Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albízie

+10
LukášSK
marttini
Radim K
tomq
patas
mejdlo
Stanley_51
miroslav
Rudolf M
beny
14 posters

Strana 4 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Marketa 13 Fri Sep 29, 2017 5:50 am

Dobrý den, moc děkuju za odpověď, myslím, že je problém, dnes ráno jsem koukala, konce větví začínají hnědnout a právě ty hnědé na povrchu ( uvnitř jsou zelené), opadávají. Takže asi houba. Co myslíte, mám ji vykopnout a přesadit do květináče na zimu?

Marketa 13

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 28. 09. 17

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Fri Sep 29, 2017 7:54 am

Já svůj názor napsal a stojím za tím. Do kořenů už nerýpat a počkat, jak to na jaře dopadne. Úvaz k opěře nechat jak je, je to výborné.

U Albízek je normální, že po zimě odejde většina větví (zvláště v tak mladém věku). Obráží pak z kmene a zbytků nejsilnějších větví. Jestli má houbové onemocnění, tak se to projeví až na jaře. To potom není zelená barva ani pod kůrou.

Jo a ještě upozornění (mohl by ti to někdo poradit): před zimou ani během zimy nestříhat žádné větve!!!! Poškozené dřevo se odstraňuje až na přelomu dubna a května, kdy už je patrné, co bude obrážet.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Fri Sep 29, 2017 10:33 am

Než tady dojde k nějakému omylu, můžeš prosím vyfotit nebo poslat tu "upadlou větev"?

Já si totiž myslím, že jsi nepochopila fyziologii opadu Albízie. Albízii neopadávají na podzim (u tebe teď) jen listy, ale listy jsou 2x zpeřené na větvi, tzn že jsou jakoby na 2 řapíkách="větev" a tak jako u všech dvakrát zpeřených neopadne jen lístek, neopadne ta cca 5 cm tenká větvička s lístkama, ale odpadne celá větev, kde jsou vyskládané všechny tenké větvičky s lístkami.

Jinými slovy, pokud uschne dřevěná větev, tak ta neupadne, nemá jak, opadnou jenom ty olistěné části. Což je naprosto normální....
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Marketa 13 Fri Sep 29, 2017 12:03 pm

Zde posílám foto, tahle větev rostla přímo z kminku. Přitom je uvnitř zelená, suchá tedy není.

Marketa 13

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 28. 09. 17

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Marketa 13 Fri Sep 29, 2017 12:11 pm

Albízie - Stránka 4 Img_2017

Albízie - Stránka 4 Img_2016

Marketa 13

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 28. 09. 17

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Fri Sep 29, 2017 12:17 pm

Děkuji za foto Wink , jsi vzorná dotazatelka Smile .

Je to jak jsem říkal, to co ukazuješ NENÍ větev, celé je to list, a na podzim opadávají celé tyto "palisty" = ("větvička" s listy). A znovu říkám, že rostlině nic není je zdravá jako řípa, nehledej problém, tam kde není.

A psal jsem to soukromě i Benymu, chválim ti vyvázaní rostliny, ona je na ty spoje dost citlivá a tahle metoda vyvázaní je velmi šetrná.
Listy můžeš v téhle fázi lehkým dotykem z rostliny sundat a počkat na konec května, kdy začne rostlina rašit, pokud je to jižní expozice, a bydlíš v teplejší oblasti, tak by mohla i dříve.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Fri Sep 29, 2017 1:19 pm

Tímto způsobem opadává celá řada teplomilných rostlin. Úplně extrémní je to u Arálie, z které zbude přes zimu jenom holý klacek (nenašel jsem nikde detail) a to má v sezóně listy s řapíky mnohem větší než Albízie.

Houba v kůře Albízie vypadá takhle (moje chyba nevhodného úvazu):
Albízie - Stránka 4 DSC_0085
A pokračovalo to dál:
Albízie - Stránka 4 DSC_0133
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Marketa 13 Fri Sep 29, 2017 5:57 pm

Moc Vám pánové děkuji za skvělé rady. Ještě mám jednu otázku. Je pro Albizii nutné, aby na plochu , kde jsou kořeny, tedy na konec kmínku svítilo co nejvíc slunce? Mám ji totiž u zdi, a na spodní část bohužel slunce nejde. Stálé slunce je až od poloviny kmenu nahoru. Tím pádem je také zemina chladná. Není modrá, ale také se nevyhřívá. Máte ji někdo např. ve stínu?

Děkuji

Marketa 13

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 28. 09. 17

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Fri Sep 29, 2017 10:22 pm

Tak v tom případě není u jižní zdi, ale u severní Smile, respektive zeď je na jih, ale rostlina je vysazena až za ní - na sever . Myslím si, že to nevadí, na kořeny jí začne svítit zase během května, a bude svítit po celou dobu hlavní vegetace. My máme takto vysazené banánovníky trvale venku, zahrada je sice jižní, ale ten kraj je prostě na sever od kůlny a banány tam mám už 7 let a od konce září do konce dubna jim nezasvítí na kořeny sluníčko a je to v pohodě. K tomu bych řekl to, že již v tuto dobu je slunce v nižším úhlu a co si budeme povídat, zase tolik nesvítí, jsou mlhy, zataženo a pokud se rozsvítí ohřeje půdu jen do pár cm, tedy tam kde kořeny nejsou. V zimě je to ještě intenzivnější, kam svítí slunce roztaje námraza, ale půdu to opravdu nevyhřeje. Nejdůležitější faktor je vítr a déšť. Takže si myslím, že ty výsledky budou takřka stejné.
Ba ještě můžu dodat, že máme rovnou celý sad za severní stranou stodoly a na víc jak půlku sadu nezasvítí slunce celou zimu. A ta část která je zastíněna nejdéle, je v mnohem lepším stavu, než opačná strana sadu. Ono to slunce přes zimu není vhodné třeba ani pro dřevo dřevin, najdou se tam prostě jisté výhody Smile . Možná nebude někdo souhlasit, ale já dokonce nevidím snad ani jednu nevýhodu Very Happy .
Stejným způsobem jako máš ty, má vysazenou palmu jedna známá prodejkyně palem na Moravě, v zimě na kořeny palmy nezasvítí a má s ní ohromné výsledky.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Sat Sep 30, 2017 7:18 am

Jak píše Ruda. Na většinu těchto náročnějších kytek je vhodnější zimní stín, ale co nejvíc letního slunce. Ještě bych dodal, že u Albízií je vhodné na zimu přidat vrstvu mulče. Přes sezónu naopak držet vrstvu co nejnižší, aby se kořeny dobře prohřívali.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro tomq Mon Nov 27, 2017 9:07 pm

Chci se zeptat jestli je normální že Albizia opadává tak pozdě, zatím vždy v průběhu listopadu listy zhnědly a postupně opadaly ale letos má nějak velké zpoždění, bojím se aby víc nenamrzla pokud v ní ještě proudí více mízy než jindy. dnešní foto
Albízie - Stránka 4 20171127_124155

tomq

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 16. 11. 15
Location : Litoměřice 170 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Tue Nov 28, 2017 6:45 am

Listy opadávají, až je spálí mráz. Mám vyzkoušeno, že -1,5 ještě snesou. Také mám ještě listy, protože větší mráz u mě nebyl.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro mejdlo Tue Nov 28, 2017 7:32 am

Tak to máte nějaké hodně tropické variety co nečekají zimu Surprised ,já mám oba stromy měsíc bez listí.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro jirkan Tue Nov 28, 2017 8:39 am

Také mám ještě minimálně polovinu listů a to mám malou asi metr dvacet ještě
v květináči, který na zimu uklízím. Je ze semena a do země pude asi až za rok, až
pořádně vyzraje dřevo.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro tomq Tue Nov 28, 2017 11:46 am

moje by měla být ernest wilson, tak snad je to pravda, nevím jak rozlišit jednotlivé odrůdy od sebe podle listů nebo tvaru stromu pokud je takhle menší, na tomhle stanovišti je druhou zimu.

tomq

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 16. 11. 15
Location : Litoměřice 170 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Thu Dec 14, 2017 11:48 am

Ernest Wilson by měl jen obtížně vytvářet rovný, přímý kmen. Roste víc keřovitě a křivě.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Fri Jan 12, 2018 6:36 am

Začal jsem likvidovat kopeček kolem Albízie (tu chci vykopat až na jaře). Překvapilo mě, že stihla prokořenit dobré dva metry od pařezu i do normální ornice. Takže tak náročná na půdu zase nebude, jak se všude uvádí.
Albízie - Stránka 4 DSC_0027
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro tomq Thu Jan 18, 2018 3:03 pm

Beny a z jakeho duvodu albizii vykopavas? Budes presazovat nebo likvidovat? Ta moje jeste stale uplne neopadala, minima byla doposud kolem - 3, listy jsou zkroucene ale na vrcholcich ty nejmladsi stale zive

tomq

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 16. 11. 15
Location : Litoměřice 170 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Tue Jun 12, 2018 6:00 am

Nebyl jsem ještě rozhodnutý, co s ní. Situace se ale vyřešila tím, že až do začátku června neprojevila náznak rašení. Všechny loňské výhony uschly. Takže pařízek už je na smetišti.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro LukášSK Sun Oct 18, 2020 12:53 pm

Moja albízia rastie do krásy, začínam sa obávať či som ju vysadil na správne miesto, vzhľadom na to že už ma na šírku cca 9-10m a dáva výrazný tieň. Jej rast sa skutočne geometricky znásobuje. Musel kvoli nej ísť dole 15m pinus nigra, ale nevadí, na jeho miesto dám Pinus Pinea "golan", ak ho niekde zoženiem Very Happy Jedna fotka z dnes a jedna z leta. Tretia fotka je jej malá dcéra (semenáč) ktorý som tohto roku náhodou objavil. Asi ho na zimu pre istotu vykopem. Albízie - Stránka 4 Albzyz10
Albízie - Stránka 4 11605410
Albízie - Stránka 4 Albizi10





LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Thu Aug 25, 2022 5:27 am

Nově vysazený semenáč Ernest Wilson se hezky vybarvil. Měla to být normální zelená verze.
Albízie - Stránka 4 DSC-0018
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Stanley_51 Fri Aug 26, 2022 7:51 am

Cca 10 let starý E.W. letos předvedl neuvěřitelné množství květů a kvete prakticky již od začátku července.
Albízie - Stránka 4 P-20220725-083559
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Tom78 Fri Aug 26, 2022 8:46 am

Moc pěkné,obdivuju vždy cestou na Jih Slovenska.Škoda,u nás by zimu asi nedala...

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Tom78 Fri Aug 26, 2022 9:01 am

Albízie - Stránka 4 Img_2029

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Fri Aug 26, 2022 7:34 pm

Teda Stando, to je nádhera. Mohu tiše závidět, my máme před barákem jednu v zemi, muj semenáč, je na první stránce tohoto vlákna. Ale nedaří se jí, každý druhý rok trpí suchem, nikdy nekvetla.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 4 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru