Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albízie

+10
LukášSK
marttini
Radim K
tomq
patas
mejdlo
Stanley_51
miroslav
Rudolf M
beny
14 posters

Strana 5 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Fri Aug 26, 2022 8:16 pm

Standa si je (jestli si dobře pamatuju tak byly dvě na každé straně vchodu) pořizoval ve stejné době jako já tu první, co odešla na houbu. Je vidět, že nedělá vysokou stromovou formu. Je moc prima a krásně narostla.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Sat Aug 27, 2022 3:47 pm

Zkusím jí příští rok naládovat nějakou startovací dávkou, jako jsem to letos udělal u magnolií, které nyní mají holandské přírůstky a jeden květ za druhým. A hold udělám vsakovací záhon pro zálivku.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Sat Aug 27, 2022 7:13 pm

Vsakovací záhon pro zálivku? Jsem otevřen pro konzultace, to je moje oblíbená parketa. Very Happy
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Sun Aug 28, 2022 9:52 am

Ono v tom svahu není moc co vymýšlet, odebere se 10 cm koláč půdy kolem rostliny, dá se kolem dokola protitravní zábrana, na dno se dá vrstva písku a na to štěrk nebo kačírek. Nic lepšího v tom svahu nevymyslím.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Stanley_51 Wed Aug 31, 2022 7:29 pm

Rudo, možná ti nekvete, protože ji zaléváš. Já ji nezalévám vůbec, má jen vodu, která naprší. A té je letos opravdu pomálu.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Sat Sep 03, 2022 8:54 pm

No já jí začal zalévat až letos. Jinak to bylo žlutý nerostoucí koště Smile .
Ono bohužel u nás klesl průměrně roční úhrn srážek o 150 mm, což má za následek že obzvlášť jižní svahy, se nedokážou za celý rok nasytit vodou v celém půdním profilu. A ty rostliny tu vodu prostě nemají kde brát.
V domovině je hluboce kamenitá půda a zimní monsuny, které nasytí spodní prameny a kořeny si vodu najdou. U nás je prach. Za albízkou jsou u jižní zdi fíkovníky a pokud bych je letos nezačal zalévat, dopadly by jako u strejdy v Brně, který má terasovitou zahradu na jih (nemá tam žádný zdroj vody). Má tam už plno let fík od nás, letos skoro chcíp, měl jen pár listů celý rok, nerostou mu tam ani broskve.
Ty časy, kdy se subtropické rostliny radilo nezalévat, jsou dávno tatam.
Teď jsem se vrátil ze severní Itálie z oblasti mezi Gardou a Meranem a změna klimatu je znát i tam, nedostatek srážek a neustále extrémnější teploty se podepisují na stavu rostlin, které si ještě před 6 lety pamatuju ve špičkové kondici. My máme na zahradě mnohem hezčí palmy, než jsem viděl tam, je tam na ně už moc horko.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Wilo_Willis Thu Apr 11, 2024 8:39 pm

Dobry den, konecne som našiel forum kde sa riesi albizia... Minuly rok som sadil 2 stromceky, oba som na zimu obalil do textilie na ochranu rastlin pred mrazom... Koncom marca po odzneni mrazov (ktore boli tuto zimu slabe az skoro ziadne) som oba stromceky odbalil. Jeden ktory je zasadeny na Juznej strane na priamom slnku uz zacal pekne pucat cca 2 tyzdne dozadu a ma uz aj cca 1 cm vyhonky... Ten druhy ktory je na severnej strane ma nejaku divnu  zlto-hnedu koru a zatial zacina mat zelene puky len cca par cm od zeme... Prikladam par fotiek... Hlavne ma trapi ta divna farba dreva nakolko ten druhy stromcek ma farbu kmena hnedo-zelenu, nemam skusenosti s tymto stromom ziadne a bojim sa ze sa neujal...Co si o tom myslite? Dakujem
Albízie - Stránka 5 110
Albízie - Stránka 5 210
Albízie - Stránka 5 310
Albízie - Stránka 5 20240410
Albízie - Stránka 5 20231110

Wilo_Willis

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 11. 04. 24
Location : Nitra

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 12, 2024 6:58 pm

Ahoj, vítej na fórum pro pěstitelské nadšence sunny .

Podle mých zkušeností které mám s rostlinami a zimování rostlin různými materiály, bych navrhoval podat nějakou hromadnou žalobu na výrobce textilií "pro ochranu rostlin" Very Happy . Rostliny bohužel nejsou teplokrevné a v nejtenčím materiálu světa, co dokáže člověk vyrobit z petflašek a lze ho koupit volně obchodech, se rostliny opravdu sami nezahřejí, ani je to nemá jak ochránit před mrazem, není to fyzicky možné, materiál skrz který jde vidět a skrz který fouká vítr to prostě neumí. Může oddálit mrazové poškození ale spíše ani to ne. To já jen hned z kraje když slyším slovní spojení "textilie proti mrazu".
Netkaná ale i tkaná textilie byla vyvinuta z ekologických důvodů z recyklace přebytečného plastu a dokáže až o 0,5°C ochránit jahody, ale pouze pokud je textilie položena do vzdálenosti 10 cm nad zemí, pak má zcela nicotný, leč měřitelný údaj ochrany, díky uvolňování zemnímu teplu, které má skrz plastová vlákna o něco pomalejší průstup volně ven.

Pokud se namotá na rostlinu volně v otevřeném prostranství, je uvnitř zábalu stejná, dokonce i nižší teplota, než venku (hlavně přes den, jelikož je prostor pod ní zastíněn).
Strašně by mě potěšilo, pokud by to byť jednomu pěstiteli otevřelo oči, v používání správných zimovacích materiálů, nebo způsobů zazimování.
Albízie ale i jiné stromy raději nezimovat vůbec a když už netkanka, tak výhradně s použitím topných kabelů, pak to smysl má.

Projel jsem si data napříč Nitrou, a zima tam byla opravdu velmi mírná, o takové můžeme na většině ČR jen snít Smile , nicméně i v Nitře bylo kolem půlky ledna zhruba 14 denní období holomrazů, záleží pak kde bydlíš, různé části města ale měly i teploty pod -10°C a to po několik nocí, je to sice prd mráz, ale pro mladičké dřevo Albízií i to je prostě moc. Namrzají pak celkem snadno letorosty, které v tuto roční dobu usychají. Můžeš počkat až albízie plnohodně obrazí listy, aby byla jistota, že je větev uschlá a sama ukáže, kde ustřihnout.
Bude potřeba si zapěstovat nový termínál, vybrat si nejschopnějšího vlka a toho letos nechat udělat pořádnou anténu. Pro rostlinu to nic neznamená, albízie jsou houževnaté a v domovině je to nechutný plevel, asi jako u nás akáty. Ale chce to svůj čas, aby rostlina pořádně zakořenila a stihl vyzrát celý letošní přírůstek, občas se to hold nepovede.
Naše albízie loni sázená jako roční prut, udělala loni korunku s 1,5 m přírůstky a všechny větve omrzly o 1/3 (-16°C), další roky by měly být škody čím dál menší, jak bude rostlina starší. A pozor na mráz v příštím týdnu, pučící albízie namrzá jako první.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Wilo_Willis likes this post

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Wilo_Willis Fri Apr 12, 2024 9:24 pm

Dakujem moc za rozsiahlu odpoved.
Hmm, tak tuto zimu to teda zabalovat ani nebudem ak to nema ziadny vyznam...
Dufam ze tie nizke teploty ktore maju prist buduci tyzden jej este viac neuskodia.

Takto podla fotiek si myslis ze to je pravdepodobne suche popripade zamrznute? Prezrel som uz cely internet a nikde som nenasiel foto aby mala albizia taku divnu farbu dreva...Ono by to bolo aj jedno keby rasila puky... Mozno kore stromu uskodil ten zabal nedostatok svetla, chlad , vlhkost... Na tej prvej fotke sa mi zda ze ma puk ale neviem ci si to len nenahovaram... Very Happy

Wilo_Willis

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 11. 04. 24
Location : Nitra

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Sat Apr 13, 2024 3:31 pm

Zdravé dřevo je šťavňatě zeleno hnědé, větvě co se neprobudí jsou žlutohnědé. Kůra větví namrzá jako první, může to být i při střihu uvnitř živé, ale jak větev nemá živou kůru, nemá tam co obrážet.

Ale pokud je spodek dřeviny živý (pozor na roubované kultivary, aby neobrazila rostlina až pod roubem), opravdu to pro albízii skoro nic neznamená, během krátké doby naroste to, co namrzlo a pojede vesele dál.

Pokud nebudou hrozit mrazy pod -17°C, nějakou zimní ochranu bych nedělal žádnou. A když bude, tak pouze na nezbytně nutnou dobu obalit pouze kmen třeba do skelné vaty, pěnových chrániček na trubky a podobných hutných materiálů.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Wilo_Willis likes this post

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Wilo_Willis Mon Apr 15, 2024 9:59 am

Hmm tak to je pruser, skoda toho uz mal prud 2,5m na vysku... No co sa da robit to je dan za pestovanie exotickeho stromu v nasich podmienkach... Dakujem za informacie a pomoc, neskor este pridam foto ako to cele nakoniec dopadlo.

Wilo_Willis

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 11. 04. 24
Location : Nitra

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Tom78 Mon Apr 15, 2024 1:06 pm

Zdar,tak jsem si přivezl v sobotu taky jednu A.tropical z Babic...
Ale nevím,jak se bude dařit.. místo mám u baráku jižní strana od rána slunko tak do 17-18hod. v letním čase,ale nevím u nás tak těch -17st občas je,i těch -19st. ale naštěstí minimálně.Když jezdím směr jih slovensko,tam jen koukám jaký je to tam běžný krasný strom..Nitra by neměla být problém ne?U nás na Vs je +20 a u Nitry +26 mi ukazuje ve směs teploměr v autě když valím tou dálnicí směr Meděr:D
Letos min. u nás cca -17,5 fík u domu chráněný (styl využí zemní teplo) a podařilo se,ani nejtenší větvička po první zimě nemá problém,už valí plody,narychluju,jen tak pro zajímavost.Uvidím co Albi...předvede..,budu chránit,ale jen při předpovědi silnějšího mrazu...+ochrana kořenů....Ať se dáří

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Wilo_Willis likes this post

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Wilo_Willis Mon Apr 15, 2024 6:59 pm

Dakujem, vela stastia aj tebe nech albizka dobre rastie... Smile
Tak ma tu v okoli albiziu zasadenu dost vela ludi a ked som videl ako sa im dari tak som si 2 stromceky musel zasadit aj ja je to paradny strom... Tiez som si myslel ze to bude bez problemu ,ale nejako som to precenil... Na dvore juznej strane si rastie paradne uz 3 tyzdne zo dna na den viac a viac oziva tak aspon ta mi robi radost.
Tato vonku pred domom napriek takto dopadla a to este minuly rok pekne kvitla co som sa cudoval na tak mlady stromcek...Stale dufam, ze pri velkej davke stastia sa perberie aj ten zlto-hnedy konar ale podla toho co pisal Rudol M tak pochybujem... Uvidim co povyhana tento rok a ak to buduci rok po zime zas odmrzne tak ju dam asi prec a kupim novy mozno je to nejaky slaby kus...

Wilo_Willis

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 11. 04. 24
Location : Nitra

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Tom78 Mon Apr 22, 2024 5:24 am

Díky moc,tobě to tam půjde. Very Happy Něco tomu namíchám za zeminu a uvidíme,nějaká rada ohledně výsadby?? Smile

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie - Stránka 5 Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 5 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru