Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei, část 2

+41
Jožin
Petr
Josef
Jarek p
KateCZ
Tom78
Mrhol
peep2
ludek
Jakub
Kedar
Keraj
Rudolf M
patas
Davi_K
Honza S
ivik
Martcin
beny
martinfarmář
Stanley_51
MartinK
Honza P.
Miloš
PatrikSzilagyi
marttini
JardaD
sapmok
Martinn
Thaedhas
Radim K
Stanislav H.
pet.sch
J.J.
Marek ninja
LukášSK
vakousi
jirkan
mejdlo
RadekS
danccak
45 posters

Strana 20 z 24 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Next

Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Sat Dec 05, 2020 8:03 am

K izolaci krabičky termostatu: že je to určené do vnitřního prostředí znamená, že do toho může natéct voda. Tedy umístit termostat tak, aby se to nestalo (stříška). Pokud se uzavře do neprodyšné krabičky, může docházet ke vzniku kondenzátu a situace bude ještě horší. Zakrýt ano, ale aby mohl větrat. Olejové radiátory, které používám na vytápění krytů, jsou také určené do vnitřního prostředí a už je pátou sezónu bez problémů používám.
K otvírači oken: obvykle se jako náplň pístu používá jedlý olej a s mrazuvzdorností nejsou problémy (mám ho už čtvrtou sezónu namontovaný na krytém pěstebním stole, výrobce Brano). Je tam ale zádrhel, že začíná fungovat až při teplotě kolem 25°C (což mě na použití v zimních krytech připadá moc). Hlavně ale je problém s dotěsněním okna při zavírání. Většinou se to ještě řeší přítlačnou pružinou, aby okno dobře zavřelo. Není to úplně jednoduché chod okna kvalitně vyladit. Jak už jsem psal výše, zatím jsem to přestal řešit a palmy rostou i bez toho.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Josef Sun Dec 06, 2020 12:34 pm

Mohl bych se zeptat, jak řešíte uzavření dutinek polykarbonátu u krytů pro Trachycarpus?
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Sun Dec 06, 2020 3:57 pm

V ideálním světě hliníkovou lištou, v praktickém světě je to drahý a trochu zbytečný, takže nijak Very Happy .
Jen si člověk musí zvyknout, že při rozebírání na něj chrstne střecha i několik litrů vody, pokud nevhodně stojí při chytání střešního dílu..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3492
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Sun Dec 06, 2020 7:46 pm

Original jsou na to plastové uzavírací listy podle příslušné tloušťky polykarbonátu. Řeším to ale jen na dveře a střechu, když jsem v dobrém rozmaru. Ukázalo se, že na izolační i jiné vlastnosti, to má minimální vliv. Pokud má někdo jen pár krytů a chce si s tím hrát, tak to proti ničemu není. Při desítkách krytů už na to prostě není čas.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Mon Dec 07, 2020 8:04 am

S tím termostatem souhlasím s Benym,nechám to jen pod sřiškou co mám navíc nad olej.radiátorem v budce..aby to dýchalo.Josef,polykarb.desky,jsem uzavřel, přelepil páskou +průhledná,plastová,zakončovací lišta ve tvaru U,koupeno společně s polykarb.deskami.Ale na 100% to netěsní..sem tam je lehce oroseno.Zatím ale celkově ok.

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Josef Mon Dec 07, 2020 2:08 pm

Tu pásku a zakončovací lištu dáváš i dolů, nebo jen na horní část desky?
Jde o to, aby mohla voda, která zkondenzuje v dutinkách polykarbonátu odtékat.

Také jsem přemýšlel z důvodu lepšího zaizolování dát na střechu polystyrén. Střechou uniká nejvíce tepla. Lépe se také docílí sklon střechy. Pokud je to blbý nápad, tak tam nechám polykarbonát.
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Mon Dec 07, 2020 7:53 pm

To jsem všechno zkoušel. Je to zbytečně pracný a ubírá to světlo. Stačí dát na strop o řád silnější polykarbonát.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

beny likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Mon Dec 07, 2020 7:56 pm

Na to uzavírání komůrek se vypdrnete. To má smysl jen u celoročně postavených konstrukcí. Přes zimu tam nic nenaleze. I po pěti sezónách mám desky uvnitr potad čisté.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Tue Dec 08, 2020 6:08 am

U krytu dolní část mám častečně přihrnutou zeminu,tak s tím odtékáním vody... Very Happy zakončil jsem všude,lištou.Mám první rok,kryty,takže žadná praxe,Beny má větší zkušenosti,tak to bude ok.
Jinak na střechu jsem dal nečekaně 10cm silný polyš,1x1m co mi zbyl,jen tak,jakože je zima a napadlo 10cm sněhu Very Happy Very Happy Very Happy ,na přiště přidám tluš.polykarb.s přesahem krytu:D :DA protože mám ještě malé palmy a dost místa,tak jsem uvnitř krytu natáhl šikmo igelit,aby stékal kondenzát.Mám kryty 1x1x2m

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Tue Dec 08, 2020 12:24 pm

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Img_0623
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Img_0622
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Img_0621

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Tue Dec 08, 2020 12:35 pm

Větrání zadní část,přední je takový rychlí přístup kdyby něco...Ale také používám jako větrání...

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Josef Tue Dec 08, 2020 12:59 pm

Benny, ty základy máš ze ztraceného bednění. Do jaké hloubky?
Josef
Josef

Poèet pøíspìvkù : 41
Join date : 28. 11. 20

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Tue Dec 08, 2020 7:23 pm

To je složitější povídání. nejsi na FB? bylo by to rychlejší. Krátké info o tom jsem dával na KPP (Klub přátel palem). Mám o tom fotoseriál, ale sem bylo by to bylo na dlouho.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Tue Dec 29, 2020 10:19 am

Snížek je tady, 29.12.2020
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 DSC-0053
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Dec 29, 2020 9:42 pm

Trochu závidím, že si ho stihl vyfotit, já než se vyládoval z postele, byl ten centimetr pryč.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3492
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Wed Dec 30, 2020 8:07 am

Ano, bylo to o fous. Po obědě už bylo na zahradě 7°C. Very Happy Tyhle fotky se dají dělat jen do cca 9 hod ráno Laughing
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Jožin Wed Jan 13, 2021 4:39 pm

Ahoj všem,jsem tu nový a měl bych na začátek pár otázek např. jak staré palmy dělají květy? Mám 3 Trachycarpusy f. staré 12 let a zatím nevykvetly ani jednou,jsou v květináčích. Bydlím v podhůří Šumavy 650m.n.m. tak nevím jestli s nima do země.....jsou z Milána,vlastnoručně vykopané jako malinkaté palmičky. Jinak mám ještě zhruba 20 menších Fortuneí,většinou z Poreče z dovolených. Pár Humilisek atd...jo a dnes mi došli od Rudy Trach. Plovdiv-bulg.,Krasnodar a Darjeeling,tak z nich mám radost. Smile

Jožin

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 13. 01. 21
Location : Mičovice 650 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Thu Jan 14, 2021 8:51 am

Zdar,trachy kvetou od kolem 50cm kmen  myslím,ale  upřesní zkušenější borci.Za mě do země v 650m.n.m. bych si klidně trachy do země dal.Asi nemáš tak horká léta,kratší sumu tepla sezona, jak někde v nížině,ale u Tebe svítí na podzim  slunko a dole je mlha třeba Cool Very Happy Very Happy
Trachy v květináči/ nebo v zemi je dost velký rozdíl Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Thu Jan 14, 2021 12:35 pm

Ahoj, vítej.

No tvoje poloha bych řekl je za hranicí vhodnosti pro výsadbu, tedy na běžnou výsadbu třeba volně do zahrady a bez pomyšlení na nějaké důkladnější zimování. Při teplé zimě by to bylo v pohodě, ale při zimách i jako je takto, už by to bylo za hranou. Ono i u nás to není úplně růžové, Trachýci nám tu přežívají jen díky vhodné poloze dvora a stejně při každé vlně mrazů trneme při pohledu na teploměr, teď nás to čeká zase od neděle Very Happy . Schválně můžeme pak porovnat data, kolik bylo v neděli ráno u tebe. Pro přehled bys měl kvalitně měřit teploty na zahradě a to správným způsobem (teploměr dál od budov, ideálně nad trávou, mimo přístřešky a ve stínu).
Výsadba ale možná je, jen bych rozhodně počítal s polykarbonátovými budkami. Se základy bych si hlavu nelámal, tuším že u vás problém se sněhem nebude.

Kvetou opravdu od 50 cm kmene, spíš bych řekl že až tak od 80-100 cm kmene, s tím, že v zemi mají obří přírůstky a já našel první květ u palmy, která začínala ten rok s kmenem 50 cm, květ jsem našel na podzim, kdy měl ale kmen 80 cm a květní lata byla 10 cm nad zemí Very Happy .
U palem dlouhodobě zapěstovaných v nádobě se květy chovají jinak, na starém kmeni už nevyrostou, vyrostou v paždí až nových listů, v květináči kvetou dost neochotně, nepravidelně a jen symbolicky, třeba 1 květ za  2 roky- záleží na velikosti nádoby, na výživě a celkové péči. V zemi kvetou každoročně, při hodně dobré péči, kvetou za každým novým listem z předešlého roku, tedy 7-15 květních lat není problém.
Takže určitě do země, ale s náležitou zimní ochranou. Pokud to dobře promyslíš, je podle mě zimování méně náročně, než rostliny každodenně hlídat v nádobě aby neuschly a ideálně 2x ročně se s nima tahat na zimoviště. Takhle za 15 minut postavíš na podzim boudu, a na jaře jí za 10 minut odmontuješ, nazdar bazar Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3492
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Jožin Thu Jan 14, 2021 5:03 pm

Děkuji za rychlé odpovědi,ted jsem změřil výšku kmene....dva Trachýci mají 50 cm a jeden 70cm. I s květináčem mají 175 cm. Minulý týden jsme tu měli mínus 10,jsem zvědav na tenhle víkend.Zatím tu máme 20cm sněhu. Meteostanici mám 2 metry od domu,cca půl metru nad zemí.Jinak děkuji Rudovi za nové palmičky,vše došlo v pořádku,i když během poslání byla velmi chladná noc u nás mínus 4,tak doufám že vše bude ok.Ještě bych se chtěl zeptat na jednu věc...ty moje palmy mi rostly ne kolmo nahoru ale šly nakřivo,až jakoby starší se vytáhly nahoru,čím to je?Tak ted mají křivý kmen,no vypadá to zajímavě.Možná jsem to zavinil tím že měly až zbytečně široký květináč.Ted je mám v 90 litr.květináčích.Víkend se blíží,to bude kosa....

Jožin

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 13. 01. 21
Location : Mičovice 650 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Sat Jan 16, 2021 8:43 am

Zapomněl jsem dát foto podzimního stavu (měření jsem zase nestihl kvůli horečnému stavění nových krytů).
"Italská samice" červen 2015
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 DSC-0069

"Italská samice" říjen 2020
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 DSC-0032

"Rozevlátá Italka" březen 2016
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 DSC-0006

"Rozevlátá Italka" říjen 2020
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 DSC-0033

"Wagnerianus Pavlína" duben 2017
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 DSC-0090

"Wagnerianus Pavlína" říjen 2020
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 DSC-0034
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Sat Jan 16, 2021 11:32 am

Tak to je něco,obdivoval jsem přírůstky u Rudy a teď kokukám na přírůstky u Benyho.Ten Ital bere nějaké drogy? Wink)))

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Sat Jan 16, 2021 1:48 pm

To je běžný růst Trachýků u nás při splnění doporučovaných podmínek. tongue
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Martcin Tue Feb 09, 2021 10:17 am

Me dela jeden trachik v zemi pravidelne kazdy rok 20cm na kmeni. A vlastne ted uz z toho ani moc radost nemam Very Happy . Ted kdyz jsem je musel po dvou letech zase zabalit do geotextilie s topnym kabelem tak ten trimetrovy tubus uz da tocela zabrat. To jsem jeste musel narychlo ostrihat 8 listu, protze jinak bych to proste nesvazal Smile No skoda. Libilo se mi loni, kdyz to preckalo celou zimu bez zabalu. Naivne jsme si myslel ze uz to letos vyjde taky, ale Bestie z vychodu mi zkazila plany Smile
Martcin
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 25. 06. 14
Location : Praha Vychod

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Martcin Tue Feb 09, 2021 10:24 am

ono to na te fotce tak nevynikne, kdyz tam vedle toho neni clovek, ale ten sklenik ma 2,1m Smile

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Zabalene-palmy
Martcin
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 25. 06. 14
Location : Praha Vychod

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 20 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 20 z 24 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru