Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cykasy

+6
JardaD
ivik
Rudolf M
berberis
lukscha
Thaedhas
10 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Radim K Wed Feb 25, 2015 10:47 am

Jo, tak to je asi vyhráno Smile.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro beny Tue Apr 21, 2015 6:33 pm

Co takhle nějaké další druhy Cycasů? Máte někdo zkušenosti? Chtěl bych letos přikoupit něco zajímavého...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Radim K Tue Apr 21, 2015 11:12 pm

Myslím že kromě revoluty to u nás s cykasy není žádná sláva. Myslím tím venku. Pokud je můžeš mít ve skleníku, tak to bude něco jiného, ale myslím, že s Rudou máme podobnou zkušenost, že přes léto venku to prakticky neroste a na co mít celoročně rostlinu ve skleníku, když se z ní ani nedá nic sklidit? Very Happy Vyzkoušeli jsme Zamie, Macrozamii, Dioony, ale ničemu se  venku nelíbí. Jakž takž jde Zamia furfuracea nebo Dioon spinulosum. Přes zimu bývá problém s udržením listů, na jaře je to většinou tam, kde to předchozí jaro skončilo - za zimu opadla většina listů za předchozí sezonu. Nejméně listy shazuje Dioon spinulosum.

Vášnivý pěstitel cykasů to samozřejmě vyvrátí. Jsou to krásné rostliny, ale já osobně mám rád rostliny, které se rychleji vyvíjejí a které rostou Very Happy.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro beny Wed Apr 22, 2015 8:39 pm

To jsi mě , Radime, nepotěšil. Chtěl jsem si pořídit ještě několik modrých cykasů. Předpokládal jsem, že většina se dá letnit bez problémů (zejména pokud se jedná o cykasy, které zvládají teploty pod nulou).
Dá se v tom nějak orientovat? Myslím tím, že pokud je např. cykas hodně suchomilný, asi mu nebude vyhovovat letnění pod širou oblohou, ale pod přesahem střechy by to šlo....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Radim K Thu Apr 23, 2015 12:35 am

Je to zhruba jak píšeš. Ve srážkovém stínu to bude lepší, nicméně si moc nedovedu představit to korigování správné vláhy nejen k tomu, aby to přežívalo, ale i k tomu, aby to rostlo. Pod střechou to sice nebude odumírat, ale ani růst, protože i suchomilné rostliny rostou jen v období vláhy Very Happy. Ještě k tomu naše relativně krátká vegetační suma teplot. Já jsem prostě venku nepřišel na to, jak úspěšně tyto cykasy pěstovat. Těšil jsem se na Dioon edule, po vyklíčení jsme měli dostatek rostlin na testování, ale venku všechny odešly. Rudovi jedna vydržela 2 nebo 3 roky, ale byla prakticky pořád stejná a myslím, že letos přes zimu odešla. Dioony spinulosa máme doposud všechny. Jdou i venku, samozřejmě velice pomalu, ale ve skleníku rostou pěkně. Takže když už, tak já bych paradoxně volil ty tropičtější, vlhkomilnější zástupce, mezi které však zpravidla glaucophylla - modrolisté rostliny nepatří Sad.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Rudolf M Thu Apr 23, 2015 9:54 am

Ale já ten Dioon ještě mám Smile . Bojím se tedy na nej šáhnout, ale stejně musím, potřebuje novou hlínu, ta stará je příšerně zasolená silent .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro beny Sun Jul 26, 2015 2:09 pm

Malý semenáček Cycas panzhihuaensis konečně vyhodil první nový list.
Cykasy - Stránka 2 DSC_0025
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jul 26, 2015 9:51 pm

No to jsem zvědav, jak ti poroste Smile .

Můj Cycas revoluta letos absolutní rekord v nových listech, každý rok dával 13-15 listů a letos se plácnul přes kapsu se 35 listy Shocked .
Letos jsem ho trochu více přihnojil, ale nemyslim že až tolik, asi si to střádal z loňska po přesazení do velkého květináče.
Cykasy - Stránka 2 DSCF6418
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro beny Mon Jul 27, 2015 5:54 am

Rudo, ten už je parádní. Tvoje hnojení bych nepodceňoval....

Mimochodem, nikde jsem nenašel podrobnější informace o pěstování takhle malých semenáčků. Na začátku jara mě slunce přismahlo konce prvních dvou listů (když jsem zkoušel umístění víc na slunci). Od té doby ho mám spíše ve stínu, kde je trochu vlhčeji (může na něho ranní slunce 2 až 3 hodiny). Denní zalévání jsem riskl jen v těch nějvětších vedrech, jinak trošku vody po pár dnech, když substrát na povrchu oschne. Přesazoval jsem ho na jaře do většího hlubokého květináče, kde by mohl několik let vydržet. Jako substrát je použit Substrát pro zelené rostliny s vysokým přídavkem písku a perlitu. Zimoval jsem v dílně u okna s teplotou 2 - 5 stupňů, slabá zálivka 1x za 14 dní..

beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Radim K Sat Sep 05, 2015 12:18 am

Revoluta se letos hezky zahustila i u mne
Cykasy - Stránka 2 DSCN1708

Cykasy - Stránka 2 DSCN1709
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Radim K Sat Sep 05, 2015 12:22 am

A Dioon spinulosum. 2 semenáčky, jsou to úplně nenáročné modré cykasy. Na rozdíl od všech jiných druhů Very Happy. Ten větší letos raší už po třetí.
Cykasy - Stránka 2 DSCN1733

Cykasy - Stránka 2 DSCN1734

Cykasy - Stránka 2 DSCN1736

Cykasy - Stránka 2 DSCN1737
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro beny Sun Sep 06, 2015 6:26 am

Moc pěkný, jak je starý?
Jsi mě Radime říkal, že modré nemají rádi letnění. Tenhle to tedy zvládá?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Radim K Sun Sep 06, 2015 11:15 am

Díky Smile, myslím že ten starší vyklíčil na podzim 2010, ten mladší nejspíše vyklíčil na jaře 2011.
Myslím, že jsem Ti Libore psal, že D. spinulosum je výjimka, která zvládá všechno. Nicméně, byly od jara do teď ve foliovníku, ale zrušili jsme jej, tak je všechno už venku. Zimovaly ve tmavém sklepě úplně v pohodě. Zvládá i přísušek a přelití, což třeba bratr D. edule nezvládá (přelití) Smile.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro beny Thu Jun 23, 2016 8:03 am

Můj semenáč Cycas panzhihuaensis letos dává hned dva listy současně.
Cykasy - Stránka 2 DSC_0096
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Rudolf M Thu Jun 23, 2016 1:07 pm

Bezvadné snad si to tempo i udrží Smile .

U revolut se pomalu začíná dělat prostor na novou nálož listů, i když nevím jestli to ty kroupy neposunou. Díky nálevkovitým listům jsem ze středu rostliny vystříkával hadicí, 20 cm vysoký sloupec krup.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro RadekS Fri Oct 07, 2016 8:38 am

Nedávno jsem sliboval, že pošlu fotky svých nových kytiček a konečně se pomalu k tomu dostávám..V dubnu jsem koupil od Libora Lešnera nádherný cca 30 let starý cykas.Dá se s ním domluvit rozumná cena včetně závozu a zasazení do díry, kvalita zakořenění je bez komentáře jak je vidět na fotkách a tak jsem neváhal zasadit tento krásný exemplář do země..Někdy tuším během května prošel velmi silným krupobitím u nás na Kladensku a tak ze starých listů toho moc nezbylo, ale na konci června začaly vyrážet nové listy a na fotkách je dokumentace, jak se vše vyvíjelo..
Nyní stavím na tento cykas budku 2x2x2,5m, makrolon 16mm.. Dle zkušeností z ČR cykasů volně v půdě se jim daří dobře, pokud se zimují za podobných podmínek jako datlovník a tak věřím, že na jaře pošlu fotky zdravého cykasu po zimě..Jinak ty malé odnože u kmen vyrostly ze země nově v ČR, jedná se tedy včetně koruny rovněž o nové listy..
Cykasy - Stránka 2 29wolsw
Cykasy - Stránka 2 Ok05t4
Cykasy - Stránka 2 161f6eq
Cykasy - Stránka 2 2e3mmxf
Cykasy - Stránka 2 9r0dww
Cykasy - Stránka 2 B66ec9
Cykasy - Stránka 2 2d6jdj8
Cykasy - Stránka 2 25a0znl
Cykasy - Stránka 2 2gub42e
Cykasy - Stránka 2 Vq1dtv
Cykasy - Stránka 2 4vo3n9
Cykasy - Stránka 2 33mtuty
Cykasy - Stránka 2 1tmuqw
Cykasy - Stránka 2 2h7nwyh
Cykasy - Stránka 2 2yl0108
Cykasy - Stránka 2 24zip13

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro RadekS Fri Oct 07, 2016 8:42 am

Jinak si dovolím ještě trochu ušetřit práci, abych nemusel připojovat znova stejnou fotku, ale do jiné rubriky.. Vedle cykasu je má nová arokárie, koupil jsem ji dost levně v zahradnictví Kunratice, ze je školky z Florencie..Stejně ji ale budu na zimu chránit tak, že v případě velkých mrazů ji zatopím - hodím na ni igelit a pořeším jednoduchou konstrukcí z latí....
(nechci aby mi zrezla..)

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro beny Mon Jan 02, 2017 11:21 am

Vzhledem k umělému osvětlení se rozjeli i cykasy. D. spinulosum a C. panzhihuaensis.
Cykasy - Stránka 2 DSC_0036  Cykasy - Stránka 2 DSC_0035
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro RadekS Tue Mar 28, 2017 8:35 pm

Dnes jsem se rozhodnul ostříhat staré listy Cykasu - byly to ještě listy ze Španělska a nyní mohu říci, že má už pouze listy, které vyrostly u nás..
Rostlina je celá bez jakéhokoliv poškození...
Cykasy - Stránka 2 20170321
Cykasy - Stránka 2 20170322

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Rudolf M Sat May 06, 2017 10:21 am

Rád bych tady demonstroval jednu záležitost, se kterou se sem tam setkám, hlavně u začínajících prodejců Exclamation . Ano u nás je České klima a jsme rádi za jednu periodu listů v červenci.
Nicméně v teplejší oblastech, ve smyslu, kde léto nezačíná v červnu ale v dubnu, se Cycas chová výrazně jinak.
Například Cycas známého ve Vernonu v Texasu (samý sever státu, kousek od Oklahoma City), rovnoběžně je to na úrovni jižního Španělska s tím, že zimy ve Vernonu jsou pravidelně mrazivé a sněhové.
Než si věk přečtete, zkuste aspoň vod voka, odhadnout věk, ať už na základě svých zkušeností, nebo prostě tak ze srandy.
Cykasy - Stránka 2 18193252_1424582880918396_3701591917833656298_o

Tato krásná rostlina, je focena 29.4. 2017 s čerstvou plně otevřenou náloží 57 listů.
Její věk, je 10 let. Ne nespletl jsem se, Cycas má téměř metr vysoký kmen.
Jde pochopitelně o to, že i v severním Texasu, kde každoročně Cycas přijde vlivem mrazů o listy (pod -8°C), končí zima v únoru a během dubna začíná naplno vegetační sezóna. První vlna listů tedy přijde ještě v dubnu a druhá v červenci. Další perioda jim tam obvykle nechodí, protože v červenci jim tam začínají morbidní sucha a vedra až do konce září.
Jen pro pobavení, já pěstuji Cycas v nádobě rozhodně přes 10 let, myslím, že tak 12, a na kmeni mi přirostl 15 cm Very Happy . Rád bych tímto demonstroval, že Cycasy z exotických koutů v žádným případě nejsou tak staré, jak si možná myslíme. A to nemluvím o tom, že subtropické oblasti jsou jen okrajové, to teprve v tropech přidá růst Cycasu na obrátkách, jelikož ho nebrzdí nucený zimní klid. Nechci v žádným případě někoho hanit, ani nenarážím na něčí konkrétní rostlinu, ale opravdu jdu do kolen, když sem někdo přitáhne 90 cm kmen Cycasu a tvrdí, že mu je 90 let. Středoevropan tohle spolkne, protože nám tu Cycasy dělají s bídou jednu periodu listů ročně, ale v horkých oblastech, kde v dubnu začínají 30°C a rostliny se dotují vodou a ještě hnojivy (ten v Texasu nehnojí!!) rostou Cycasy jako rakety, dělají pravidelně 2 až 3 periody listů. Nehledě na to, že si to můžeme spočítat sami, jednotlivé periody jdou vidět na kmeni, protože jednotlivé uřízlé řapíky dělí malá mezera pouze špičatých výrůstků.
A upřímně ty staré řapíky nemají moc výdrž, po pár letech se rozpadají a zbude jen šupina úplného kořene řapíku. Desítky let starý Cycas tak nemůže mít řapíky od země až po vrchol kmene. Smile
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro RadekS Mon Apr 02, 2018 6:55 pm

Cykasy - Stránka 2 20180411

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro RadekS Mon Apr 02, 2018 6:58 pm

Po pul roce je cykas zase venku a uziva si vlidne pocasi.Dokonce mi zacaly u zeme rust nove listy pres zimu tzn.ze rozhodne zem v budce bebyla v zime promrzla..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro beny Fri Apr 06, 2018 7:36 am

Moc pěkný, Radku.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Thaedhas Sun Jan 28, 2024 7:52 pm

Ahoj,
našel jsem staré fotky cykasu, který mám už asi více jak 10 let, tak se chci podělit. Laughing
V galerii jsou i fotky z posledního zimování.
https://drive.google.com/drive/folders/1Md_KZGhRNgPI2PkQW7ir4EKLG1JLxWuH?usp=sharing

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jan 28, 2024 9:04 pm

Tak ten je výstavní, dokonce přerostl i náš cycas, který mám déle než washingtonie, ježiši to je už 19 let Laughing .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Cykasy - Stránka 2 Empty Re: Cykasy

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru