Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rod Washingtonia

+27
Tom78
Lubos
evropan
Davi_K
plautus
mejdlo
linesman2
patas
axelsh
RadekS
Martin Toman
jirkan
beny
Martinn
Martcin
MArtin16
Stanley_51
pet.sch
ivik
berberis
dahe
Radim K
Standa.B
J.J.
Thaedhas
JardaD
Rudolf M
31 posters

Strana 17 z 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Sun Nov 12, 2023 6:57 am

Mě po stejném nastavení bez větrání začala také více vyhnívat. Po doplnění střešní části s větracím oknem vyhnívání skoro skončilo. Navíc jsem ještě do krytu na úroveň řapíků dolnil oscilační ventilátor (kromě trubního), aby byl větší pohyb vzduchu kolem srdíčka. Zvýšení teploty již popsal Ruda. Já topím +0,2 až +1,2° s tím že mám olejový radiátor, který mírně přetápí. Na fotkách střešní okno ve stropní části krytu nad dveřmi.
Rod Washingtonia - Stránka 17 DSC-0052  Rod Washingtonia - Stránka 17 DSC-0053
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Mon Nov 13, 2023 8:23 am

Zdar,nemám sice v zemi Woš.ale letos jsem nadstavil 2m kryt(pro trachýka) na 3m.Součástí 2m krytu jsou otvírací dveře cca 180x60cca a nadstavený 1m má také udělané větraní,(nenapadlo by mě ho nedělat)Zimuju všechny palmy zatím pouze v polykarb.Praxe mi ukázala,že je třeba větrat,větrat pokud počasí dovolí.Vlhkost,kondenzát není s palmou kámoš. Very Happy Kdyby jsem měl v zemi Woš.tak bych do -teplot nenechával.
(Topím olej.radiátorem 500w(inspirace od Beny)a super+k tomu jsem si navíc přidal ventilátor ,při sepnutí topeni zapne i ventilátor(18w)
U palem Ch.cerifera,Ch Vulcano,Wagner,fortunei,bez problému ale je pravda,že jednu sezonu jsem měl problém s vyhnitím jednoho s wagnerů -kapal mi kondenzát přimo do srdce a bylo... 4 hnusné listy,ale to nic..už vše dávno v pohodě,já jen že horko v krytu přes den v noci mráz,nedostatečné odvětrání,zapaření je pak problém... Smile

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tydou Sat Dec 09, 2023 8:56 am

Zdravim, nasel jsem toto forum a je tu plno zajimavych fotek a informaci, letos v dubnu jsem vsadil moji 3 letou robustu do zeme, mela domaci prvni deleny list, od te doby dala 10 venkovnich listu, proti dalsim co jsem nechal v kvetinaci tak narostla pomerne dost, letos prvni zimovani venku v krytu.

Rod Washingtonia - Stránka 17 Receiv10

Tydou

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 09. 12. 23

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M Sat Dec 09, 2023 5:46 pm

Vítej, super za každého nadšence co nemá pupínky ze zimování palem sunny .

Palma je super, oceňuju to vlastní vypěstování. Pojede jak blázen, pokud je v zemi od malinka Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tydou Sat Dec 09, 2023 6:52 pm

Mel jsem pro ni pripraveny kryt vysoky 50cm ale do podzima vytostla na 80cm tak jsem udelal komplet novy 1,5m vysoky. Snad bude stacit na pristi zimu jeste.

Tydou

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 09. 12. 23

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Sat Dec 09, 2023 9:35 pm

Je dobrý začít kryt základním dílem o výšce 2 metry. Ona to palma rychle doroste a nemusí se nic předělávat. Jen se pak nastaví o další metrový modul. Hlavně to chce pořádný plošný rozměr. Vyšší kryt pak má i lepší stabilitu. Na Washi doporučuji min. 180 x 180 cm. I tam mám problém listy vtlačit. Dnes bych šel do rozměru 190 x 200 cm, max co dovolí střešní deska 210 x 200 cm.
Také jsem sázel jako malý semenáč. Po pár sezónách ji nestačí kryt 4 metry vysoký.
Moje výsadba v červnu 2018 a stav podzim 2023.
Rod Washingtonia - Stránka 17 DSC-0059  Rod Washingtonia - Stránka 17 DSC-0004  Rod Washingtonia - Stránka 17 Washi-24-10-2023
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tydou Sat Dec 09, 2023 10:11 pm

Tyhle fotky mam v mesengru :-) Jinak roste fakt rychle, tak kryt zvednu o dalsich 1,5m a pak asi novy.

Tydou

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 09. 12. 23

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M Sun Dec 10, 2023 10:42 am

Já už jsem hodně krát přemýšlel, nad ideálním krytem pro washingtonii a nikdy jsem nedošel k jednoznačnému výsledku. Jde o to, že mě se líbí přirozené umístění washingtonie ale i obecně palmy na zahradě volně v trávníku nebo v prostoru, bez žádných bariér a rušivých prvků. Jenže ono je to u této palmy takové diskutabilní, jestli je to výhoda. Krom kořenů, které se nemají rády s holomrazy, tu jsou pak ty rozměry palem, jelikož dospělá washi má průměr listu (vějíře) 1,5 m od robusty, po 2 m filifery či jejich hybridů (v domovině ale mají vějíře klidně i 3 m king ), což samo o sobě napovídá, jak bude třeba široký kryt udělat, pro dospělou korunu listů a za předpokladu, že se listy fest svážou. Jinými slovy, pokud bude chtít pěstitel udržet palmě po zimě co nejvíc listů, bez každoročního ořezávání téměř všech listů, extra širokému krytu se nevyhne. Tady se dostáváme k odpovědi jestli se vyplatí udělat betonové základy. No a pak je tu otázka jak se zimováním palem s výškou nad 4 m (což je pro mě přijatelná hranice stavění rozměrných krytů) ...ano někteří šílenci přemýšlejí že by se pohybovali na štaflích v 5 i 6 metrech Very Happy ... Je to otázka, která stejně pěstitele donutí si zimovování časem zjednodušit na žebřík, kabel a filc Very Happy .

Pak je tu ještě jeden detail, které jsem si všiml, ale palmy, kterým se každoročně řeže většina nebo všechny listy, jsou menší. Mají menší průměry listů, užší kmeny, kratší řapíky. Aspoň ty kusy palem co jsem v ČR nebo i v Evropě viděl, tak se chovají potom až příliš vychovaně na můj v kus. Ale tak někomu to nevadí, nemá jinou možnost, nebo to ani neví či nevidí..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Tue Dec 12, 2023 7:17 am

Zdar Tydou,vítej. Pěkná Woša,ta pojede,to roste rychle,v jaké obast pěstuješ?Jo kryty to je věc...
Kolegové to napsali,skvěle,tak jak to je.Já jsem vyměkl pěstovat Woš.volně v zemi...Místo určené pro ni,obsadí na jaře Jubaea,doufám. Very Happy
Woše celkem 4ks (2xR + 2xF) ks mám pouze v kontajnerech.Ale, stačila by jen jedna Smile

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Tue Dec 12, 2023 7:40 am

Z toho nemusíš mít strach. Washi v kontejnerech se protřídí samy. Obvykle je problém udržet optimální vlhkost substrátu a časem odchází. Oproti tomu je pěstování v zemi pohoda. Je fakt, že Jubaea se tolik do výšky nehrne a stačí ji v zimě nižší teplota.

Z letošních zkušeností mohu říct, že z běžných štaflí je 5 metrů asi maximum. Pak musí nastoupit alternativní metody. Což u krytu se nabízí několik možností. Ale jak bude někdo v 5 metrech balit Washi do prostěradla, na to bych se rád podíval. Very Happy A to nemluvím o tom, že vytopit kabely zábal na tak vysokou teplotu je hodně finančně náročná záležitost.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Tue Dec 12, 2023 9:46 am

Za 22 let pěstování Woš. v kontajnerech,mi žádná neodešla,nespočet jsem jich rozdal -takový semínkový boom to byl.
Akorát cca březen odejde pár listů,(vozím na zimoviště cca půlka listopadu dle síly mrazu)myslím,že už je to na ně dlouho+zalívka v období zimování není jednoduchá,velmi opatrně minimální, dle teploty-chladu,skoro žadná,to mi tak nějak ukazuje praxe.V zemi pěstovat to se nedá vůbec srovnat,když vidím jak naroste. Very Happy Vypadá to fakt luxusně,je to krásná palma a taky nebezpečná že? Very Happy Ta pila na řapíkách,to zabolí. Very Happy Zimování v zábalu,to mě u této palmy teda nikdy ani nenapadlo,stejně jako mít kryt 5 m,max.4 pak výměna za menší (mám na mysli rod Trachycarpus) Já prostě do té výšky nepolezu Very Happy Uvidím až to příjde co bude ...raději výměna za menší Very Happy To je těžko,tak i tak si myslím,že je nějaký limit výšky.
Kluci v Přibicích jejich 10m trachýk,nezimují vůbec,hold teplejší oblast... cheers

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tydou Wed Dec 13, 2023 6:41 am

Jsem kousek od orlickych hor cca 400m.n.m. Jsem na urovni reky orlice takze az si nekde cucne spodni vody a leta budou takova tepla jako letos tak pojede krasne. Kdyz bych ji mel za 10 let menit za mensi tak spis postavim leseni. Preci bych ji po vypiplani nedal pryc.

Tydou

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 09. 12. 23

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Wed Dec 13, 2023 7:09 am

Tom78 napsal:Za 22 let pěstování Woš. v kontajnerech,mi žádná neodešla,nespočet jsem jich rozdal -takový semínkový boom to byl.
Akorát cca březen odejde pár listů,(vozím na zimoviště cca půlka listopadu dle síly mrazu)myslím,že už je to na ně dlouho+zalívka v období zimování není jednoduchá,velmi opatrně minimální, dle teploty-chladu,skoro žadná,to mi tak nějak ukazuje praxe.V zemi pěstovat to se nedá vůbec srovnat,když vidím jak naroste. Very Happy Vypadá to fakt luxusně,je to krásná palma a taky nebezpečná že? Very Happy Ta pila na řapíkách,to zabolí. Very Happy Zimování v zábalu,to mě u této palmy teda nikdy ani nenapadlo,stejně jako mít kryt 5 m,max.4 pak výměna za menší (mám na mysli rod Trachycarpus) Já prostě do té výšky nepolezu Very Happy Uvidím až to příjde co bude ...raději výměna za menší Very Happy To je těžko,tak i tak si myslím,že je nějaký limit výšky.
Kluci v Přibicích jejich 10m trachýk,nezimují vůbec,hold teplejší oblast... cheers

Tak to máš velké štěstí a pravděpodobně dobré zimoviště. Já se na pěstování Washi v kontejnerech nemohu spolehnout. Sice mě jich neumřelo tolik jako Kanárů (ti odešli všichni), ale i tak dost. Pravděpodobně hlavním důvodem je vysoká vlhkost vzduchu na mém zimovišti (90%) a to pouštní palmy nemají rády.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tydou Wed Dec 13, 2023 8:28 am

Ja mam taky v krytu velkou vlhkost, termostat mam nastavenej na 2-5 stupnu a zatim robusta uplne sucha a v poho. Na okolni trave je plisen znat, pokud to jde tak vetram. Ono v tomhle pocasi nemit nad 90% vlhka by byl zazrak.

Tydou

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 09. 12. 23

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M Wed Dec 13, 2023 5:58 pm

Ono je něco jiného mít to nonstop vlhko na zimovišti v garáži a venku v krytu. Ta garáž je zabiják, voda se dostane všude. Venku v krytu se to dá vyvětrat, kolísá teplota, kolísá vlhkost, občas i zasvítí slunce. Venku to funguje, uvnitř ne.

A Přibice není moc teplá oblast, letos tam měli -13,6°C Smile . Zatím měli jen štěstí na zimy, ty poslední 2 byly obecně na Moravě velmi mírné spíše i žádné. Takže to jde bez zimování i tam.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Thu Dec 14, 2023 5:40 am

No já zimuju ve dvou garážích, nevytápěných,vlhkost nepozoruju ani neměřím tak nevím Very Happy .V jedné je kolem+10st. to když začne venku mrznout a ve druhé -přístavba je +1+5st. celou zimu, světlo velmi slabé ,2 okna severní strana.Woše,datlovníky, juky,olendr,sabal,strelicia,fíky,bugan,cykas...všechno vždy přežije bez problému.Jen jediné Woše v březnu začnou nejstarší listy 3-4 ks dělat problém a to už je ta hrana kdy dávají najevo -chceme ven,je déle světlo,je tepleji,už nás ber na vzduch,jenže březen,duben to počasí je tak proměnlivé....klasika +20 a potom -8-10st Very Happy
Jo, to měli v Přibicích docela dost, jo to vím že tam bylo tolik,u nás v té době bylo -16st max.tuším a rok před dokonce jen do -12st.což je krása.
Woše jsou nádherné palmy,velmi rychle rostoucí,to víme...Přiznám se, že ta velká láska u mě k nim už za ty roky pominula,takový inventář a tradice,je spostu dalších palem které se mi ale líbí více..jeden z více důvodů proč do země nedávám...Bohužel se trápí v kontajnerech 70L 90L.....i tak jsou krásné víc než 7-8 lisů sice neudělají,ale mě to stačí,samozřejmě v zemi,to srovnávat nejde. Very Happy Kryt 2,5x2,5x6m ideální Very Happy Very Happy Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M Thu Dec 14, 2023 11:12 am

Na zimování obřího exempláře washi, jsem si připravil svůj koncept v hlavě, ze kterého mám vyloženě radost. Protože mě dlouho pronásledovala otázka, co s palmou až kryt přeroste. Nabízí se možnost výměny za menší model, ale ono je to pro pěstitele dost nepopulární názor, obzvlášť, když je to jeho vlastní semenáč.

Takže jsem namyslel, jak zimovat takovou palmu až s 9 metrovým kmenem Smile . Poslední 2 metry jen pro odvážné!
Jde o to, že náš současný kryt, který máme (4 m) bych možná nechal ještě o metr navýšit dalším metrovým modulem, celkem tedy na 5 m, což by byl strop, výš nemá cenu chodit z mnoha důvodů, od vytápění obřího prostoru, po manipulaci s materiálem. Takže palma by se nechala dorůst do 5 metrů, postupně i s ořezem listů, dokud nedoroste vršek kmene pod strop. Tedy později by se palma zimovala v krytu bez listů, protože by se tam na výšku nevešly, kmen jo. Další rok a krok by byl, že v tomhle momentu by se snížil kryt o jeden metrový modul, tak aby kmen vystoupil metr nad úroveň střechy krytu (kryt bude po odebrání modulu mít 4 m), ve střeše krytu by se vyřízl kruh o průměru kmene (časem by se musel nejspíš zvětšit), zaizoloval a vršek kmene by se od teď zimoval externě mimo kryt. Do 2 metrů by tam mohl být klidně mini skleník, nicméně vzhledem k nutnosti větrání skleníků bych se již od začátku přikláněl k zimování alá lešner, tedy kmen co vystupuje nad kryt zimovat externě kabelem pod hadrama. Funkčnost kabelu se dá monitorovat přes měřič spotřeby, aby tam člověk nemusel pořád lízt Smile .
Jakmile kmen dostatečně vyroste (ono 40 cm ročně dlouho netrvá Very Happy ), přistavěl by se zpět modul na 5 m, ze kterého by šel kmen zimovat ručně až do výšky cca 230 cm (tzn 5+2,3 m) a pro odvážné je možnost si přistavět nízké štafle na střechu 5 m krytu a pokračovat ještě výš Very Happy . Nutnost by byla ty detaily doladit, jakože zpevnit střechu, aby se po ní dalo chodit a podobně. Ale minimálně těch 230 cm je podle mě zimovatelných navíc a jako bonus může pod palmou zůstat hustá džungle z podsadeb co budou mít nově celý 5 m kryt sami pro sebe Laughing .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Mon Dec 18, 2023 12:42 pm

Skvělé Rudo,jasné,že se nechce pěstitel vzdávat ...a měnit za novou menší,mě taky šrotuje co a jak.Máš to perfekt vymyšlené.
Já bych to obečal davát takovou palmu pryč,ale jak to řešit několika metrové kusy....Mě poslední dobou šrotuje v hlavě skleník/něco jako zimní zahrada,jižní strana pěkně chytlí ke zdi domu-nezatepleného...střecha polykarb síla cca 16-20mm a kolem posuvne dveře výplň polykarb čirý plný, konstrukce svépomocí, dřevo.Rozměr si můžu dovolit však menší jen cca V 2,5m d-3,6m š 2,5 cca víc nemám prostor.Slibuju si od zdi něco víc než od skleníku-polykarb.co mám na zahradě volně.Akorát tam nebudou palmy ale něco co budu sklízet.Nemůžu se dočkat,zatím to vymýšlím... Very Happy Very Happy Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Mon Dec 18, 2023 5:57 pm

Tak ta záležitost s Washi se bude vyvíjet podle konfrontace s technickou realitou. To se každý musí vyzkoušet na vlastní kůži. Very Happy Jinak cokoliv u jižní zdi je bomba nápad (čím větší, tím lepší). Jenom je dobrý se připravit na to, že ovocné rostliny přináší víc zklamání než prožitku. Laughing
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Tue Dec 19, 2023 5:00 am

Myslím si,že vy dva s Rudou jste schopní postavit i 10 metrový kryt Cool bounce
Ze super místa celý den výpek jížní strana u domu,jsem ukončil pěstování meruňek -totálně odešla stejně jako stará broskev.A protože vždy hned na začátku dubna meruně kvetou tak mi to sejme -5-7 st.mráz celkem pravidelně.Tak jsem si vymyslel další, něco jako skleník.Budou tam nějaké ty fíky,docela se jim daří ve skleníku jeden mám i venku něco v nádobách,chutnají skvěle..Samozřejmě vím, že jaro,podzim,počasí při pěstování,žadná sranda... Very Happy Mám divný pocit ze současného počasí,zase teplo....aby jaro nebylo zase chladné jako poslední 3 roky,duben,květen chladno a chladno...potom skok a léto...

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Tue Dec 19, 2023 8:04 am

Taky jsem zkoušel broskve a meruňky. Původně byla moje zahrada jabloňový sad. Ještě dnes mám v koutě poslední dvě hrušně, které plánuji tuto zimu porazit. Plodonosné rostliny představují na zahradě nebetyčný problém. Někdy i v případech, že má člověk čas se tomu intenzivně věnovat. Když to náhodou jednou za x let vyjde, je plodů tolik, že není co s nimi dělat. Dříve se odváželi do výkupu, to už dnes nefunguje. Většina plodonosných stromů se musí pravidelně stříhat. Dříve se udělal hromada větví, která se spálila. Nyní se musí složitě odvážet do kontejneru (při větším množství mají lidi bez přívěsu smůlu, ale i tak to zabere hrozně času). Od té doby, co jsem místo ovocných stromů zasadil magnólie, palmy a další, zažívám v tomto směru pohodu. Když ostříhám palmy, tak se lidé předhánějí, aby si pro listy přijeli. A těch pár kilo jablek je jednodušší vyměnit s farmářem za nějakou protislužbu a nebo i koupit.

Je ideální mít u jižní stěny stabilně část střechy, a boční stěny k nim přidávat (nebo ubírat) podle vývoje počasí. V mém případě je do tohoto prostoru vyvedený větrací výduch za zimoviště. I přes slabé opláštění (původní záměr byl jiný) se mě tam daří držet přes zimu + 5 Ž +7°C, při rozumném dotápění. Dají se zde pěstovat i studené tropy. Z palem např. Chamaedorea radicalis, metalica, Arenga engleri a Trachycarpus geminisectus. Hodil by se větší rozměr, ale byl jsem limitovaný výchozí stavební situací. Poslední fotka je z doby zhotovení krytu před změnou výsadby. Je tam vidět výduch ze zimoviště.
Rod Washingtonia - Stránka 17 IMG-20230808-174852  Rod Washingtonia - Stránka 17 IMG-20231015-135626  Rod Washingtonia - Stránka 17 DSC-0064  Rod Washingtonia - Stránka 17 DSC-0044
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Rudolf M Tue Dec 19, 2023 10:00 pm

No jižní zeď je unikum, můžeme jen závidět Smile . Celkem na pohodu, by ti tam šly pistácie, ale těm se zimní kryty nestaví, ty zde pomalu nahrazují právě ty meruňky, protože pistácie netrpí na jarní mrazy, jelikož raší velmi pozdě.
S krytem by šlo zaexperimetovat do hloubek subtropů, granátová jablka, fejchoi, velkoplodé myrty, s vytápěním nad nulu i babaka, šly by tam i větší pecky, jako jsou citrusy, některé sapoty, no jéjé, to by se sázelo! Smile Jen bych se vyhnul lokvátu, komerční odrůdy kvetou v zimním půlroce a to vždy všechno shnije do posledního kvítku, v uzavřeném ba i větraném krytu.
To je i pro palmy škoda takového místa, těm stačí horší umístění.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Wed Dec 20, 2023 6:23 am

No Woše tam dávat nebudu Very Happy Tak Kluci děkuju moc za podporu cheers Moc mě to těší.Já jsem tomu docela propadl,palmy, rostliny,je to super věc,dělá mi to moc dobře,velká radost.
Beny dobré to máš,co máš za sílu polykarb.střecha?Přehodnotil jsem a místo plánovaný 16mm dám raději 25mm na sřechu..cenový rozdíl tam není nijak hrozný a bude to určo lepší ,nakoupím ještě v lednu- 20%z ceny akce.
Pistácie a granátové... to zní dobře Rudo Very Happy No musím to nějak dobře vymyslet,možná že pohledová stěna předek bude fix+dvojsklo cca 4 tabule..boky posuvky plný polykarb.ať to větrá pořádně v létě..už to vidím .... Very Happy a moc těším na stavbu Cool
Akorát projekt píšu do špatného téma...Ale málá woška ze semínka a pak vyrýpnout...hhmmm Very Happy Very Happy Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro beny Thu Dec 21, 2023 6:29 am

U toho krytu výše poslaného je strop z 16 a stěny z 10 mm. Psal jsem, že to mělo být původně na něco jiného. Z hlediska udržení tepla bych šel do 25 strop a 16 stěny. Budu dělat další takový kryt na Cordyline a s tím si už pohraju. Sklo bych na jižní stěnu nedával, vhodnější je spíše trocha přistínění, za sklem by se rostliny mohli pálit. Mě se líbí, když se dají odendat stěny všechny a celý prostor může větrat.

Já si do budoucího skleníku napěstoval zrovna dva krásná Lokváty a teď nevím co s nima. Taky mohl Ruda s touhle informací vyjít trochu dřív. Very Happy

U Washi mám strop právě z 25 a stěny z 16 mm a když vidím četnost spínání topení, tak ten kryt u stodoly zachranuje jen ten výduch za stodoly. I tak tam protopím víc.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Tom78 Thu Jan 04, 2024 6:39 am

Jo to sklo,to jsou jen takové myšlenky všelijaké...to asi ano to by mohlo.Ono je v plánu dát střecha 25mm polykarb.a kolem dokola posuvné jako by plotny, které by byly většinou stále otevřené..zavírat dle potřeby dle počasí...Asi si dokážu zajistit posuvné rámy a do nich dát nějaké pleksi,plný polykarb.Chtěl bych dovnitř vidět,mám kousek skleník z polykarb.a nechci to přeplácat polykarbonátem,jde mi i o vzhled,taková zimní zahrada,přidělaná k domu..
I na úkor horších izolačních vlastností..Ono to má být určené primárně pro fíky,bez topení,ne pro malé woše,když už jsem v tomto vláknu Very Happy Uvidím jak to dopadne,každopádně chci využít tu polohu a jižní stěnu domu a taky aby to nějak vypadalo,je to lákavá představa..

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Washingtonia - Stránka 17 Empty Re: Rod Washingtonia

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 17 z 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru