Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Počasí a klima

+14
Thaedhas
JardaD
Invertito
beny
Choseee
jirkan
sapmok
tomq
RadekS
marttini
Stanley_51
Standa.B
Rudolf M
mejdlo
18 posters

Strana 3 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Wed Oct 24, 2018 6:26 pm

V neděli nás čeká, jestli předpovědi vydrží, letošní první zimní prověrka připravenosti. Já mám polykarbonátu dost, ale chybí rum do grogu. Embarassed
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Thu Oct 25, 2018 7:12 am

Neboj rumu dost, ale u nás je na víkend celkem příjemná předpověď,  teplota v noci
5 až 8 °C co je na říjen v pohodě.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Thu Oct 25, 2018 5:58 pm

U mě mělo být kolem +1°C a napadnout 3 cm sněhu. Už to ale trochu vylepšili.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Tue Oct 30, 2018 6:49 am

U nás dnes ráno v 6,30 hodin teploměr ukazuje 18 °C a sluníčko se připravuje, tak že bude asi hezky.
V noci slušně foukalo a přihnalo to teplo.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro jirkan Fri Nov 16, 2018 6:29 am

Už je ten hnus tady, dnes  -3 °C a dost palem ještě venku.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Fri Nov 16, 2018 6:38 am

Tak to můžu napsat totéž. Na dvoře jsem měl -2,3°C, takže na zahradě bylo o fous víc.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Fri Nov 16, 2018 5:30 pm

Jo už přituhuje, u nás -3,6°C, plno věcí jsme měli ještě venku, omrzla pravděpodobně Sabal yapa Mad . Dnes jsme tedy měli mobilizaci a uklidili vše co šlo, ale je toho moc naráz, takže se šlo od nejdůležitějšího a zbyl čas na postavení posledního krytu nad citrusama.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Sun Nov 18, 2018 7:01 am

Dnes ráno -5,3°C. Naštěstí už mám, kromě několika velkých palem, všechno na zimovišti. Když jsem viděl jak to večer padá rychle dolů, tak jsem už za tmy odvozil i Dicksonky (mělo být jen -3°C).
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Sun Nov 18, 2018 4:25 pm

Tak tentokrát jsi zvítězil. U nás bylo jasno celou noc a den a ráno bylo -4,9°C. Tuto noc jelo vytápění jen ve velkým krytu (datlovka+jubaea) ostatní kryty ještě nebyly zapojené. Ale vše dobré i vše již uklizené. Dneska už jsem vše zaizoloval a zapojil, ale již to není třeba, takový mráz již nebude a předpovědi se vylepšily, zima se odkládá.
Jsem zvědavý na basja, ty jsme zazimovat ještě nestihli Rolling Eyes .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro sapmok Sun Nov 18, 2018 7:31 pm

Very Happy Very Happy dneska překvapení v podobě nejnižší raní teploty -8,5°C. Neutral
Toto jsem nikdy v listopadu nezažil. Sad
sapmok
sapmok

Poèet pøíspìvkù : 53
Join date : 15. 02. 15
Age : 53
Location : sever okresu Jeseník 230mnm_USDA-6b

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Sun Nov 18, 2018 7:55 pm

No tak to je mazec!!
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Mon Nov 19, 2018 11:07 am

Tak to už je jiná liga..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Mon Nov 19, 2018 7:16 pm

Nestíhám zimování. Rudo, blíží se během následujících 14 dní nějaká katastrofa? Co já koukám, tak zatím v pohodě.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Mon Nov 19, 2018 7:57 pm

Vypadá to dobře, naopak nás čeká místo těch mrazů oteplení Smile . Nic extra, ale mohlo by být k 10°C postupně. Ovšem jsou bledé vyhlídky na celkovou zimu. Je totálně zablokovaný atlantik, neexistuste aby se proudění dlouhodobě stočilo na Z směry, tedy to co nese bohaté srážkové systémy a pravou středoevropskou zimu (vlhká, střídavé teploty nahoru a dolu). Místo toho mohutní tlakové výše nad pevninou (sibiř) a pěkně se tam hromadí ledová masa vzduchu. Zlý jazykové se přiklání na zimě spíše vyrovnané chladné, s velmi vysokou pravděpodobností vpádu extra mrazivého a suchého vzduchu, kdykoli během zimy. Něco na způsob únoru 2012. Aktuální synoptika tomu prostě nahrává a nelze očekávat zimy minulých let, ty byly živené trvalým proudění ze západních směrů a držely zimu daleko za Uralem. Takže aktuální výhledy na 14 dní, jsou zatím dobré, což je dobře pro poslední zbytky zimování. Ale tuto zimu bych nepodcenil kvalitní zimování.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Fri Nov 30, 2018 11:05 am

Poslední 3 dny se počasí vymklo kontrole, my jsme tu měli 2 ledové dny po sobě (teplota celý den nevystoupí nad nulu) a dnes bude 3. K tomu včera ráno Tmin -9°C, ještě že je vše důležité již zazimované. Na Trachýky se zatím nechystáme.
Dnes k tomu všemu od rána prší, chvílemi i silně a to začalo při teplotě -4°C, teď je -2,5°C, takže je vše obaleno v ledu, listy palem jsou jak ze železa Smile . Brzy už s tím bude útrum a to co jsem psal v posledním příspěvku se nakonec obrací. Od pondělka se naplno probudí proudění z Atlantiku a užijeme si podle aktuální situace cca 14 dní nefalšované oceánské zimy. Některé dny se teplota podívá i přes +10°C, u nás na JZ bude konec nízkých oblačností a mlh, ty se pravděpodobně přesunou na Moravu. Dál je situace otevřená, od udržení čerstvého proudění po přetočení zase do studených mlh, popřípadě může přijít i vlhký a studený SZ proudění.
Nicméně od dubna se projevuje zajímavé pravidlo, že se vždy ochladí na pár dní vždy na konci měsíce, kdy přijdou i srážky. Bylo to tak v září, říjnu a teď i listopadu. Každá ta vlna ochlazení je víc a víc brutálnější. Tímto tempem tedy bude koncem prosince teplota padat k -15°C Very Happy Rolling Eyes .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Fri Nov 30, 2018 12:49 pm

To jsou vyhlídky. Já zítra raději začnu stavět konstrukci u Trachýků. Byl jsem dopoledne v Plzni a vše je zalité v ledu. Padá namrzající déšť s kroupama.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Mon Dec 03, 2018 8:27 pm

Tak zatím ten začátek hezky vyšel, dnes bylo dokonce +11,4°C a JZ Čech byl nejteplejší z republiky, ostatně jako vždy při těchto oblevách. Nakonec to tedy nebude 14 dní oceánského proudění, ale jen týden. Příští týden sem vtrhne SZ a postupně S proudění, tedy mrazivo a vlhko. Pak je to otazné, nicméně prvotní náznaky se přiklání k nejhorší variantě a to stočení na SV a V směry, tedy regulérní mrazy, dnem i nocí. Nástup zatím vypadá pozvolně, že by třeba nějaký týden mohlo být rozumně mrazivo.

Trochu mrazí z předpovědí polárního vortexu, zatím jsou přímo katastrofické což by znamenalo petrohradské expresy, jeden za druhým Rolling Eyes . Pro tyto případy to bude chtít bedlivě sledovat předpovědi a zavčas se přizpůsobit, stavění krytů nad Trachýkama v mrazu bude pěkný hnus (blijící smajlík).
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Sat Dec 08, 2018 10:24 pm

Tak skoro týden uběhl a vše je opět jinak. Mrazivá vložka se o pár dní odkládá, ale během příštího týdne se přeci jen nějaký mráz i sníh ukáže, ale nebude to takové terno. Aktuálně to pak vypadá na udržování studeného proudění střídané s trochou tepla. Před pár dny jsem vypojil zásuvky ke krytům a vypadá to, že to vydrží minimálně do středy, pokud budu chtít být pes, tak to ani ve středu nezapojím, jen zavřu dveře krytů.
Za mě tedy zatím dobrý, a ještě lepší je, že konečně začalo pršet, na přelomu listopadu a prosince jsme měli úhrny za 4 dny 38 mm... to se nestalo za celý rok!
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Sun Dec 09, 2018 6:47 am

Déšť je parádní. Už jsem na 36 mm a dnes v noci a přes den to bude zase o hodně víc.
V té krátké mrazivé epizodě jsem měl možnost trochu porovnat rozdíly mezi novým krytem ze silnějšího polykarbonátu a starým z tříkomorové 10 mm. Při těch -9°C se v novém krytu konečně večer seplo topení, kdežto ve starém už cyklovalo od odpoledne. (oboje nastaveno těsně nad nulu).
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Wed Dec 12, 2018 10:46 pm

Zatím to hezky vyšlo, dnes začíná zhruba týdenní mrazivá vložka, o víkendu přituhne a může být i -10°C. Po víkendu to pak vypadá na teplejší luft a dál je to hodně nejasné, nejvíc se modely přiklání k chladnější variantě, inverzi a teploty do +5°C. Osobně tam vidím potenciál na nějaký výkyv, ale těžko říct jakým směrem. Je možné že se současné mrazy protáhnout až do Vánoc a pak sem vtrhnou pořádné mrazy- i to je jedna z variant.
Každopádně pořád trvají nehezké předpovědi polárního vortexu, i další neznámé veličiny nejsou pro nás dobré, třeba nao i ao mají jít do záporu. Jsou to jen změny v atmosféře, které by se projevily například až v lednu, nebo únoru.
Se zimování Trachýků zatím vyčkáváme, týdenní předpovědi přejí.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro mejdlo Tue Jan 08, 2019 9:45 am

Tak jsem dnes na netu zaznamenal info o úplném rozpadu polárního vortexu,jsem tedy zvědav jaký bude následující vývoj počasí pro ČR.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Tue Jan 08, 2019 10:53 am

Rozhodně jsou zajímavý rozdíly napříč republikou. Právě koukám na zprávy, jak je na Moravě kalamita a hustě sněží. A já na západě větrám kryty a občas lehce zaprší.
Počasí a klima - Stránka 3 DSC-0068
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jan 08, 2019 12:27 pm

Rozdíly jsou zajímavé, již několikátý den. Zatímco u nás bylo včera odpoledne +5°C, bez větru, ale i slunce, tak od vysočiny na východ bylo pod nulou a na východě republiky ve stejnou dobu bylo i kolem -5°C a ráno nejčastěji mezi -10 a -15°C. Kdežto na západě nemrzlo ani v noci. U nás bylo naposled pod nulou 5.1.
Takže zhruba v půlce republiky je právoplatná zima, se sněhem a mrazem a v druhé nemrzne ani v noci Smile .
Výhledy jsou moc chaotické nato, aby šly dělat předpovědi. U nás třeba mělo v noci napadnou 7 cm sněhu, místo toho sotva nakapalo 0,5 mm a teplota aktuálně leze přes 4°C, ale spolu se silným větrem je pocitově pod nulou. Těžko tak říct jak bude za 3 dny, když modely nedokážou odhadnout ani co je právě teď Very Happy .
Vortex se roztřískal na Silvestra, jeho působení na nižší vrstvy atmosféry závisí na mnoha faktorech. Loni nám to přineslo v únoru týdenní mrazivou vložku a postaralo se o chladný březen i část dubna. Pak to přineslo neustále se obnovující se tlakové výše nad Evropou a s tím spojené horké suché léto=kontinentální počasí. Letošní rozpad vortexu se může i nemusí projevit podobným efektem, nebo jinou formou blokace. Hovoří se o obnovujících se směrů ze S a SZ, což je i případ aktuálního počasí.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Tue Jan 15, 2019 6:27 am

Tak nám ty předpovídané teploty nějak klesají. Letos evidentně teplý leden nebude. Loni se dalo na zahradě dělat celý měsíc, takže dobrý náskok.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro beny Sat Jan 19, 2019 6:58 am

Je to tady. Předpověď pro dnešní ráno byla -7°C a realita -9°C. Příští víkend má být ještě hůř.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Počasí a klima - Stránka 3 Empty Re: Počasí a klima

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru