Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gunnera

+5
miroslav
Sidonius
Radim K
beny
Rudolf M
9 posters

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Goto down

Gunnera  Empty Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Wed Apr 15, 2015 8:40 pm

Bahenní rostlina s obrovskými listy, která zaujme hlavně svými rozměry.

Je celkem mrazuodolná, starší rostliny snáší naše zimy bez krytí. Má ráda slunečné polohy, ale zároveň s přísunem vody. Dobře se k tomu hodí například břehy potoků, nebo rybníků. Snese i běžný záhon, ale nedorůstá takových rozměrů.

Já už mám svojí rostlinu pár let, do teď rostla ve vsi u potoka Twisted Evil , ale vedlejší pozemek u kterého rostla, koupil nový majitel a první co udělal, tak potok nechal vybagrovat a pochopitelně to udělal bez jakého koliv vědomí těch, co se o ten potok starají, takže jsem musel Gunneru vykopat z hromady bláta a přesadili jsme jí sadu, který nově předěláváme.
Slunce bude mít dost a o vláhu jsme se postarali skleníkovým igelitem. Kořeny chrání polystyren.

Gunnera  IMG_1507

Gunnera  IMG_1508


Naposledy upravil Rudolf M dne Sun Nov 19, 2017 8:16 pm, celkově upraveno 1 krát
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Thu Apr 16, 2015 5:15 am

Když jsem o této rostlině scháněl informace, většinou jsem se dočetl, že přes zimu vyžaduje spíše sucho (odvodnění, stříšku). Neznám ale nikoho, kdo ji má vysazenou (mě už se nevešla).
Už se běžně vyskytuje v nabídce specializovaných zahradnictví. V bambusarium.cz (Velké Němčice), které se kromě bambusů specializuje na exotická semena, je v nabídce několik druhů Gunnery...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Thu Apr 16, 2015 10:17 am

Ano doporučuje se to, dobře se k tomu hodí právě ty svahy potoků nebo jezer. Protože svah jde těžko zazimovat, může se ale snížit hladina vody..
Já jí první rok zaházel hromadou listí a to je vše, ale bylo jen -7°C přes zimu, přežila bez újmy, trochu problém bych řekl bylo, že pod tím listím začala předčasně rašit a minimálně pak 2x na jaře omrzla- což byl ale problém i místa kde byla.
Další rok, tedy letos, jsem jí nezimoval vůbec. Bylo -14°C, a přežila bez problémů, už pěkně obráží. A obráží až teď, ne jako loni tak brzo.

Problém bych viděl zapeklitěji, Gunnery stejně jako mnoho rostlin, netvoří pravý kmen, ale něco "jako" kmen, ze starých řapíků se postupně vytváří po zemi se táhnoucí pseudokmen, u které si myslím je už problém se zimováním. Sám o sobě naší zimu nepřežije a rostlina tak každý rok začíná jen z podzemních kořenů, nevyvíjí se tedy. Ve výsledku pak nedorůstá takových rozměrů.

Proto bych zimování prováděl, osobně si myslím, že vlhkost substrátu nevadí, za ty 2 zimy my nepřišlo, že by jí voda přes zimu ubližovala, ale rostlina přichází každoročně o nadzemní růžice listů a ten pseudokmen, který celý minulý rok narůstaly a musí tak začínat znovu, takže bych dělal jen důkladné zimování nadzemní části.

Asi něco jako u banánů, starším rostlinám přežije corm i naší zimu, nadzemní část uhyne a vyrostou znova odnože. Ale takto banán nikdy plodit nebude a rostliny nedorůstají tolik. Pokud omrznou takto jednou, další rok vyženou mohutné odnože o stejné velikosti matečnic, ale další rok už jsou rostliny slabší a menší. Ale pokud se rostlina zazimuje dobře a přežijí i staré kmeny, je tu možnost kvetení a mohutnění kmenů.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Radim K Thu Apr 16, 2015 12:59 pm

Já jsem sázel do země Gunneru poprvé asi v roce 2008 a to do relativně suchého místa. Ne, že bych se bál, že jí vadí vlhko, ale spíš jsem jí chtěl dopřát teplejší místo, které se bude snadno krýt. Měl jsem ji přes zimu v polystyrenovém boxu, který mohl ochránit tak 4-5°C - žádná sláva, a zimy v Ochozi byly drsné, v tu zimu, i když nebyla celorepublikově nic extra, tak bylo -19°C. Na jaře dalšího roku byla úplně v pohodě, jenže nerostla - samozřejmě, že nedostatkem vlhka, protože jsme měli zahradu, kde bylo buď absolutní sucho (v Ochozi kromě roku 2010 prakticky nepršelo Very Happy), nebo v nižších částech zahrady naopak bažina (dno údolí - spodní voda). Tak jsem ji pak přesadil do nádoby, kde rostla lépe, ale pak pro mne z neznámých důvodů zašla.
Tak jsem si koupil před 2 lety novou, kterou mám zatím v květináči, který mám od jara do podzimu částečně v jezírku a přes zimu v dílně při 0 - 4°C.

Takže vlhka bych se taky nebál, a to ani přes zimu. Přes léto je vlhko samozřejmě vyloženě nutnost.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Thu Apr 16, 2015 6:02 pm

Já to mám jen načtené od Havlise. Psal, že v zimě by kořeny ve vodě mohli vyhnít. V létě vody nadbytek, prý i listy dělají přirozené trychtýře do středu rostliny.
Vzhledem k půdním poměrům na mojí zahradě jsem o ni ztratil zájem. Nenapadlo mě, že někdy budu dělat tak rozsáhlá odvodnění, jako teď kvůli palmám.
Já měl, Radime, dojem, že zahradu vám odvodňoval příkop u silnice. Bažina je až kolem můstku, nebo v tom údolíčku za vámi.... Na mě to vždy působilo, jako velice suchý pozemek (když jsem přes plot očumoval palmy).
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Radim K Thu Apr 16, 2015 11:08 pm

Je to tak, Beny, většina pozemku byla dost suchá a orientovaná k jihu, i zahrada na severní straně pozemku byla spíš JZ svah. Na druhou stranu východní část byla většinu roku bažina, přes pozemek dokonce tekl potok, který se v suchých létech (tedy téměř každoročně) vytrácel, ale pod nohama to tam většinou čvachtalo vždy. U toho můstku to byla echt bažina a dno mrazové kotliny. Když byly deště, nebo tály sněhy, tak se tam vytvořilo jezero přes celé pole, nejednou to také zaplavilo spoustu tamních chat. Také jsem tam (u toho můstku na poli) jednou v létě večer, myslím v srpnu, naměřil teplotu blízkou nule, jak se tam hromadil studený vzduch Very Happy. Přitom na zahradě bylo ještě asi 7 stupňů.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Fri Apr 17, 2015 5:31 pm

Radime, já jsem si neuvědomil, že váš pozemek šel až do toho dolíku (měl jsem zato, že už to byl jiný pozemek). Jinak mrazové údolí je to parádní, mám od tam několik krásných řidičských zážitků.

Ale ke Gunnerě. Myslíte tedy, že by zvládla zimování v mokrém jílu? Přiznám se, že jsem moc nepochopil tu polystyrénovou bednu s igelitem (tedy jako že má igelit zadržovat vodu, to jo...). Při rozměrech této rostliny má bedna trochu skromný obsah,ne?
Nebylo by tedy lepší použít systém zimování jako na banány?

beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 17, 2015 7:58 pm

Jo já jsem asi nenapsal pointu toho podzemního bednění Smile . Sad je tak trochu větrná hůrka, pokud přijde holomráz, tak díky větru je tam ještě o něco horší klima než jinde. A celkově má ta plachta lepší efekt, když má v pozadí polystyren.
Obsah aspoň z mého pohledu mi přijde dostačující, protože doposud mi rostlina rostla ve květináči s uřízlým dnem (nutná ochrana prosti hlodavcům), takže 500 L jáma (pokud dobře počítám na obsah desek) je podle mě naprosto dostačující Smile .
Polystyren je tam také proto, že rostlinu budeme chránit trochu lépe než doposud, aby mohla budovat pseudokmen, pokusíme se využít zemské teplo.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Tue Apr 21, 2015 6:30 pm

No využití zemního tepla, tak to by byly vhodnější ty desky polystyrenu naplocho kolem rostliny. To už jsme u tom jednou polemizovali ....
Já si právě u některých kytek nedokážu představit vhodný objem pro kořenový bal. Čím větší rostlina, tím jde s kořeny dále, některé jen do šířky jiné i do hloubky. Viděl jsem kořeny vrby u dna 10 metrů hluboké studny a vinná réva jde údajně ještě hlouběji. Myslím na to, že "ohrádka" může pár let fungonat dobře, ale když se ukáže nutnost jejího odstranění, tak masa zeminy prorostlá kořeny bývá někdy neprostupná pro ruční nářadí. Svoje první jezírko jsem zevnitř vyložil geotextílií a vysadil do květináčků orobinec. Co jsem po třech letech při rekonstrukci rval za masu hadru a kořenů nemám v tuto hodinu sílu popisovat.
Mimochodem, máte nějaké zkušenosti s kapradinami? Myslím mrazuvzdornými, domácími. Doobjednal jsem u Žižky, mimo jiné, Matteucia struthiopteris, jako podsadbu pod Metasekvoj (o kterých jsme tu ještě nepsali). Chci je sázet v průběhu května. Nevím, jestli kvůli tomu zakládat nové téma.

beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Tue Apr 21, 2015 11:45 pm

Ano to máš pravdu, ovšem je tu ještě otázka zimního krytí. Pokud je to kryt, který je souměrný s deskami v zemi, je tak efekt zemního tepla efektivní. Nebo jinak, efektivnější jsou samozřejmě desky na plocho (když pominu tu plochu výkopu uf) ale pokud jsou desky na stojato a hlavně dobře sedí u sebe a nadzemní zimní kryt je dobře udělaný (aspoň přesahuje boky polystyrenů v zemi) teplo uvolňující se ze země, jde cílově po stěně polystyrenu a "zůstane" v prostoru krytu.
Ono v možnostech rychlejšího a méně pracnějšího vysazení je, přiznejme si to, tohle nejlepší varianta ochrany kořenů+ ochrana nadzemní rostliny (nutnost toho pečlivého zimního zábalu).
Teď by mě zajímalo, jaký máš na toto názor Smile .

V případě, že díra bude rostlině časem malá, je tu možnost vykopat boky a polystyren vyjmout. Ale plachta by už nesloužila k účelu zadržování vody...

Co se týče kořenového balu Gunnery, nemám to sice podložené, ale myslím si, že nebude mít kořeny tak agresivní jako to umí víno, nebo i třeba jetel. Díky tomu že pochází z bažin, tak by měla mít kořeny spíše mělké a dělat svazek kořenů hromaděné v jednom místě. Určitě bude tahat i nějaké kořeny dál, ale rozhodně ne tak, jako to umí výše vyřčené rostliny. Pokud se pletu, bude mít chudák naše Gunnera asi po ptákách až zjisti, že má všude kolem sebe překážky silent . Zatím budu rád, pokud se z toho vůbec vzpamatuje. Letos opět omrzla, ji po 2. Nadzemní růžice dostávají pěkně zabrat Evil or Very Mad .

A kapradiny jsem poprvé objednával loni. Ty "pštrosí pera" jsou pěkné, ale mě lákali jiné, většinou ty neobvyklé Smile (velké, mrňavé, barevné, stálezelené,..).
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Wed Apr 22, 2015 9:12 pm

K povídání o výsadbě se dostanu až doma. Trochu jsem se o to zajímal v souvislosti i s izolovanými základy pro zimní kryt. Zkusím nakreslit pár příkladů se různým druhem prochladnutí.

Jsem zvědav, jestli se ti Gunnera po přesazení rozjede. Mě se ta kytka dost líbí.

Pštrosími pery také letos začínám, zas tak malá nejsou, jdou až do 1,5 metru. A zvládají slunce, což pod Metasekvoje potřebuji.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Wed Apr 22, 2015 9:27 pm

Na ty návrhy jsem zvědavý, jestli se shodují s mou představou Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Radim K Thu Apr 23, 2015 12:38 am

beny napsal:... Doobjednal jsem u Žižky, mimo jiné, Matteucia struthiopteris, jako podsadbu pod Metasekvoj (o kterých jsme tu ještě nepsali). Chci je sázet v průběhu května. Nevím, jestli kvůli tomu zakládat nové téma.

Klidně Beny téma založ, případně se o ní můžeme bavit v tématu exotických jehličnanů mimo araucarii Smile.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Thu Apr 23, 2015 5:36 am

Aha, Metasekvoje už mám dávno zasazené (nejstarší už má několik metrů). Měl jsem na mysli tema, něco jako "Mrazuvzdorné kapradiny".
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Sat May 09, 2015 7:21 pm

Gunnera již pomalu roste, letos tedy 2x přemrzla, to je ještě dobré číslo, v loni to bylo mnohem víckrát Smile .

Po pořádném zalití dobře vyniká flower .
Gunnera  IMG_1708
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Tue May 12, 2015 11:08 pm

Lepší foto z blízka.
Gunnera  DSCF5339
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Sidonius Wed May 13, 2015 1:55 pm

já mám guneru od loni vysadil jsem ji v červnu a do podzimu docela přirostla. Zimu přečkala bez poškození a už vesele roste, ale pokud poroste stejným tempem, tak do podzimu to bude obr Shocked
vůbec jsem neřešil to jestli dát polystyren pro lepší ochranu v zimě nebo folii pro větší vlhkost je zasazena v záhoně kde zrovna žádná super zem není a je zde i docela sucho hodně pomáhá zakůrováná plocha ta dokáže udržet hodně vody. Myslím, že Rudo budeš mít časem potíže s tím, že gunera nebude mít kam dát kořeny, když si představím její velikost v dospělosti kořeny budou i víc než metr od rostliny spíše daleko delší

rostlina při koupi a na podzim
Gunnera  IMG_5409  Gunnera  IMG_6340

a rostlina dnes
Gunnera  IMG_6743 Gunnera  IMG_6741
Sidonius
Sidonius

Poèet pøíspìvkù : 68
Join date : 04. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Wed May 13, 2015 7:02 pm

Trochu to otočím, já jsem rád, že tam je zábrana pro kořeny, protože v sadu, kde je vysazená, místa ubývá, tak aby se moc nerozrůstala Very Happy .

Pěkně ti přežila zimu Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Wed May 27, 2015 7:12 pm

V Bauh... v Plzni mají malé za 189,-. Jsem neodolal.....

Vzhledem k tak různorodým informacím o jejím pěstování asi zvládne skoro všechno. Jak chránit babku, aby nezmrzla? Zase domeček s topným kabelem?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Wed May 27, 2015 8:11 pm

Bych to zaházel slámou bo listím, to stačí, jak banány Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Mon Jun 01, 2015 4:34 pm

Tak po přesazení...
Gunnera  DSC_0022
Je zajímavý, že všude, co jsem znovu četl, doporučují na zimu odvodnění a pěstování přes sezónu v polostínu. Budu tedy také dělat pokusy. Vzhledem k velikosti, zatím jen v květináči...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jun 01, 2015 6:59 pm

By se jí mohlo líbit v té díře, kterou jsi plánoval na Tracháče Smile . Odpoledne zastíněná a myslím, že na spodní vodu si stěžovat nebude Smile ..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Mon Jun 01, 2015 7:19 pm

Jo, to je dobrej nápad! Tím bych vyřešil několik problémů najednou. Ovšem bych se obral o jedno možné místo na palmu. Budu ještě chvilku hledat.....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Rudolf M Fri Jun 26, 2015 7:55 pm

Našel jsem zajímavý způsob jak jedním vrzem udržet rostlinu v kondici a hned jí i zazimovat Smile .
https://www.youtube.com/watch?v=OSmVDIwBB3A

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro beny Sun Jun 28, 2015 3:31 pm

Ale to je nejběžnější, všude doporučovaný způsob zazimování. U nás údajně nedostatečný (když je pořádná zima).
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Gunnera  Empty Re: Gunnera

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru