Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albízie

+10
LukášSK
marttini
Radim K
tomq
patas
mejdlo
Stanley_51
miroslav
Rudolf M
beny
14 posters

Strana 3 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Mon Aug 08, 2016 5:40 am

Ještě bych si dovolil doplnit, že je dobré na zimu vrstvu kamínků (mulče) zvýšit a na jaře zase rozhrabat do stran nebo odvést. Prostě na zimu trochu zvětšit ochranu kořenů.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Mon Sep 12, 2016 2:34 pm

Současný letošní přírůstek.
Albízie - Stránka 3 DSC_0090
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro mejdlo Sun Jan 08, 2017 7:59 am

Tak jsem letos dal albizijím alespoň základní ochranu z meralonu,ale nevím nevím jestli to stačilo na -14....omrzlé asi budou.
Albízie - Stránka 3 P1060206image hosting over 5mb
Albízie - Stránka 3 P1060207picture uploader
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Radim K Sun Jan 08, 2017 9:02 am

Jestli bylo jen -14, tak z mrazu jim určitě poškození nehrozí Smile.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro marttini Tue Jan 10, 2017 7:14 pm


marttini

Poèet pøíspìvkù : 20
Join date : 03. 08. 14
Location : Bílovice u Uherského Hradiště 220 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro tomq Tue Feb 28, 2017 5:07 pm

Tak jsem se včera trochu věnoval zahradě po zimě, bylo opravdu nádherně takže s chutí. Albizii jsem ostříhal namrzlé větvičky, ale nevím jestli nebude potřeba víc. Nemám s tím moc zkušenosti jak obráží a jestli se i na první pohled mrtvé dřevo probudí či ne. Na fotce je vidět poměrně dobře přechod mezi šedozeleným kouskem větvičky a takovou tou slámově hnědou - to je, pokud se domnívám omrzlé, takže jen mám dotaz, jestli uříznout hned nebo je možnost že i to slámový obrazí?
Albízie - Stránka 3 20170228_152542

Albízie - Stránka 3 20170228_152529


upload image

tomq

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 16. 11. 15
Location : Litoměřice 170 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro mejdlo Tue Feb 28, 2017 5:16 pm

Podle té fotky těžko soudit,každopádně bych se neukvapoval a počkal co během května začne obrážet,pak zastříhneš co pomrzlo.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro tomq Tue Feb 28, 2017 5:25 pm

Dobře, díky za rady. Ještě doplním, že na tomhle stanovišti je první zimu, bohužel na původním vůbec nešla ačkoli tam bylo víc slunce než tady, nebyla letos zakrytá, ale jsem spokojen na to jak bylo v lednu, minima sice pár nocí max. kolem -14°C což asi nevadí ale ta délka mrazů byla opravdu neobvyklá ,tak snad už nepříde větší mráz.

tomq

Poèet pøíspìvkù : 16
Join date : 16. 11. 15
Location : Litoměřice 170 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Tue Feb 28, 2017 5:26 pm

Přesně tak, ještě vyčkej odkud to obrazí. My už v tom máme trochu oko a když se nám něco nezdá, rýpnem nehtem do kůry. Ale popravdě ani to že je pod kůrou zeleno neznamená, že obrazí, a naopak.

Každopádně nám zmrzla v sadu až k zemi jedna albízie, byla dvouletá a měla 130 cm dlouhý loňský výhon. Přežil jen kmínek u země. Nepomohlo ani zaházení sněhem. Asi jsou mezi semenáči i méně odolní jedinci a my měli levou ruku..
Máme připravenou letos k výsadbě novou, semenáček z plodící rostliny z Břeclavi, měl by to být Ernest wilson..

Starší Albizie před barákem na vejdrholci nejspíš přežila, ale komplet zmrzly loňské větve, jsem v šoku Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Stanley_51 Tue Feb 28, 2017 8:35 pm

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jakmile změní kůra barvu z té šedozelené na hnědou, je to totální konec. Na žádné rašení nečekej, ale stříhej až za tepla, tj. konec dubna - květen. Jakmile to střihneš teď, popojede to opět o kus dál a do léta jsi u kořenů.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Wed Mar 01, 2017 6:53 am

Plný souhlas se Standou. U mě zhnědl celý loňský výhon, takže budu letos začínat zase z pařezu. Ale stříhat určitě až v květnu , až bude sucho a řezné plochy pro jistotu natřít štěpařským voskem.
Pořád mám podezření, jestli to "zhnědnutí" nemá na svědomí hlavně houbové onemocnění. Pokud mě letos vyžene zase hezký výhon, zkusím ho na zimu zakrýt před vlhkostí (tedy i před větrem). Měl jsem to tak první dva roky po výsadbě a znědlé byly po zimě jen konce nových větví. Pak jsem kryt zrušil. Zapomněl jsem včas povolit úvazek od podpěry, v tom místě popraskala kůra a v okolí prasklin zhnědla už během sezóny. Přes zimu pak zhnědnutí sjelo až k zemi.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro mejdlo Wed Mar 01, 2017 9:28 am

Já jsem toho názoru že Albizie u nás takovéto zimy přežívá špatně,chce to sázet až větší kusy s tlustým kmenem(např jako u Havlise ve stodůlkách) ty slabší prostě takové zimy dávají jak kde.Já letos po různých pokusech vysadím právě již jen se silnějším kmenem a uvidím kam až bude omrzat.jednou mi pan Merhaut z jukalendu říkal že každá albizie dřív nebo později u nás skončí s pahýlem až u země a více méně měl pravdu.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Wed Mar 01, 2017 3:27 pm

Já sázel při průměru kmene u země asi 4-5 cm a moc platný to nebylo. Asi na to místo raději vysadím nějakou palmu...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro mejdlo Tue Apr 11, 2017 6:05 am

Tak už se ni probudily albízie,kultivar Tropical dream velmi mile překvapil,nasazuje na lístky až do konce větví,vůbec neomrzla,narozdíl od E.W. která je o polovinu kratší.


Naposledy upravil mejdlo dne Fri Jun 16, 2017 12:11 pm, celkově upraveno 1 krát
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro LukášSK Fri Jun 02, 2017 6:04 pm

Túto Albíziu mám piatym rokom. Tohto roku prvý krát namrzla. Asi to nebolo ani tak min. teplotou (-16) ako dĺžkou mrazou. Razila iba z hrubšieho dreva, tak som všetko ostatné odrezal preč. Je začiatok júna a ešte neni úplne vyrašená. To je ale u všetkých subtropických rastlín po tejto zime - figa, granátovník..

Albízie - Stránka 3 Albizz10

LukášSK

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 25. 01. 16
Location : Plavecký Štvrtok, 153 mnm, 48°22′31″S 16°59′49″V, 7b

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Mon Sep 04, 2017 10:09 am

Já letos dopadl s Albízií takto (pařízek schovaný za Yuccou):
Albízie - Stránka 3 DSC_0034

Doplnění fotek:
Albízie - Stránka 3 DSC_0064  Albízie - Stránka 3 DSC_0069


Naposledy upravil beny dne Wed Sep 27, 2017 7:58 am, celkově upraveno 1 krát
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Stanley_51 Tue Sep 05, 2017 8:04 am

Letošní jaro se podepsalo i na mých albiziích. Zajímavé je, že loni vysazená o průměru kmínku cca 1cm přežila bez úhony a druhá, na stanovišti již 5let, omrzla až do pařízku.
Albízie - Stránka 3 IMG_20170905_095100

Albízie - Stránka 3 IMG_20170905_095117

Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Wed Sep 27, 2017 8:03 am

Stando, to jsou ty Wilsony od Molkové? (co mám taky). Havlis mě tvrdil, že v té době nebyly po celé Evropě tak velké Wilsony k dostání, takže to prý bude jiný kultivar. Navíc je prý problém u Wilsonu napěstovat tak rovný kmen.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Stanley_51 Wed Sep 27, 2017 8:41 am

JJ, to jsou ony. Molková mě ujistila, že jsou to Wilsony a nemám důvod jí nevěřit. Ten první ( je vlastně již druhý ) nahradil umrznuvší stromek a letos omrznul ten druhý ( to koště ), ale obrazil odspoda. Takže pokud vydrží, zapěstuji ho znovu na kmen. Zajímavé je, že odešly když moc nemrzlo a taky jako větší stromky. ten vyšší je loňská výsadba, kmínek má jak malíček a dal zimu bez problémů. Ten druhý má kmen v průměru asi 5 - 6 cm a nedal to.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Wed Sep 27, 2017 9:27 am

Není mě moc jasný, kde bere Havlis tu jistotu. Vykládal ale, že v té době se v Itálii hodně angažoval. Konec konců Molková ví jen to, co jí řekne prodejce.
Jěště vypadla z rozhovoru zajímavá informace, že citlivost Albízií na houbové choroby (to bych řekl, že je hlavní důvod "vymrzání") se liší rostlina od rostliny a není to zase tak moc závislé na konkrétním kultivaru. Takže doporučil, v případě problémů s rostlinou, se jí zbavit a zasadit jinou. Mě samotnýmu se to taky nechce vykopávat (musí mít nádherný kořenový bal), ale je fakt, že to nyní roste jen jako křoví. Raší to pozdě a tím pádem nekvete. Mám už v květináči dva malé Wilsony...
Známým, nedaleko ode mne, prodal Havlis předloni dvě hodně velké Albízie s tlustými kmeny (a dost drahé) a myslím, že jim letos taky odešli.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Marketa 13 Thu Sep 28, 2017 4:56 pm

Dobrý den, hledám pomoc při záchraně mojí Albizie Chocollate. Proto bych Vás zkušenější chtěla pořádat o radu.
Asi před dvěma měsíci jsem zakoupila v zahradnictví stromek Albizie čokoládové. Stromek výška cca 2 metry, stáří 4 roky. Jámu jsme vykopali cca 1x1x1 metr, na dno drenáž z kamenů a štěrku. Zemina smíchána v poměru 1:1:1 substrát, kompost, písek. Po zasazení jsme jednou více zalili, pak už jsme to nechali na přírodě. Rostlina se během měsíce "rozjela", měla několik malých přírůstků. Nyní, během posledního týdne najednou začala vadnout. Listy mají stále svou barvu, ale začali vadnout a opadávat. Rostlina je slabá, mám obavy, že je po ní. Zemina kolem není na omak ani mokrá, ani suchá. Strom stojí v rohu u jižní zdi. Jediné, co asi není úplně dobře- přímo na kořeny nesvítí pres den slunce, kmínek je do poloviny stále ve stínu. Moc prosím o jakékoliv poznatky a rady. Velmi všem děkuji. V příloze fota.

Marketa 13

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 28. 09. 17

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Marketa 13 Thu Sep 28, 2017 5:02 pm

Albízie - Stránka 3 Img_2012
Albízie - Stránka 3 Img_2011
Albízie - Stránka 3 Img_2013
Albízie - Stránka 3 Img_2010

Marketa 13

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 28. 09. 17

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Thu Sep 28, 2017 5:46 pm

Já tě zde moc vítám, nic lepšího asi nenajdeš, než toto fórum. Svůj názor jsem ti napsal už na forum zahrada. Tyhle Albizie jsou ještě trochu náročnější, než běžné zelenolisté. Máš tady o tom spoustu informací (přiznám se, že jsem nečekal, že o vyřešení svého problému budeš mít takový zájem. Ale i tak - pro vysvětlení- na fórum zahrada.cz není možné dávat odkazy - hned to smažou).
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Marketa 13 Thu Sep 28, 2017 5:58 pm

Je, děkuji za reakci, řeším to , je to pro mě dost důležité, nechci o stromek přijít. Vy mi doporučujete nechat rostlinu přes zimu a počkat, zda znovu obrazí? Koukala jsem na Vaše příspěvky, asi se věnujete exotickým rostlinám. Uvažovala jsem, že ji ještě vykopu a přesadím do květináče na zimu. Ale jak jsem si přečetla, Vy nedoporučujete vytažení ze země již nyní na podzim?

Marketa 13

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 28. 09. 17

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Thu Sep 28, 2017 6:50 pm

Ahoj Marketo, pokusím se tě uklidit s tím, že tvá Albizie má již regulérní podzim Very Happy Wink . Opravdu neodchází, nic se neděje, jen prach sprostě opadává.

Důvod proč se tomu děje již nyní je podle mě to, že byla vysazena až před 2 měsíci, zažila si tak hlavní sezónu v květináči. A jsem si 100% jistý, že byla dovezena do ČR z nějakého skleníku, kde byla předčasně vyrašená a proto má podzim již nyní.

Teď bych se spíše obával, jak přežije zimu, protože pokud nebydlíš v dobré oblasti, tak ti spíše namrzne.

A jinak ta výsadba, umístění a namíchaná půda je velmi pěkná práce Cool .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 3 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru