Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO

2 posters

Goto down

SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO Empty SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO

Příspěvek pro Stanislav H. Wed May 17, 2017 11:51 pm

Ahojte, chcem sa aj ja s vami podeliť o zážitky, ktoré som si priniesol z alpskej oblasti Gemona - Tolmezzo. Ubytovaní som bol aj s priateľkou v Gemone v autokempe. Prvý deň sme pobehali Gemonu, nečakal som, že sa tam bude nachádzať až také množstvo Trachycarpusov a najmä s tak hrubými kmeňmi. Momentálne sú tam naplno rozkvitnuté. Takže o minuloročné semená nebola núdza. Čo ma tam ešte prekvapilo, bolo chladnejšie počasie a premočená pôda keďže každý deň spŕchlo a trachýci bez známky hniloby. Druhý deň sme išli prečesať mesto Tolmezzo. O palmy ztadialto som mal najväčší záujem keďže je to už o čosi hlbšie v Alpách a nenachádza sa tu žiadne jazero ktoré by dotváralo mikroklímu, tak palmy by mohli byť ešte viac odolnejšie voči chladu a vlhku. Po príjazde do mesta už nebola vegetácia tak subtropicka ako v Gemone, ale prišla mi už ako v miernom pásme, iba občas mi to narúšali kde tu trahycarpus či magnólia grandiflora alebo figovník. Ostatná vegetácia bola len o 2 týždne popredu ako u nás. Čo ma dosť prekvapilo, tak v celom meste som našiel len dve zarodené samice, z toho jedna nedostupná. Z tej druhej som musel semená získať od jednej pani ktorá ju mala v záhrade, nejak sme sa už dohovorili a aj mi pomohla so zberom semien. Tieto semená mi už prídu trošku chytené mrazom keď dozrievali, no asi nie natoľko aby neboli dozreté, pretože sa mi zdajú v pohode, iba tá modrá šupka na nich je zvráskavená. V Gemone mali semená šupku hladkú. Spravil som si z toho taký záver, že v Tolmezze je už klíma drsnejšia, čo bolo cítiť aj keď sme tam dorazili. Videl som tam pozamŕzané oleandre, no palmy to tam prežili. Neskôr keďže už bola tma tak sme sa vrátili do kempu. V pláne sme mali ešte dediny Lauco a Avaglio, kde sme sa vybrali teda až na ďalší deň. Tieto dediny sa nachádzajú vo výške 730 m.n.m. a našiel som v každej po jednom trachykovi, a čo ma zarazilo tak boli to krásne a vysoké vzrastené palmy. To by som už na tieto končiny nečakal. Potom sme si spravili ešte výlet do neďalekého Bibione. Zvláštnosťou bolo počasie, ktoré sa asi 30 kilometrov pred Bibione zrazu zo zamračeného zmenilo na krásne slnečné. More bolo dosť studené ale aj napriek tomu som neodolal Very Happy. Odtiaľto sme si vykopali dve ešte maličké palmy aj so zachovaným koreňom, tak snáď sa príjmu + zopár semien - sú najväčšie spomedzi všetkých trachycarpusov, ktoré som si priniesol. A na ďalší deň sme si dali už posledné pravé talianske caffe a išli domov. Ak máte niekto záujem o semená, mám ich veľa, kludne napíšte.
A tu ešte klimatické údaje:

Gemona:
Temperatura media: 11.6°C
Precipitazione: 1325 mm

Tolmezzo:
Temperatura media: 11.0°C
Precipitazione: 1281 mm

Lauco, Avaglio:


Lauco:
Temperatura media: 8.6°C
Precipitazione: 1187 mm

GEMONA-TOLMEZZO
SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO Image

SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO Image

SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO Jjj

SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO Jjjj


img upload

LAUCO-AVAGLIO
SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO Jjjjj

SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO Jjjjjj


free picture upload

Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO Empty Re: SEVERNÉ TALIANSKO GEMONA TOLMEZZO

Příspěvek pro Rudolf M Fri May 19, 2017 8:12 pm

Díky za zajímavý seriál z tvého výletu, jsem rád, že se vydařil a že máš genetický materiál z těchto oblastí Smile . Tak doufám, že klíčení semen bude úspěšné a budeš mít časem s čím experimentovat.
Jinak scvrklá slupka je na trachýkách běžně, nejsem si úplně jist, jestli je to znak předčasného zmrznutí obalu semene, ale už jsme úspěšně klíčili semena i s takovou slupkou. Možná na to má vliv právě ta velikost semen.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru