Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Počasí a klima

+14
Thaedhas
JardaD
Invertito
beny
Choseee
jirkan
sapmok
tomq
RadekS
marttini
Stanley_51
Standa.B
Rudolf M
mejdlo
18 posters

Strana 5 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Thaedhas Mon Feb 25, 2019 9:19 am

Zdarec! Tak jak to vidíte s nadcházejícím oteplením? Hodláte už někdo odzimovat rostliny v květináčích, jako citrusy a nějaký míň odolný palmy (kanáři, washingtonky...)? Já osobně mám ještě trochu obavy, přece jenom je teprve konec února. Rolling Eyes

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Mon Feb 25, 2019 8:04 pm

Zatím není důvod odzimovávat, jak jsi řekl, je únor. Je to k nevíře, dneska bylo necelých +16°C další dny bude ještě více, ale noci jsou dlouhé a stále chladné, často budou i mrazivé. Nenarašený citrusy a odolnější subtropy to sice zvládnou levou zadní, ale nevěřím, že v březnu ještě nějaký mráz nedorazí. Pokud přijde jaro moc brzo, zima se pak vrací až do května Mad . Zasněžené fotky nádobových rostlin mám pouze z let, kdy přišlo jaro moc brzy a v dubnu pak ještě nasněžilo. V letech, kdy odešla zima třeba v půlce března se pak už nevrátila. Takže teď hezky provětrat zimoviště a ven kytky dávat, doporučuji až bude hnusně a zima, eliminuje to škody z přechodu teplot a světel.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Mon Feb 25, 2019 8:28 pm

Letos už byla zima v prosinci, lednu a půlce února. Jak dlouho myslíš, že se někde ještě bude sbírat studený vzduch? Loni začalo "jaro" už v lednu a proto to dopadlo, jak to dopadlo. Letos to má učebnicový průběh. Já už začínám plnit fóliák. Very Happy
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Tue Feb 26, 2019 10:01 am

To je bohužel jen náš subjektivní pocit. Letos byla vyloženě zima (v tabulkových normách průměrů) pouze 1 týden v lednu a pár dní v únoru. Jinak prosinec skončil celorepublikově překvapivě +3°C nad dlouhodobým normálem, leden skončil taky nadprůměrem, tuším, že to bylo přes +1°C a únor bude opět silně nadnormální. Jde o to, že se přes zimu nevyskytovaly mrazové a saharské extrémy, první je až nyní v druhé půlce února, jinak bylo konstantně spíše chladno, občas proloženo delším obdobím mrazíků, proto zimu vnímáme jako studenou.
Vzduch se sbírat nemusí, do půlky května se může kdykoliv vytvořit, vem si, že na mrazíky v nížinách stačí aby se v půlce května vyjasnilo a utišil se vítr, ono se to bohužel prochladí samo. Jediné co, tak že vyloženě zimní vpád má menší a menší šance, ta zima se fakt stahuje z celé Evropy. Nicméně jakmile se rozjede Atlantik, což má být již tento týden, tak je větší pravděpodobnost, že se to proloží pár denním přetočením na severní směr. Který mrazy nepřinese, ale sněžení ano, pak již jen stačí, aby se vyjasnilo a utišil vítr.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Tue Feb 26, 2019 10:31 am

Tabulkově máš pravdu. Já se na počasí dívám z hlediska naší práce venku. Jestliže sněží a je velký mráz, tak nemůžeme dělat. Minulou zimu jsme v poklidu dělali až do začátku února. Letošní zimu jsme měli první přerušení již na konci listopadu, další v půlce prosince, v lednu se většinou nedalo taky nic dělat. Mezi tím je vždy pár teplejších dnů, které pak zvednou průměr, což zkresluje celkový charakter zimy.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Thu Oct 31, 2019 6:27 am

Zima ukazuje drápky, v Polabí dnes  -5°C a já mám 90% palem ještě venku i letošní semenáčky,
jsem zvědav, jak to dopadne. Crying or Very sad

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Thu Oct 31, 2019 11:02 am

Taky síla, tady dnes první větší mráz dnes a hned -4,6°C. Je to škoda, bylo by fajn mít ještě v listopadu zelené banánovníky Smile . My jsme s mrazem počítali, takže máme vše citlivější pouklizené. Ale nijak jsme to nepřeháněli, podle předpovědí teď 14 dní mrznout nemá, zimoviště jsou stejně pořád prohřáté.
Horší je to s vodou, kam se jen poděla?V říjnu pršelo rozumně jen na začátku měsíce, jinak vůbec nic a předpovědi s vodou opět nepočítají. S takovou budu muset palmy před zimováním ještě snad zalít nebo co. I květináčovky, každý rok uklízíme prochcané květináče do garáže a nemusíme nic celou zimu zalévat, teď vše suché na troud.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Thu Oct 31, 2019 11:37 am

U mě dnes kolem -3°C. Včera jsem narychlo večer ještě schoval pár desítek menších palem (a promočený byly dost). Velký mám ještě taky venku. Za říjen srážky 40 mm a následující víkend má propršet. Neviděl bych to tak černě.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Mon Nov 11, 2019 11:36 pm

Tak kde je ta voda, u nás za listopad 4 mm a následující 2 dny, kdy má na Moravě i plošně napršet kolem 30-40 mm tak tady opět zanedbatelné množství Evil or Very Mad . Včera jsme usazovali novou nádrž do sadu a nedokopali jsme se hloubš než 5 cm pod povrch, pod tím je suchý beton. Snad se to přes zimu proleje, jinak bude jarní sázení do sadů peklo.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Stanley_51 Tue Nov 12, 2019 9:33 am

Rudolf M napsal:Tak kde je ta voda
Asi spadla u nás https://app.weathercloud.net/d9380278870#current
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro ivik Tue Nov 12, 2019 2:39 pm

[quote="Rudolf M"]Tak kde je ta voda
Že by u nás? Very Happy
ivik
ivik

Poèet pøíspìvkù : 146
Join date : 08. 04. 14
Location : Brno, 250 m n.m-

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Tue Nov 12, 2019 6:25 pm

U nás pršelo, už celou sobotu a o po dnešním celodenním dešti je zahrada promáčená, že po ní
nelze ani přejít.  Spodní vody je stále málo, ale zalito je teď až dost, zrovna když potřebuji uklízet
palmy a připravovat kryty na zimu.
Ještě se vrátím k rannímu mrazu z 31.10, už se to projevilo na rostlinách a je i úhyn.
Nejvíce to odnesli  Hyophorbe lagenicaulis tříleté, které jsem si dovezené jako semena s Vietnamu
a jsou pryč. 2 x Chamaedorea metallica asi pětileté od kluků s Tropiku, zatím bez listí a s uřízlým
vrškem protože začali plesnivět. Syagrus romanzoffianum tří letý zatím to odnesli jen listy.
Beaucarnea recurvata (sloní noha) velikost nohy skoro 30 cm s šesti výhony, které jsem
musel zakrátit, tak uvidíme, jestli obrazí. Pachypodium lamerei (Madagaskarská palma)
bez listí jinak v pohodě a pak několik zelených rostlin jako tlustice, Šeflera dlanitolistá atd….
bez listí. Doufám, že obrazí. Nejvíc mě překvapily sazenice tracháče, které to přežily bez viditelného
poškození a to i rostlinky ze semen, které jsem dával do sadbovačů 1. června a skoro dva měsíce jim
trvalo, než začali vykukovat. Jsou to nejmladší drobečkové, které jsem měl venku a přešli mrazem
kolem -5°C. Čekal jsem  jen lehkou námrazu kolem -1°C.
Přeji všem úspěch v pěstování, bez nečekaných výkyvů.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Tue Nov 12, 2019 7:43 pm

Možná i u mě! Very Happy Zahrada mokrá jak myš. Několik dní už drobně mrholí. To, co se děje dnes večer, není možné slušně komentovat, zítra asi určitě nebude možné venku dělat. Před pár dny jsem zase viděl studnu, kterou nebylo možné vyčerpat ani dvěma "Bíby" napojených na hasičské hadice. Takže i spodní voda v pohodě. Laughing
Hyophorbe lagenicaulis je choulostivá mrcha. V normálním organickém substrátu mě všechny uhnili. V anorganice ale rostou dobře.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Sat Nov 16, 2019 10:37 pm

No tedy, to mě fórum vypeklo, 4 dny klikám na nové příspěvky a nic to neukazuje, tak jsem si říkal, že tohle fórum je už definitivně v háji a tady se rozjela pomalu debata kdo má více vlhkej dvorek Laughing .
Jiří, nečekal jsem, že máš venku jakože všechno, nenapadlo mě, že máš v listopadu venku i pokojovky a tropické palmy Surprised . Tady nakonec napršelo úchvatných 6 mm a celkem máme za listopad 13 mm, za říjen 26 mm. Zatím nejsušší podzim jaký pamatuji. Pohledově vlhko je, protože není odpar, ale jak se kopne do půdy, tak konec. Dnes jsem rozjel závlahy v sadu, zatím plánuju každý den vylít minimálně kubík vody, což tou hadičkou která tam je zatím k dispozici, je práce na 2 hodiny denně.
Uvědomil jsem si, že tam máme desítky dřevin, které tam jsou již 3 rok a za tu dobu vyrostly třeba jen 20 cm, na to, že mají tvořit živý plot je to teda zoufalost.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Sun Nov 17, 2019 9:35 am

To chceš říct, že máte letos víc sucho než loni, kdy září, říjen a listopad nepršelo skoro vůbec?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Sun Nov 17, 2019 12:14 pm

Podíval jsem se do análů a vidím následující:

Letos:
září- 55,5 mm
říjen- 26,5 mm
Listopad- 13 mm

Loni:
září- 61,5 mm
říjen- 49,5 mm
listopad- 15,5 mm

Loni to tedy taky nebylo nic extra, výrazně lépe na tom byl jen říjen a zachránil to až prosinec, kdy napršelo 79 mm. Na druhou stranu, loni byl srážkově zoufalý srpen (26,8 mm), letošní srpen měl 97 mm. I přesto je násobně větší sucho než loni. Pravděpodobně kumulací sucha z předchozích let, menšími úhrny rozkouskovaných do více dní. O stavu spodní vody vypovídá místní potok, který přestal téct v červnu a dodnes je koryto suché. Studna také obsahuje stejné množství vody jako ve vrcholném létě, což je dost smutné, na to, že se nyní vůbec nepoužívá.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Sun Nov 17, 2019 5:54 pm

Ahoj Rudo,
měl jsem venku asi ještě 90 % letněních palem, měl sem trochu jiné starosti v rodině a uklidil jsem
jen to nejnutnější a občas jsem na něco zapomněl a ty to odnesli. Po  tomhle víkendu, už mám
90 % palem uklizených  Very Happy  zůstalo mě tam jen pár velkých palem v 50 -100 l květináčích, mrazuvzdorné
juky a palmy v zemi. kryt mám zatím jen na Washingtonia hlavně proti vlhkosti. Topení tam zatím nemám.
Jinak mokro je u nás po dvou dnech deště (úterý a středa) ještě hodně,zahrada ještě čvachtá.
Díval jsem se do studni a přibylo necelých 20 cm vody, proti běžným rokům je to stále o 1,7 m
niž než je normálně. Jinak proti loňsku pršelo víc, ne hodně ale je to lepší, mm nesleduji.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Thu Nov 28, 2019 7:06 am

Už jsem to taky začal tahat dovnitř, takhle pozdě jsem ještě nezimoval. A to by to možná ještě pár dní venku vydrželo, má se po té sněhové epizodě zase oteplit.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Thu Nov 28, 2019 12:34 pm

Jo, u nás taky už 95% květináčovek zazimováno, včera jsme odtahali i obří datlovník, takhle pozdě jsme ho uklízeli snad jen jednou. Basja finálně zazimujeme zítra, a všechny palmy krom trachýků jsou s kryty a stačí jen zapojit termostaty a vytápění.
Dnes po velmi dlouhé době je sluníčko od rána, po měsíci šedi je i svěží oceánský vzduch a teplota překročila 10°C.
Počasí a klima - Stránka 5 77176551-2411002525883538-7317919240617459712-n
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Tue Dec 10, 2019 1:14 pm

Ještě k těm celkovým úhrnům srážek, jak rozepsal Ruda. V mém případě jsou letos od července (kromě září) každý měsíc dvojnásobné oproti loňskému roku. Extrémem pak je listopad. Loni 2 mm a letos 48mm. Very Happy
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Tue Dec 10, 2019 4:37 pm

Tak to není moc, ale skoro 5 konví na m2 je velice milé. U nás nakonec za listopad byly ty konve jen 2. Kdyby to aspoň napršelo naráz, tak má ta voda nějakou šanci rázově něco zalít. Bohužel to padá po drobkách, jen jeden úhrn za listopad překročil 5 mm a to 13.11. kdy napršelo úctyhodných 6 mm. Dále pak až 2.10. napršelo 9 mm a posledním srážkově významným dnem byl až 9.9. kdy napršelo 36 mm (což je i nejvyšší úhrn za jeden den letos). Je sice minimální výpar z půdy, ale jsou to již více jak 3 měsíce, kdy nepřišla výraznější srážka. Je to velmi neobvyklé a reaguje na to i zimní intersucho. Sleduji ho už dlouho a nikdy jsem to neviděl v zimním období takhle barevné, nikdy.
https://intersucho.cz/cz/?from=2019-11-12&to=2019-12-10¤t=2019-12-08

Domažlický okres patří k těm nejsušším v republice, aktuálně sucho o intenzitě S3 včetně nás, za což se nemusí stydět ani letní měsíce. Výkopové práce venku to jen potvrzují.

Nejhůře jsou na tom Strakonice a Budějovicko, kde je naprosto hrozivý a brutální S5.
https://intersucho.cz/cz/sucho-v-okresech/?region=ceske-budejovice

Teď přes zimu to prakticky žádnou škodu nenadělá, ale pokud se to nezmění, příští rok nás čeká opravdu krušná sezóna.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Tue Dec 10, 2019 6:50 pm

Po tom, co mám možnost vidět reálně stav v podzemí, jsem k těm jejich mapám silně skeptický.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Stanley_51 Tue Dec 10, 2019 8:40 pm

O 40 km severněji od Rudy už nelze vyjít na zahradu bez gumovek. Bláto čvachtá a zahrada připomíná rašeliniště. Srážky sice nemají žádný vysoký úhrn, ale zato drobně prší skoro nepřetržitě.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Sat Jan 25, 2020 6:54 am

Nyní jim ty předpovědi moc nevychází. Už kolikátou noc mám předpověď, že bude víc jak -5°C a je sotva -1°C. Srážky za leden (než začalo mrznout) skoro 20 mm. Když to přepočtu na mm sněhu, je to stejné, jako v minulém roce. Takže po loňském deštivém podzimu to vypadá na dostatek vody v půdě. Při přípravě výsadbových jam na další sezónu mám jílovou zem u sebe promočenou minimálně do 60 cm (víc jsem zatím nekopal). Teď bude záležet, jak se bude vyvíjet březen.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jan 26, 2020 12:36 pm

Od Plzně na východ je asi jiný svět, tady jsme za leden nepřekročili ještě 5 mm, a ty dny, které zmiňuješ jsme měli v noci téměř vždy jasno a téměř vždy to šlo právě pod -5°C Very Happy . Ale zase jsme měli velmi často jasno i přes den a tak máme za tuto zimu zatím pouhý 1 ledový den. Jen pro srovnání, třeba takový Prostějov jich má za tuto zimu již 15!

A ty máš na zahradě závlahy, takže máš zalito dostatečně ještě z léta, to neplatí! Laughing

U nás je to na hranici katastrofy, pod opadanými duby se práší, zahrada je na povrchu vlhká, pod tím je poušť.

Na předpovědi se teď nedá moc dívat, inverze způsobuje velké rozdíly mezi předpovědí a realitou. Každopádně to vypadá, že začátkem února se inverze rozfouká a razantně se oteplí na hodnoty kolem +10°C, ale jen na pár dní, pak je to nejisté.
Každopádně my jsme za leden stihli obří kus práce na zahradě, i tu práci, co jsem čekal, že budeme dělat až v březnu.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 5 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 5 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru