Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei, část 2

+41
Jožin
Petr
Josef
Jarek p
KateCZ
Tom78
Mrhol
peep2
ludek
Jakub
Kedar
Keraj
Rudolf M
patas
Davi_K
Honza S
ivik
Martcin
beny
martinfarmář
Stanley_51
MartinK
Honza P.
Miloš
PatrikSzilagyi
marttini
JardaD
sapmok
Martinn
Thaedhas
Radim K
Stanislav H.
pet.sch
J.J.
Marek ninja
LukášSK
vakousi
jirkan
mejdlo
RadekS
danccak
45 posters

Strana 3 z 25 Previous  1, 2, 3, 4 ... 14 ... 25  Next

Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro pet.sch Sat Feb 25, 2017 3:02 pm

Zdravím všechny.
Po delší době přináším info o svých Trachycích. Zimu přežily bez většího poškození, jenom větší Trachycarpus má konečky listu popraskané mrazem, ale je to max tak 10 cm od konečku a to jenom jeden list co byl nejvýš. No..., Rolling Eyes chtělo by to dokoupit kabel nedokázal mi palmu už moc vytopit. Nejnižší teplota u palem byla -19,7°C.

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 P2251370

Mimochodem nedal jsem info o loňském růstu Trachyků. Musím to napravit.  Wink  
Ke dní 20.11.2016 Měl větší Trachy:
Celkovou výšku 302 cm (28.10.2015 - 266 cm)
Výšku kmene 166 cm (28.10.2015 - 127 cm)
Obvod kmene 92 cm (28.10.2015 - 79 cm)
nových 16. listů

Menší Trachy
Celkovou výšku 279 cm (28.10.2015 - 202 cm)
Výšku kmene 131 cm (28.10.2015 - 83 cm)
Obvod kmene 83 cm (28.10.2015 - 72 cm)
nových 15. listů
pet.sch
pet.sch

Poèet pøíspìvkù : 73
Join date : 30. 03. 14
Age : 37
Location : Chlebičov, 289 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Sat Feb 25, 2017 5:41 pm

Páradá Very Happy . By mě zajímalo, kam tak spěchají, ty přírůstky jsou pozoruhodné!
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro mejdlo Sun Feb 26, 2017 5:26 pm

Největší Trachy zvládl zimu zcela bez topení,nejniží teplota v krytu byla jednu noc -6st,jinak v rozmezí -2 až +7
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 P1060299image ru
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro RadekS Sun Feb 26, 2017 7:20 pm

A jak jsi dosáhl v krytu minus 6 bez topení, když bylo i u tebe cca minus 17? Nemáš zateplený dům a díky tomu máš veliké úniky přes fasádu a to ho zahřívá??

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro mejdlo Sun Feb 26, 2017 7:42 pm

Ano,správně jsi to odhadl,když jsem ho sázel právě tak jsem s tím počítal,dům klasika-plná cihla ze dvou stran 60cm zed,polykarbonát 16mm ze dvou stran,přímo za zdí navíc vede stoupačka- rozvod ústředního topení a temperuje tak zed.V podstatě jsem si ten roh na zimu tím krytem zateplil Very Happy tak ono i hodně pomůže že ze dvou stran nemrzne,to že má dům tepelnou ztrátu tomu samozřejmě pomáhá,chystám se v dohledné době fasádu zateplovat,pak se uvidí o kolik se posune zima do krytu.Ale i potom to bude pořád výhodnější místo než u prostřed zahrady kde se bez kabelů zimovat samozřejmě nedá.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro RadekS Sun Feb 26, 2017 8:25 pm

Takovýmto způsobem přežívá např. v Praze spousta fíkovníků, které jsou desítky lety nalepeny na zdi domů a jakmile se zateplí, jdou během let do háje..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Fri Mar 03, 2017 3:47 pm

Zasílám zajímavou inspiraci zimování i pěstování Trachycarpuse v Kostomlatech nad Labem.

Pán si přivezl dvouletou sazenici Trachýka ze zahradnictví ze severní Itálie a to před 8 lety, od té doby je v zemi. Velikost vynikne na fotce před rozbalením ve srovnáním se štaflemi. Ten kmen je dole tlustý jako ty štafle Shocked  Very Happy .

Pána jsem vyzpovídal a zasílám i konverzaci o pěstování a hlavně zimování. Co mě velmi nadchlo je extrémní jednoduchost zazimování s vynikajícími výsledky. Například že používá topný kabel bez termostatu a zapíná růčo jen přes silné mrazy, nechává někdy běžet i celý den. Dále že návin kabelů je podle mě krátký a na listech má mezery 40 cm a více. Pak třeba žádné větrání, vše zabaleno do hader a pytlů. Zazimování podle mě zbytečně brzy a odzimování zbytečně pozdě (většinu let). Přesto, palmu odzimoval vždy bez poškození!
To naštve Radku viď, 4 m vytápěný polykarbonátovy kryt a výsledek stejný Shocked Smile .

"Palmu jsem letos zazimoval na začátku prosince tak, že jsem klasicky svázal listy a ty několikrát ovinul slabou bílou netkanou textilií. Kmen jsem omotal jednou vrstvou hrubé kokosové rohože. Od spodu jsem navinul topný kabel. Šířka mezi závity byla asi 40 až 50 cm na hoře i větší. Kabel jsem zajistil znovu lepenkou. Na kmen přišel další díl kokosové rohože a na zbytek dvě vrstvy silné netkané folie, kterou mám už několik let. Cele jsem to uzavřel do pytle, který jsem koupil v OBI. Je určen na zimování rostlin. Topný kabel má pouze vlastní vypínací termostat, vypnutí nad 10 stupňů. Venkovní termostat nemám. Jelikož svrchní pytel zabraňuje vniknutí vody k rostlině, ale rostlina se v něm nezapaří, odpadnou problémy s větráním a hnilobou. Samozřejmě část tepla uniká a topení není úplně efektivní. Minulou zimu jsem topení vůbec nezapnul, minimální teploty klesly u nás třikrát k mínus 9 stupňům. Tato zima byla jiná a topil jsem 13 dní. Noční teploty se pohybovaly tři dni kolem mínus osmnáct stupňů. Topení jsem nevypínal ani přes den. Třináct dní jsem topil, až teplota stoupla na nočních mínus 7 stupňů, jsem topení vypnul. Často jsem zejména v prvních letech odzimovával palmu až koncem března a ani tehdy jsem za celou dobu neměl problém s plísní. Možná, že jsem měl jen štěstí. "

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 IMG_0774

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 IMG_0782

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 IMG_0784
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro mejdlo Fri Mar 03, 2017 6:49 pm

Pěkné,krásný stav,bez větších omrzlin a oschnutí,opět se potvrzuje že Trachy je velmi houževnatá palma.:)Ono zimovat do kokonu není špatné řešení,letos ze to znovu dost potvrzuje.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Kedar Sat Mar 04, 2017 5:01 am

Ja zimuji podobně. Kokon, vrstvu bile netkane textilie, na to kabel a zase vrstvu textilie. Jediny rozdil je v tom, ze minulou zimu jsem mel zabaleno pouze jednu noc, letos prakticky cely leden, s jednim vyvetranim uprostred cca na 4 dny. Zabal se opravdu snazim sundat jak to jen jde.

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 138
Join date : 21. 01. 17
Location : Chvatěruby, Středočeský kraj

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro danccak Sun Mar 05, 2017 2:18 pm

ahojte. úplne som odzimoval pre nedostatok času trošku neskôr...Tu je stav mojich 2 trachýkov po tejto vcelku silnej zime. Boli vykurované terar.káblami. trachy č.1 vysadený minulý rok na jar.Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Img_0410
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Img_0411
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Img_0412
danccak
danccak

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 09. 01. 17
Location : Trnava, SK, 146mnm

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro danccak Sun Mar 05, 2017 2:22 pm

Trachy č.2, v záhrade vysadený 7 rokov, vykurovanýterar.káblami Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Img_0413
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Img_0415
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Img_0414
terar.káblami
danccak
danccak

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 09. 01. 17
Location : Trnava, SK, 146mnm

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro RadekS Sun Mar 05, 2017 7:36 pm

Já jsem minulý víkend konečně našel čas na odzimování mýho tracháče, který letos oslaví 5 let. V boudě mu vyrostly ze srdce 4 listy... Je škoda, že prošel vloni silným krupobitím, na listech to bude ještě dlouho znát..
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 20170210

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro mejdlo Mon Mar 06, 2017 6:28 am

Roste hezky,já bych asi ostříhal pár těch spodních listů.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro RadekS Mon Mar 06, 2017 6:32 am

Už se k tomu ostříhání chystám od loňska.. Very Happy

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Kedar Tue Mar 14, 2017 3:17 pm

Tak já už jsem zaznamenal růst u Trachýků. Začínají do to ho šlapat, tak doufám že bude dobrá sezóna

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 138
Join date : 21. 01. 17
Location : Chvatěruby, Středočeský kraj

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Mar 14, 2017 5:08 pm

Řekl bych, že to je strašně brzy. Letos by tak mohla být velmi dobrá sezóna a pokud se objeví i dříve květy, mohlo by z plodů něco být Smile .

U nás jsem ještě nedělal risky, tak přesně nevím, ale značím si poslední loňský list a plno Trachýků má už otevřený další nový list.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro mejdlo Tue Mar 14, 2017 7:02 pm

Jsem na tom stejně,začali posouvat listy,letos opravdu brzo.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Keraj Tue Mar 14, 2017 7:20 pm

Chtěl bych se zeptat-mám Trachy cca 1.40m velký,můžu ho už v tuto dobu vysadit volně do půdy nebo mám ještě nějaký týden počkat.Díky

Keraj

Poèet pøíspìvkù : 61
Join date : 13. 11. 16
Location : Valtice / Březí u Mikulova

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Mar 14, 2017 7:59 pm

Rozhodně už na nic nečekej Wink . Už by měl být dávno v zemi, aby se začal aklimatizovat Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Mar 21, 2017 9:09 pm

Loňský červnový kroupy, prosincový mrazivé období a lednové nekončící mrazy bez pořádného vyvětrání. 20 ks zničených listů na jedné palmě Mad .
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 17474265_1936986889865947_976005172_o
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro mejdlo Wed Mar 22, 2017 6:32 am

Na první pohled vypadají jako přemrzlé.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Wed Mar 22, 2017 6:35 am

Není to ten, co u něho jednu noc nefungoval kabel?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Wed Mar 22, 2017 10:07 am

Teď mi něco docvaklo, už jsem se tedy nad tím zamýšlel dřív, ale teď jsem tu myšlenku dokončil.

Protože to je ta větev, na které jelo 5 palem na jeden termostat a u první vypadl topný kabel a měla zrovna i termostat. Celková bilance je, že ze 4 Trachýků a jedné humilisky, je bez poškození pouze jeden Trachy. Zbylý Trachy mají totální defoliaci a humiliska jakbysmet.

Jenže ten Joke je v tom, že bez poškození je Trachy, kterému vypadl ten kabel Very Happy (je to rozevlátý Ital). Tedy ten Trachy, který si jednu noc schytal -13°C a další měsíc nešla teplota u něj v bedně nad +2°C, s tím, že většinu dnů byla teplota -2°C (to byla vypínací teplota a leden byl celý ledový). Já jsem ho velmi často kontroloval a vím, že ty listy byly fakt po celou dobu zazimování podchlazené a byly zledovatělé, byl u něj další teploměr. Jenže právě tohle je to, co listy Trachýků přežijí evidentně lépe, než když jede topný kabel 24 hod v kuse, vyhřeje bednu na +16°C a pak je v ní další měsíc pod nulou. Asi jak tam byl ten jednodenní výpek a pak druhou noc klesla teplota v bednách o víc jak 20°C naráz, listy se morbidně zapařily a bez možnosti vyvětrání bylo dílo za měsíc hotové.

Trachy čtyřlístek který vypadal po rozbalení dobře, během pár dní smrsknul letáky, ale díky tomu, že na něj začalo svítit sluníčko až v březnu, tak listy nezhnědly, ale zachovaly se zelené, nicméně je z nich seno, což šlo zjistit až před pár týdny. Trachy szeged, který jme vykopali, kvůli novému záhonu pro citrusy a spol, také později přišel o všechny listy. Tak mi skládačka zapadla.
Takže listy palem lépe snesou trvalý mráz, než jednodenní zapaření.

V tom případě nebudu ještě ty bedny zatracovat, myslel jsem, že to bylo jen kvůli výšce beden a počtu listů, prdlajs! Můžu si za to sám..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Wed Mar 22, 2017 11:02 am

Takže, zjednodušeně řečeno, vyhovuje jim stálejší teplota bez velkých výkyvů. To je asi taky důvod, že palmy v kokonech zvládli tak dlouhé zimování tak dobře. Kdyby byla třikrát za leden obleva...
Z hlediska regulace je i hazard mít víc beden na jeden termostat (ale při tvých počtech je to pochopitelné). Nicméně tím směrem vidím ještě prostor pro vylepšení.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro mejdlo Wed Mar 22, 2017 1:49 pm

Já mám po letošní zimě poznatek,že v mém případě je potřeba palmy během ledna a února zalít,trachy co mám v zemi více let tak bez poškození,jen ty dva co nemají ještě kořeny moc hluboko v zemi,tak těm oschly konce na pár listech z důvodu promrzlé půdy a tím nedostatku spodní vody.Jinak žádné zapaření ani jiné problémy jsem v krytech neměl,palmy v domcích byli celou zimu suché jak troud,asi až moc.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 3 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 25 Previous  1, 2, 3, 4 ... 14 ... 25  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru