Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

+2
ivik
Radim K
6 posters

Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Radim K Mon Apr 21, 2014 6:52 pm

Téma na přání Very Happy .
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro ivik Mon May 19, 2014 7:03 pm

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská J8e92c
ivik
ivik

Poèet pøíspìvkù : 146
Join date : 08. 04. 14
Location : Brno, 250 m n.m-

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Radim K Mon May 19, 2014 7:27 pm

Chjo Ivo, děláš chutě! Very Happy.

Právě začínají v subtropech dozrávat, neviděli jste už někdo plody na pultech? Dal bych si Smile.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Radim K Sun Oct 19, 2014 9:49 pm

Semenáček lokvátu:
Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská DSCF6309
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Rudolf M Wed Apr 22, 2015 1:18 pm

Loni se nám podařilo pár rostlin naroubovat, překvapila ujímavost roubů, která byla 100% Smile .

Rychle to srostlo a překvapil i růst. Já bych řekl, že na to, že to bylo loni roubovaný, tak dobrý afro .
Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská DSCF5084
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Radim K Fri Sep 04, 2015 11:53 pm

Roste parádně, škoda, že asi jen tak sám nezakvete.
Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská DSCN1680
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro ivik Sat Sep 05, 2015 10:51 am

Proč by nezakvetl? Nakvétají přes zimu a hodně ochotně. Dozrávají zhruba v květen-červen
ivik
ivik

Poèet pøíspìvkù : 146
Join date : 08. 04. 14
Location : Brno, 250 m n.m-

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Rudolf M Sat Sep 05, 2015 10:54 am

Protože to je semenáč Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro ivik Sun Apr 10, 2016 1:58 pm

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská 15cc4eg
Už zrají, letos hodně brzy, některé jsou už utrženy, byly sladké, s kupovanými se nedají srovnat
ivik
ivik

Poèet pøíspìvkù : 146
Join date : 08. 04. 14
Location : Brno, 250 m n.m-

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro mamasumo Sun Aug 06, 2017 7:31 pm

Dobrý večer. Mám dotaz k mišpuli německé. Dostala jsem na jaře dvě semínka. Nevěda ani co to je za semínka, lupla jsem je do květináčků na okno a hojně zalévala. Cosi začalo v přemokřené zemině rašit. Ale záhy to jakoby zaschlo. Nechtělo se mi to vyhodit, tak jsem květináčky dala na severní okno a přestala se o to zajímat. Pak jsem se od dárce dozvěděla, že si vzpomíná, že to jsou semena z mišpule. A kupodivu, ze semínek opět raší a už je to asi 8cm vysoká rostlinka se dvěma patry lístků. Jedině na webu tropik, jsem se dnes dočetla, co se semeny mišpule, ale už je bohužel (bohudík :-D ) narašeno a já teď nevím, co s tím. Jak dál, aby mi rostlinky přežily. Mám je dát ven? a nechat už přes zimu venku? Nebo je nechat za oknem? Nebo přezimovat jako fíkovník? Moc děkuji komukoli za radu :-)
mamasumo
mamasumo

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 24. 10. 16

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Stanley_51 Tue Aug 08, 2017 9:06 am

ivik napsal: Už zrají, letos hodně brzy,
Jo to se ti to pěstuje Ivo, pod španělským sluncem affraid
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Rudolf M Tue Aug 08, 2017 7:17 pm

mamasumo napsal:Dobrý večer. Mám dotaz k mišpuli německé. Dostala jsem na jaře dvě semínka. Nevěda ani co to je za semínka, lupla jsem je do květináčků na okno a hojně zalévala. Cosi začalo v přemokřené zemině rašit. Ale záhy to jakoby zaschlo. Nechtělo se mi to vyhodit, tak jsem květináčky dala na severní okno a přestala se o to zajímat. Pak jsem se od dárce dozvěděla, že si vzpomíná, že to jsou semena z mišpule. A kupodivu, ze semínek opět raší a už je to asi 8cm vysoká rostlinka se dvěma patry lístků. Jedině na webu tropik, jsem se dnes dočetla, co se semeny mišpule, ale už je bohužel (bohudík :-D ) narašeno a já teď nevím, co s tím. Jak dál, aby mi rostlinky přežily. Mám je dát ven? a nechat už přes zimu venku? Nebo je nechat za oknem? Nebo přezimovat jako fíkovník? Moc děkuji komukoli za radu :-)

Ahoj, je důležité, jestli je to určitě Mišpule německá? Určitě by pomohlo i foto vyklíčených rostlinek. Německé mišpule velmi neochotně klíčí, nám se je vyklíčit dokonce ještě nikdy nepovedlo..
Od určení druhu bychom se pak mohli odrazit a dál radit co a jak. Ale obecně rostlinám bude 100x lépe venku než na severním okně!
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro mamasumo Mon May 25, 2020 6:28 pm

Rudolf M napsal:
mamasumo napsal:Dobrý večer. Mám dotaz k mišpuli německé. Dostala jsem na jaře dvě semínka. Nevěda ani co to je za semínka, lupla jsem je do květináčků na okno a hojně zalévala. Cosi začalo v přemokřené zemině rašit. Ale záhy to jakoby zaschlo. Nechtělo se mi to vyhodit, tak jsem květináčky dala na severní okno a přestala se o to zajímat. Pak jsem se od dárce dozvěděla, že si vzpomíná, že to jsou semena z mišpule. A kupodivu, ze semínek opět raší a už je to asi 8cm vysoká rostlinka se dvěma patry lístků. Jedině na webu tropik, jsem se dnes dočetla, co se semeny mišpule, ale už je bohužel (bohudík :-D ) narašeno a já teď nevím, co s tím. Jak dál, aby mi rostlinky přežily. Mám je dát ven? a nechat už přes zimu venku? Nebo je nechat za oknem? Nebo přezimovat jako fíkovník? Moc děkuji komukoli za radu :-)

Ahoj, je důležité, jestli je to určitě Mišpule německá? Určitě by pomohlo i foto vyklíčených rostlinek. Německé mišpule velmi neochotně klíčí, nám se je vyklíčit dokonce ještě nikdy nepovedlo..
Od určení druhu bychom se pak mohli odrazit a dál radit co a jak. Ale obecně rostlinám bude 100x lépe venku než na severním okně!

Dobrý večer, tak nakonec jste měl pravdu. Já, ač kozel zahradníkem, mám teď docela pěknou rostlinku. Léto tráví venku a evidentně se jí daří. Moc děkuji za ochotu poradit.

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská 98359510
mamasumo
mamasumo

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 24. 10. 16

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro rybka Tue Jan 02, 2024 12:35 pm

Zdravím, koupila jsem si plody mišpule a když jsem viděla semínka napadlo mě, že jich pár zkusím zasadit. Tak teď přemýšlím, jestli je to Mišpule obecná/ německá - Mespilus germanica nebo se dá zaměnit s něčím jiným? Podle fotek předpokládám, že to Eriobotrya japonica - Lokvát japonský nebude, má i jiná semena. Semínka jsou tvrdá, skoro jako pecky švestek. Při vysetí je zkusím rozlousknout nebo je ošmirgluju. Plody jsou přemrzlé a fotku nepřemrzlých nemám. Listy nevím jak vypadají, neviděla jsem je. Přemrzlé plody po rozkrojení vypadají jako shnilé, ale v chuti nic shnilého necítím. Jsou lehce sladká, připomínají jablko, ale nikdy dříve jsem Mišpuli neviděla ani nejedla, tak nevím. V prvním rozkrojeném plodu bylo 5 semen, další ještě nevím. Přikládám fotku plodů a semen.Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Mis113

rybka

Poèet pøíspìvkù : 12
Join date : 01. 01. 24
Location : okres Hradec Králové, 250 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Rudolf M Wed Jan 03, 2024 4:12 pm

Jo je to Mišpule německá, běžně se jí až po přejití mrazem, říká se tomu shniličkovatění. Za čerstva jsou plody většinou nevyhledávané, tvrdé, kyselé..
Je fajn, že se někde prodávají, já osobně je moc nemusím, ale většině lidem hodně chutnají, je to jedno z nejpozdějších ovocí na zahradě, navíc plodí každoročně, bez ohledu na mrazy a sucha.

Na semenáčky se moc netěš, nám nevyklíčily asi nikdy, nebo jen extrémně malé množství rostlin. Se semen potřebují čas, ne jednu, dokonce ani 2 ale ještě více studených stratifikací, prostřídaných teplými stratifikacemi. Tzn že bys výsev musela minimálně 2,5 roku udržovat v přijatelném stavu a ani pak není jisté že vyklíčí. Mišpule se hlavně roubují, popřípadě řízkují. Což je i důvod, proč jsou tak málo rozšířené, protože prostě nezplaňují.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro rybka Thu Jan 04, 2024 1:19 pm

Rudolfe, já jsem ani nepřemýšlela o tom, že by mi zaplodila. Koukla jsem na google a zaujalo mě, jaké má lístky. To složité a dlouhé klíčení je pro mě celkem zklamáním.

rybka

Poèet pøíspìvkù : 12
Join date : 01. 01. 24
Location : okres Hradec Králové, 250 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Rudolf M Thu Jan 04, 2024 5:03 pm

Ještě se vrátím k mišpuli japonské, několikrát zmiňovaná Radimovo rostlina, se má aktuálně takto:
Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská 413089543-899792311863253-4336951557732544590-n

Je v zemi druhou zimu, bez zimování, loni bylo minimum -13,9°C ale k tomu jako bonus arktický den, rostlina se asi z 60% odlistila. Letos bylo -15,6°C, ale rostlina nemá takřka ani škrábnutí. V záhonu je experimentálně, už se nám jí nechtělo pěstovat v květináči a zatím tedy jen zíráme. Některé bobkovišně mají větší poškození než lokváty.
Přitom ale náš jiný lokvát v jiné části pozemku, v mnohem teplejší části, loňskou zimu nedal i přesto, že byl roubovaný na hlohu..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro rybka Thu Jan 04, 2024 7:26 pm

Krásná rostlina.

rybka

Poèet pøíspìvkù : 12
Join date : 01. 01. 24
Location : okres Hradec Králové, 250 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská Empty Re: Eriobotrya japonica - lokvát japonský, mišpule japonská

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru