Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rod Washingtonia

+27
Tom78
Lubos
evropan
Davi_K
plautus
mejdlo
linesman2
patas
axelsh
RadekS
Martin Toman
jirkan
beny
Martinn
Martcin
MArtin16
Stanley_51
pet.sch
ivik
berberis
dahe
Radim K
Standa.B
J.J.
Thaedhas
JardaD
Rudolf M
31 posters

Strana 18 z 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Thu Jan 04, 2024 6:56 am

Fíky zvládají bez problémů venkovní výsadbu. Tepleji pro ně je ale spíše u jihozápadní a nebo i západní stěny. V létě tak dostanou víc sluníčka i v odpoledních hodinách.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Thu Jan 04, 2024 7:06 am

No ono je to stěna od rána do večera slunko v poledne plná palba na přímo.Mám jeden fík ve skleníku-polykarb.a ten růst je moc,moc rychlý oproti venku,jde mi i o poct tomu dozrání plodů ...přece jen jsme u nás,moje oblast, chladnější oblast než třeba JM.

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Fri Jan 05, 2024 5:28 am

Woše 2.6.2023 a 2.9.2023 Rod Washingtonia - Stránka 18 Img_0910
Rod Washingtonia - Stránka 18 Img_1011

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M Fri Jan 05, 2024 10:00 pm

Palmy krásné. A to by byl hřích dát do skleníku u jižní zdi fíky! Very Happy Fíky jsou u nás už jako plevel, roste to všude, k plození se nemusí dělat nic, nebo jen velmi malá výpomoc. Třeba ho vysadit fakt k jakýkoliv zdi a jen na jeden jarní měsíc na fík hodit nějaký foliák, aby se fík narychlil a ochránil před jarními mrazy. A do skleníku dát nějaký poklad!
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tydou Mon Feb 05, 2024 7:30 am

Nemel by nekdo semenacky pripadne jen seminka filibusty? Hledam vsude mozne a zatim jsem nasel jen seminka na ebay.

Tydou

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 09. 12. 23

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Mon Feb 12, 2024 5:33 am

Rod Washingtonia - Stránka 18 Img_2041
Zdar všichni,takhle mi s blížícím se jarem začínaji woše měnit listy,letos to dělá jen jedna,ta která minulé zimování byla uplně v pohodě.
Druhá woša nemá problém,ta měla to samé minule,si to holky prohodily.
Tak teď nevím jestli jsem to přehnal se zálivkou,nebo je to naopak.Zalévám jen málo cca 2x za zimování... sice trochu vody vyteklo z kontajnéru,zimování garáž bez topení,sucho, světlo spíše šero,teplota dle venkovní rozmezí 2-10st
Co myslíte co je špatně?
dík T

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Mon Feb 12, 2024 5:36 am

Rod Washingtonia - Stránka 18 Img_2042
Jak se ukončí zimování a probere se,počítám,že ji zůstane jeden list....

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Mon Feb 12, 2024 6:48 am

V květináči jsou hrozně choulostivý. Mě už jedna hodně velká odešla, protože jsem ji po zimě vyndal pod přístřešek a po pár dnech maličko zalil. Pak se zhoršilo počasí a ještě jsem ji na tři týdny musel dát dovnitř. Jednak je citlivá na vlhkost substrátu, ale pravděpodobně i na nadměrné přenášení. Od té doby nezalévám celou zimu. Jakmile semenáče trochu vyrostou raději je někomu věnuju. Teď si tedy držím jednu filiferu, na zkoušku. Very Happy
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Mon Feb 12, 2024 10:05 am

Mě se to nedaří přes tu zimu odhadnout kolik vody,se bojím aby neuschly a..... 2ks robust v kont.70L a druhý možná i 90L jsou suché dělal jsem průzkum,ale jen vrch,spodek může třeba být mokrý,ale vytahuj to Very Happy Já snad zkusím příští zimování,nedat vodu vůbec,(pokud jsem to špatně odhadl s vodou...)nebo tak 2dcl...Ta druhá je uplně v pohodě...tak nevím..Ještě že mám jen 2x robusta a 2x filifera...Ony jsou v létě fakt krásné,jak jsou podmínky fakt nádhera..

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Mon Feb 12, 2024 12:14 pm

Jak jsem psal, já je nezalévám vůbec (v teplotě do 10°C). když tak bych risknul jen do podmisky. Vrchní zálivku určitě ne.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M Mon Feb 12, 2024 6:51 pm

Černání listů od prostřed je nejčastěji způsobené fakt tím přelitím, jenže ono nejde o vodu jako takovou, ti washi milují, ostatně pocházejí z břehů pískových bažin, kde doslova a do písmene stojí celoročně ve vodě Very Happy . Problém je ve složení substrátu, obzvlášť u starších kusů, co mají starý substrát, co už nejde vyměnit, nebo třeba původní substrát z plantáže. Takový substrát již není substrát, ale jen jakési rozblácené médium, ve kterém palma každoročně přijde o část kořenů (uhnijí) ale během roku celkem hravě znovu zregenerují. Výsledkem pak bývají každoroční a stupňující se problémy při a po zimování, jelikož při nízkých teplotách, které palmě jinak nevadí, je kombinace vody, rozbahněného substrátu a té teploty, potažmo i vlhkosti vzduchu pro kořeny těžce nekomfortní. Pro palmu je to signál, že musí ubrat listy, protože na jaře bude startovat s nižším podílem kořenů.

Měli jsme tohle každoročně u palem pěstovaných ve forestině a u pár plantážových kusů, kde sme byli líný vyměnit původní jílovej bal. Černý listy po zimování, i u humilisek. Po přechodu na florcom a celkově svědomítějšímu přístupu ke kořenům (hodně substrátových anorganických příměsí) jsme už černé listy nikdy neviděli. A můžu palmy zalejvat přes zimu v garáži horem dolem Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Tue Feb 13, 2024 5:32 am

Díky moc,že jste mi to okomentovali.Na fotce je woša.přesazená cca před 2 roky,míchám si sám přidávám i písek do substrátu,no je pravda nic značkového...Myslím si že voda se na tom podepsala.Ze všech palem za mé 20 leté pěstování mi toto udělá jen woše,nevím o tom že u jiných palem by mě přes zimování odešel podobným způsobem list.No,nemám stovky palem Very Happy ale něco mám.. Podívám se jí na kořeny.
Woše jsou krásné,rychle rostou,jo zamrzí to,ale na druhou stranu se rychlé vzpamatujou,no je to tyakový plevel...
Tak dík Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Tue Feb 13, 2024 11:10 am

Mě Washi odešla v celkem dobrém substrátu. Je ale fakt, že moje zimoviště má velmi vysokou vlhkost vzduchu. Zatím mám vyzkoušeno, že to lze řešit nezaléváním. Horší je to s přezimováním Kanára nebo dokonce Butie. Na to jsem prostě za ty roky nepřišel. Těch posledních pár Butií dávám už jen do krytů, aby byly na světle. Snažím se je nezalévat. Jednu obrovskou jsem jednou zalil (myslel jsem si, že tak velká už to dá) a suveréně vyhnila taky. Bezproblémová je u mě třeba Brahea, přežívají i na neskutečně nevhodných místech.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M Tue Feb 13, 2024 3:27 pm

Tom78 napsal:Díky moc,že jste mi to okomentovali.Na fotce je woša.přesazená cca před 2 roky,míchám si sám přidávám i písek do substrátu,no je pravda nic značkového...Myslím si že voda se na tom podepsala.Ze všech palem za mé 20 leté pěstování mi toto udělá jen woše,nevím o tom že u jiných palem by mě přes zimování odešel podobným způsobem list.No,nemám stovky palem Very Happy ale něco mám.. Podívám se jí na kořeny.
Woše jsou krásné,rychle rostou,jo zamrzí to,ale na druhou stranu se rychlé vzpamatujou,no je to tyakový plevel...
Tak dík Very Happy

Říkáš že je přesazená před 2 lety, pokud jsi úplně neoklepal původní substrát a nevyměnil za nový, ale jen jí vyndal a dal do větší nádoby, tak se to nepočítá. Protože ten prapůvodní substrát u starých kořenů bude dál degradovat. Pokud jsi to udělal, tak si to udělal dobře, ale asi si neměl šťastnou ruku při výběru značky substrátu.
A to je přesně důvod, proč nemáme skoro žádné velké palmy v květináčích, protože s dnešními substráty namíchat něco, co vydrží 10-20 let, aniž by se z toho stalo bláto, nejde. Nejde to s žádným substrátem, takhle to bohužel nefunguje pale .

Loni jsem začal pokus, přesazovat první rostliny do kopané hlíny ze zahrady, hlína je už rozložená a je stálá, funguje více méně jako anorganika. Dal jsem do ní pokusně nějaký garážový rostliny, i tropické, palmy i ovocné druhy, vše zatím vypadá více než super. Jediná rostlina to nedala a to ještě z konkrétního důvodu, že měla v květináči spolu s hlínou i nějakého škůdce, který jí ohlodal kmen nad zemí (araucaria), pravděpodobně nějaká larva, nebo housenka. To je zatím jediná nevýhoda u kopaných hlín. Po váze tedy, ta stojí zato Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Wed Feb 14, 2024 8:49 am

Teda tady to jede Very Happy Přesazování původně byla cca v  10L po 2 letech v 30L květináčí a(současnost 70L jde v něm na 3sez.) trochu skoky,hold co bylo po ruce to bylo a neoklepal..Univerzál substrat s pískem.Na jaře vytáhnu a trochu pošteluju.
Asi bych měl dopřát kontajnerovým lepší substrát.Není nad palmy v zemi...Mám docela hezkou prosátou hlínu ze zahrady,přemýšlím jestli přidat decentně,ale zase co když tam budou nějaké ty breberky...Tak uvidím,letos toho přesazování tolik nemám.
Ale kopání do země  bude víc,T.tesan,jubea doufám,fíky,blízkavky,a nějaké to doladění zahrady po podzimním řaděním na zahradě se uvolnily nějaká ta místa Very Happy Very Happy Very Happy
Moc díky za debatu Smile

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 18 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 18 z 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru