Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Výsadba palem

+17
pet.sch
triodyn
Davi_K
Miloš
janci
mejdlo
Thaedhas
RadekS
jirkan
MArtin16
Martinn
beny
Stanley_51
Radim K
Standa.B
JardaD
Rudolf M
21 posters

Strana 3 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Martinn Sun Oct 04, 2015 7:25 am

Butie Question Jakou sis objednal a jak velkou Question Butie jsou pěkné palmy Exclamation Do země je podle mě lepší a méně náročná capitata.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Rudolf M Sun Oct 04, 2015 10:34 am

Martinn napsal:Do země je podle mě lepší a méně náročná capitata.

Odorata Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Martinn Sun Oct 04, 2015 11:55 am

Odkud a jak velkou Question

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Mon Oct 05, 2015 5:53 am

Jak velkou? no, co největší. Po dosavadních zkušenostech jsem z ČT objednal eriospathu. Vím, že jsi nedávno psal o opačné zkušenosti (že se ti víc osvědčila odorata). Kryt pro ni bude o dost větší, protože ho chci používat jako světlé zimoviště.
Letos na Rudovo upozornění sleduji, jak je to se zimním zastíněním zvoleného místa. Už nyní můžu říct, že žádná sláva. Místo budoucí výsadby je od konce září v odpoledním stínu. Jinam už to ale nenacpu. Budu tedy muset ještě zkrátit borovici....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro JardaD Mon Oct 05, 2015 8:08 am

Není to přes zimu naopak výhoda, že do krytu nepraží slunce? Alespoň nebude mít tendenci se v zimě přehřívat...
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Rudolf M Mon Oct 05, 2015 9:07 am

JardaD napsal:Není to přes zimu naopak výhoda, že do krytu nepraží slunce? Alespoň nebude mít tendenci se v zimě přehřívat...

Jak se to vezme, je přehřívání a zahřívání. Přehřívání krytů není dobré u žádné palmy, rychlá změna teploty akorát zapařuje, palmě rychlá změna teploty v krytu většinou nevadí, neprobudí jí to, ale může to vyvolat plísně. Zahřívání je řekl bych i důležité, při mrazivých zimách, by to třeba taková Washingtonie horko těžko zvládala. Mrazivá zima obsahuje překvapivě více slunečního záření, než teplá zima. Jelikož mrazivý vzduch vzniká pouze za krásných a bezoblačných dní sunny , což je výhoda pro kryty na slunci, že se i přes -15°C zahřejí a je v nich příjemně. Kdežto teplá zima, jako loni nebo před loni, je samej inverzní hnus, teplota neustále stejná, sice kolem 5°C, ale každý den, většinou i vysoká vlhkost vzduchu Sleep .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro JardaD Mon Oct 05, 2015 9:21 am

V těch "teplých" zimách jak píšeš je to asi jedno jestli je v polostínu nebo ne, když slunce stejně nesvítí ale v těch studených mi připadá, podle toho co tu čtu v diskusi, že z jihu stejně stíníte, právě proto aby nelítala teplota v noci na -15 a přes den zase nad nulu. Vlastní zkušenost s tím nemám, ale připadalo mi to logické. Takže stav kdy je přes zimu palma ve stínu/polostínu mi z téhle teorie výplývá jako celkem žádoucí. Konec konců automaticky přitopit je poměrně jednoduché, ale vyrábět automatické větrání už je složitější (ne že by to nešlo)... konec teorie ... Very Happy
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Rudolf M Mon Oct 05, 2015 10:24 am

JardaD napsal:V těch "teplých" zimách jak píšeš je to asi jedno jestli je v polostínu nebo ne, když slunce stejně nesvítí ale v těch studených mi připadá, podle toho co tu čtu v diskusi, že z jihu stejně stíníte, právě proto aby nelítala teplota v noci na -15 a přes den zase nad nulu. Vlastní zkušenost s tím nemám, ale připadalo mi to logické. Takže stav kdy je přes zimu palma ve stínu/polostínu mi z téhle teorie výplývá jako celkem žádoucí. Konec konců automaticky přitopit je poměrně jednoduché, ale vyrábět automatické větrání už je složitější (ne že by to nešlo)... konec teorie ... Very Happy

Jardo, to jsi trochu na omylu, -15°C v krytu snad nikdo nechce Very Happy . Když se bavíme třeba o krytech nad Washi, tak průběh teploty při mrazivém dni je takový to: Noc venku -18°C (v krytu +0°C), den venku -8°C (v krytu díky slunci +10°C). Při "teplé zimě": Noc venku -1°C (v krytu +0), den venku +3°C (v krytu +3).
Inverzní "teplé" zimy jsou tak v krytech ve výsledku chladnější Suspect .

Já z jihu nestíním, ale přistiňuji a to hlavně v listopadu a březnu, kdy má slunce ještě/už sílu, jenže to už většinou je i přijatelná teplota a dá se nonstop větrat.

Butie je na tom mnohem lépe než Washi, i s odolností na dlouhodobé chladno, i tak si myslím, že kryt na slunci je zásadní výhoda, zvláště s propracovaností Liborovo krytů Smile .

Trachýci jsou na toto laxní, slunce, stín, to je fuk, hlavně když jim nezmrznou listy Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro JardaD Mon Oct 05, 2015 10:55 am

Ajo, příklad jsem napsal špatně. -15 v krytu není dobrý příklad. Very Happy Chtěl jsem vyjádřit neustálé zamrzání a rozmrzání. Takže lepší příklad je -0(nebo těsně pod nulou) v noci a +15 přes den. Ale když se ošetří aby nešla teplota v noci pod nulu tak je to asi jedno. Pak už je slunce úspora na vytápění a na druhou stranu trochu starostí na podzim/na jaře se stíněním/větráním.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Tue Oct 06, 2015 5:59 am

U větrání, je trochu problém v tom, že se většinou používá "ruční" větrání. Je tedy nutná nepřetržitá přítomnost někoho, kdo ráno otevře a večer zavře. Vymýšlím nějakou automatiku. Původně zamýšlené písty na okna do skleníku pracují v jiných teplotách (díky jejich náplni). Do krytu připravuji trubkové ohřívadlo s ventilátorem, které by mohlo napomoci v boji s vlhkostí.
Měl bych nádherné místo v podstatě s celoročním sluncem, za větrem, prostě ideální. Pás 8x3 metry orientovaný k jihu. Jenom je problém, že je to 3 metry od plotu sousedů. Pokud by šel kryt s výškou přes 3,5 metru, mohli by být silně negativní reakce. Je otázkou, jak dlouho by to Butiím v zemi (tam bych jich mohl dát několik) vydrželo. Výhodou celého by bylo, že v současnosti připravovanou jámu bych mohl použít na dalšího Trachýka (tam nevadí ani výška přes 5 metrů).
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Rudolf M Tue Oct 06, 2015 10:41 am

Jistě by šlo namyslet, že by nějaký šikovný termostat jednak spínal vytápění při nízké teplotě a pak by spínal větrání při vysoké teplotě. Větrání otevřením okna, nebo nějaký ventilátorek co by foukal vzduch ven... Takhle když není kdo by to hlídal ručně, stejně to tak budeš muset udělat Smile .

S výškou krytu a sousedi, tam jde o to, že kryt stojí od konce října do konce března, to je mimo sezónu, nikoho by to obtěžovat nemuselo, zvlášť když se zeptáš a zmíníš se, že to co jim bude špičkama listů stínit na jejich tůje, budou palmy Smile .
Další věc je, že ty palmy neplánuješ mít hned u plotu, ale několik metrů od něj, tím se otevírají možnosti s výškou krytu, páč si tam můžeš stavět co chceš Wink . Tak i tak, v rámci dobrých vztahů a případných kontrol od úřadů, je vhodné to se sousedy probrat, aby se pak nestalo, že ti nějaký dobrák zavolá kontrolu na tu zimní chatku co sis tam postavil..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Sun Nov 22, 2015 6:51 am

Tak po tom "období dešťů" v pátek (u mě pršelo asi 30 hod v kuse) jsem měl všechny rostliny po úroveň země ve vodě, včetně Trachýka v krytu. Napršela (skoro celá) i připravovaná další výsadbová jáma. Tu jsem před 14 dni vyčerpal a za celý podzim v ní nebylo víc, jak půl metru vody.

Mimochodem jsem si zatím vybral na otevírání okna v krytu "pákový ovladač" - bascules. A ejhle, ono se to dnes už zase nedá skoro sehnat. Nemáte někdo nějaký tip?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Rudolf M Sun Nov 22, 2015 4:20 pm

http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=948.0

To už si ty lidi dělají srandu affraid . To se pak nedivím, kde ty nesmysly s polystyrenem u kořenů vidí. To ty palmy mohl rovnou nechat v květináči o rozměrech té bedny a ušetřil by za vytápění Laughing Laughing Laughing .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Sun Nov 22, 2015 7:12 pm

Snad bych si, Rudo, dovolil jen připomínku k tomu, co jsi napsal. Právě při takovém způsobu výsadby je nebezpečí promrznutí velmi aktuální (kdyby nestačili - a nebo nefungovali -ty topné kabely). V tomto případě se už dá mluvit o izolaci od "zemního tepla".
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro RadekS Sun Nov 22, 2015 8:13 pm

Myslím, že by měli ti Poláci dát video po x letech a ukázat, jak se palmám daři co se růstu týče...Pokud by ty palmy zůstaly v květináčích i přes zimu s tím, že na ně postaví kryty, pak má toto jistě význam, ale když je dávají natrvalo země, se mi zdá lepší udělat dostatečně široký kryt a vymrznutí kořenů je pak ještě více nereálné..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Mon Nov 23, 2015 7:00 am

Co jsem se na to polský fórum díval, tak pokládání něčeho na zem kolem palem milujou. Minimálně igelit a někteří ho tam mají pod štěrkem i v létě. Je zajímavý, že málo používají polykarbonát .....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro RadekS Mon Nov 23, 2015 9:17 am

Asi nemají od EU na polykarbonát dotaci Very Happy
Poláci jsou jako Číňani, dost kopírují a tak je možné, že co udělá jeden Polák, udělá za rok celý národ.. Ale je zajímavý sledovat, co pěstitelé ve světě při zimování vyvádí a jak se pak rostlinám daří či nedaří...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Mon Nov 23, 2015 5:24 pm

Hlavně doufám, že tu nikdo nezavede to zimování v pneumatikách vystříkaných polyuretanovou pěnou...
Fascinující jsou ty jejich tloušťky izolací (20 cm styroduru). To jim nikdo neřekl, že i sebelepší izolace bez aktivního tepla jednou promrzne?
Každopádně dík Rudovi, že nás na tohle upozornil....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Rudolf M Mon Nov 23, 2015 5:31 pm

Vzhledem k tomu, že se tento polystyrenový nešvar začíná rozmáhat i u nás, tak by se o tom vědět mělo Smile . Ovšem tuto je fakt síla, to jsem fakt ještě neviděl Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Rudolf M Tue Nov 24, 2015 4:28 pm

A ještě když už jsme u těch poláků, tak jsem vybral pár fotek stažených z několika fór. Nazval bych to největší zbytečnosti při pěstování palem.
Výsadba palem - Stránka 3 Image

Výsadba palem - Stránka 3 34d61ae9990753f5med

Výsadba palem - Stránka 3 Phoenix

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Thaedhas Tue Nov 24, 2015 6:48 pm

To první bych rovnou viděl i na Darwinovu cenu. Very Happy

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Thu Dec 03, 2015 11:37 am

Tak přidávám fotky hotového krytu a prací na odvodnění. Vzhledem k vydatnosti "pramene pod Trachýkem" jsem ještě vytvořil akumulační nádrž, aby se voda dala lépe využít na závlahy.
Polykarbonátové desky jsou podlepené těsnicí pěnovou páskou, venkovní spoje přelepeny vzduchařskou hliníkovou páskou. Polykarbonát dole přesahuje přes zateplené základy.
Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0014  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0010  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0011  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0009  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0013  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0012
Na dně výkopu je vrstva kačírku zabalená spolu s meliorační rourou do zahradnické tkaniny (proti zanášení hlínou). Nad tím je trubka na odvod vody a kopoflex na kabel.
Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0001  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0003  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0005
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Mon Feb 15, 2016 8:04 am

Až se léto zeptá, co jsem dělal v zimě, mám jasnou odpověď:
Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0007  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0028  Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0030
Rozevlátý Ital už si zvyká v otevřeném krytu.
Výsadba palem - Stránka 3 DSC_0012
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro mejdlo Mon Feb 15, 2016 9:57 am

Tak to je pěkný,já se potýkám s úplně opačným problémem-sucho :)U nás na kopci je to s vodou marný,soused zrovna dělal vrt na tepelné čerpadlo a ještě ve 40ti metrech voda nikde Smile
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro beny Tue Feb 16, 2016 7:14 am

Já vím, že jsi tu někde psal, že jsi na skále. Takže buď hodně hlubokej vrt (přes 40 metrů zvládne jen velmi dobře vybavená firma) a nebo obrovská akumulační nádrž (alespoň tak 25 kubíků) a mít tam svedený všechny střechy. Obojí dost finančně náročný. Takže zbývá asi jen vodovod....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Výsadba palem - Stránka 3 Empty Re: Výsadba palem

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru