Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albízie

+9
marttini
Radim K
tomq
patas
mejdlo
Stanley_51
miroslav
Rudolf M
beny
13 posters

Strana 1 z 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Albízie Empty Albízie

Příspěvek pro beny Sat Nov 22, 2014 6:39 pm

Albízie (Albizia) je rod rostlin z čeledi bobovité (Fabaceae). Vyznačují se dvakrát zpeřenými listy a kulovitými květenstvími často s nápadnými tyčinkami. Albízie jsou rozšířeny v tropech a subtropech celého světa..
(wikipedie)
Nejčastěji se u nás můžeme setkat:
Albizia julibrissin – Čeleď mimózovitých je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vysokým teplotám a suchu. Kapinice, neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás.
Rostlina potřebuje neutrální až mírně zásaditou, sluncem vyhřívanou půdu a plné slunce. Řez se většinou nevyžaduje, ale je možné jej provádět zjara po všech mrazech a to pouze o max. 1/3 délky loňských větví, jinak nepokvete. Zamulčování je dobré na zimu, ale v létě dá přednost i mírnému suchu v horní vrstvě země, aby se co nejvíce prohřály kořeny a lépe kvetla. Má ráda chudé půdy, hnojení můžete použít pouze na podporu květu. Pokud ji budete hnojit dusíkatými hnojivy, poroste extrémně rychle, výhony nevyzrají a zmrznou. Ověřená mrazuvzdornost sahá až k -25°C. Silnější mrazy jsou u nás výjimečné a nárazové a většinou nedokáží zahubit celou rostlinu. Pokud větve omrznou, snadno a rychle rostlina obráží z nepoškozeného, i staršího dřeva.
Květy jsou exoticky vyhlížející „chlupaté kuličky“ o průměru 3-5 cm, sytě růžově-červené a voňavé! Strom může ve vhodných podmínkách (viz níže) nakvétat celé léto. Listy jsou sytě zelené, několikanásobně zpeřené a připomínají kapradinu. Na noc se vždy zavřou a ráno znovu otevřou (jako při doteku mimóza). Výška v dospělosti 2 – 6 metrů.
- "Boubri" "OMBRELLA®" -  Jedná se o náhodně získanou selekci z jižní Francie, která byla podrobena zkoumání a šlechtění a patentována pod jménem Boubri. Od základního druhu se liší tmavšími listy a sytěji vybarvenými květy. Ombrella®, narozdíl od naprosto mrazuodolného, spíše keřovitého kultivaru Ernest Wilson, snáze tvoří vzpřímený kmen, takže je vhodnější pro stromové formy. Koruna je téměř plochá, nepravidelně deštníková. Celkový dojem z tohoto stromu je velmi exotický a do našich podmínek přináší tolik cenné letní kvetení.
-"ERNEST WILSON" - Kultivar Ernest Wilson byl původně nalezen na začátku minulého století v Koreji. Rostl spíše keřovitě než jako strom a byl rozkladitější. Důležité ovšem bylo, že se nalézal na místě s chladnými zimami a byl proto použit pro další testy v chladných oblastech USA a později i v Evropě. Ukázal se odolnější mrazu než základní druh a je nyní s úspěchem pěstován i v zemích, kde teplota v zimě klesá k -30°C.
-  "SUMMER CHOCOLATE"® - Velmi pozoruhodným objevem ve šlechtitelském světě se stala tato albízie. Pochází z Japonska, kde byla v roce 1990 vyselektována ze semen běžného zelenolistého druhu v roce 1990. Patentována byla v USA v roce 2003 pod číslem PP 13,822 a považuje se za raritu pro obdivovatele a sběratele exotičtějších rostlin.
Hlavní ozdobou tohoto nízkého stromu nazvaného Summer Chocolate® jsou listy. Jsou velmi jemné, 2x zpeřené a mají temně vínovou barvu. Na rozdíl od jiných rostlin s podobně vybarvenými listy je jejich barva při rašení světlejší – až zelenožlutá a dozrává do sytě vínové. U většiny ostatních rostlin je tomu naopak – nové výhony jsou barevné a vyzrávají do světlejších odstínů. Listy se na noc a při dešti zavírají.
Květy jsou o něco tmavší než na rodičovském druhu. Jsou jimi chocholíky – laicky řečeno chlupaté kuličky, zespoda krémově bílé a ve vrchní části sytě růžové o velikosti cca 3-4 cm, zblízka jsou sladce voňavé. Poupata jsou žlutozelená. Kvete spolehlivě na stoprocentně osluněných stanovištích.
Dopřejte jí středně živnou, velmi propustnou zem. Nesmí nikdy stát ve vodě. Má ráda úpal a po dobrém zakořenění jí nevadí vyschnutí. Na druhou stranu dostatek vlhka v letních měsících se projeví bohatším a zdravým olistěním. Na zimu ji dobře zamlčujte silnou vrstvou kůry a na léto tuto vrstvu zmenšete, aby slunce co nejvíce prohřívalo kořeny. Umístěte ji na plném slunci, kde se bude dobře akumulovat letní horko, a v závětří. Nesázejte na místa otevřená vůči ostrým zimním větrům. Spolehlivá mrazuvzdornost při vyzrálých větvích je -20°C (USDA 6b), ale dokáže dočasně zvládnout i o něco silnější mráz. Při poškození konců větví mrazem spolehlivě obráží ze staršího dřeva.
(Havlis)

- Albizia coreana - Výška v dospělosti: 6 až 9 m, Mrazuodolnost -25°C
Albizia coreana je nejodolnější z rodu albízií. Pochází z Korejského poloostrova, kde se vyskytuje převážně na území Severní Korei. Od ostatních albízií se liší nižším vzrůstem a zbarvením květů, které je žluté. Stejně, jako u ostatních druhů albízií, se květy vyznačují typickou, jemnou vůní.
(České tropy)
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Tue Apr 14, 2015 1:57 pm

Dovoluji si upozornit na novinku (alespoň pro mě) na českém trhu.
Albizia julibrissin ‚Evi´s Pride‘ – albízie růžová
více info na www.bambuscentrum.cz
Mě už se, bohužel, na zahradu nevejde.....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Tue Apr 28, 2015 7:27 am

Potřeboval bych radu. Moje Albízie přezimovala v pohodě, ale po oteplení se mě na kmenu pod korunou objevili hnědé fleky. Stříkl jsem to několikrát Ortivou. Nějakej nápad?
Albízie DSC_0085  Albízie DSC_0083  Albízie DSC_0081 Albízie DSC_0082
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Wed Jul 08, 2015 8:43 pm

Jak se vyvíjí Libore ta Albízka, zacelují se ty fleky?

Tady je můj semenáč, letos naprosto parádní přírůstky, jedna z mála rostlin, které dělá vedro vyloženě dobře Smile .
Albízie DSCF6022
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Thu Jul 09, 2015 6:34 pm

Moje Albízka roste dobře. Fleky se ale moc nehojí, ten spodní se dokonce rozšířil dolů a kůra se zcela oloupala. Řekl bych, že vlivem zatékání vody. Asi nejvíce na to zabrala Ortiva. Kůra kolem fleků je krásně napnutá.
Tohle jediný nemám nafocený. Moc jsem se jí teď nevěnoval, mám nějaké další problémy, které mě zaměstnávají..... Teď, v těch horkách, mě začíná zdechávat Sciadopitys. Musel jsem ho začít stínit a obávám se, že jsem začal pozdě. Všechny letošní přírůstky jsou už pryč.
Taky Oxydendrum je nějaké přichcíplé..... Magnolii Sieboldovu (uschlou) jsem zcela uřezal a pařez obrazil. Dal jsem ho ale do květináče a na její místo přišla předpěstovaná grandiflora "Kay Paris". Letošek je nějakek divnej......
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 12, 2015 11:45 am

tak tady je muj semenac
Albízie Albizie_12_7_015
image uploading site
Albízie Albizie_12_7_015
pc screenshot
miroslav
miroslav

Poèet pøíspìvkù : 219
Join date : 16. 04. 14
Age : 38
Location : Sedlec 333-355 mnm

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Stanley_51 Sun Jul 12, 2015 6:34 pm

Moje albizie od pí Molkové rostou velice rozdílně. Jedna je super a tvoří korunku, ta druhá na vrcholu uschla a vyráží ve dvou třetinách kmínku, takže je taková zpotvořená.
Albízie DSCN0740
free upload image
Albízie DSCN0741
picture uploading
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jul 12, 2015 7:49 pm

Zdá se mi to Míro a Stando, nebo má Míro tvůj kvetoucí semenáč listy lehce do žluta a u tebe Stando jedna rostlina také (ta první)?

Loni ta má byla taky do žluta a moc nerostla, respektive hodně málo. Letos jsem jí tam přilil jednak více hnojiva a trochu sem obohatil půdu o vápník a najednou roste jak blázen a barvu má do zelena. Ale právě těžko říct, jestli to není jen stářím rostliny, že je už lépe zakořeněná a pak roste líp, že Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 12, 2015 8:24 pm

no je pravda, že za celý letošek jsem si na ni vzpomnel dvakrát, jinou zalivku nemela, roste v raholině, kde ji nemusim ani moc plit, nicmene roste dobre, jedna vetev uz ma asi 70cm prirustek!
miroslav
miroslav

Poèet pøíspìvkù : 219
Join date : 16. 04. 14
Age : 38
Location : Sedlec 333-355 mnm

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Stanley_51 Sun Jul 12, 2015 8:30 pm

Při těch vedrech a nedostatku vláhy je to normální stav. Zde ještě 4letý semenáč ze semen z Antalye.
Albízie DSCN0744
images hosting
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jul 12, 2015 9:22 pm

No právě, že já tu svojí také moc nezalívám, je na jižním výpeku, kde již nemusím sekat trávu (žádná tam díky suchu není) a rostlina je nádherná. A těch pár cmrndnů co jsem jí tam vylil, to jí nemůže nějak dlouhodobě hydratovat..
Ale 70 cm přírůstek je hodně na "žlutou-suchou" rostlinu, takže barva asi mít vliv na kvalitu růstu nebude, díky Cool .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro miroslav Mon Jul 13, 2015 5:30 am

mozna castecne muze mit vliv na barvu i blizkost domu, z omítky urcite se neco splaví..takze vic Ca tam byt muze, i kdyz tamni puda ma pH kolem 5.9
miroslav
miroslav

Poèet pøíspìvkù : 219
Join date : 16. 04. 14
Age : 38
Location : Sedlec 333-355 mnm

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Mon Jul 13, 2015 6:54 am

Ty rozdíly barev listů bych vysvětloval spíše odlišným zpracováním obrazu v různých fotoaparátech. To by chtělo vidět naživo....

Loni jsem (po výsadbě do země) celkové přírůstky měl kolem 1 metru. U správně zakořeněné rostliny by to mělo být běžné. 1/3 až polovina nových přírůstků i po letošní zimě neobrazila. Problém bych zatím viděl jen v citlivosti kůry na poranění (Albízie údajně v mládí trpí praskáním kmene) a velkou pružností kmene. Musím ji stále mít podepřenou ze tří stran, jinak by se ohnula až k zemi (od Molkové s výraznou korunou).

Po pravdě jsem nikde nenašel odkaz, že by Albízie vyžadovala vápenaté půdy. Vzhledem k jejímu kosmopolitnímu rozšíření bude na půdu dost tolerantní. Případný vliv na vybarvení bude asi mít více způsob hnojení a živin v půdě.

Můj obchodní partner vysadil loni před domem dvě obrovské Albízie (kmeny přes 2 metry výšky). Bral je od Havlise a ten mu doporučil první roky přes sezónu velmi silnou zálivku. Trochu mě to překvapilo, spíše se doporučuje sušší stanoviště. Mimochodem vysadil je do takových "jamek" v hodně mizerné půdě. Ale rostou mu. Když si vzpomenu, jak jsem se s výsadbou drbal já......
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Mon Jul 13, 2015 8:17 am

Tak jsem nafotil detail kmene.
Albízie DSC_0133  Albízie DSC_0134
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jul 13, 2015 11:41 am

To je také pravda, listnaté rostliny za slunečných dní chytají na fotce bronzový šmrnc.

Vápenaté půdy asi přímo ne, ale spíše aspoň nějaký vápník v půdě Smile, nemyslel sem tím, že jsem kolem rostliny vysypal kolečko "vápníku" Very Happy , spíše jsem jen obohatil o něj půdu. Nevím jestli se to dá nazvat půda bohatá na vápník, spíše půda, co nějaký vápník nyní obsahuje Wink .

S tou zálivkou je to asi individuální, já jí zaléval první 2 roky takřka denně. Letos jsem jí naopak zalil asi tak 2x a výsledek je opačný, roste více.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro miroslav Mon Jul 13, 2015 4:16 pm

jediny co to sucho tady dává je právě Albizie a fíkovníky, nejhorší je drobné ovoce, to melo spalene listy i plody
miroslav
miroslav

Poèet pøíspìvkù : 219
Join date : 16. 04. 14
Age : 38
Location : Sedlec 333-355 mnm

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro mejdlo Tue Jul 28, 2015 3:58 pm

Aktuálně krásně kvetoucí Albizie v zahradnictví u Havlise,je tam celkem na nehostinném místě,dost v průvanu,ale jak je vidět vůbec jí to nevadí.Kdykoliv jedu okolo tak jsem z ní hotovej Smile

Albízie Albizia
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 46
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Tue Jul 28, 2015 8:08 pm

Hele, ale to je u něj doma.....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jul 28, 2015 8:35 pm

A on nemá okrasnou zahradu pro ukázku veřejnosti? ...Strom je to nádherný!
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Tue Jul 28, 2015 8:55 pm

Na jaře říkal, že už má kmen jako předloktí (muže) ....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro mejdlo Wed Jul 29, 2015 5:49 am

Opravdu je krásná,roste přímo u parkoviště v okrasné zahradě zahradnictví,lze jí krásně obdivovat.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 46
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Rudolf M Mon Aug 10, 2015 10:01 pm

Jedna z mála rostlin, která si to letošní extrémně suché a horké léto užívá. Nad těmi přírůstkami úplně žasnu, ani to nedokážu odhadnout, ale je to hodně, jedna větev je dokonce zralá na nůžky, leze mi do fíků Smile .
Albízie DSCF6759
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3487
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro miroslav Tue Aug 11, 2015 4:42 am

ano, albízie jsou letos jasnými vítězi tohoto léta, treba fíkovníky už tohle léto nedávají tak dobře
miroslav
miroslav

Poèet pøíspìvkù : 219
Join date : 16. 04. 14
Age : 38
Location : Sedlec 333-355 mnm

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro beny Fri Aug 14, 2015 10:22 am

Přírůstky jsou letos neskutečné. I se dost zatáhli jizvy z jara.
Albízie DSC_0010  Albízie DSC_0011
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1507
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro patas Wed May 04, 2016 4:35 pm

3 měsíce starý semenáček Albízie z Tropiku. Vyklíčilo všech 20 semen.

Albízie P1010334

patas

Poèet pøíspìvkù : 28
Join date : 30. 07. 14
Location : Zvírotice, okres Příbram 310 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Albízie Empty Re: Albízie

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru