Trachycarpus fortunei, část 2

Strana 12 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Goto down

Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Honza S za Mon May 28, 2018 10:03 am

Ahoj,mám úplně stejný problém.Můj trachýk zasazený koncem března začal chytat takový žlutohnědý nádech. Zatím jsem ho prolil hořkou solí a jednou týdně hnojím tekuté slepičince.Aktuálně otevírá druhý letošní list a zdá se že barva nových listů je rozhodně lepší.

Honza S

Poèet pøíspìvkù : 2

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon May 28, 2018 10:35 am

U malých vysazených Trachýků trvá dlouho, než se nějak vzchopí a mají i viditelné přírůstky (roky). Barva u nich dost lítá, nejčastěji bere barvu listům slunce. Pokud rostou na nijak zastíněném stanovišti. Není tajemstvím, že násobně rychleji rostou v polostínu, například pod velkým stromem, jeden by řekl že se vytahují za sluncem, z části to pravda je (asi jako všechno co roste v polostínu), na druhou stranu tím nijak pak netrpí na kráse, pokud od určitého věku mají slunce již dost.

Nemusí tomu nahrávat ani ten popel a hnuj. Po zkušenostech co jsem se s malýma trachýkama navztekal, bych jim ke kořenům nedal ani jedno z toho, ani žádné hnojivo, jen vodu a kvalitní zem. Tím, že mají bylinné-dužnaté kořeny, funguje jejich mechanismus přijímání živin trochu jinak než už rostlin s vlásečnicovými a dřevnatějícími kořeny. Hlavně v tom, že jsou v mládí citlivé na přemíru živin.

Bude to ještě dlouhá cesta, než budou nějak vypadat.
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2903

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro martinfarmář za Mon May 28, 2018 1:15 pm

Ok, díky za radu. Zastínění by neměl být problém, mám kolem každého ohrádku z pletiva proti psům, tak dám nahoru takovou tu zelenou stínící síť co si dávaj v satelitech na plot proti sousedům.
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon May 28, 2018 1:56 pm

Jo ta bude výborná. Pokud je jinak vše v pořádku a neupravil sis tím popelem nijak zásadně pH, měl by být výsledek vidět velmi rychle.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Sun Jun 03, 2018 8:21 am

Ahoj, zdravím všechny palmaře.
Chci vám představit jednu zajímavost, na samci mě jako poslední osmý květ vyrostl obou
pohlavní květ, který má samčí i samičí orgány. Ano čtete dobře, také jsem tomu ze začátku
nevěřil, a proto jsem čekal, než to bylo absolutně jistý a ještě jsem to konzultoval s Rudou.
Od Rudy jsem se dozvěděl, že jemu to udělali letos také dva samci, na jednom má květ  obou
pohlaví a na druhém samci má květ čistě samičími orgány. Sám o tom něco zjišťoval a v ČR se
s tím ještě nikdo nesetkal a i jinde je to prý vzácnost.
Ve, všech případech to byly poslední květ na palmě, který vyrostl hodně pozdě, když už
ostatní samčí květy se začaly otevírat.
Dejte vědět, jestli se tato anomálie nevyskytla letos taká u vašich samců, abychom
zmapovali výskyt této anomálie.
Zasílám foto květu z dnešního dne, kde už se vytváří plody a vedle jsou po zvětšení
zaschlé kvítky samce.

Obrázky květů z 19. 5., kde po zvětšení jsou vidět samčí kvítky s prašníky a hned vedle samičí kvítky.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 139

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Sun Jun 03, 2018 8:36 am

Zasílám na ukázku květy samice. Je pěkně obsypaná tak doufám, že tam něco vydrží a všechno neshodí.

jirkan

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Jun 03, 2018 9:23 am

Je to tak, už tak vzácná situace se vyskytla i u Jirky a u něho dokonce velmi intenzivně. Nemyslím si, že to je náhoda a že letos může mít plody na samci více pěstitelů. Jirko, psal si že máš Španěla, ten je tedy přímo od Lešnera? On říkal, že jeho Trachýci to neudělali ani jeden co monitoruje.

U mě to udělali právě jen italové. U obou stejné, samčí květy se už otvíraly a měli i 60 cm dlouhé květy, když tu najednou vyrazily poslední květy. U rozevláteho Itala to byl 9 květ, u Trachy Brno to byl 5 květ (a později vyrazil ještě i 6 květ, o tom později).

Tady to začalo, i přesto, že měli ostatní květy 60 cm, tak nový květ stihl vyrůst a vykvést ve stejnou dobu jako všechny ostatní květy. Ovšem, něco bylo jinak- barva.

Při bližším pohledu, byly sice vidět i prašníky, ale byly značně menší, než na ostatních květech a k tomu z části květů vystupovaly zřetelné blizny.

Již u tohoto trachýka byl problém s opylením, protože samci v době jeho plného květu byly pomalu v odkvětu.

U druhého Trachýka vyrostl samičí květ ještě později, ale už od úplného začátku bylo vidět, že ten již zakrslé prašníky nemá a má jen blizny.

A později se u toho Trachýka vyvinul ještě větší bizár, protože udělal ještě další květ, který v těchto teplotách roste strašnou rychlostí. Vlastně od objevení květu po rozbalení z obalu, to trvalo pouhé 3 dny Very Happy . Nevím jestli mě to má překvapovat, ale poslední květ je samčí. Jakoby věděl, že má na sobě samičí květ, a že už neměl žádný pyl, tak si udělal rychle květ nový aby ji měl i čim opylit. Takže současně můžete vidět na jedné palmě 4 odkvetlé samčí květy, 1 kvetoucí samičí latu a nový rozvíjející se květ samce.

Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Sun Jun 03, 2018 10:07 am

Ty to máš ještě zajímavější než já.
Samec je od Lešnera, ale je to už skoro 10 let, tak že už i palma z jeho zdroje to provedla.

jirkan

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro patas za Thu Jun 07, 2018 9:16 am

Zdravím palmaře, chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že mi Trachýk koření 3 měsíce a list se nehnul ani o mm? Děkuji za odpověď.

patas

Poèet pøíspìvkù : 27

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Thu Jun 07, 2018 12:55 pm

Je to normální, pokud je jinak v pořádku a kořeny nehnijí. Ovšem pokud do konce září nevyroste ani ten mm, doporučuju ho spíše vykopat, bude to vadný kus.
Běžně se to jinak stává, i mě se stalo hlavně u Španělů, že začaly růst po jarní výsadbě až na konci léta.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro martinfarmář za Fri Jun 08, 2018 9:35 pm

Tak to jsem zvědav na ty moje. Samozřejmě si na nich žádné čárky fixou nedělám, ale pocitově některé rostou, některé stojej a jednomu expertovi pomalu uhnívali listy odspoda od nejstarších až mu zbyly jen 4 a prostředek stojí. Napadlo mě, že jsem ho možná přihrnul trochu víc, než původně byl, tak jsem ho kolem odhrabal a čekám co udělá. Rudo nestraš, že jim můžou hnít kořeny myslel jsem, že potřebujou zalévat, aby neuschly. Přičítám to stresu z přesazení a čekám že v červenci budou něco dělat všichni.
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Jun 18, 2018 8:47 pm

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Jun 18, 2018 8:49 pm

Muj trachy prezil v19.3 minus 11.0 st na vichru a nyni uz vcelku ujde.

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 456

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 12 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Povolení tohoto fóra: