Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei, část 2

+41
Jožin
Petr
Josef
Jarek p
KateCZ
Tom78
Mrhol
peep2
ludek
Jakub
Kedar
Keraj
Rudolf M
patas
Davi_K
Honza S
ivik
Martcin
beny
martinfarmář
Stanley_51
MartinK
Honza P.
Miloš
PatrikSzilagyi
marttini
JardaD
sapmok
Martinn
Thaedhas
Radim K
Stanislav H.
pet.sch
J.J.
Marek ninja
LukášSK
vakousi
jirkan
mejdlo
RadekS
danccak
45 posters

Strana 22 z 25 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Next

Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Mon Jul 12, 2021 1:30 pm

Cao,hezké Very Happy .S ceriferou se stalo co?

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jul 13, 2021 10:28 am

Typuju to na nešťastné začátky a Trachy přežil až na třetí pokus Very Happy , cerifera byla asi součást pokusu č.2. To znám, také proběhlo pár pokusů, než jsem dospěl k vytápění přes zimu Laughing .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Tue Jul 13, 2021 2:11 pm

Jaj.No to tak bývá,začátky..nebo jíné pasti. :DTak hlavně,že to člověk nevzdá.Skvělý červen zatím paradní červenec,odměna za hnusný květen.To je taková nádhera když se těm rostlinám daří,přírůstky skvělé..Bez topení to nepude. :DZačal jsem řešit další kryty..Ono to zase letí jako blázen...

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Wed Jul 14, 2021 10:23 am

Letí to hrozně, za 2,5 měsíce opět sníh a mrazy. Ale na zimu myslíme, včera jsme objednali 3 nové bigbagy 2,5 m dlouhé! Very Happy
Taky jsem měl vizi předělat zimní kryty, ale předchází tomu tolik práce, že nemam tušení, jestli se k tomu dostaneme.
Sezona mezi tím eskaluje, máme tu zatím nejdeštivější léto pravděpodobně za dob mého pěstování. Vody padá tolik, že nemohu ani hnojit, jelikož by hrozilo přemáčení palem a to i v zemi. Ale stejně to není nutné, palmy mají letos výborné přírustky, Trachycarpusům jede už i nový kmen, skáče to před očima.
Letos jsem ani neopyloval samici, nechal jsem to na přírodě a vypadá to, že opylení proběhlo lépe, než když jsem to pískal rukama Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Wed Jul 14, 2021 1:19 pm

Tak to-za 2,5 měsíce opět sníh a mrazy,jsem jakože neviděl!! :DJak tak tlemím průběžně na to počasí a radar,koukám,že si to tam užíváte s tím deštěm na druhém konci ČR.U nás kupodivu toho deště tolik není,což se divím...V loni jsme si to užívali my s tím deštěm,hlevně červen,to bylo něco.Více svítí slunko,s děštěm to výjde akorát jak výberu bečky na zalevání,že do toho něco čurne.Je to na hraně.Zalévám a zalévám.A jak se stal ten průser na JM tak k nám to hodilo troch deště,ale hlavně kroupy kolem 3cm,což jsem na vl.oči ještě neviděl-škody 0 i skleník z polykarb.beze škod,což jsem se teda bál.
Wágneri mě štvou,krasně rostou,akorát se mi kloní směr na jih,zasazené jsou u stěny z tůjí- (stříhané rovná stěna) plot mezi sousedy.Palmy jsou v zákrytu před severní stranou.Kmeny Wagneru kynou a táhnou do výšky.Nevím jestli pomůže zlehka třeba tlustější řemen +šnůra+kolík v zemi,zafixovat tlačit na druhou stranu..kmeny něco přes 40cm výška, tlusté u spodu přes 50cm.Nevím,kmeny do luku se mi moc nelíbí.. Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Jana Thu Aug 12, 2021 3:37 pm

Dobrý den, dnes jsem nalezla na trachycarpu larvy viz foto nevíte co to může být a čím mám případně postříkat? Dále mi černají konce listů prosím o radu. Děkuji Jana
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Img_2010
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Img_2011

Jana

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 30. 04. 21

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Sun Aug 15, 2021 4:02 pm

Předpokládám, že je palma letos prvně v zemi, vypadá to na Španěla. Vajíčka na listech budou nějakého brouka, ne vždy je nutnost všechno stříkat a proti všemu nedokonalému bojovat Smile . Občas jsou to i brouci co jsou prospěšní, nebo jen zde mají dočasný domov. Trachycarpusy u nás nemají žádného škůdce, takže bych se nebál, vylíhne se to a rozuteče se to.

Černé konce listů a scvrklé letáky jsou typické pro čerstvé výsadby, většinou je to díky změně prostředí u palem z dovozu (výsadbou do země, když byla palma zvyklá na jiné klima). A hlavně na změnu prostředí kořenů, dost často tak reagují, jelikož jsou zvyklé na jiné teploty půdy, ať už z domoviny, nebo třeba umístěním palem v květináčích na slunci, kde teplota nádoby a i kořenů může šplhat k 50°C, zatímco teplota půdy po výsadbě je o 30 a více °C nižší. Palma si zvykne, ale trvá to měsíce i roky a mezi tím staré listy budou mít různé vady a změny barev. Ale je to čistě na palmě, aby se z toho sama dostala, nedoporučuju jí ani nijak dopovat, ani nijak výrazně přelévat. Musí se s tím poprat sama, pak už zvládne všechno.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Jana likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Jana Wed Aug 25, 2021 1:16 pm

Děkuji za informaci. Hezký den

Jana

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 30. 04. 21

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Fri Oct 29, 2021 9:50 pm

Rozevlátý Ital, po loňské mezopauze v růstu po tvrdší zimě, se letos dal dohromady a něco zase narostl, jsem z něj nadšený, vzniká mu postupně suknice listů, částečně je uměle vyvolaná, díky zimování, ale loni se mu spodní listy ohly během léta sami, má srostlá vlákna s řapíkem a stáhují nejstarší listy ke kmeni sami, dřív jsem je střihal (i proto, že se dotýkaly země), teď na to kašlu a jsem rád.

10.10. 2020
Výška kmene-204
Celková výška-295
Ob. kmene-96,5
Počet listů letos-cca 11

10.10. 2020
Výška kmene-222
Celková výška-324
Ob. kmene-97
Počet listů letos- kdoví, nedosáhnu tam Very Happy

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 247746189-342373667652950-1015487960917976445-n

Tady ještě nějaké kusovky ze zahrady

Samice Španělsko, celkem 469 cm a kmen výška 331 cm (+13 cm)
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 249774369-615389702794848-6541320464109731666-n

Rozevlátý Ital 2
Celkem 316 cm (+31cm) a kmen výška 180 cm (+20 cm)
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 249866082-303180298381999-1580792912556236539-n

Hodně údajů už neměřím, u něčeho to prostě nejde, jako třeba počet listů, já do těch 5 m lézt fakt nebudu, stačí že se to musí zimovat Very Happy, loni to byl docela horor na tom žebříku ve 4 metrech dělat rukama nad hlavou něco, kam člověk ani nevidí. Zcela reálně je tohle už na lešení.
Neměřím už ani obvod kmene u většiny z nich, po letech se kmen u země začíná opět zužovat a zužuje se i kmen co byl před pár lety to nejtlustší na palmě. Tak to prostě je, nejširší bývá kmen nahoře, kde bývají nejstarší listy a postupně se i tam zužuje.


Naposledy upravil Rudolf M dne Fri Oct 29, 2021 10:24 pm, celkově upraveno 1 krát
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Fri Oct 29, 2021 9:58 pm

A v létě to bylo hezčí, teď už je zahrada přemrzlá, bylo 2x pod -4°C.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 249665456-964387280782882-4188224225431596949-n

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 249744117-953830358547379-3700822549673561797-n

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 249803941-2834862150139348-7633650149387524096-n

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 250223123-390682056132417-560060879790816495-n

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 250234254-4494608440618503-157016405357625903-n

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 250546394-389192969512892-1153968799941348874-n

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 250966663-441240984189071-5820020676114224008-n

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Josef likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Tom78 Fri Nov 26, 2021 12:34 pm

Zdar,pěkné stromy,balonky, i žena.
Dobře to roste.Letos paradní přírůstky:D No já jsem všechno před 5 dny schoval.Budky polykarbonátky stojí,od neděle v nich zapnu i osvětlení,jakože vánoce.Tak uvidíme jak to bude letos se zimou.Tak přeju,at se daří.T

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Mon Nov 29, 2021 7:49 am

Září 2021. Rozevlátá Italka.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 DSC-0001  Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 DSC-0004

Září 2021. Trachycarpusová terasa.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 DSC-0003  Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 DSC-0021

Září 2021. Italská samice.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 DSC-0010
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro J.Pilar Tue Mar 08, 2022 6:03 am

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Trachy10

Ahoj, toto jsou moje dvouleté Trachycarpusy. Prosím o radu Jaké nejlepší podmínky jim v tomto věku dopřát aby se jim co nejlépe dařilo. Prozatím jsou přes léto na pár hodin osluněném místě, pod střechou se zálivkou po proschnutí. Tak trochu sukulentní režim včetně substrátu. Když je tak ale srovnám tak ten v ružovém kelímku je větší. Má také o něco živnější substrát - když nevim jistě a nemám zkušenost tak vždycky dávám ruzné varianty ruzným kusům aby aspon něco přežilo. Takže otázka zda nepřesadit do živnějšícho. Zimování u sukulentů tzn 10-12°C světlo a občas zálivka (loni mi jeden uschnul Sad zapoměl jsem na něj a holt to neni kaktus).
J.Pilar
J.Pilar

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 27. 02. 22
Location : Poříčany u Českého brodu

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Tue Mar 08, 2022 7:16 am

Za mě mohu říct (profesor Málek mě laskavě opraví), že pokud jsem malé Trachýky pěstoval v sušším režimu, tak vůbec nerostli. Měl jsem dost velké úhyny a kromě sucha se na tom podepsal i nevhodný substrát. Nyní je na jaře vyházím ven na pěstební plochu na plné slunce a zalévám hadicí (v teplé dny každý den). Je třeba je zalévat dlouho, aby se substrát úplně nasákl Malé semenáče mám v hlubokých podmiskách a zalévám tak, aby se podmisky zcela zaplnily. Další zálivka až po vyschnutí vody z podmisky. Zimuji v teplotě 0 - 6°C.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Mar 08, 2022 11:35 am

Jo, no v tom fialovým je největší, protože má největší květináč Smile . Subtropické palmy jsou dost náročné na kořeny a čím více prostoru mají, tím více živin a tím více možností pro vývin. Jenže čím větší nádoba (ta rovnice je přímo úměrná), tím vzdušnější musí být substrát. Ale jde o celkovou masu kořenů, pokud se kořeny nemusí nikde mačkat a bez omezení mohou kořenit, to jsou pak výsledky..
Teď je máš ve velikosti, kdy je už rozhodující, co s nimi dál uděláš. Můžeš je přesadit do většího, ale pokud tím tvoje práce skončí, dopadneš jako bonsajista. Tedy po 30 letech bude mít trachýk krásných 160 cm a budeš se nevědomky pyšnit záprdkem, co jsi dokázal vypěstovat Very Happy .
A nebo, je přesadíš (můžeš už teď, pokud je zimuješ v takovém teple) do o 1/3 větších nádob, a v půlce června, až budou mít i tu novou nádobu prokořeněnou, je přesadíš znovu, tentokrát do o 2/3 větších nádob (nevím, jestli se ještě tak velké jogurty dělají). A příští rok, bys podle mých výpočtů, měl v létě přesazovat trachýky do květináčů minimálně o velikosti 15 L. To už bude velký skok a je možné že další rok na jaře ještě nebudou prokořeněné a pak již bude stačit přesazování méně častěji.

Radím nepřesazovat do velkých nádob hned, a je to přesně kvůli složení substrátu, ve velkých neprokořeněných nádobách se po neuvážené zálivce přemáčí substrát, který si sedne a palma do něj už více méně nezakoření, naopak spíše uhnije. Postupným přesazováním se tohle obejde, navíc je to afrodiziakum, palmy při tomhle způsobu pěstování dělají obří růstové skoky. Je tak možné, pokud to dodržíš, že za 3 roky, budou mít palmy zmíněných 160 cm.
Složení substrátu určitě zvládneš, pokud děláš kaktusy, víš, že příměsi jsou nejdůležitější. Jelikož samotný kupovaný substrát si po čase sedne a je z něj při suchu beton, při mokru bláto, nic pro kořeny rostlin.
A jak radí Beny, pokud je máš v téhle extra vzdušné směsi na sukulenty, přidej na zálivce. Jen pozor po přesazení radím odstranit podmisky a prvních 14 dní zalévat s mírou. Až jakmile substrát prokoření, mohou stát více méně ve vodě (v horku rozhodně).

Moc to neodpovídá na tvojí otázku, jestli přesadit do výživnějšího substrátu Very Happy . Ale v tomhle není ta otázka, když jim dáš výživnější substrát, ale kořeny nebudou moc zvětšovat svojí plochu, je to úplně k ničemu.. Při přesazování 2x ročně, budou mít živin ze substrátu bez hnojení až až Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro J.Pilar Tue Mar 08, 2022 3:21 pm

Rudolf M napsal:Jo, no v tom fialovým je největší, protože má největší květináč Smile . Subtropické palmy jsou dost náročné na kořeny a čím více prostoru mají, tím více živin a tím více možností pro vývin. Jenže čím větší nádoba (ta rovnice je přímo úměrná), tím vzdušnější musí být substrát. Ale jde o celkovou masu kořenů, pokud se kořeny nemusí nikde mačkat a bez omezení mohou kořenit, to jsou pak výsledky..
Teď je máš ve velikosti, kdy je už rozhodující, co s nimi dál uděláš. Můžeš je přesadit do většího, ale pokud tím tvoje práce skončí, dopadneš jako bonsajista. Tedy po 30 letech bude mít trachýk krásných 160 cm a budeš se nevědomky pyšnit záprdkem, co jsi dokázal vypěstovat Very Happy .
A nebo, je přesadíš (můžeš už teď, pokud je zimuješ v takovém teple) do o 1/3 větších nádob, a v půlce června, až budou mít i tu novou nádobu prokořeněnou, je přesadíš znovu, tentokrát do o 2/3 větších nádob (nevím, jestli se ještě tak velké jogurty dělají). A příští rok, bys podle mých výpočtů, měl v létě přesazovat trachýky do květináčů minimálně o velikosti 15 L. To už bude velký skok a je možné že další rok na jaře ještě nebudou prokořeněné a pak již bude stačit přesazování méně častěji.

Radím nepřesazovat do velkých nádob hned, a je to přesně kvůli složení substrátu, ve velkých neprokořeněných nádobách se po neuvážené zálivce přemáčí substrát, který si sedne a palma do něj už více méně nezakoření, naopak spíše uhnije. Postupným přesazováním se tohle obejde, navíc je to afrodiziakum, palmy při tomhle způsobu pěstování dělají obří růstové skoky. Je tak možné, pokud to dodržíš, že za 3 roky, budou mít palmy zmíněných 160 cm.
Složení substrátu určitě zvládneš, pokud děláš kaktusy, víš, že příměsi jsou nejdůležitější. Jelikož samotný kupovaný substrát si po čase sedne a je z něj při suchu beton, při mokru bláto, nic pro kořeny rostlin.
A jak radí Beny, pokud je máš v téhle extra vzdušné směsi na sukulenty, přidej na zálivce. Jen pozor po přesazení radím odstranit podmisky a prvních 14 dní zalévat s mírou. Až jakmile substrát prokoření, mohou stát více méně ve vodě (v horku rozhodně).

Moc to neodpovídá na tvojí otázku, jestli přesadit do výživnějšího substrátu Very Happy . Ale v tomhle není ta otázka, když jim dáš výživnější substrát, ale kořeny nebudou moc zvětšovat svojí plochu, je to úplně k ničemu.. Při přesazování 2x ročně, budou mít živin ze substrátu bez hnojení až až Wink .


Díky moc. Ta živnost substrátu byl.jen takový tip. Odpověděl jsi vic než dostatečně. Určitě to udělam tak jak píšeš . Růst je priorita č1. A jakmile to pujde rád bych je vysadil volně. Kdybych měl všeho jak květináčú... kelimky jsem využil jen proto , ze jsem se nekde dočetl že palmy chtějí vysoké květináče a na to my přišly vhodné. A nejsem zrovna estét takže jde o učel. Substráty si povětšinou sám míchám, kupuji jen suroviny tipu perlit, pemza atd. Jsem rád za všechny takto ucelené informace. Zalivky jsem se bál tak jsem je asi hodně sušil. Takže z citem a postupně přidám. Do jaké teploty mužou být venku dokud jsou malé a v nádobě ?
J.Pilar
J.Pilar

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 27. 02. 22
Location : Poříčany u Českého brodu

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Mar 08, 2022 6:49 pm

Ono na substrát jsou blbuvzdorné, blbé jen je, že jakýkoliv rašelinový substrát, bez dostatečného množství příměsí, začne časem degradovat (dorozkládá se), tím si sedá a kořeny dusí. Když jsem začínal, cpal jsem všechno do zahradního substrátu s perlitem, vše krásně rostlo 2-4 roky, pak najednou už to nebylo ono a po 8-10 letech vyhazujeme úplně zdravé rostliny s totálně shnilou kořenovou soustavou, perlit neperlit, po pár letech je z kupovanýho substrátu hnuj Exclamation . Přesně z tutoho pohledu to člověka trochu znechutí, že se tady s něčim 10 let sere, obrovský kytky v 90 L nádobách a co s tim, když je z půdy nepřátelská hmota. A takhle dopadnou všechny substráty...
I proto jsem loni začal sázet první rostliny do hlíny, jako za krále klacka, ono to má něco do sebe, je to zadarmo a všude kolem nás, ale nepoužíváme to pirat .
Přesně z tutoho důvodu opět nemohu napsat jednou větou, jaké složení substrátu máš použít, protože to tak nefunguje Laughing Rolling Eyes . Respektive ti můžu něco nakukat, stejně to zjistíš až za pár let, že to nebylo dlouhodobé řešení Very Happy .

Pokud palmy chceš někdy v budoucnu sázet do země, je vzdušný kupovaný substrát ok, palmy si v tom vybudují kořenovou soustavu, tak jak jsem psal v příspěvku výše. Pokud je budeš chtít udržet v květináči, upřímně, sám nevim s čim to namíchat, aby to vydrželo třeba 30 let..

Jo a jestli máš nějaký zahradní nevytápěný skleník, vysaď jednoho trachýka tam. Za 4 roky se ti bude krčit u střechy, vykopat ho můžeš vždycky..

A do jaké teploty mohou? Tak jak jsou, bych nešel míň jak -3°C, díky tomu teplému zimování, nechcíply by, ale nahnili by. Každopádně už mají výsadbovou velikost i ven do země, jen bys možná byl zklamaný rychlostí růstu (naplatí pro ten skleník), takto malé dlouho koření a dlouho "sedí", v nádobě se kořeny stimulují k růstu a rostlina těch prvních pár let roste ironicky rychleji v nádobě, ale po nějakých 4 letech, až když bude rostlina v 90 L nádobě už jí květináč stačit nebude a rychleji by rostla naopak v zemi. Ale kdyby si je zimoval v chladu, tak nárazově do -5°C v nádobě a dospělé kusy snesou i dlouhodobě v nádobě do -10°C. V zemi je limit -12°C bez poškození pro jakoukoliv velikost.

By mě zajímalo, jestli někdy odpovim na jednu otázku méně, než 3 odstavcama Embarassed Laughing .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

J.Pilar likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro J.Pilar Tue Mar 08, 2022 7:25 pm

Rudolf M napsal:

By mě zajímalo, jestli někdy odpovim na jednu otázku méně, než 3 odstavcama Embarassed Laughing .

Doufám že ne, je to super číst. Hodnotné postřehy z praxe...

No v teple.. první rok jsem měl dvě u kaktusů a dvě u sukulentů. Ve výsledku nebyl rozdíl krom toho že u kaktusů je víc narváno a moc tam není třeba chodit tak jsem tam jednu usušil. Navíc je tam víc tma. Tak jsem usoudil že u sukulentů to bude lepší. Doufám že to schoulostivění pujde napravit. Ono když tak píšeš o té teplotě tak mohly být venku vlastně až do unora letos furt.

Skleník bohužel nemám. I kaktusy pěstuji ve volné kultuře na pultu.

Do země určitě pujdou. Ať už to dopadne jakkoliv. V jakém věku a velikosti toť otázka ale zatím času dost. Za tím učelem jsem je začal pěstovat.

No substrát který by v nadobě vydržel 30let asi ani neexistuje. V nádobě se určitě apoň tak po 3-5 letech bude muset přesazovat všechno.
J.Pilar
J.Pilar

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 27. 02. 22
Location : Poříčany u Českého brodu

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Mar 08, 2022 7:39 pm

Ano, někde na chráněném stanovišti mohly být venku celou zimu bez uklízení.
Jinak to zimování, pokud je tam teplota pod 8°C, může být i úplná tma. Ideální zimovací teplota je 2-5°C, při této teplotě jsou v úplném spánku, nepotřebují ani vzdálené okénko. Pokud se vychytají termíny, že se uklidí když je zimoviště prochladlé a vynesou když je venku ještě chladno, tak se ani nespálí od sluníčka, na jaře pokračují tam, kde na podzim skončili.

V zemi jsme je letos nemuseli zimovat, jsem fakt rád, je to vždy práce na víc. Ironicky nejvíc jim dá zabrat tento týden, kdy bude každý den ráno -7°C a odpoledne +10°C s ostrým sluncem. Ale jediné co, tak že trochu vyblednou listy..
A mimochodem už tlačí květy a tlačily je už koncem února, to jsem ještě nikdy nepozoroval. Ale teď se zastavili.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 275166505-263825332594654-6096861190407091942-n
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro J.Pilar Thu Mar 10, 2022 4:57 am

Rudolf M napsal:
V zemi jsme je letos nemuseli zimovat, jsem fakt rád, je to vždy práce na víc. Ironicky nejvíc jim dá zabrat tento týden, kdy bude každý den ráno -7°C a odpoledne +10°C s ostrým sluncem. Ale jediné co, tak že trochu vyblednou listy..
A mimochodem už tlačí květy a tlačily je už koncem února, to jsem ještě nikdy nepozoroval. Ale teď se zastavili.

Ooo máš to krásné, toho bych se chtěl taky dožít.
Prosim je ještě nějaký srovnatelně odolný druh jako trachýk ? Ideálně něco z toho co máte, nebo budete mít ted na jaře v nabídce, ještě na jednu bych našel místo a už mám u vás vyhlídlou Agave utahensis tak že bych to vzal přijednom.
J.Pilar
J.Pilar

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 27. 02. 22
Location : Poříčany u Českého brodu

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Thu Mar 10, 2022 9:20 pm

Z palem jedině Sabal minor (ten nechráníme roky už vůbec) a Rhapidophyllum hystrix.
Má to ale háček, tyto palmy tvoří jen nízký přízemní kmen a rostou extrémně pomalu v našem klimatu. Dovážené kusy jsou tak drahé a jako bonus neodolné Laughing . Je to vyzkoušeno, Sabal minor ze španělska, umrzne při -12°C. Sabal minor vypěstovaný ze semene (ideálně ověřený zdroj z USA z mrazových oblastí) nese zelené listy i po teplotě -22°C (zdroj pěstitel v ČR i sledování po světě). Rhapidophyllum to samé, bohužel tyto druhy potřebují noční teploty kolem 20°C a několik měsíců denních teplot nad 30°C aby rostly srovnatelně rychle jako trachycarpus. Tohle u nás není ani v centru Prahy, takže ročně max 2-3 listy.
Tyhle palmy fakt doporučuju, bude trvat roky než si je zapěstuješ, ale pak vydrží všechno.

Jiné druhy palem se trachýkovy ani nepřibližují, leda ještě Chamaerops humilis cerifera, tato variace se nám po testech jeví vlhkostně i teplotně skoro stejně jako Trachy, možná jen o stupeň je na tom hůř, což na výsadbu stačí.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro J.Pilar Fri Mar 11, 2022 3:33 am

Díky, na ten sabal minor jsem koukal, je pěkný a keřovitý vzrůst by mi asi nevadil. Mám o čem přemýšlet. Myslíš že ho budete později mít na Eshopu ? No ale asi zkusim ten Chamaerops humilis var. Cerifera, ten je taky krásnej.

Btw včera jsem přesazoval jednoho Trachýka a nebyl vůbec prokořeněný. Ve smyslu toho kompaktního drnu, kdy kořeny narazí na květináč a zatočí se podel něj a pak se vyndá bal celý prokořeněný. Má zdravé kořeny rozbíhající se krásně do všech stran, ale tak asi k té stěně. I přesto jsem ho dal do o malinko většího, o něco lepší substrát a nesmím tolik šetřit s tou zálivkou. Myslíš že bych je mohl nastartovat v bytě ? Že bych je přenesl na okno cca 22°C a začal decentně zalévat. Netušim jak se projevuje u palem pěstování v nedostatku světla, asi se vytahují jako všechno. Tak aby to nebylo naškodu..
J.Pilar
J.Pilar

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 27. 02. 22
Location : Poříčany u Českého brodu

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Fri Mar 11, 2022 8:54 pm

Jako pokud chceš učit ty Trachýky na život venku, tak by se asi jakože nemělo podvádět Very Happy . Ale když už si je přesadil a venku je stále takhle hnusně,... spíše bych ale preferoval nějaký ten skleník, kde je přes den přes 20°C a v noci stačí když nemrzne. Ven je dej během dubna, jakmile se počasí umoudří i v noci.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro J.Pilar Sat Mar 19, 2022 6:27 am

Rudolf M napsal:Jako pokud chceš učit ty Trachýky na život venku, tak by se asi jakože nemělo podvádět Very Happy . Ale když už si je přesadil a venku je stále takhle hnusně,... spíše bych ale preferoval nějaký ten skleník, kde je přes den přes 20°C a v noci stačí když nemrzne. Ven je dej během dubna, jakmile se počasí umoudří i v noci.

A v těchto podmínkách (den 20+ , noc nemrzne), mužu zalévat jak asi intenzivně ? Doposud jsem je asi hoodně sušil ale nerad bych to zas přehnal.
J.Pilar
J.Pilar

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 27. 02. 22
Location : Poříčany u Českého brodu

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Sat Mar 19, 2022 7:12 am

A je po zimě. Už se plní i fóliáky a pěstební stoly.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 DSC-0015  Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 DSC-0016
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

J.Pilar likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 22 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 22 z 25 Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru