Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ensete ventricosum (vč. maurellii)

+27
Keraj
peep2
plautus
František
beny
MArtin16
meffik
davsonz
Rudolf M
Stanley_51
radeku
dzulio
fedy
berberis
JIriraimond
JardaD
Tapice
Martinn
anina
Munzar V.
Thaedhas
B.ondra
Sidonius
J.J.
Martin Toman
Radim K
Standa.B
31 posters

Strana 10 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Wed Aug 03, 2016 7:06 pm

Moc pěkné Františku Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro František Wed Aug 03, 2016 8:31 pm

ještě aby ne, když pochází od vás :-) Doufám, že včera objednaný maurelik mi bude dělat taky takovou radost

František

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 17. 03. 16

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Wed Aug 03, 2016 9:33 pm

Nepochybuji o tom Smile . Ty je pěstuješ v bytě?
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro František Thu Aug 04, 2016 5:00 am

Ne ne, venku, ale v nadobě. Dokud to velikost dovolí, tak na jižním okně, jinak potom pujdou do vnitrobloku na dvůr. Zimuju na schodišti

František

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 17. 03. 16

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro fedy Mon Aug 22, 2016 4:54 pm

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 20160822_182434

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 20160822_182916

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 20160822_182934


screenshot on pc U mňa tento rok takto zatiaľ som nedosiahol vytuženych 4 metrov .Škoda žel zelený ensete neprezimoval ten bi bol už poriadne veľký.

fedy

Poèet pøíspìvkù : 32
Join date : 26. 07. 14
Age : 46
Location : HUMENNÉ SK 156 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Mon Aug 22, 2016 6:52 pm

Na příští rok je vysaď na kompost, to pak dosáhnou 4 metrů levou zadní Smile . Hnědozem je na ně slabota.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro fedy Mon Aug 22, 2016 7:13 pm

Ok diky za radu . Na druhy rok mu priveziem rovno vlečku hnoju nech len narastie.

fedy

Poèet pøíspìvkù : 32
Join date : 26. 07. 14
Age : 46
Location : HUMENNÉ SK 156 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Mon Aug 22, 2016 7:23 pm

Hnuj ne, ale kompost. Na hnoji to neroste, naopak se spálí kořeny. Standa Brouček by mohl vyprávět, v loni hodil pod Ensete na jaře kolečko hnoje a oni vyrostly půl metru za celé léto Laughing .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro fedy Mon Aug 22, 2016 7:42 pm

Dobre dik mám dva kompostery tak niečo bi som mal nahrabať pod ten banán.

fedy

Poèet pøíspìvkù : 32
Join date : 26. 07. 14
Age : 46
Location : HUMENNÉ SK 156 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro František Wed Aug 24, 2016 6:38 am

Netušíte, co může způsobovat tenhle černý okraj? Není to mekké ani suché a objevilo se to přes noc na novém listu.Starší to mají taky už nějakou dobu. Že by moc hnojiva? Růstu to ale nijak nebrání, roste co týden, to nový list.

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 149wgwh
Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 16238n4
Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 2uoq693


Naposledy upravil František dne Wed Aug 24, 2016 9:28 am, celkově upraveno 1 krát

František

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 17. 03. 16

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Stanley_51 Wed Aug 24, 2016 7:50 am

Bože, kdy už se KONEČNĚ naučíte fotky otáčet ? Shocked
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Radim K Wed Aug 24, 2016 7:44 pm

Františku, tohle bude určitě "od kořenů". Vím, to je rada za všechny prachy Laughing. Můžou být nahnilé kořenové špičky buď z neustálého přelití, nebo naopak přeschnutí a násl. přelití, případně se mohlo stát, že se květináč uvařil na sluníčku (nevím, jak je nebo není vystaven slunci). Jak často a čím hnojíš?
Asi to ale nebude nic, s čím by si rostlina neporadila, kořeny Ensete regenerují většinou dobře.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro František Thu Aug 25, 2016 9:58 am

To uvaření by i souhlasilo, je na slunci od 12 do 19 cca. Jinak ma koreny zdravé. Včera jsem ho vytáhnul domů a má je prorostlé ven a krasně bílé, ale letos už ho přesazovat nebudu, už to asi nemá cenu nebo jo?
Jinak teda hnojim hoštickou trojkombinací na jaře a potom jsem dostal ze zahradnictví cosi, co neprodávají, ale používají to sami. Ve vodě rozpustné hnojivo ve formě prášku a po tom mi roste uplně všechno. Hnojim jednou za týden trošku. Banánovníků mám 7 a dělají mi radost a na okně mam 40 rostlin paprik kozích rohů a každý týden zavařuju nekolik skleniček

František

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 17. 03. 16

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Stanley_51 Wed Aug 31, 2016 10:13 am

Na jaře to byl mrzáček o kterém jsem si myslel, že to má za pár. Docela se zotavil.
Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 IMG_20160831_120554free photo upload
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Sun Sep 04, 2016 9:05 pm

To je fešák Wink . Dobře živený, hezká barva listů. Kmen bohužel už asi větší nebude, na to je ta nádoba malá, ale myslím, že tobě tahle velikost vyhovuje Smile .

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro berberis Fri Oct 07, 2016 6:25 pm

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 WP_20161007_18_14_08_Prohow to screenshot on windows
Takto mi narostli Ensetečka. Letos nebylo tak sucho, přesto jsem je hodně zaléval. Jsem spokojen a docela dost sousedů se chodilo dívat co mi to tam na záhoně roste. Nejčastější otázka byla..... to ale nejsou Canny, že ne. Smile

berberis

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 22. 05. 14
Location : Mutějovice 386 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Fri Oct 07, 2016 11:18 pm

Moc pěkné přírůstky Cool .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro berberis Tue Oct 18, 2016 8:39 am

Potřebuji poradit, mám Ensetečka vykopat před tím než přijdou mrazíky nebo stačí až jim spadnou listy ?

berberis

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 22. 05. 14
Location : Mutějovice 386 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Tue Oct 18, 2016 9:39 am

Záleží, kde je chceš zimovat Smile . Jestli třeba v teple a světle, tak by o listy přijít nemusely. Pokud v chladu a tmě, listy nepotřebují a přemrznutí nevadí. Ale všeho s mírou, maximálně do -2°C, víc bych rostlinu nenechával projít mrazem, mohlo by se na to na ní v dlouhodobějším horizontu projevit. I třeba v tom, že to může vybudit plísně přes zimu na jinak zdravé rostlině Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro peep2 Tue Oct 18, 2016 6:49 pm

Taky se připojím s žádostí o radu. Mám Maurelliho druhým rokem v květináči a má v současnosti asi 14 listů - foto je asi 2 měsíce staré, takže teď má na výšku i šířku asi metr.
Zimování bude v chladné místnosti, u jižního okna při teplotě 12-5 stupnů ( dle aktuální venkovní teploty). Můžu mu nechat listy nebo je lepší je ostříhat? Minulý rok měl jen 4 listy a přežil to takto téměř bez problémů.

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 IMG_20160814_174823jpg images

peep2

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 01. 06. 16
Age : 42
Location : Zličín 355 m.n.m / Lipová 262 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Tue Oct 18, 2016 7:18 pm

Pokud bude u jižního okna, nevidím důvod listy vůbec odstraňovat. Jen bude potřeba hlídat bedlivě vlhkost substrátu, čím více listů rostlina má, tím více bude substrát vysychat a bude tu vodu i vyžadovat navzdory chladnému prostředí.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro peep2 Tue Oct 18, 2016 7:41 pm

Při loňské zimě sem zalíval docela málo, na konci zimy se mi zdálo, že je substrát suchý, tak sem přidal a objevila se mírná plíseň na povrchu hlíny i na listech. Ale dost možná to bylo způsobeno i vysokou vlhkostí v místnosti.
Díky za radu, listy ponechám a budu to hlídat Cool

peep2

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 01. 06. 16
Age : 42
Location : Zličín 355 m.n.m / Lipová 262 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Tue Oct 18, 2016 7:46 pm

Maurelík v Nýrsku, za ten rok ohromný přírůstek na kmeni.
Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 14800313_1854252664806037_95975813_o
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro berberis Sun Oct 30, 2016 8:30 pm

Dnes jsem vykopal Ensetečka. Mám k tomu pár postřehů. Od kluků mám maurelli a Big. Ten je vlevo a je celý vidět. Maurelli už tak ne protože při ukládání se obrázek automaticky ořízl a to mě štve. nevidíte tak rozdíl. První postřeh je o růstu. Oba rostli velmi dobře. Maurelli více do víšky a má uší listy. Big je menší, listy i pseudekmen je širší. Druhý postřeh, Big má silnější kořeny i  větší kořenový bal. Kořeny byli nejvíce narostlé  v místech kde byli v kompostu.Asi je to logické. Poslední postřeh. Při odřezávání listů jsem zjistil na bázi řapíků mnoho zadržené vody. V té vodě bylo napadané listí, mouchy i včely které se tam utopili. Zajímalo by mě jestli je schopen banánovník z té vody vstřebávat rozpuštěné živiny. Co si o tom myslíte ?Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 WP_20161030_14_48_19_Pro_1free photo hosting

berberis

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 22. 05. 14
Location : Mutějovice 386 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Rudolf M Sun Oct 30, 2016 10:08 pm

Ahoj Jardo,

nejprve k fotce, ona se neořízla, ale nahrál si jí ve velkém rozlišení, pro plné zobrazení si zmáčkněte na klávesnici ctrl a mínus (vedle numerické klávesnice). Pro příště si při nahrávání fotky, nastav 17 inch monitor, protože automaticky tam máš přednastaveno "neměnit velikost obrázku". Tak na tuto frázi klikni a vyber menší rozměr. Po té renovaci stránek postimage v tom udělali zmatek Rolling Eyes .

K rostlinám, máš je teda perfektní, super kondice, hezky vykopáno a připraveno na zimování, mimochodem, kde je plánuješ zimovat?
Se zeleným Ensete máme stejné zkušenosti, hlavně co se týče rozměrů již po první sezóně, je mnohem více robustnější než Maurelli. Tento big má tyto znaky ještě výraznější, viz kořeny, které jsou ukázkové.
To na co se ptáš, tak nefunguje. Voda musí naopak pryč, protože přes zimu zahnívá a ohrožuje jinak zdravé řapíky. Já rostliny přes zimu ani nezalévám hadicí, aby ta voda nestékala za řapíky. Pro rostlinu je tato voda důležitá jen v létě, kdy to funguje jako zásobárna vody. Jak banán roste, řapíky se od sebe oddalují a voda se pomalu upouští ke kořenům. Nedovedu si představit, co všechno by tam muselo napadat, aby ta voda rostlinu i vyživovala Smile . Musel by to být měsíce rozložený organický materiál, ale banán roste tak rychle, že v tu dobu již řapíky nemá, respektive jsou již odrostlé a vodu nezadržují, to dělají zase mladší, ale kde je zase čerstvá voda Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Ensete ventricosum (vč. maurellii) - Stránka 10 Empty Re: Ensete ventricosum (vč. maurellii)

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 10 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru