Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Palmy a prostor

+2
Radim K
ANDREA BAR
6 posters

Goto down

Palmy a prostor Empty Palmy a prostor

Příspěvek pro ANDREA BAR Thu Mar 26, 2015 12:55 pm

Zdravím palmové inženýry, sama jsem do palem šílenec už 12 let! a chtěla bych se obecně zeptat, zda je OK mít roční sazenice TraFo sesazené v květináči po 3-4 ks a jak dlouho to v této skupině můžou snášet? kvůli úspoře místa apod.

A dále otázka: kdy nejdříve se může zkoušet sázet TraFo ven natrvalo? Jsme 400 mnv. Tuším je dobré počkat na 3-4 roky, že ano?

Díky. Andrea.

( sazenice mám ze semen spadaných pod velkým letněným TraF - Buchlovice, Kroměříž.
ANDREA BAR
ANDREA BAR

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 24. 03. 15
Location : 400 nmv Hostýnské vrchy

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro Radim K Thu Mar 26, 2015 1:45 pm

Ahoj Andreo, vítej na fóru Smile.
Co se týče prostoru a sesazení trachýků, tak max. 2 rotliny pospolu můžeš mít prakticky napořád, ale za čas už je neoddělíš, nebo jen s poškozením kořenů. To je ale otázka několika let. Pokud máš málo prostoru a chceš mít rostliny dočasně sesazené, doporučuji truhlíky, kde může byt první rok-dva i pár desítek sazenic. Pak už to bude chtít zredukovat.

Co se týče ideálního věku výsadby ven, je to celkem detailně popsáno v článku: http://tropik.cz/cms.php?id_cms=334

400 metrů je dobrá výška, ovšem není 400 m jako 400 m. Nejchladněji je v této výšce na Valašsku, nejtepleji v západním Pošumaví a podhůří Českého Lesa, Hostýnské vrchy jsou na tom trochu lépe, než Valašsko, nicméně je to prakticky jedno, protože i v těch nejteplejších oblastech ČR, kde jsou nejteplejší zimy to bude chtít mít nachystané vytápění pro zdárné pěstování v zemi.

Jinak je fajn, že jsou semenáčky ze semen z ČR Smile .
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro Rudolf M Thu Mar 26, 2015 8:24 pm

Ahoj, vítej Andreo Smile . Chválím i vzorně vyplněný profil sunny .

Na vše ti odpověděl Radim, mohu jen souhlasit Smile . U sebe je můžeš předpěstovat, ale maximálně 2 nebo 3 roky, pak už by bylo rozdělení velmi velkým zásahem pro kořeny.

Rostliny vhodné k výsadbě do země se nám osvědčili ve velikosti kterou mají zhruba od 4 let.

Ale prakticky se i u nás mohou pěstovat v zemi od samého vyklíčení, jen ten vývoj zvlášť ze začátku je velmi pomalý, než si palma vybuduje základ kmínku.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro ANDREA BAR Fri Mar 27, 2015 9:37 am

Ahoj, díky za tipy

v truhlíku jsem právě těch 45 sazenic do letošního března měla, vedlo se jim tam dobře, až teď šly do těch květináčů po 4 ks.. není to ještě pořád ono, ale mám tu dvě lezoucí mimina a jednoho vířícího předškoláka!! Smile No zkusím je za rok rozdělit po dvou či po jednom a na parapet..

Jinak nejhorším škůdcem jsou pro mě svilušky! Ty mi zničily už asi 200 ks sazenic žumary a 5-leté trachycarpy.

Nejlépe si zatím vede phoenix reclinata, ten jsem před 12 lety dostala jako dárek k sazenici Tr. wagnera u paní Molkové z Babic/české tropy - byl zadara a přežil nejdéle! Smile




ANDREA BAR
ANDREA BAR

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 24. 03. 15
Location : 400 nmv Hostýnské vrchy

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro Rudolf M Fri Mar 27, 2015 10:46 am

Jestli budeš mít čas a náladu, tak se někdy rozepiš v příslušných tématech o Tvých ostatních palmách, rád si to přečtu nebo pokochám obrázky Smile Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro Rudolf M Fri May 29, 2015 9:52 pm

Palmy rostou, květináčů přibývá Very Happy ..
Palmy a prostor DSCF5558
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jun 15, 2015 11:11 pm

Palmy rostou a místa ubývá Very Happy ..
Palmy a prostor DSCF5885

Květináč na kanára konečně hotov, bednění kolem nádoby trvalo udělat nejdéle. A určitě se nikomu z vás nepodařilo, aby vám čerstvě natřená prkna zmokla, tedy určitě ne, aby zmokla 3x a ještě se potom proběhla kočka affraid .
Palmy a prostor DSCF5888

Květináč je vysoký, no hodně, má 150 cm a jde odvést pouze na paleťáku a zapotřebí jsou minimálně 2 lidi.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro beny Tue Jun 16, 2015 5:35 am

Popisovanou úpravou vznikla pěkná patina.
Co máš jako vložku proti vlhkosti zevnitř?
Takhle velká palma se dá ještě zasadit ve dvou lidech (do tak vysokého květináče) a nebo už na to máš jeřáb?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jun 16, 2015 9:42 am

Ano, vznikl hrbolatý povrch, ale souměrně, takže to i působí dobře Very Happy .
Květináč je celý ze železa, boky 3 mm, dno 5 mm plechy, vypolstrované to je bazénovou plachtou.
Rostlinu jsme tam dali ve dvou, ale bylo to jen tak tak, protože před tím tento kanár rostl ve 100 litrové nádobě, takže už tak to nebyl žádný drobeček Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro martinfarmář Wed Oct 25, 2017 6:20 pm

Dnes jsem dokončil první z 5ti děr pro jarní výsadbu trachýků.
Díra má 120x120x120cm a tesal jsem ji do zvětralého vápence po částech 4 dny.
U mě je totiž zcela unikátní půdní profil. Kopec je celý ze zvětralého vápence a navrchu je 10cm hlíny. Rostou v tom normálně jen trnky a šípky a občas planá hruška ovšem také s trnama.
Celkem jsem odvezl do cesty asi 25 koleček kamene, 3 kolečka štěrku a zbylo mi tam 4 kolečka velkejch šutrů které potom rozložím kolem palmy jako akumulátory tepla a 3 kolečka hlíny kterou po prosetí přes prohazovačku smíchám s hnojem a vrátím zpátky.
Bohužel tu sluj nemám čím vyfotit, takže o foto se nepodělím. silent
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro mejdlo Thu Oct 26, 2017 5:25 am

Tak to jsme na tom podobně,jen u mě je na té skále asi do 0,5 metru ornice,jinak také vždy tesám Smile To máš ideální spíše pro juky atd.Trachy budeš muset hodně zalévat jako já Smile
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Palmy a prostor Empty Re: Palmy a prostor

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru