Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trachycarpus fortunei, část 2

+41
Jožin
Petr
Josef
Jarek p
KateCZ
Tom78
Mrhol
peep2
ludek
Jakub
Kedar
Keraj
Rudolf M
patas
Davi_K
Honza S
ivik
Martcin
beny
martinfarmář
Stanley_51
MartinK
Honza P.
Miloš
PatrikSzilagyi
marttini
JardaD
sapmok
Martinn
Thaedhas
Radim K
Stanislav H.
pet.sch
J.J.
Marek ninja
LukášSK
vakousi
jirkan
mejdlo
RadekS
danccak
45 posters

Strana 6 z 25 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Next

Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Stanislav H. Thu Apr 13, 2017 2:35 pm

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 IMG_20170330_185054

Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Stanislav H. Thu Apr 13, 2017 2:36 pm


Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Stanislav H. Thu Apr 13, 2017 2:43 pm

Tu je na obrázkoch zobrazené a vysvetlené,čo znamenajú tie dve krytky na povrchu zeme pri palme. Snažil som sa o to, čo najlepšie využiť zemné teplo v období zimy v konštrukcii v ktorej bude obalená palma. Polkruhovým výrezom na plastovej ruli som chcel docieliť to aby bolo využité v čo najväčšej miere zemné teplo a na druhej strane aby to do veľkej miery neobmedzovalo koreňový systém palmy. Či to bude aj v skutočnosti praktické a osožné, budem vedeť až po zime Laughing . Dúfam, že to to nebola zbytočná snaha, však posúdte sami, tí ktorí máte viacej skúseností Smile .

Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro JardaD Thu Apr 13, 2017 3:01 pm

Já myslel, že je to na zálivku ke kořenům v létě. Smile Ale nebylo mi jasné na co to má dva konce.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro marttini Thu Apr 13, 2017 4:16 pm

Tak z mé zkušenosti nevím jestli to bude fungovat a jestli jo, tak se v obalu bude srážet vlhkost ze země, která jde společně s teplem. Něco podobného jsem zkoušel s využitím tepla vinného sklepa, ale dochází ke kondenzu, který namrzá na obalu i na palmě.

marttini

Poèet pøíspìvkù : 20
Join date : 03. 08. 14
Location : Bílovice u Uherského Hradiště 220 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Thu Apr 13, 2017 6:58 pm

Fungovat to nebude hlavně proto, že je to krátké a v malé hloubce. Pokud by se to napojilo na smyčku potrubí, které by mělo alespoň 20 metrů délky (nebo hloubky) a bylo uložené 1,5 metru v zemi, bylo by to něco jiného. Toto může vést jenom k prochlazení kořenů...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 14, 2017 5:54 pm

Vy jste tedy na Standu zlý Very Happy . No ber to pozitivně, můžeš aspoň zalívat a hnojit palmu jako nikdo..
Já oceňuji aspoň tu snahu, pořád lepší, než když někdo nacpe kolem kořenů polystyreny, tohle kořenům aspoň nepřekáží Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Stanislav H. Fri Apr 14, 2017 8:04 pm

No snáď z tej zeme vytiahnem aspoň nejaké to percento tepla Very Happy. Ešte ma napadla jedna vec, ktorú by som mohol využiť z tých trubiek. Keďže môžem sledovať spodnú vodu pod koreňmi, tak tým pádom ju aj odoberať pri jej zvýšení a zamedziť tak prehnitiu spodných koreňov. Nedávno po väčších dažďoch som zaznamenal zvýšenú hladinu spodnej vody, bolo tam cca 10 cm, postupne však klesá. Uvidím, možno ešte nejaké výhody objavím tak potom sa tu o ne podelím Wink. Pre info, tá jama má hĺbku 90 cm a 1x1m na šírku. Bola to drina vykopať, hlavne prvých 30 cm, to čo som odtiaľ vytiahol, som ani sám tomu neveril Very Happy. Samotný výkop trval 5 hodín, no všetku zeminu som vyniesol preč a nahradil urodnejšou zo záhrady, zmiešanou s kupovanym substratom pre palmy a riečnym pieskom, ktorý som bol dolovať v neďalekom potoku Very Happy. Samotná výsadba prebehla až na druhý deň, vlastne v deň kúpy palmy. Palma začína už otvárať list, ktorý bol v čase výsadby ešte zatvorený a spojený. Tak snáď sa naštartuje a bude rásť Smile. Ešte mám také menšie obavy pred blížiacimi sa mrazmi, ktoré predpovedajú najbližšie, žiaľ dlhšie obdobie. A bývam v kotline, kde v noci z okolitých hôr sem vie natiecť fakt dosť studený vzduch, aj napriek nízkej nadmorskej výške. Výhodou je, že sa ale vzduch veľmi rýchlo prehrieva, keďže toto územie ešte spadá pod podunajskú nížinu-jej najsevernejší cíp, kde je od juhu táto oblasť otvorená, je tu dosť zaujímavá klíma,dosť odlišná aj od okolitých miest. Dalo by sa o tom veľa písať, ale už som toho asi popísal dosť, tak možno niekedy nabudúce Wink.

Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Sat Apr 15, 2017 5:38 am

To jo, na kontrolu hladiny je to dobrá věc (nebo i na zalévání přímo ke kořenům). S tím odčerpáváním vody to bude ale trochu problém. V takovém případě je nutné se s koncem trubky dostat výrazně hlouběji, než je dno výsadbové jámy (pokud to má mít výrazný efekt). Už jenom proto, že většina čerpacích systémů není schopná spodní část vodního sloupce vyčerpat. Já se o to pokoušel také, v metr hluboké jámě jsem vykopal ještě 1 metr dolů a mám tam vloženou 2 metry trubku. Zůstává mě tam stabilně cca 60 cm vody. Nakonec mě čerpání přestalo bavit a udělal jsem 80 cm pod povrchem přepad po svahu dolů.
Palma vypadá parádně...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Wed Apr 19, 2017 5:25 am

Pořídil jsem si také Španěla (všichni moji větší Trachýci jsou Italové). Ten rozdíl v listech mě přijde hodně nápadný.
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 DSC_0082  Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 DSC_0083
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Wed Apr 19, 2017 10:11 pm

Rozdíl se hlavně ukáže, až začne dělat pravé dospělé listy v zemi. A dospěje z dítěte na dospěláka. Teďka v nádobě listy poněkud zkřehly a jsou rozlítané, obyčejně budou listy velice uspořádané s hlubokými výkrojky letáků a přesto nebudou plápolat.

Ten tvůj Ital začíná dělat dost pěknou korunu listů, velmi mi připomíná mého Trachýka od Molkové Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Thu Apr 20, 2017 4:55 am

Dík, líbí se mě, že list drží tvar i ve větru. A po včerejší kontrole hlásím na Italovi dva květy!
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Thu Apr 20, 2017 9:28 am

No nekecej, tak proto ses ptal, kam zmizely staré příspěvky Smile . Tak to pravidelně informuj a můžeme dát napínavou typovačku Smile .

Takže staré příspěvky nezmizely, ale jsou v odděleném tématu tady v mrazuodolných palmách v uzamčené sekci, do které nejde psát. Je tam 990 příspěvků a téma se samo rozdělilo a zamklo, rozdělilo se na toto které začíná od ledna 2017. Zkoušel jsem je spojit, ale nic se nestalo, podle mě je to něco v nastavení, že je tam dovolený maximální počet příspěvků. Ale nemyslím si, že to je špatně, kdo se pak má hrabat v tisícovce příspěvků Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Martcin Thu Apr 20, 2017 9:31 am

Tak me letos pokvetou oba trachyci. Jeden klasika - velky co kvete uz treti rok - samice. Druhy vsak letos poprve!! Konecne dospel. Mam ho od velikosti kmene 20cm! Dneska ma kmen 90cm a bude poprve kvest. Kez bych mel parecek!
Martcin
Martcin

Poèet pøíspìvkù : 87
Join date : 25. 06. 14
Location : Praha Vychod

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Thu Apr 20, 2017 10:51 am

Tak to velká gratulace sunny . Jako je to více než pravděpodobně, že to bude kluk. Kdyby ne, tak by musel zasadit dalšího trachýka Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Thu Apr 20, 2017 10:45 pm

Tak začnu něco z květů Smile .

Svůj první květ ukázal Trachycarpus kterého mám z Brněnskýho Hornbachu, má zatím nejtlustší kmen ze všech trachýků v této velikosti co máme, nebo jsme měli. Osobně si myslím, že to je samec.

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 18053453_1954372118127424_420280297_o

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 18052022_1954366471461322_1084260920_o


A Španělská samice, blbě se to fotilo ze žebříku, ale napočítal jsem 4 květy. Je obdivuhodná, loni sázená, loni udělala 5 kilo semen a 8 celých listů a letos zase pěkné květy Smile .
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 18052297_1954366461461323_1989811595_o
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro beny Fri Apr 21, 2017 7:14 am

Trachýk Unni Hobby Brno. Jestli si dobře pamatuji ty poučky, mohla by to být samice..
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 DSC_0091
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 21, 2017 11:14 am

Velmi dobrý odhad, měl bych ten samý Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Stanislav H. Sat Apr 22, 2017 7:29 pm

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Dddddd

Zdravím všetkých, chcem sa opýtať čo je to za druh Fortunei, keď nový list otvára tak netypicky, že najprv ho rozdelilo na polovicu a až potom ho začne otvárať? Ďakujem

Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Stanislav H. Sat Apr 22, 2017 7:41 pm

Tie kvety na trachýkoch vám závidím Razz . Minulý rok kvitol aj ten môj, a je to španielsky samec. Tento rok nebude určite kvitnúť, budem rád keď sa vschopí po tejto krutej zime s minimom -23, bez vykurovania. Ale vypadá to tak, že má snahu sa spamätať a bude bojovať Very Happy . Teraz vypadá takto, a na druhej fotke je vidieť ako vyzeral na začiatku marca. Začína naberať na rýchlosti rastu, vo vnútri srdiečka som dnes zbadal ako sa tlačí ďalší list, no na fotke ho ešte nie je vidieť.

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Tf1
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Tf2

Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Stanislav H. Sat Apr 22, 2017 7:57 pm

A ešte jedna otázočka, možem použiť horku sol aby dostal Trachýk trochu horčíka navyše, keďže nový list ktorý sa otvoril je slabučko zelený no mal by byť sýtozelený. Zaujíma ma či mu tým nejak neuškodím? Vďaka
A pre zaujímavosť: všimol som si, že v priebehu roka odkedy je tento španielsky trachýk v zemi tak nerástol ani tak do výšky, ale skôr do hrúbky kmeňa. Momentálne jeho rozmery sú:
hrúbka kmeňa 10 cm od zeme: 57 cm
hrúbka kmeňa 25 cm od zeme: 44 cm
hrúbka kmeňa 40 cm od zeme: 35 cm
výška kmeňa (rátam hranicu výšky odkiaľ začínajú rásť nové listy): 46 cm
momentálna výška celej palmy: 63 cm
tá hrúbka kmeňa sa mi zdá dosť veľká na to aká je palma ešte nízka.

Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Sat Apr 22, 2017 8:17 pm

Ahoj, první fotka, je to dá se říct normální anomálie Very Happy . Ku příkladu mě dělil listy Trachýk na fotce výše asi po 2 roky od výsadby velmi zvláštně, listové segmenty se rozdělily na 3 až 5 skupin a tak vydržely i týdny, než došlo k finálnímu otevření listu Smile . Po pár letech to odeznělo. Tohle bude velmi podobné, spíše to může být způsobeno třeba čerstvou výsadbou a větrem.

A nevěřil bych tomu, ale asi mrazy nebyly tak dlouhé, nebo i to málo co si pro něj udělal ho zachránilo, ale Trachy evidentně nevyhnil a roste mu kompaktně celé srdíčko. Což je velmi dobré znamení a je na dobré cestě k regeneraci. Teď ještě aby ho něco nedodělalo, jako třeba vlhký měsíc, nebo kroupy.
I tak se ještě neraduj, -23°C je opravdu moc a může se stát, že udělá 3 listy a pak odejde. Bohužel i tohle se často stává.

Hořkou solí ho můžeš prolít i ve výší dávce, ale nedělal bych závěry z toho jednoho listu, co mu zbylo. Ještě několik listů co mu vyroste bude zvláštních, než se to nějak ustálí. Ale tou solí nic nezkazíš.

Ty rozměry si schovej a porovnej na konci vegetační sezóny.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Stanislav H. Sat Apr 22, 2017 8:55 pm

Tak potom to nebudem riešiť, hlavne nech rastie Laughing . Ani ja som tomu nedával veľa šancí, no robil som pre neho celú zimu čo sa dalo, zakrýval aj vrecami naplnenými slamou + ďalší obalený prístrešok, a pri krátkodobom oteplení cez deň aj odkrýval. Celú zimu na neho nekvapla ani kvapka vody, či snehu, mal úplne sucho a na zemi bol okolo palmy 1 meter štvorcový polystýren 10 cm hrubý, no pôda po tak silnom mraze bola premrznutá tiež. Ďúfam že to neukončí 3 listami a skončí, ale bude bojovať Ďalej Rolling Eyes . Rozmery mám dôkladne uložené, a som zvedavý či aj tento rok bude mať taký trend rastu do hrúbky ako minulý rok. Ďakujem, s tou solou to teda polejem, snáď aj to pomôže.

Stanislav H.

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 26. 03. 17
Location : Bánovce nad Bebravou, 200 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Kedar Mon Apr 24, 2017 7:33 pm

aktualizace kvetení 2017
Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Kvt_2_13

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 138
Join date : 21. 01. 17
Location : Chvatěruby, Středočeský kraj

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Rudolf M Tue Apr 25, 2017 11:22 pm

Krásné Cool . U nás se květy úplně zastavily, ty mrazy pod -5°C a velmi chladné dny veškerou vegetaci úplně uspaly.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Trachycarpus fortunei, část 2 - Stránka 6 Empty Re: Trachycarpus fortunei, část 2

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 6 z 25 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru