Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei, část 2

+40
Petr
Josef
Jarek p
KateCZ
Tom78
Mrhol
peep2
ludek
Jakub
Kedar
Keraj
Rudolf M
patas
Davi_K
Honza S
ivik
Martcin
beny
martinfarmář
Stanley_51
MartinK
Honza P.
Miloš
PatrikSzilagyi
marttini
JardaD
sapmok
Martinn
Thaedhas
Radim K
Stanislav H.
pet.sch
J.J.
Marek ninja
LukášSK
vakousi
jirkan
mejdlo
RadekS
danccak
44 posters

Strana 13 z 24 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 24  Next

Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Kedar Tue Oct 16, 2018 12:19 pm

Tak já značím listy průběžně, protože jak píše Ruda nedá se to pak spočítat, domaloval jsem tedy poslední tři a je to tak, je tam 18 nových listů, což předpokládám že je to zase určitý extrém :-) ostatní dva potom klasicky 10 a 12 listů.

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 138
Join date : 21. 01. 17
Location : Chvatěruby, Středočeský kraj

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Oct 16, 2018 8:55 pm

To jsem se fakt trefil? Very Happy Jo je to extrém, v ČR jsem o takovém čísle ještě neslyšel. Jiné lokality po světě, těžko říct. Většinou když už někdo počítá listy, tak i s těmi středovými (protože mu ještě nedošlo, že středové listy tam budou pořád ve stejném počtu Smile ).
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Honza S Wed Oct 17, 2018 7:40 am

Ahoj,moje první sezóna byla taky celkem úspěšná.
Trachýka jsem vysadil v březnu a stihnul udělat 8 nových listů. I kmen celkem zesílil,aktuálně má 18 cm a obvod u země 30 cm. Celková výška je 60 cm. Prostě super sezónaTrachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Img_2011
Honza S
Honza S

Poèet pøíspìvkù : 6
Join date : 12. 01. 18
Location : Dražice

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Wed Oct 17, 2018 9:45 am

Fakt výborné. První rok po vysazení obvykle naroste jen pár listů.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Honza S Wed Oct 17, 2018 9:57 am

Po vysazení začal růst skoro okamžitě. Hned s prvním teplým počasím a začal je tlačit hned po dvou najednou. Udělal i víc listů než ostatní trachýci v květináčích. Asi se mu v zemi prostě líbí
Honza S
Honza S

Poèet pøíspìvkù : 6
Join date : 12. 01. 18
Location : Dražice

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Martcin Thu Oct 18, 2018 10:39 am

Zdravim. Rad bych zde dokoncil svuj pribeh s opylenim a semeny. Jak jsem zde jiz psal ,loni jsme provedl velmi uspesne opylovani vlastni samice vlastnim samcem. Seminka se vytvorila v mnozstvi vetsim nez malem Smile Na zacatku unora jsem je odrizl, kdyz byli povetsinou cerna.Dal jsem je na mesic do garaze, kde se teplota pohybuje kolem 3 stupnu. Asi po mesici jsme zkusil vysadit cca 10 seminek (nevim presne kolik jich bylo) Bohuzel se po dobu mesice a pul az dvou mesicu vubec nic nedelo. Byl jsem celkem zklamany a do kvetinacku, kde byli seminka, dal naklicit cukety. Ty vyrostly, dal jsem je vem. Celou sezonu jsem se pak divil, coze to u stonku te cukety roste za listecky. Rikal jsem si -ze by cuketa odnozovala? No moc jsem to neresil. Na podzim kdyz jsem cukety vyrval ze zeme a listecky tam zustaly, jal jsme se to prozkoumat z blizka. Neumite si predstavit to nadseni, kdyz jsem zjistil z to jsou miminka od mych trachyku. Klicivost byla v podstate 100%. I jedno seminko, ktere jsem zbuhdarma na jare pichnul do bylikove zahradky, jsem pod salveji nasel vyrostle Smile Ted na podzim jsem je presunul do kvetinacku a uvidime co dal. Semen mam jeste spoustu tak zkusim zase pristi rok na jare neco pichnout do zeme.

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 IMG-4200 Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 IMG-4201 Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 IMG-4347



Martcin
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 25. 06. 14
Location : Praha Vychod

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Thu Oct 18, 2018 3:36 pm

Tak to je super, ta 100% klíčivost u českých semen je dost vzácná, i když poslední teplé roky, už se klíčivost semen brutálně zvyšuje i u nás, letos budou výsledky asi obdobné.
Škoda, že si jich nevysadil více, příští rok, bude už klíčivost loňských semen mizivá. Po roce je to u Trachýků 10-30%, pomůže stratifikace.

Naše semena také poprvé v historii klíčila, velkou klíčivost odhadem 80% měl wagy x fortunei, čistý fortunei byl horší s asi 50%, ale sázeli jsme tisíce semen, výsledkem je i tak narvaný truhlík rostlin. Zkoušeli jsme klíčivost semen od Radka a tam to bude taky hodně vysoké, kolem 95%, pohodili jsme je po záhoně a je tam teď zelené osení, tisíce palem..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Thu Oct 18, 2018 3:47 pm

U mě loňská semena zatím nic (ale sázel jsem je pozdě). Letošní se zaseli ve vývoji (opyleno hybridním samcem) a jsou pořád stejná, jako na začátku září. Zatím drží pevně. Vkládání fotek sem mě furt nefunguje, takže obrázky jen na FB.
Jinak perfektní popis klíčení, škoda, že jsi jich nevysadil víc.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Fri Oct 19, 2018 6:23 pm

Bohužel nemám fotky z loňska pro srovnání, budete si to muset najít v diskuzi (což moc práce nedá vy kecky Very Happy ).
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 DSCF1318

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 DSCF1329

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 DSCF1352

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Andy likes this post

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Sat Oct 20, 2018 6:06 am

Ten Trachy u zimní zahrady je fakt démonickej.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro jirkan Tue Oct 23, 2018 9:42 am

beny napsal:U mě loňská semena zatím nic (ale sázel jsem je pozdě). Letošní  se zaseli ve vývoji (opyleno hybridním samcem) a jsou pořád stejná, jako na začátku září. Zatím drží pevně. Vkládání fotek sem mě furt nefunguje, takže obrázky jen na FB.

Moje letošní semena jsou už také dlouho stejné, foto s 19.10.
Semena na samici

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 P1100478

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 P1100480

Semena na samci

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 P1100496

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Oct 23, 2018 11:16 am

Díky Jirko za report. Semena na samci, máš zralejší než na samici Very Happy . Pozná se to podle barvy květních řapíků. Čím oranžovější, tím zralejší. Dokonce i slupka na samčích plodech je již více do modra, což by mohlo značit už i téměř plnou zralost Shocked . Jestli ti nějaká semena zbydou, nějaká si rezervuji Very Happy .
U nás samčí plodenství dopadlo nezdarem, nakonec vytvářeli plody jen 2 samci. Později v létě jeden samec shodil všechny plody a druhý drží doslova pár kuliček, která se přestala vyvíjet již někdy v červenci, ale celá lata stále drží a je hezky zelená jako by byl květen. Takže jsi v tomhle zůstal jedničkou Jirko Cool .

Naopak semena na klasické samici (nuuda Very Happy ) máme letos hodně vydařená, jsou přímo obří a jsou hodně napřed, oproti třeba jiným letům. Dokonce bych řekl, že jsou i zralejší než ten samec u tebe Jiří. V tomhle ohledu je letos velká spokojenost. A jsem rád, že ta italská samice skončila u tebe, u nás by byla ještě méně zralejší, nejspíš by to nestihla ani tohle rekordní léto, u tebe má velkou šanci. Ukazuje se ale, že to je prostě "pozdní odrůda", že to nebylo klimatem a pro zdárné dozrání potřebuje teplejší polohy.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Tue Oct 23, 2018 4:19 pm

Ne, Jirko, ty máš semena v pohodě. Moje jsou tak stav na začátku května. A mají tři "prdelky". Ze srandy je zkusím přezimovat.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro jirkan Wed Oct 24, 2018 6:07 am

Ahoj Rudo, se semeny jsem počítal že je udám u Vás, na mě je to velká porce, mě jich stáčí jen malí množství
a nechat je nevyužitý je škoda. Doufám, že semena na samici už brzo dozrají, takhle roztažený květy se mě
nevejdou ani do  zimní budky.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Wed Oct 24, 2018 1:34 pm

Super Smile . Bohužel pro tebe, se semena sklízí nejdřív v únoru, budeš je tam muset nějak vměstnat, lata jde postupně ohnout dolu nebo nahoru.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro jirkan Wed Oct 24, 2018 5:40 pm

Dík za info, uvidíme jak to dopadne.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Sun Oct 28, 2018 6:41 am

Moje letošní plody.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 DSC-0358
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Mon Oct 29, 2018 6:37 am

A jako svůj jubilejní příspěvek na toto fórum přidávám celé foto svého největšího Trachýka s plody po sezóně 2018.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 DSC-0459
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Mon Oct 29, 2018 9:54 am

Gratuluji k jubileu, byla to dřina že Smile . Semínka jsou opravdu jak z panoptika, pravděpodobně to bude tím pylem z ledničky, chlad asi poškodil pyl a semena se vyvinula bez embryí nebo něco takového.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Mon Oct 29, 2018 8:08 pm

Dřina to byla. Doufám, že s novým fórem nebudu zase začínat od jedničky...
Fotka plodů je starší, ale vypadají furt stejně. Schválně je zkusím přezimovat, co z toho bude.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro jirkan Tue Nov 13, 2018 8:00 pm

Zasílám stav semen ze dnešního dne a mám dotaz: jak velký mráz snesou semena,
aby neztratily klíčivost?  Dle předpovědi na začátek příštího týdne straší u nás
až s – 5 °C v noci. Na palmy to žádný mráz není, ale o semena mám strach,
jde o to, jestli o víkendu stavět kryty nebo ne

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 20-10-2018

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 20-10-2018-2

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 20-10-2018-4

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Wed Nov 14, 2018 6:18 am

Krásná velká semena. Ten první trs má minimální opad! Loni, kdy u mě hezky dozráli, jsem je kryl už při poklesu pod -1°C. Mám ale široký kryt, takže listy byly jen trochu stažené. Dlouhý pobyt v krytu je nijak nepoznamenal (a to jsem ho sundaval až v dubnu).
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Wed Nov 14, 2018 11:23 am

Původně jsem měl zato, že plodům vadí jakýkoliv mráz, ale po loňských zkušenostech, kdy si naše semena prošla několikrát teplotou -11°C a klíčivost byla výborná, už tak skeptický nejsem. Ono je rozhodující, jestli jsou semena již zralá, nejde o to, že by jim mráz ublížil, ale že zastaví vývoj embrya. Pokud jsou embrya již plně vyvinutá, nemůže semenům ublížit ani -20°C. Pokud je třeba krátké léto a brzy se ochladí a přijdou mrazíky, měly by se semena s rostlinou chránit před jakýmkoliv mrazem, ideálně tedy v krytu, aby stihly plody plně dozrát. Což se letos nemusíš obávat, pokud uzrála u nás, u tebe budou v ještě lepší kvalitě Smile . A jen pro pobavení, na 27.11. mají pro nás modely -9°C, aktuálně je ta situace velmi reálná, možná si tak po delší době zažijeme brzký a silný příchod zimy..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3485
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro jirkan Wed Nov 14, 2018 2:28 pm

Dík za odpověď, znovu jsem prošel předpověď a změnily ji i u nás.
Na začátku příštího týdne ubrali 1°C na – 4°C, ale kolem
23.11 už i u nás předpověď na – 9°C.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Fri Nov 16, 2018 6:27 pm

Rudo, kdy vám semena loni prošla několikrát teplotou -11°C? Vždyť jsi psal, že jste je ještě zelené ostříhaly před mrazy?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1506
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 13 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 13 z 24 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 24  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru