vodu perfektně velmi dlouho, zvláště ty kónické. Vlhký substrát se drží nejvíce dole, tam kam není vidět a kam nejde strčit prst, ale v momentě, kdy nedosáhneš prstem na vlhkost, je to už třeba na zalití.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Wed Dec 28, 2016 12:31 pm

Ďakujem chcem sa ešte opýtať či som urobil dobre ak som palmičky premiestnil na chodbu kďe majú teplotu nižšiu tých 15-16 stupňov. Je dobré ak namiesto litra vody zalejem každý týždeň napr 2,5 dcl vody tak aby bol substrát vždy jemne vlhký ale zároveň mi nezahnívali korene pýtam sa preto lebo aj keď zalejem palmy len 2,5 dcl vody tak už voda preteká cez substrát. Predpokladám že keď sú na chodbe kďe je tých 15-16 stupňov tak tých 2,5 dcl my namiesto toho týždňa vydrží palma bez polievania aj dva týždne alebo sa mýlim? Budú mi palmy rásť aj pri teplote tých 15-16 stupňov? Nevadí keď to nezalejem tým litrom vody pýtam sa preto lebo mám pocit že mi ešte stále trochu zahnívajú korene od preliatia. Ďakujem za každú radu

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Wed Dec 28, 2016 3:01 pm

Ešte jedna dôležitá vec ktorú som sa zabudol opýtať a to je že akú teplotu resp mráz dokážu takéto malé palmičky zvládnuť pýtam sa preto lebo washingtonky pokiaľ sa nemýlim sú mrazuvzdorné do určitej miery no neviem do akej miery je tá mrazuvzdornosť u takýchto malých palmičiek. Ide o to že mám možnosť ich dať do pivnice no je tam len malé okienko tak neviem či by im nevadil malý prísun svetla a druhá vec je teplota tá tam býva cez deň tých 5-8 stupňov no cez noc sa občas stáva že sú tam aj teploty pod nulou tak neviem ako by to zvládly a či je pre ne lepšia radšej nižšia teplota s tým že budú mať podstatne menej svetla alebo radšej viac svetla a teplota okolo tých 15-17 stupňov. Pýtam sa preto lebo pár príspevkov nado mnou pán písal že mal tiež ten problém ako ja ( premokrenie koreňov ak sa nemýlim) a od kedy ich dal do pivnice tak je všetko ok no neviem akú teplotu má v pivnici a ako často ich zalieva nehovoriac o tom že neviem koľko svetla tam majú. Ďakujem za rady

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Wed Dec 28, 2016 6:29 pm

Nech je na té chladnější chodbě, malé semenáče jsou dost citlivé na dlouhodobý chlad a nedostatek světla. Nedokáží přežít to, co snesou velké palmy levou zadní. Zimování ve sklepě nebo v tom pipovaru si nech až bude palma veliká a těžká, to jí pak bude vyhovovat takové zimování Smile .

Vyhýbám se ti odpovědět, kolik přesně a kdy do palmy nalít. Pokud máš pocit, že jí zahnívají kořeny, tak je lepší se o tom přesvědčit a na kořeny se podívat. Můžeš zároveň vidět, na kolik je po týdnu suchý substrát po zalití té masy vody jak píšeš a udělat si o tom obrázek sám.
Jde jen o leden, v únoru už je světla více a pokud je rostlina na okně, už vyšší míra zálivky nevadí. V březnu je už i na chodbách od slunce teplo, tak se může začít i hnojit pirat .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Wed Dec 28, 2016 7:03 pm

Ďakujem asi to tak urobím len sa bojím aby som pri vyberaní palmičky neutrhol alebo ich nejako nepoškodil keďže je palmička malá a má tenký kmienok. Dám na vašu radu a umiestnim ju na tú chodbu kďe je viac stupňov resp je to také pohyblivé lebo z rána je tam tak cca 15 stupňov a ku večeru je tam aj 18 keň je v dome teplejšie. Nieje teplota 18 stupňov už privysoká na zimovanie palmičiek? Viem ide len o jeden stupeň nad tých 15 až 17 čo písal ten pán v tom príspevku v ktorom je napísané ako zimuje palmy on ale nedalo sa mi neopýtať. Vody som nalial pol litra a počkám dva týždne cca a uvidím ako bude reagovať palma resp jej lístky. Ďakujem za každú radu nakoľko som úplny amatér :-)

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Wed Dec 28, 2016 8:10 pm

Není to vysoká teplota, je to ideální teplota jak pro tropy, které v této teplotě dokonale spí a přesto nenachladnou, tak pro subtropické malé palmy, které v tom v pohodě přezimují bez škod. Zvláště pár leté semenáče subtropů jsou při zimování problematické, často trpí na nerovnováhu vláhy u kořenů a dochází k poškozování. Při světle a 18°C je zimování takřka bez problémů Smile . Pokud palmu nehodláš otužovat nebo tak, je zbytečné jí zimovat v chladu. A malým semenáčům to na rozdíl od velkých palem nevadí (pouhá otázka světla, palmu v 30 L květináči těžko dáš na parapet okna).


Tak a konečně zazimováno i zde, přes nový rok nebudeme doma a nějaké ochlazení je ve výhledu, nerad bych se stresoval, jestli by přišly silné mrazy, tak jsem oprášil první samoregulační kabel co na zazimování používám. Je ho tam 15 m, a u země je ještě jeden menší kabel obyč teraristický, pro jistotu, protože palma není v bedně ale v bigbagu.
Dále stojí za zmínku termostat, asi poslední v Evropě co šel letos koupit Laughing , ale byl jsem už odhodlaný ho reklamovat, protože když měl sepnout tak nejel a naopak když měl nastavený jiný teplotní rozhraní tak jel. Nakonec se mi ho podařilo zprovoznit a každý den jsem ho zkoušel dávat do mrazáku a pak už fungoval bez potíží. Ovšem těžko říct jestli se během zimy zase nerozbije Evil or Very Mad .
zimování  - Stránka 9 15785558_1297500620273079_414549635_o
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Wed Dec 28, 2016 8:28 pm

Ďakujem za odpoveď ešte by ma zaujímalo ako mám postupovať a čo mám robiť prípadne aký prípravok použiť ak by som mal zahnívajúce korene a nemôžem nejako ublížiť palmičkám pri vyberaní z črepníka hlavne ak sa jedná o 5l kvetináč a malú palmičku. Ďakujem :-)

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Wed Dec 28, 2016 9:38 pm

Ne je to v pohodě, dej dlaň na substrát tak, aby byla palma mezi prsty a obrať květináč vzhůru nohama. Květináč vyklepni pár pohyby druhou rukou směrem na horu. Myslím si, že bude pěkně prokořenělá a kořenový bal bude držet tvar, takže se nerozsype. Pokud budou nějaké kořeny shnilé, můžeš je odstřihat. To by ale pomohlo spíše celý bal vyklepat od hlíny, aby bylo vidět na všechny kořeny, ale to je dost radikální a nemyslím si, že to bude případ této palmy.

Ale můžeš vidět tim vyklepáním, jestli nebude substrát moc udusaný ve spodu, jestli bude mokrý a přesto hodně tvrdý že do něj nepůjde ani prst zastrčit a kořeny palmy nebudou až u dna, chtělo by to zvolit jinou směs pro kořeny. Cokoli kde je hodně písku stačí, písek půdu neudusá.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Wed Dec 28, 2016 9:50 pm

Ďakujem tak ja to skúsim do substrátu by som prst strčil no išiel by asi ťažšie ale voda ním preniká rýchlo tak si myslím že by nemal byť veľmi utlačený palmičky som presádzal do väčšieho kvetináča len pred pár mesiacmi vymenil som litrový za päť litrový tak neviem či už bude substrát celý prekorenený tak sa bojím že sa mi zemina rozpadne a použil som substrát na palmy od firmy floria neviem či som zvolil správne no nechám si poradiť. Myslím si že substrát bude trocha utlačený ale to skôr usadol aj keď som dal na dno kvetináča keramzit tak neviem či meniť celý substrát sám sa na to adi neodvážim.

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro ivik Thu Dec 29, 2016 6:27 pm

Z litrového do 5 litrového je moc velký rozdíl. Palma bude náchylnější na přelití, takže raději šetři vodou, nezalévej nijak často, dělej větší přestávky. Hlavně vyber místo hodně na světle
ivik
ivik

Poèet pøíspìvkù : 146
Join date : 08. 04. 14
Location : Brno, 250 m n.m-

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Thu Dec 29, 2016 6:43 pm

Ďakujem čiže pol litra vody raz za dva týždne je asi veľa a radšej zaliať menším množstvom vody? Ďakujem za radu

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro RadekS Thu Dec 29, 2016 8:30 pm

teda to je maraton o nějaký malý palmě.. dej ji do země a zatop a nemusíš řešit, zda ji plivneš jednou či dvakrát do květníku... a když chcípne, tak si kup za stovku novou, ne Very Happy

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Thu Dec 29, 2016 8:49 pm

Nie je to len o nejakej malej palme ale o tom že ako úplny amatér žiadam o rady ktoré mi pomôžu do budúcna v pestovaní a nezačal som s tým pre to aby som si každý rok kúpil nové palmy ale pre to aby mi tie palmy vydržali čo najdlhšie a aby som si ich od mala vypestoval...

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Sun Jan 01, 2017 5:54 pm

Zdravím ešte by som sa chcel opýtať čím to môže byť keď sa mi na ružici lístkov každý jeden oddelený lístok ako keby sťahoval resp jeho obe polovičky sa sťahujú do seba lepšie povedané k sebe a hnednú...v čom môže byť problém čo robím zle? Dočítal som sa že keď sa listy scvrkávajú tak palme odhnívajú korene tak sa chcem opýtať či tomu zabránim tým že palmy nechám resp substrát a budem polievať len veľmi slabo tak deco dva na dva týždne kedže sú palmy v teplote 15-18 stupňov alebo je potrebné aj niečo iné? Ináč jednu palmičku som preobrátil a vzbral s kvetináča a okrem toho že sa mi hnila rozpadla boli spodné korienky také zažltnuté a prerastené v keramzite tak som ich ostrihal a rastlinku vrátil späť do substrátu tak neviem či ich mám teraz dať radšej do tepla resp teplota tak 20-21 stupňov aby rýchlo preschol substrát a potom ich späť vrátiť na chodbu a polievať oveľa menej resp skoro vôbec vzhľadom na teplotu na chodbe ktorá je 15-18 stupňov no neviem či to nemá už tá palmička ktorú som vybral s kvetináča následkom môjho počínania už spočítané...čo mám urobiť poraďte prosím Ďakujem

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jan 01, 2017 11:30 pm

Petře Shocked , prosím, hoď své nadšení na pár měsíců do klidu Smile .
Nestříhej žluté (živé!!) kořeny mladým palmám, rostlinu umísti na světlé místo, tedy na okno kde je teplota 15-20°C a zalévej méně, než je obvyklé.
Více se dozvíš na jaře, palmy reagují většinou až v květnu, na to, co se v zimě pokazilo. Palma může přijít nyní o většinu listů, ale růst stejně začne až za několik měsíců, až bude den dostatečně dlouhý a slunečný.

Pokud si nejsi jistý, jestli děláš vše v pořádku, vysaď raději nové Washingtonky, nebo i tak pro radost Smile , ne pro starost Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Peter1122 Mon Jan 02, 2017 9:24 am

Ďakujem ja viem že som až príliš horlivý no len by som nechcel aby mi palmý úplne vyhnili a zaťiaľ ešte stále neprestali zahnívať a čo je horšie zahnívajú postupne aj mladé výhonky ale ako píšete výrazne obmedzím zálievku aj viac ako o polovicu a palme nechám úplne preschnúť substrát a uvidím čo s nimi bude

Peter1122

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 03. 12. 16

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jan 02, 2017 11:44 pm

Čeká nás zajímavé období co se týče zimy, hned tuto sobotu to u nás vypadá na -16°C, doufám, že napadá nějaký sníh. Mimochodem aspoň u nás letos ještě žádný nenapadl, ne tedy měřitelná pokrývka, což je tuším rekord všech zim Smile .

Dále, mrazy se propadnou hodně na jih a například Bulharsko čeká pár zajímavých dní, pro Plovdiv jsou hlášeny mrazy v noci -17°C a přes den -10°C, ale nebudou to mít zadarmo, napadne tam totiž před tím sníh (jak jinak), aktuálně tam očekává palmová metropole vrstvu, před těmito mrazy, 30 až 50 cm.
Zimu si užijí i jižněji, třeba Atény až -4°C, Řím -5°C. Zima opět zasáhne Turecko, kde se zvláště ve vyšších polohách očekávají enormní sumy sněhu, spekuluje se až o 250 cm, tedy jen ve vybraných polohách, na většině míst méně.

Tentokrát má aspoň pár symbolických centimetrů napadat i v ČR, aby nám to nebylo líto Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M Fri Jan 13, 2017 11:32 pm

Ahoj, i v návaznosti na můj poslední příspěvek, kdy se blížila do Evropy vlna mrazů, se začínají vyrojovat články o exotice a škodách způsobené mrazy.

Nejprve jsem chtěl říct, že jsem se vůbec do tohoto tématu pouštět nechtěl. Nicméně informace, ze kterých čerpám, jsou volně přístupné na facebooku a může si je vzít na paškál kdokoli jen chce. Svým způsobem to udělám rád, první a veřejně, už jen proto, že pěstitel na kterého narážím, se nebojí chlubit svými cituji "viac ako 20 ročnej praxe s pestovaním paliem". Nechce se mi ho jmenovat, ale kdo se v těchto kruzích pohybuje, hned ví o kom je řeč.
Ano, já takové zkušenosti nemám, ani jsem se s tím nikdy nechlubil a chlubit nebudu. Horko těžko si tak vysvětlit, ty pro mne otřesné zkušenosti, které se neustále od tohoto letitého pěstitele dozvídám. Pozor, být to obyčejný pěstitel-nadšenec, absolutně bych nikdy nic nevyčítal na jeho adresu!! To bych si jako nadšenec a prodejce nedovolil, na to pozor Exclamation . Byla by to jeho věc, jak se k rostlinám chová. Bohužel on je i "vlivný" prodejce svých palmových výpěstků i dovozu, je tak na jiné úrovni, dává o sobě často vědět, netají se svými dechberoucími zkušenostmi a snaží se inspirovat ostatní k pěstování exotiky. Tu inspiraci na 100% beru a podporuji vše, kdo se o to snaží, ale neberu ty "profesinální" rady na primitivní úrovni, které pak kazí jméno všem palmařům, protože záčátečník si bere příklad od toho nepravého..

Před pár dny, vyšel na facebooku zajímavý článek, od tohoto pěstitele, o zimování Trachycarpusu u něj na zahradě a bilance škod palem na Slovensku. Já se běžně rozčiluji i nad malými a nevinnými články či překlepy v časopisech a knihách, ale tohle mě opravdu zvedlo ze židle Very Happy .

Já si dovolím vytáhnout z několika plodných článků určité sekce a postupně je komentovat, je toho hodně a kdo není v obraze, by nechápal.
1."Po tejto zime sa počet paliem rastúcich v záhradách veľmi zredukuje. Podľa môjho odhadu zahynie na Slovensku 30 až 70% paliem. Budú to hlavne palmy, ktoré boli dovezené zo zahraničia, slabé a málo odolné rastliny".
..Laughing , chce se mi brečet nad touto úvahou, vysvětlení níže.

2.(navazuje na bod 1) "Rastliny ľudí, ktorí im nevenovali dostatočnú pozornosť, ktorí nepotrebovali pomoc, keď sa im ponúkala. Zanedbali zazimovanie paliem, vetranie a tí ktorí dali na rady neskúsených predajcov rastlín"
... k tomu nemám co vytknout, pokud sám majitel palmu na zimu nepřipraví, palma to za něj neudělá. Jenže čtěte níže Very Happy .

3."Na internete sa dajú násjť „zaručené“ články a návody, ako sa o palmy starať. Starostlivosť sa však nedá zovšeobecniť. Niečo iné platí pre rastliny pestované na juhu Slovenska a niečo úplne iné pre rastliny rastúce v chladných oblastiach. Aj v rámci jedného mesta sa starostlivosť môže dosť líšiť!"
... ANO! Například zde: http://tropik.cz/cms.php?id_cms=329
zde: http://tropik.cz/cms.php?id_cms=304
nebo i zde Smile : http://tropik.cz/cms.php?id_cms=10
Nemám 20 ročné skusenosti, ale jsem si jist, že stejná palma se dá zazimovat stejně od severního pólu po Filipíny. Stačí jí prostě ZAZIMOVAT jak se sluší a patří pro dané klima.

4. "Je to však aj o ľuďoch, ako sa o ne dokázali postarať a ochrániť ich pred silnými mrazmi, ktoré tu neboli už roky. Čo dodať? Mrazí ma každá uhynutá palma"
... dostáváme se k důležitému bodu, který vysvětlím níže. Ano je to o lidech a lidi by si měli brát příklad ze svého prodejce jak se ke svým rostlinám chová. Pokud se prodejce chová k rostlinám jako malé neinformované dítě, není pak divu, že odhadovaná 70% úmrtnost palem na Slovensku pak je i realitou, právě díky tomu prodejci!!Laughing

5."Ak pestovateľ a predajca nemá aspoň minimálne 10 ročnú históriu pestovania a nevypestoval sám aspoň 1000 paliem, tak ten nebude váš silný partner a môžete nato doplatiť len vy"
... tohle je tak alibistický a nedomyšlený argument, že ač se mě netýká, tak se rád vysměji tomu kdo to vyspustil z úst. Protože kupodivu znám osobu, co má 20 ročné skúsenosti a podle toho co od něj neustále čtu, to je pořád málo na to aby radil lidem s pěstováním a zimováním Very Happy .

Článek číslo 2.
1."Zazimoval som ich myslím celkom dobre"
...tohle jsem si také říkal... když jsem poprvé zimoval své milované palmy... co mi 2 roky na to umrzly...

2" Len tú našu najstaršiu a najväčšiu som musel zabaliť tak, ako to išlo. Musel som ju stiahnuť a deky namotať priamo na ňu. Urobil som to nerád, lebo toto je najhorší možný spôsob zazimovania paliem. Nedalo sa ale inak"
...pomalu prosakuje zdroj mé neduživé reakce. Po 3 relativně teplých zimách, kdy se palmám dařilo po celé Evropě bez nějakého velkého zimování, se ukazuje, kde je problém. 20 let nestačilo k tomu, aby někdo nepochopil nebo spíše nepoznal co potřebuje velká palma k zazimování. Nemusím být Einstein, abych věděl, že co nezapadá v zimě sněhem, zmrzne Shocked .

3"Včera som ich takmer po týždni otvoril a pozrel, ako vyzerajú. Tie pod snehom a konštrukciami boli pomerne dobré a nevyzerajú byť poškodené. Len tá naša najkrajšia si to odniesla vo výraznej miere.Listy sú poškodené silným mrazom a pravdepodobne ich budem musieť všetky na jar ostrihať. V nedeľu bola teplota -22°C. Podľa môjho odhadu dostala samotná rastlina aj pod zábalom mráz od -15 do -18°C. Poškodené sú aj nové listy, ktoré ešte nie sú rozvinuté. Nemohol som už spraviť pre ňu viac, ako som urobil."
...překvapení století, palmy v iglů pod sněhem nemají poškození Surprised . A len ta, která potřebovala péče nejvíce, jí nedostala, a zmrzla, další překvapení století Very Happy . Jako pardon, ale pokud má někdo čas a chuť nad palmou postavit střechu, která je tam mimochodem úplně k ničemu, má čas stavět nad palmami několik iglů a další vychytávky, mohl si dát tu práci a zachránit to, co čekalo na slávu 20 let. Pardon, ale přiblbej polystren, 4 latě, pár cihel a cokoli co vydává teplo, je to opravdu tak složité? Nebo je jednoduší věnovat několik odpoledních směn na shromažďování sněhu z celé ulice a vyrábění čehosi z dek? Příkladný prodejce palem?

4."teraz iba ostáva čakať do jari, ako sa palma zachová. Ja však verím, že to nevzdá a že sa zregeneruje. Neúspech si vôbec nepripúšťam. Táto palma zažila pred niekoľkými rokmi mrazy aj -25°C, ktoré sme tu mali. Samozrejme, že bola zabalená,"
...ne ona to nevzdá, protože teď se jí 3 roky dařilo bez vážných omrzlin a konečně se po !!!15!!! letech zvedla od země a začal jí růst kmen. Ale teď může začít od nuly, listy, do kterých dala veškerou energii, již nemá a bude trvat dalších několik let, než se z toho naplno dostane. Pokud za tu dobu přijde další mrazivá zima a palma bude stejně (blbě) chráněná, tak už si neúspěch připouštět může. Ano palma přežila i nižší teploty, za stejného zimování, a proto vypadá, jak vypadá. Táhne jí pomalu na 20 let a může se pyšnit názvem BONSAJ, gratulujeme k úspěchu.

A dokumentace tohoto obrovského úspěchu, inspirující celé řady pěstitelů, kteří si berou příklad od svého prodejce. Jaký prodejce takový zákazník, nevím co dál napsat k tomuto.
zimování  - Stránka 9 15936461_1668936333399318_6977715839502186143_o
zimování  - Stránka 9 15975176_1668935930066025_2560717173122865778_o


Opravdu pardon, ale pokud někdo po 20 letech pěstování prostě nechápe, že na mráz -20°C nějaká pokaděná deka nestačí, asi mu není již rady Sad . Já jsem si s tímto pěstitel před lety psal a velice nevině a okrajově jsem se mu zmínil o svých ztrátách na palmách po zimě 2012 a naopak úspěších po jiných zimách s použitím obyčejných topných kabelů. Možná má jinou filozofii pěstování, bohužel tohle není o Vás a vašich filozofiích, tohle je palma a zmrznou jí listy při tuhé zimě, nazdar bazar. Kdo to nepochopí po první zimě, nepochopí to asi nikdy. A mě velice mrzí, že se musím do takových článků pouštět ale nebaví mě číst tyhle žvásty, zvlášť od lidí ze kterých bych si já měl brát příklad!.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro mejdlo Sat Jan 14, 2017 8:20 am

Mám rád konstruktivní kritiku,nedá se jinak než souhlasit.Udivuje mě že někdo po 20letech nepochopil,že palmy obecně v našich zeměpisných šířkách prostě sami bez naší pomoci nerostou!Deka bez topení do -20st je opravdu úlet.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro RadekS Sat Jan 14, 2017 8:38 am

Pozorně jsem si pročetl stránky tohoto borce a připadá mi, že dříve dělal někde u cirkusu a možná i občas stál někde před směnárnou a nabízel bony..
Je zajímavé, kolik se kolem něj stahuje nadšenců, možná jim dává zdarma panáky při příjezdu na jeho OSTROV What a Face a pak už to jde samo..
Asi využívá jakési odloučenosti tohoto regionu od jistých civilizovanějších míst a tak je jakýmsi pohádkářem v tomto kraji a patrně se to tam vše pěkně poslouchá.Myslím, že by se měl raději vrátit zpět k pěstování zeleniny a neposílat takovéto rady do světa a eventuálně tak způsobit škody u nových nadšenců pro exotiku, kteří pak se jen zklamou svými špatnými výsledky, ačkoliv jim poradí tento borec v zájmu nákupu u něj..( k tomu se ještě možná i jedná o jakýsi přeprodej z Čech, který je po roční domestikaci u něj pod dekou vydávám za ryze Slovenský produkt....
No nic...snad se nenechá zblbnout moc lidí jeho bláznivou propagandou..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro beny Sat Jan 14, 2017 9:06 am

Znám jeho stránky z dřívější doby (na face nechodím), ale nyní jsou nepřístupné. Udělal jsem si z toho tehdy dojem, že je to někdo mladší, který nedávno začal. Prvně jsem na nich byl někdy v zimě 2015 a nevzpomínám si, že by se tam tehdy pyšnil nějakými velkými zkušenostmi. Asi dospěl rychle.

Dlouhá je cesta od deky ke kabelu.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

zimování  - Stránka 9 Empty Re: zimování

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 9 z 20 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 20  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru