Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei

+32
Keraj
Mahuna
matias.alfa
axelsh
vakousi
fedy
LukášSK
PetrS
Stanley_51
Ladislav
MartinK
Martin Toman
Martcin
jirkan
Sidonius
beny
linesman2
Standa.B
mejdlo
MArtin16
pet.sch
Rudolf M
Radim K
radeku
Choseee
JardaD
janci
anina
dahe
J.J.
Thaedhas
Martinn
36 posters

Strana 5 z 40 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Next

Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sat May 24, 2014 8:21 pm

Bratránek, a děsný torpédo Very Happy jocolor .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro dahe Sat May 24, 2014 8:29 pm

Ještě mí tu chybí sabal a je to komplet. Ten už příště nepřijede.
dahe
dahe

Poèet pøíspìvkù : 324
Join date : 19. 04. 14

http://www.fragilis.snadno.eu

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sat May 24, 2014 8:40 pm

U Sabalu jsem ho nefotil Very Happy, to už by se na mě asi vyprdnul Very Happy. Nicméně i tak není o co stát, Sabal mám již 2 roky stejný (koště Rolling Eyes ).
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro J.J. Sun Jun 01, 2014 3:00 pm

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Trachyk

J.J.

Poèet pøíspìvkù : 135
Join date : 30. 03. 14
Location : Pardubicko - 360m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Sun Jun 01, 2014 8:15 pm

Nejvyšší čas ji opylovat!Pyl stále nemáš co?Jel jsem se podívat na jedno místo kde byly a loni kvetly asi čtyři 4-5 metrové fortuneie,ale nejsou tam protože tam probíhá rekonstrukce.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jun 01, 2014 9:41 pm

To je samec Very Happy...
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro J.J. Mon Jun 02, 2014 5:06 am

bohužel nemám...

J.J.

Poèet pøíspìvkù : 135
Join date : 30. 03. 14
Location : Pardubicko - 360m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Mon Jun 02, 2014 6:05 am

Není.Když odkvétá tak ještě než opadá tak má takové chmíří co vypadá jako pyl.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jun 02, 2014 10:59 am

No nevím, samec má křiklavě žluté květy, samice jen bledě zelené.
https://www.youtube.com/watch?v=CcqzP_n8Ij8
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jun 02, 2014 2:10 pm

Rudolf M napsal:Tady zasílám aktuální fotky z Nýrka na Klatovsku...
Z tvaru květů jde excelentně poznat, která palma je samec a které 2 jsou samice.

Dneska jsem si volal s Trefancovíma, a dostali mě teda s tím, že to co podle mě jde excelentně poznat jaké pohlaví je, tak je úplně jinak Very Happy . To co jsem si myslel, že je samice (zaoblený tvar květu a viditelné kuličky, tak je nakonec samec) to je viz tento:
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Tref_trach_samec

Schválně si to Jiří srovnej s fotkama které jsi vkládal u Tvého Trachýka, když se květ vyvíjel. Já jsem totiž vycházel z toho, že někdo někde napsal, že samice mají tlusté zaoblené špičky květů. Tak teď jak zjišťuji, tak to není pravda. Tvar květu není určující jaké pohlaví to je Rolling Eyes . Jestli bych vycházel z toho, co mi dneska paní Trefancová řekla, tak právě ty tenké a špičaté květy patří jejich samici cyclops .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Martinn Wed Jun 04, 2014 7:46 am

T.fortuneie 3 a 4.6.2012.Podle mě obě samičí rostliny.Mají opravdu špičaté květenství.Myslel jsem ,že mají zakulacené květenství.Fotky to jasně ukazují a na poslední fotce je i potomek. Smile Tak jak mi prokoření (snad již letos) tak se samec bude hodit.Kdyby náhodou nevykvetly ti moji. Smile 

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 2b356p Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Nouk4h
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Nouk4hTrachycarpus fortunei  - Stránka 5 2r23as8Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Mweatv

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Thaedhas Wed Jun 04, 2014 1:20 pm

Zde moji trachýci:
Trachýk od lešnera "Rudim"  Cool Již začíná dělat další list  Cool 
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 WP_20140604_003
Trachýk z Chorvatska "Dalmatia" Již udělal první list a jede na 2.
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 WP_20140604_006
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 WP_20140604_007

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Wed Jun 04, 2014 8:13 pm

Výborně Tadeáši, už mají i lepší barvu Cool .

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Fri Jun 06, 2014 10:26 pm

Z dnešní návštěvy u Trefanců v Nýrsku jsem o něco chytřejší co se týče pohlaví palem Smile.

Jednak si mohu sám vyhubovat, že pohlaví prakticky nelze identifikovat dříve, než palma plně vykvete.
Druhak jsem se dozvěděl, že paní Trefancová se o palmy stará více než já (zálivka, hnojení). Dost mě uklidnilo, když jsem se dozvěděl, že palmy na fotu paní Trefancová zalévá i 10x denně Smile. Hnojí tekutým slepičím hnojivem- což je celkem agresivní hnojivo (jak jsem si myslel).

Palmy jsou neuvěřitelně zdravé, obaleny květy, velice rychle rostou, jsou extrémně robustní. Domníval jsem se, že kmen vyrostlý na plantáži již jiný nebude, ale po 4 letech, kdy jsem je viděl naposled jsem se mohl přesvědčit o opaku. Dovoz z Itálie, nebo Španělsko, je to jedno, všem ztloustly kmeny u země i uprostřed Shocked a připomínám že ne málo!
A nově narostlá část kmenu- myslím, že tlustší jsem ještě neviděl. Dokonce se domnívám, že u paní Molkové je kmen stejný ne-li o malinko užší.
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1234

V levo samice, v pravo samec:
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1203

Dostali jsme plnou tašku odstřižených lat se semeny Smile. Ač semena vypadají celkem slušně, tak neklíčí. Po lehkém rozboru jde vidět, že semena nejsou plně dovyvinuta. Domníváme se, že vývin semen skončí s nástupem prvních podzimních mrazíků. A ač je sezóna na Klatovsku velmi přívětivá, tak na do-vývin semen Trachycarpusu to možná nestačí. Ale asi záleží jaký je rok, někdy odejdou jarní mrazíky velmi pozdě a podzimní přijdou velmi brzy a loni byla vegetační sezóna velice krátká...
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1266


Naposledy upravil Rudolf M dne Sun Oct 12, 2014 8:12 pm, celkově upraveno 1 krát
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Fri Jun 06, 2014 10:28 pm

Tady menší seriál.

Samci, Male:
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1206
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1208
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1210
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1211
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1224
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1227
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Fri Jun 06, 2014 10:29 pm

Samice, Female:
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1231
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1228
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1232
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1235
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro pet.sch Sat Jun 07, 2014 8:38 am

Tak ty jsou nádherné!!! Shocked Díval jsem se na internet a slepičí hnojivo obsahuje velké množství fosforu a fosfor jak víme je dobrý pro dobrý vývin kořenů. Wink To já ty svoje zalevám dvakrát deně, večer a ráno a už teť si řikám jestli to nepřeháním. Laughing
pet.sch
pet.sch

Poèet pøíspìvkù : 73
Join date : 30. 03. 14
Age : 37
Location : Chlebičov, 289 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sat Jun 07, 2014 11:35 am

Jsou a ono se to asi nezdá ale mají kolem 2,5 metru Smile.

Já zalévám 1x denně, ale vydatně, nyní ke každé dávám 16,5 L (obsah největší konve Very Happy ), a taky mi to přijde až až Smile .

Já hnojím na střídačku všim možnym, ale asi nejzásadněji směsí kravského a koňského (domácího).
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jun 22, 2014 9:15 pm

Tak, tady je ten můj nádobový Trachýk, který byl v červnové soutěži. Kupoval jsem ho jako malou sazenici v Plzeňském zahradnictví v roce 2009, měl cca 25 cm. Postupně jsem všechny své Trachycarpuse zasadil do země, ale tohoto si nechávám v nádobě. Je to i trochu z toho důvodu, že ze stejného zahradnictví už jednoho Trachycarpuse v zemi mám. Je to ten samí typ Trachycarpuse jako je na fotkách výše od Trefanců jejich samice. Má hluboce vykrajované listy s velice úzkými letáky, které se i občas vylamují a palma tak působí efektem rozcuchanosti.
Vylamování těchto letáků jsem viděl i na vlastní oči letos v únoru, kdy při asi 5°C foukal ten hnusný zimní nárazový vítr, který nefouká snad nikdy během celého roku, listy jsou v zimě lehce oslabené a křehčí, tak není problém aby je vítr poškodil.

K této palmě, má v krvi Italskou krev (toto zahradnictví dováží z Itálie, ze začátku to na palmy i psali). Jistě to není pravidlem, ale po letech pěstování mi z Trachycarpusů ať už v zemi tak i v nádobě zbyly právě jen Italové a potom jeden Španěl, ale vycepovaný semenáč Smile .
Zatím to tak vycházelo, že jsem ho každý rok přesadil do větší nádoby. Letos dostal nádobu co má tuším 40 L . Právě letos ne jen na něm, ale i na ostatních rostlinách zkouším trochu přírodnější pěstování, to znamená, že za hlínu v pytlích jsem letos neutratil prakticky ani korunu, ale vše si míchám sám, z kompostu a hrabanky Smile . Oba typy materiálu nejsou ještě "hotový" substrát, stále to pracuje, takže samo o sobě je to dost výživné. Ale to bych nebyl já, abych rostlině ještě nepřilepšoval hnojivy Smile . I v tom je letošek jiný, protože zatím co jiné roky u mě frčel kristalon, tak ten odkládám a sahám po účinnějších hnojivech. Ne, že by po kristalonu nebyly výsledky uspokojivé, ale na trhu jsou i konkrétnější hnojiva. Takže se dá říct, že jsem rostlinu nadopoval dusíkem v amonné formě a zbytek prvků doplňuji dalšími hnojivy- ty se přiznám míchám s tím "co je zrovna po ruce".
Dalším bodem je zálivka, na které si konkrétně u této palmy dávám velice záležet. Palma má prostornou podmisku, kterou při teplotách nad 25°C plním i 2x denně vodou. Je vidět, jaká je palma pijan. Při vedrech není problém denně do palmy naládovat 10 L. Při nynějším počasí, kdy je přes den do těch 26°C zaleju palmu asi 3-4 L vody dopoledne a už odpoledne je podmiska prázdná. Takže naleju to samé množství ještě na večer i při hlavní zálivce. Ráno je obvykle miska opět prázdná.
Umístění této palmy není zrovna ideální, ale jinde být prakticky ani nemůže. V tomto období má kolem 8 hodin slunce denně s tím, že je několik hodin částečně v polostínu od ostatních rostlin.
Venku je jako ostatní Trachýci, to znamená většinou od konce března do poloviny listopadu. Dříve jsem ho šupnul na zimoviště k datlovníku do krytu, loni šel zimovat do garáže.

Co se týče přírůstků, tak ty jsou zajímavé až letos. Tak domnívám se, že to je díky tomu silnému hnojení a velmi pravidelné zálivce. Poslední 2 listy, jsou až nepřirozeně tvrdé (o proti ostatním listům) a co hlavní, jsou tmavě zelené. Problém při květináčovém pěstování je žloutnutí listů, což byl i ještě loni problém právě i tohoto Trachýka. Letos již ne, ale i ten růst je významnější, je o pouhý list po zadu, než Trachycarpusy v zemi. To znamená, že má 3 nové letošní listy.
Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1280

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1286
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro pet.sch Mon Jun 23, 2014 7:56 pm

Tak to byl vyčerpávající popis toho trachýka Smile a taky mě překvapil jak je žíznivý Shocked , to já podmisky nedávám. Asi se budu muset nad tím zamyslet. Wink 
pet.sch
pet.sch

Poèet pøíspìvkù : 73
Join date : 30. 03. 14
Age : 37
Location : Chlebičov, 289 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jun 23, 2014 10:14 pm

Ahoj,

no dneska bylo už od rána pocitově velmi teplo, ač bylo jen v maximu přes 25°C, a v půl 12 jsem ho zalil 5 litry vody. A když sem pak zalíval navečer, tak v sedm už byla podmiska zase prázdná tak dostal dalších 5 litrů Smile . Taky se divím, kam to dává, dneska jsem si i říkal, jestli není ta podmiska děravá, že to není možný Very Happy .
Já se ty podmisky snažím dávat, ale na takové množství rostlin bych potřeboval asi samovýrobu těch podmisek Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jun 24, 2014 11:50 pm

Tak dneska přišel ortel, viróza Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad . Pokud se to potvrdí, budu se jí muset zbavit Evil or Very Mad .

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 DSCF1315
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Thaedhas Wed Jun 25, 2014 4:56 am

Počkej, nechápu. Jaký ortel? A co to je za chorobu??

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro pet.sch Wed Jun 25, 2014 5:32 am

Taky nechápu? Shocked Myslel jsem, že trachýci nemají nemoci,netrpí na mšice atd. A že v naších končinách je můžou jenom zlikvidovat mrazi a s tím spojená vlhkost. Sad 
pet.sch
pet.sch

Poèet pøíspìvkù : 73
Join date : 30. 03. 14
Age : 37
Location : Chlebičov, 289 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Rudolf M Wed Jun 25, 2014 9:16 am

No taky jsem se zdráhal tomu uvěřit Sad . Říkal jsem si, že ze všech palem co jsem před pár lety vybíral, ze všech zahradnictví, kterou koupim na toto místo, bude mít zrovna tato virózu. Že je to spíše krajně nepravděpodobné..
Sami se můžete podívat, že s ní není něco v pořádku. Je v zemi již čtvrtým rokem a je na celkem dost mikroklimatickým místě v rohu zimní zahrady. Kmen vyrostl za ty 3 předchozí sezóny cca 30 cm, ale je značně tenčí než spodek kmene- z plantáže. Palma nikdy nekvetla. Do prvních veder je palma v pořádku, ale pak ta vegetační hmota, která je na slunci zežloutne až zezlátne (spodní strany listů jsou krásně zelené, stejně tak ohnuté části listů ze severní strany). Všechno tohle hraje do karet viróze Sad . Tu mohou prý roznášet i mšice, ale můžu i já sám, když použiju stejné nůžky na střih palem.
Vychází i ta rovnice u které mi chyběl pachatel; viróza=úbytek chlorofilu=palma se chová jako ve stínu, tzn. roste jí tenký kmen a nekvete.

Ještě malinká šance je, že provedu postřik proti chloróze zelenou skalicí. Nicméně ta mi přijde nepravděpodobná, vzhledem k tomu že palmě zežloutnou listy až při prvních vedrech- ale je to jediné co mohu. Pak už je jenom kotel Sad .

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei  - Stránka 5 Empty Re: Trachycarpus fortunei

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 5 z 40 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru