Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

+2
Stanley_51
janýsková
6 posters

Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro janýsková Sat Apr 19, 2014 4:19 pm

Schizandra, stejně jako ostatní rostliny letos, je skoro o měsíc "napřed". A pár květů odneslo středeční mrazík -2,6°C. Ale ostatní poupata vypadají v pohodě, tak by snad nějaká úroda mohla být. Nové výhony mráz také nepoškodil. Ale hlavně je to letos poprvé, co mi ji poškodil, byť minimálně, mráz.

Než sem dám dnešní foto, písnu pár mých poznatků o pěstování klanoprašky v nádobě. Mám ji 6 let v 70-litrovém barelu. První 2 roky rostla hrozně pomalu, nejspíš kořenila, ale pak každoročně dělala nádhernou zelenou stěnu. Dle různých pěstitelských rad by se měla chránit před přehřívání kořenů - no, zjistila jsem, že tohle opravdu není problém. Barel je černý a na jižním balkóně, takže kořeny se v horku nejspíš pořádně vaří - ale nevypadá, že by jí to vadilo. Spíš jsem ji v letních vedrech nestačila zalévat  Rolling Eyes  Hnojím spíš jak mě napadne, nijak pravidelně a tím, co zrovna mám. Prostě naprosto nenáročná rostlina.


Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Sdpu0n Schizandra chinensis - Klanopraška čínská 2eq41ab
janýsková
janýsková

Poèet pøíspìvkù : 124
Join date : 31. 03. 14
Age : 54
Location : Hradec Králové

http://teddyzhk.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Stanley_51 Sat Apr 19, 2014 4:28 pm

No podle mých zkušeností je to pěknej plevel. Mám ji u baráku, absolutně se o ni nestarám, pouze na jaře ji přejedu plotořezem. Kvete a plodí vesele, ani tentotýdenní mrazy si nebrala k srdci. Vedle mám cestu do garáže ze zatravňovacích dlaždic a každý rok z nich vykopávám odkopky.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Rudolf M Sat Apr 19, 2014 7:18 pm

Jani, ta je teda parádní Cool .

Stando za jeden odkopek bych se nezlobil Smile. Už před loni jsme dostali odkopky od Ivika, ale bohužel se neujmuly Sad .

A co říkáte té chuti? Plody vypadají lákavě, sníst se to dá, ale dost intenzivně si vybavuji tu jakoby chemickou pachuť po zakousnutí do plodu Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Stanley_51 Sat Apr 19, 2014 8:19 pm

Je to hnusný, já to nejím, nechávám to ptákům. Odkopek snad nějaký najdu, většinou je rozjezdím autem. Jak jsem psal svrchu, lezou v zatravňovacích dlaždicích na vjezdu do garáže.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Martas Sat Apr 19, 2014 9:30 pm

Čerstvé je to opravdu hnusné.Ale když se plody usuší a nadrtí tak je z toho výborné koření na grilovačku.I v guláši to není vůbec špatné.

Martas

Poèet pøíspìvkù : 26
Join date : 02. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Rudolf M Sat Apr 19, 2014 9:56 pm

Tak to slyším poprvé Shocked , to by mě zajímalo, jakou to má chuť na tom mase Smile .

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Diana Jerem Wed Apr 30, 2014 5:36 am

Já jsem zatím měla možnost ochutnat jen dvě kuličky, ale musím říct, že mi to chutnalo.... Výrazně mi to připomínalo pepř, ale na sladko...
Diana Jerem
Diana Jerem

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 01. 04. 14
Age : 45
Location : JČ Písecko 502 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Radim K Wed Apr 30, 2014 7:40 am

Kdysi jsem si ve zdravé výživě koupil sušené plody a je to v čaji docela dobré, jinak je to opravdu trochu jako pepř, na marinády ke grilování nebo prostě ke kořenění to musí být dobré Smile.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Diana Jerem Wed Apr 30, 2014 7:59 am

To mě nenapadlo, no pokud bude letos úroda aspoň trochu větší, než vloni (2 kuličky Laughing ), tak bych to do kuchyně jako koření ráda vyzkoušela.
Diana Jerem
Diana Jerem

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 01. 04. 14
Age : 45
Location : JČ Písecko 502 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Schizandra chinensis - Klanopraška čínská Empty Re: Schizandra chinensis - Klanopraška čínská

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru