Trachycarpus fortunei, část 2

Strana 14 z 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Goto down

Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Nov 17, 2018 4:40 pm

Tak to máš mnohem lepší paměť než já Very Happy . Musel jsem si to vyhledat v diskuzi a je to tak, semena jsme loni sklízeli na konci listopadu, před prvními většími mrazy. A semena jsme nechali pár měsíců v teplotě 16-18°C kde bezpečně zmodrala slupka a semena plně vyzrála (zdřevnatěla). Letos na to asi kašlem a semena prostě sklidíme až na jaře po odzimování.
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2994

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sat Nov 17, 2018 7:19 pm

Mě to bylo divný, protože zelený semena nejsou ještě zralý.
Když už jsme u toho. Ty loňský semena (krásně dozrálý modrý) mě ještě v truhlíkách nevyklíčili. Mám je nechat na zimovišti a nebo raději do tepla zimní zahrady?
beny

Poèet pøíspìvkù : 1041

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Nov 18, 2018 4:20 pm

No jak se to vezme, rozepisoval jsem tady znaky zralosti již dříve. Pokud se semeno rozlouskne a je v něm plně vyvinuté embryo (bílé zrno uvnitř plodu v místech prohlubně) je již plně zralé. Teoreticky se tak může vysadit ještě v prosinci ihned po sklizni z laty, ale klíčivost bývá malá a rozvleklá. Pokud se počká do února-března, kdy dozraje i slupka a semena projdou stratifikací, sjednotí a zvýší se tím klíčivost.
Skvělý ukazatel zralosti semen, je barva laty, pokud se zbarví do oranžova, tak je plně dozráno a může se stratifikovat Cool .

Nevyklíčená semena zkontroluj jestli nejsou shnilá (pořádně jich pár zmáčknout). Pokud jsou dobré, dej celej výsev stratifikovat, strč jej nějaké palmě do krytu. Tam mohou zůstat do dubna a pak je potřeba je dát do pořádného tepla, ideálně nějaký skleník, ale ne na zem, ideálně na nějaký stůl. Pokud nevyklíčí do 3 měsíců, hoď to na kompost.
Příště do chce ke klíčení mnohem větší teplo, tvá semena u nás měly výtečnou klíčivost, dneska jsem uklízel plný truhlík rostlin na zimoviště.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Mon Nov 19, 2018 7:17 am

V krytech u palem je už plno. I tak je zimoviště docela plné (jsem ti říkal, že letos tam bude volněji). Je tam sice méně palem, ale jsou větší... Truhlíky se semeny jsem zatím dal na poličku do zimoviště do +6°C. Uvidím, jestli bude nějaké místo jinde. Hlavní problém bude v tom, že jsem je sázel pozdě (nějak nebyl čas). Přes léto byly ve fóliáku, tam bylo tepla dost.
beny

Poèet pøíspìvkù : 1041

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Tue Nov 27, 2018 8:16 am

Po rozkrojení moje semena vypadají takto:

mě připadají plně vyvinutá.
Semena: VLFIMŠ18

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 156

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Nov 27, 2018 4:49 pm

Co znamená to označení semen? VLŠ jsem zvládnul, ale zbytek? Very Happy

Vypadají dobře, embryo nevidím, je o velikosti hlavička špendlíku umístěné někde v té bílé části, ale vypadá to vyvinutě, tak si myslím, že budeš mít úspěch.
Já jsem to vyřešil tak, že jednu latu jsem dnes sklidil (ve čtvrtek ráno bude skoro -10 Neutral ) a jednu necháme na rostlině, klíčivost vyzkoušíme stejným výsevem na jaře, uvidí se tak, jestli bude lepší semena nechat na rostlině, nebo je uklidit před mrazy Wink .

Naše vypadají takto, takto žluté laty jsme ještě neměli.

Zatím nezimovaný Ital (mimochodem má na sobě ještě samosprašná semena, ale podle mě z nich nic nebude). A ne, sníh není, je to focené před 2 týdny.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Tue Nov 27, 2018 8:12 pm

To označení semen je jen takový můj okamžitý nápad, abych věděl co je to za semena,
z jaké samice pochází a od jakého samce je pyl atd. a nemusel si všechno vypisovat.
Zatím mám semena VLFIMŠ18 a VLF+MŠJP18 (ještě na palmách)
Kódování semen je:
VL – Vrbová Lhota, F – samice (female), I – země původu Itálie (Mrchojedy), M – samec (male),
Š – země původu Španělsko (Lešner),  18 – rok 2018,  JP – jedna palma
Trefil si se s VLŠ ?   Very Happy  Very Happy  Very Happy

Rozřízl jsem několik semen a jediný v bílé části jsou takové nazelenalé útvary.

Došel jsem ještě vyfotit barvu laty ke dnešnímu dni a zdají se mě dost žluté.  sunny

Také mě předpověď počasí na konec týdne vystrašilo  Sad  Sad  a v neděli jsem zimoval palmy, jen mě čeká
zapojení termostatů a prodlužováků.  

Moje samosprašná semena vypadají na pohled stejně jako na samici, jej jich je na latě miň,
viz. příspěvek z 13.11 poslední obrázek.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 156

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Nov 27, 2018 8:38 pm

Ano trefil Smile .

Máš ho tam, je plně vyvinuté.

Samosprašná semena vypadají výborně.
Rudolf M
Admin