Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Počasí a klima

+14
Thaedhas
JardaD
Invertito
beny
Choseee
jirkan
sapmok
tomq
RadekS
marttini
Stanley_51
Standa.B
Rudolf M
mejdlo
18 posters

Strana 9 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Sun Feb 14, 2021 6:34 pm

To bude hrozná noc, 19,15 hod, v zástavbě 9,6 °C, na otevřené zahradě 15,4°C

Počasí a klima - Stránka 9 IMG-75aa7b746236ea18805ec285fe9fa778-V

Počasí a klima - Stránka 9 Screenshot-20210214-193035

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Sun Feb 14, 2021 7:33 pm

Tak dnes to letí rychle dolů i u nás.Zatím -10,3 ale ráno to bude mazec.Ta druhá fotka,to je dobré měřidlo,akorát to ukazuje na prd čísla Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Sun Feb 14, 2021 8:59 pm

Stanley_51 napsal:
Rudolf M napsal:
Dost zajímavé mrazy jsou nyní i na jihu USA,
https://www.severe-weather.eu/winter-weather/polar-vortex-record-cold-valentines-day-united-states-mk/

To je masakr, 52°C pod normálem Very Happy Shocked . Dnes se předpověď pro Dallas ještě zhoršila, jestli tam ty Washingtonky tuhle alijaškárku přežijou (sibérie je dost nemístná, když je to jiný kontinent). Dnešní Tmax v centru města je například -8°C Shocked , já mam pocit, že tolik nebylo u nás ani v zimě 2012, kdy my tu vychcípali všechny Trachýci. affraid
Snažím se spojit s člověkem co tam bydlí a pěstuje před domem 20 let Washingtonie, ale asi má teď jiné starosti.. Dával na FB jen fotky, že hodil přes Braheu brandegeei kus pytle, což je asi jediný co jde běžným způsobem zazimovat.

Jinak já meteorolog nejsem, ale jsem meteorolog nadšenec Very Happy , pro pěstování palem by každý měl mít znalosti počasí, ale mě to zajímá mnohem hlouběji i klimatologie, zajímají mě obecně přírodní jevy jde to ruku v ruce.

A u nás dnes ráno slušivých -17,9°C, což je nový rekord od roku 2012. A pokud se dnes nestane zázrak, tak to hravě překonáme, teplota nyní překročila -14°C. Už je to unavující, dnes nám i vypadly hlavní jističe, máme moc velký odběr Shocked .
Každopádně my zítra už začínáme odzimovávat, uspěchat se to nemá, ale taky se to nemá odkládat Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Mon Feb 15, 2021 7:16 am

Dnes -17,5°C, nový rekord. Ale až nad ránem. Většinu noci kolem -14°C.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Mon Feb 15, 2021 7:21 am

Noc máme za sebou, v zástavbě  -15°C, na otevřené zahradě těsně pod -20°C před půlnocí.
Po půlnoci se natáhla mlha a teplota klesla. U vidíme na jaře jaké budou škody.

Počasí a klima - Stránka 9 Screenshot-20210215-073413-002

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Mon Feb 15, 2021 7:32 am

Tady v 5 ráno -16,4 před 7 ráno kolem těch-19 -tolik naposledy bylo 18.1 letos.Minulý týden jsme tu moc zimu ku podivu neměly,stále snežilo, v Čechách jste si to ale užili :roll:Tak snad už to bude lepší.... A včera po delší době jasno,to byla náádhera, slunko teda o poznání víš cheers

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Mon Feb 15, 2021 12:06 pm

Dneska to bylo na hodně místech vyrovnané koukám Smile . Tady -17,4°C, s tím že to byl nejhorší mráz celé téhle epizody. Včerejší průměrná teplota nechutných -11,4°C. A řekl bych, že ta dnešní noc byla i nejstudenější od roku 2012, jelikož teplota hupsla pod -10 již v 6 odpoledne a nad se dostala až v 11 dopoledne. Tedy 17 hodin v kuse pod -10°C, zajímavý je údaj kdy teplota byla pod -14°C a to 9 hodin v kuse.
Pro přežití rostlin není určující minimální teplota, která může být zkreslující, jelikož byla zima, kdy bylo minimum -15°C a palmy přežili, některé i bez poškození, jenže tento mráz trval řádově desítky minut, ale tkz. "mrazohodiny", jenže tenhle údaj se bez digitální meteostanice dá jen velmi těžko extrahovat. To co bylo dnes, bylo teprve devastující a ne jen u nás.

Každopádně dneškem to končí, my už dnes sundáme co půjde, ale finální odhalení palem bude až zítra (není čas).
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Wed Feb 24, 2021 7:54 pm

Zdar všichni,tak co říkáte na počasí?Tady Vsetínsko teda luxus ,už pár dní jasno dnes 19st.Ještě zítra podobně teploty,takže opečeme nějaké špekáčky Very Happy Poslední stopy sněhu...ruce nervózní na lopatu a rýč na další sázení palem.Škoda,že to tak nemůže vydržet až do jara.Kryty otevřené pořád na maximum i tak to chodí k 28st Very Happy S bouráním krytu,ale nespěchám.Tak snad se nevrátí -20 třeba Very Happy Nějaké odhady na březen ?Chmi -od 8.3.-14.3.přes noc docela mráz....tak to jsem zvědav,jak se trefí Wink)

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Thu Feb 25, 2021 6:45 am

Taky ještě čekám, jak se to vyvine. Velké choulostivé palmy zatím nechávám na zimovišti. Kryty větrají parádně. S otevřenými dveřmi a puštěným ventilátorem se teplota drží do 20°C. Většina krytů si ale navzájem stíní, takže skoro nikdy nedostávají plnou dávku sluníčka (to je výhoda většího počtu krytů Laughing )
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Thu Feb 25, 2021 12:04 pm

To bylo práce a práce,tolik krytů co tam máš,jak hub po dešti Very Happy Very Happy .Ty moje letošní 3ks a přistřešek 2x2 m sundám dřív než přitom dopiju druhé pivo :DO víkendu počasí nic moc,tak asi ještě kopat nebudu,ale písek,štěrk do výkopů dnes dovezen Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Fri Feb 26, 2021 11:31 am

Jojo u nás předevčírem 19,9°C a včera 20°C. Ale ještě takřka čtvrt roku může mrznout Very Happy Neutral . Každopádně jsem se teď pár dní cítil trochu trapně, při pohledu třeba na Brahei v krytech, zvlášť když jsem na ně koukal v tričku a kraťasech Laughing .

Včera jsme měli výlet na Horskou Kvildu a myslel jsem, že jsem už viděl všechno, ale že při průjezdu nejchladnější obydlenou oblastí uvidím v zemi zasazené 5 m Trachycarpuse, na to jsem připraven nebyl Very Happy . Ale fotit nebylo co, palmy už byly "po". Nevím co to bylo za projekt, každopádně Kvilda má roční průměrnou teplotu 1°C, mrzne zde průměrně 230 dní v roce a na 4 km vzdálení Jezerní Slaťi bylo naměřeno v roce 1987 -41°C, letos byla na Kvildě jen -30°C. Palmy měly na sobě, a to jen místy, úzkou jutovinu. Ta by neochránila palmy ani u nás..
Tady fotka co jsem vyhrabal na internetu z loňska, je to fotka z FB a z komentářů pod fotkou je mi smutno, nevěděl jsem, že existuje tolik lidí co nenávidí palmy.. Podle mě je ale ani nenávidí ten, kdo je tam vysadil, podle mě by tam neprosperovali ani s budkami.
Počasí a klima - Stránka 9 155138313-891927298294604-4182635290016928082-n
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Mon Mar 01, 2021 5:16 am

A že to tak někoho napadne,ale nepřekvapí(pracuju s lidma mám jich na dílně 40) a dementů jsem poznal hodně..Asi zbytečné to komentovat.Lidé se chovají tak jak se chovají pak to tak na planetě dopadá...

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Thu Mar 18, 2021 6:47 am

Cao,to máme ale krásné počasí,nevím proč všude svítí slunko a u nás musí stále sněžit!!! a snežit!! a že teda sem tam padají řádné sněhové koule,ještě že alsp.moc nemrzne,chodí to kolem 0st,ještě mrazy víkend a snad od středy lepší...Snad to pomůže vegetaci,ten chlad,celkem často se rychle v tuhle dobu oteplí,merunky začnou kvést a pak jeb -7 třeba v loni a bylo vymalováno...Ještě,že jsem nic nesázel,jak jsem chtěl.... Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Thu Mar 18, 2021 5:52 pm

Ono je to všude podobné, někde mají jen větší smůlu na dráhu srážek. Tedy "smůlu" považuju, když někde nasněží, taky mi to už leze krkem Počasí a klima - Stránka 9 1f600.
Nám se zatím vše vyhýbalo, jen včera večer jedna silná přeháňka a dnes odpoledne nás doslova vyhnala brutální přeháňka, padaly 5 cm vločky, na fotkách jdou spočítat do výšky 1 km Počasí a klima - Stránka 9 1f605 . Takže je zase bílo..
Chladno se hodí, to zase coby ne, ale už je to dlouhý, touhle dobou jsme byli zvyklí už na teplo a na ty mrazy zase až koncem dubna Počasí a klima - Stránka 9 1f601 .

Každopádně pokud předpovědi vydrží, tak příští týden již začíná na plný dardy jaro, takže kryty dolu, kytky ven z garáže, odzimování banánů a gunnery a nejspíš půjdou ven i první kytky ze zimní zahrady.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Fri Mar 19, 2021 4:47 am

Předpovědi sleduju každý den.Osobně mě vytáčí,že v únoru dokáže být i +20 člověk opeká špekáčky na zahradě neví co by a pak se klidně za měsíc stane,že zase sněží a je -10st,nesnáším to! Very Happy A tak jak Ruda dá nějaké prognozy,tak vychazí...takže paráda,díky za pozitivum Smile Smile

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Sun May 23, 2021 7:43 am

Zdar,tak jak to roste?Mě teda hodně pomalu.Kvete mi vulcano,začínají vylézat pouzdra u ch.cerif.Wagnery po +jednom listu,pomalu rostou...Tohle proudění teplot je teda hodně nešťastné pro nás příznivce exotiky.Zaslechl jsem že léto má být suché a teplé...to jsem zvědav.Juky a chamíky i nadkrývám,když je pořád takové počasí poměrně chladno deštivo,myslím si že jim vody už stačí,aby to nehnilo...Tak přeju všem hezké počasí.

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Sun May 23, 2021 11:02 am

Krýt palmy v květnu? Very Happy To opravdu nemusíš, v místech kde se přirozeně nachází, je přesně tohle počasí přes zimu půl roku v kuse.

Neroste to moc dobře, washingtonie takřka zastavila růst, dělal jsem si risky a za 14 dní vyrostly středové listy o 5 cm, je to něco co jsem při pěstování palem ještě nezažil, noci mají minima třeba v normě, ale denní maxima a hlavně denní průměrné teploty jsou úplně špatně. U nás je celý květen (krom 3 tropických dní) každý den 11 až 15°C a to bez výjimky. Krom těch třech dnů nebylo ani jednou nad 20°C Shocked Shocked Shocked . A k tomu ta voda, my už jsme na 150 mm za celý květen, což je šílenost, na druhou stranu se nám úplně vytratilo letité sucho. Pokud to zbytek léta vynahradí, možná si ani na chladný květen nevzpomeneme. Ale zatim to na žádný změny nevypadá, zítra začne u nás skvěle, mají být 2°C ráno a odpoledne možná i exotických 20°C, aby odpoledne přišel déšť a zbytek týdne bylo do 15°C. Je to nekonečný to chladno letos..
Máme vlastně úplně stejné počasí, jako je v Dublinu, nebo na většině Nového Zélandu.
Každopádně Evropa a malá část USA jsou jediné oblasti na světe, kde je podprůměrně. Jinak je celosvětově stále přehřáto.

Trachýci tlačí květy o 106, první pouzdra se již i otevřela. Letos bude mít i Španělská samice nezvykle mnoho květů.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Mon May 24, 2021 4:32 pm

To počasí je hrozné, jak je zima vůbec to neroste, nemá to teplo na pořádné vzpamatování po zimě.
Jindy už to koncem května všechno krásně roste s viditelnými přírůstky a letos zatím nic moc.
Jen ty Trachýci tlačí květy, ale jindy už opyluji a letos zatím nic.
Samice Italka má letos 7 květů

Počasí a klima - Stránka 9 P1110367

U samce Španěla mám letos 13 květů

Počasí a klima - Stránka 9 P1110369

10 květů je na samci normálních začínali růst už na podzim, ale poslední 3 květy začali růst
teprve nedávno a mají takový užší květ, něco na způsob květu samice. Uvidím, až rozkvetou
jestli to nebudou zase květy samice na samcovy, jako před třemi roky.

Počasí a klima - Stránka 9 P1110371

Počasí a klima - Stránka 9 P1110372

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Tue May 25, 2021 1:47 pm

Jirko mohu tě ujistit, že budou oboupohlavní, fotíš dost kvalitně, jsou tam vidět blizny Smile .
Opět tedy opožděné a nejmladší květy na vrcholu palmy, vypadá to tedy, že to bude pravidlem. Je možné že letošní chadno vyevokuje více oboupohlavních palem.

Jinak 13 ks je dost šílený číslo, dobrá práce Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Tue May 25, 2021 6:57 pm

Určitě. Mě dokonce na Italské samici se květy začínají teprve objevovat. To pokvete tak koncem června. Laughing
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Tue Jun 08, 2021 3:56 am

Zdar,tak vzhledem k počasí které momentalně je naprosto skvělé,teplé a slunečné, mi dochází deštová voda na zalávání.Kapacitu mám zatím jen 2000L.Nerad zalévám z řádu chlorovanou.Jak řešíte zalévání?Říkám si,že si dopustím do sudu,aby byla odstáta,nobo to moc řeším? :DDřív jsem zaléval i přímo čerstvou z řádu,ale myslím,že to není pro rostliny ideální.Třeba palmy,rostliny,co mám na balkoně zalévám vodou z akvárka,měním 200l 1x za 2-3týdny tak to mám stabilně v zásobě.
Ono při slunečném počasí,si to všechno cucne vody teda dost. Very Happy Cool

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Tue Jun 08, 2021 5:12 am

"Ty asi nezaléváš hadicí?", jak zní geniální otázka prof. Málka. Je v ní skryto vysvětlení veškeré problematiky kolem pěstování palem. Very Happy Very Happy Very Happy
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Tue Jun 08, 2021 7:38 am

Ale jo,akorát pokud mám vodu v sudech a kubíkovce hodím čerpadlo-(akvaríjní 2500L/h) s hadicí a zalévám Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jun 08, 2021 1:34 pm

Pozor, téma voda je dost ožahavé téma u nás a Benyho! Smile Libor má nejpromyšlenejší koloběh vody na zahradě, jaký si dokážeš jen přestavit, krom vodovodního řádu má své studny, jamky a kaluže plus podzemní zásobník dešťovky, všude vyvedené hadice a automatické závlahy. Je to takový vodní sen!
My jsme trochu víc jaloví, my nejdřív sázíme a pak přemýšlíme Very Happy . Ale 90% vody u nás pokrývá velmi vydatný vrt, zbytek je dešťovka. Do budoucna máme představu ta čísla klidně i prohodit, potenciál na to je obrovský, jen to chce chuť a finance kopnout do země. Máme totiž možnost dát na stodolu okapy (700 m2) a brát vodu z dalších střech (dalších cca 700 m2). Pak by nám stačilo k naplnění 2 kubíkových nádrží jen pidi přeháňka s 2 mm..

Letos vodu zatim neřešíme, květen u nás byl rekordně štědrý se 160 mm srážek a červen nám přinesl (předevčírem) nevídaný průplach s půlhodinovým přívalákem a průplachem vsi i zahrad. Dokonce i odkládám hnojení palem, další voda u kořenů je nyní zbytečná.
Jinak zaléváme rovnou z vrtu ledovou vodou, nikdy problém nebyl, ani v rozpáleným skleníku. Je to nepodložená pověra.
https://www.youtube.com/watch?v=FrgYPis2dnU&ab_channel=RudolfMalek
https://www.youtube.com/watch?v=HtC0FZfS100&ab_channel=RudolfMalek
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Tom78 Wed Jun 09, 2021 3:47 am

Jo tak Beny má vymakané i zimní kryty,to jsem si mohl myslet,že bude mít i skvělé zasobování vodou. :DNemám studnu,jen vodovodní řád voda se bere ze Stanovnice obec Karolínka.Chlor v ní cítit není,ale je tam.No a když dojdou zásoby deštovky,tak něčím to zalít musím.Minulý rok to vycházelo skvěle,nezaléval jsem z řádu ani jednou,červen propršel,což předvedl letošní květen.Ku podivu je stále teplo a modro a modro a bez deště.U Vás na jiho-západě jsem to minule sledoval na radaru,jsem si říkal,že budete mít zalito Very Happy Very Happy
Jinak vše začalo velmi rychle růst,kvést,nádhera. Slušná kapacita s těch střech jakl píšeš Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 9 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 9 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru