Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Wasabi (Wasabia japonica)

5 posters

Goto down

Wasabi (Wasabia japonica) Empty Wasabi (Wasabia japonica)

Příspěvek pro Martin Toman Fri Apr 04, 2014 6:09 pm

V přírodě roste u břehů japonských horských řek. Pěstuje se na terasovitých záhonech z drobného štěrku, kterými protéká čistá, studená voda.

Obsahové látky
Wasabi obsahuje veliké množství vlákniny, vitaminu C, draslíku, vápníku a hořčíku. Jeho unikátní ostrá chuť (která připomíná pálivou hořčici a dráždí dutinu nosní) je způsobena množstvím izothiokyanátů (zejména allylisothiokyanátu; ty vznikají z obsaženého sinigrinu při narušení buněčné struktury pletiv klíčových orgánů rostliny), které mají protirakovinné a antibakteriální účinky.

Využití
Oddenek se používá jako přísada v japonské kuchyni – zejména do typických pokrmů jako je suši, sašimi a nudle. Při styku se vzduchem ztrácí nastrouhaný oddenek na síle, proto by se měl zpracovávat vždy čerstvý. Poživatelné jsou i listy wasabi, které mají obdobnou chuť jako oddenek.

Na trh se wasabi dostává v podobě oddenku, pasty nebo prášku. V EU se prodává i běžný křen s příchutí 5 % wasabi prášku a zeleným barvivem jako „wasabi křen“.

Silné aroma wasabi, které dráždí sliznici, přivedlo vědce na nápad vynalézt požární alarm pro sluchově postižené osoby. Pokud tento alarm detekuje požár, vypustí do místnosti oblak wasabi prášku a ten probudí spící osobu.
Historie

Podle japonské legendy bylo wasabi objeveno před stovkami let v odlehlé horské vísce, kde se jej jeden rolník rozhodl pěstovat. Výsledkem se pochlubil Iejasu Tokugawovi, mocnému válečníku. Iejasu, který se později stal šógunem, si wasabi tak oblíbil, že jej vyhlásil za poklad, který se smí pěstovat pouze v oblasti Šizuoka. Wasabi se používá od doby, kdy se začalo připravovat suši.

Zdroj: Wikipedia

Poslední rostlina kterou jsem dnes vyndal po zimě ze sklepa, mě překvapila květem.. Very Happy 
Wasabi (Wasabia japonica) Wasabi_04042014


Naposledy upravil Martin Toman dne Fri Apr 04, 2014 9:39 pm, celkově upraveno 1 krát
Martin Toman
Martin Toman

Poèet pøíspìvkù : 80
Join date : 01. 04. 14
Age : 45
Location : Paračov, okr.Strakonice 482 m.n.m

http://jihoceskybanan.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Wasabi (Wasabia japonica) Empty Re: Wasabi (Wasabia japonica)

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 04, 2014 8:59 pm

Díky Martine za téma Smile .

Upravil jsem ti odkaz, stačí jen napsat že to je z Wikipedie Wink .

A zajímá mě, jestli si rostlinu už zkoušel nějak užitkovat? Hlavně tedy ten kořen a jak teda "píše"? Very Happy
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3492
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Wasabi (Wasabia japonica) Empty Re: Wasabi (Wasabia japonica)

Příspěvek pro Thaedhas Tue Apr 08, 2014 4:56 am

Taky se mi velice líbí, ale když sem si přečetl ty podmínky Mad To, abych ho během horkýho léta měl v lednici Laughing 

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Wasabi (Wasabia japonica) Empty Re: Wasabi (Wasabia japonica)

Příspěvek pro sapmok Sun Sep 13, 2015 4:07 pm

miluju chuť wasabi - je i ten kořen zelenej?

wasabi s křenem je pěknej humus Sad křen je hnus

nikdy jsem sazenici k prodeji neviděl Sad

bounce
sapmok
sapmok

Poèet pøíspìvkù : 53
Join date : 15. 02. 15
Age : 53
Location : sever okresu Jeseník 230mnm_USDA-6b

Návrat nahoru Goto down

Wasabi (Wasabia japonica) Empty Re: Wasabi (Wasabia japonica)

Příspěvek pro pecullus Fri Dec 18, 2015 9:15 pm

Pestovat to nema smysl. Msice to zerou jako dive...jeste nic jsem nemel tak rychle zdecimovane jako wasabi.

pecullus

Poèet pøíspìvkù : 38
Join date : 19. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Wasabi (Wasabia japonica) Empty Re: Wasabi (Wasabia japonica)

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru