Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diospyros pěstování

+3
Radim K
beny
Sidonius
7 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro beny Fri Jun 10, 2016 6:56 am

A plody se už tvoří. Nejvíc vpředu je Rojo Brillante.
  Diospyros pěstování - Stránka 2 DSC_0061    Diospyros pěstování - Stránka 2 DSC_0062
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro beny Sun Jul 31, 2016 10:11 am

Aktualizace stavu.
  Diospyros pěstování - Stránka 2 DSC_0209    Diospyros pěstování - Stránka 2 DSC_0210
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro beny Fri Nov 11, 2016 7:49 pm

Tak už je to na zimovišti.
  Diospyros pěstování - Stránka 2 DSC_0156    Diospyros pěstování - Stránka 2 DSC_0157
Vzhledem k tomu, že u mě zatím pořádně nemrzlo, je zajímavé pozorovat, jak větve, které byly v blízkosti zimní zahrady ( kde přisvětluji rostlinám), jsou obalené listy. I některé fíkovníky v květináčích si listy podrželi....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro Radim K Sat Nov 19, 2016 10:48 am

Pěkně Smile. V této fázi, i kdyby plod sám upadl, nebo jsi jej utrhl, tak doma na jablkách krásně zoranžoví, zesládne a změkne.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro beny Sun Nov 20, 2016 6:53 am

Já vím, ale mě se líbí jak to dozrává na zimovišti postupně na rostlině.
Jak jste na tom letos vy s plody?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro beny Sun Nov 20, 2016 6:59 am

Ještě malé info z cizího fóra, prodej v Bulhersku prý už zahájen:
  Diospyros pěstování - Stránka 2 Ern_kaki
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro Rudolf M Sun Nov 20, 2016 5:14 pm

Tak máto i své kouzlo, zajímalo by mě, jestli umělé osvětlení dokáže plodů dát i sladkost?

U nás jsme letos bez plodů, naše tipo jsme loni prdly do země a většina větví zimu nedala, ale neřekl bych, že by namrzly, asi byly jen blbě zapěstované z Itálie. Takže má letos nové větve a pokud se zadaří, měli by zaplodit příští rok. Ostatní kaki máme malé, nejstarší máme 2 leté roubovance.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro Radim K Tue Feb 28, 2017 6:42 pm

Nová výsadba tomelů na "subtropické" (velmi osluněné a výhřevné) části zahrady Smile.
Sice toho není moc vidět, bo to nemá listy, ale pro ilustraci a třeba rozvíření diskuse stáčí Very Happy.

Zirochka:
  Diospyros pěstování - Stránka 2 17015152_1355160811173726_1178918117_o

Nikitskaja Bordovaja:
  Diospyros pěstování - Stránka 2 17015316_1355160964507044_2044823790_o

Nikita x Zengi Maru:
  Diospyros pěstování - Stránka 2 17035781_1355160957840378_236806354_o

Semenáč Gora:
  Diospyros pěstování - Stránka 2 17035972_1355160871173720_1626264770_o

Kaki "smazaná cedulka" Very Happy. Nejspíš Nikita 21.
  Diospyros pěstování - Stránka 2 17090976_1355161014507039_182550331_o

Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro sapmok Wed May 10, 2017 6:57 am

V "Rukověť zahrádkáře 2017" píšou, že NIKITA'S GIFT a ZIROČKA mají plody cca 100g jsou samosprašné a vydrží i -28°C.
Tyto bych asi i zkusil, ale kdepak to splašit? Rolling Eyes
sapmok
sapmok

Poèet pøíspìvkù : 53
Join date : 15. 02. 15
Age : 53
Location : sever okresu Jeseník 230mnm_USDA-6b

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro beny Fri Sep 29, 2017 11:45 am

Letos jsem dopadl katastrofálně. Mella a Rojo Brillante obrazili na jaře napůl a od té doby se nepohnuli. Tipo odešlo komplet, ale nádherně obrazila podnož.
  Diospyros pěstování - Stránka 2 DSC_0081    Diospyros pěstování - Stránka 2 DSC_0085
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro martinfarmář Sat Nov 04, 2017 5:07 am

http://bambusarium.cz/kategorie-produktu/persimon/
Tak na tohle se taky chystám. Asi budu muset udělat v létě výlet na moravu.
Můj velký vzor je Gruzie kde měli 4m stromy v prosinci obsypané plody které už skoro tekly. Sebrali si občas nějakej na jídlo a byly megasladký, ale na tu hlavní sklizeň bylo o vánocích ještě brzo. To pak všechno naházeli do 200L plastovýho sudu, nechali skvasit a vypálili vodku.
V Gruzii mrzne běžně do -5*C vyjímečně tam může být -10*C
Co mě překvapilo, že tam většina těchto plodů měla pecku, takovou podlouhlou jako datle. Přivezl jsem si jich pár domů, ale někam jsem je zašantročil dřív než jsem je zasadil.
Říkali plodům Amarjonok a za hraniční teplotu stromu považovali -5*C, ale byly to obyčejný vesničani, žádný zahradníci se zkalibrovanejma teploměrama, nejsem si jistej jestli vůbec nějaké teploměry měli, tam se na mráz moc nehrálo a na nule už seděli schoulený u kamen. Je to 42. rovnoběžka. A pravoslavný mniši tam měli na zahradě 7m trachýka úplně levou zadní.
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro beny Sun Nov 05, 2017 7:00 am

Nejdřív se s Rézlem domluv po telefonu. Od Kaki nemá obvykle volně v prodeji, jako např. bambusy, ale mívá všechno zamluvené dopředu. Bude asi třeba si roubovance objednat.
Já beru Kaki od Matějky. U sebe na farmě toho má mnohem víc, než na internetu a někdy i za nižší ceny. Rozhodně stojí za to se u něho zastavit.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro Rudolf M Sun Nov 05, 2017 10:03 am

S Rézlem je to marný ostatně se všemi co na internetu nabízejí naroubované kaki, je to dlouhodobě do předu vyprodáno.
Co se týče Matějky, tak jemu stránky již nějakou dobu nefungují a upřímně nevím jestli funguje i tak obecně. Ale u něj byl nákup jistý a na rozdíl od českých roubovářů se od Matějky daly koupit již silné rostliny z dovozu. My jsme koupili asi před 3 lety, když ještě zasílal Leiss z Břeclavi, čekali jsme na to rok a kdybych se nepřipomněl a ještě neuháněl tak neposlal ani ň. Rostliny přišly naroubované na lotusu, obecně to problém nebývá, tedy ne, když nemá podnož 4 mm, většina ani nepřežila zimování a jestli se nepletu tak přišly pryč všechny roubované kaki od něj.

Martine, myslím že nemáš dobrý vzor, pokud tam byly hraniční teploty do -5°C, a rostou tam volně Trachýci, jedná se o subtropickou oblast, tedy nesrovnatelnou s námi. U nás jedlé kaki v prosinci na stromech je obří vzácnost, spíše až nereálnost. Plody totiž nesnesou mráz, u nás se tak sklízejí ještě před prvním mrazíkem, aby aspoň došly ve sklepě na jablkách. V ČR běžně plody na stromech ani nedozrávají (podle odrůdy), mohou z oranžovět ale do té jedlé kašovité zralosti na stromech nestíhají dozrávat. Velkoplodé odrůdy kaki obvykle sotva stíhají aspoň zežloutnout (plody), než se musí sklidit. Ale dobré je, že vždy dojdou doma na jablkách. Dají se velmi dlouho skladovat ve sklepě a když máš chuť, doneseš zepár plodů domů na jablka.

Chce to dobře zvolit odrůdu pro danou polohu a hlavně podnož, pokud není u tebe problém -25°C, nebo podobně nízké teploty po více dní po sobě, dost se zužuje výběr odrůd a hlavně vše musí být akutně naroubované na virgince!
Druhá možnost je pěstování v nádobách, tam je úspěch zaručen, plodnost se pak odvíjí od velikosti nádoby a péče. Strom jde pěstovat x let v 15 L kyblíku od barvy a ročně dá pár plodů. Nebo v 200 L nádobách a dá 2 košíky plodů, ale ta zálivka a hnojení je otročina. My se tomu pěstování v nádobách ani nezabýváme, nevidím v tom smysl, ale to mám u více rostlin i mnohem méně odolnějších Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro martinfarmář Sun Nov 05, 2017 10:08 am

Matějka neznám, ani jeho stránky. Rézl roubuje Diospyros v červnu, takže tou dobou by mohl něco mít.
Komunikace s Rézlem po telefonu nebo mailem je držkou proti zdi. Na mail ani neodpoví a telefon sice zvedne, ale odpoví ti jedním dvěma slovy a potom ho položí na stůl a můžeš si kecat jak dlouho chceš. Jenom když tam přijedeš tak je v pohodě.

Rézl vše roubuje na americký persimon a mě nejde o velké plody. Chápu že tady nebudu mít venku asijské kaki, ale minimálně to americké by jít mohlo. Květináčovou kulturu nepodporují, klidně předpěstuju v květináči do nějaké odolnější velikosti, ale potom musí ven.
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro Rudolf M Sun Nov 05, 2017 10:38 am

Upřímně se moc nedivím, u nás jsou nejdelší telefonáty právě ohledně kaki nebo Asimin. Lidi to zajímá, jak se to pěstuje, co to obnáší ale raději si zavolají, než aby si přečetli plno článků a informací. Já tedy odpovídám na vše, ale pokud už je to třetí telefon za 2 dny, už trochu bolí huba Very Happy . Nicméně jestli takto odpoví na veškeré telefonáty, i ty co se netýkají zvídavých dotazů, tak to už musí být řádná znechucenost Very Happy .

Latinsky prosím, Americký persimon je strašný název. Virginka a její kříženci jsou pro nás nejlepší volba, zvláště do okrajových oblastí, takže tam se určitě vydej. Jediné co mě tam trochu vadí je, že u těchto menších plodů cítím trpkost i při plné zralosti, většinou velmi nepatrná, ale když se jí více plodů naráz tak tam je. Aby nebyla cítit vůbec, musí být plody totálně kašovité, úplná břečka a to mi moc nejede.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro martinfarmář Sun Nov 05, 2017 12:06 pm

No Rézl už to má zapár do důchodu a bolej ho záda, tak už ho to moc netankuje. Kromě toho nic nepošle, musíš tam dojet, tak jakej můžeš mít obrat ve Velkejch Němčicích.

Dobře Diospyros virginiana když ti tamten název vadí. Já už viděl na nálepce kaki i persimon Kunta kinte. Very Happy
V tý Gruzii to taky byly menší plody, asi jako rajče nebo mandarinka a bylo to kašovitý skoro na hranici hniloby a moc dobrý a sladký, žádná trpkost sníš tak 3-4 a jsi najedenej. Kaki který koupíš tady a necháváš ho ještě dozrát je proti tomu bez chuti jako brambor.
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro martinfarmář Mon Jun 04, 2018 8:59 pm

Tak s Rézlem to letos nedopadlo, nemá prý podnože- nejsou. Tak to mám prostě peška.
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro beny Tue Jun 05, 2018 5:36 am

Tak já jsem už bez Kaki úplně. Mella a Rojo Brillante taky uschly. Hlavní důvod byl asi zdroj rostlin, takže Kaki od Matějky už nechci.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro martinfarmář Tue Jun 05, 2018 1:58 pm

Možná by si to mohl dát tropik jako závazek do nového roku, sehnat někde Diospyros virginiana, naroubovat a dát do prodeje. Myslím, že to roubování zas taková věda nebude když to bude do centimetru průměru a nenechá se to uschnout na slunci. Co Rudu, nešlo by to? Já bych jich 5- 10ks koupil. M
Myslím, že základ by bylo sehnat někde na netu ty podnože. Rouby by už asi Rézl prodal. Dle mého odhadu bude mít minimálně 20 velkejch stromků na zahradě spíš mnohem víc.
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jun 05, 2018 7:15 pm

1. Jakoby se stalo, velmi brzy půjdou do prodeje první rostliny které jsme na jaře roubovali Wink .
2. Ujišťuji, že se nejedná o žádné chcípáky ale až o 80 cm rostliny.
3. V životě bych neoslovil o rouby jiného obchodníka, máme své kontakty ba dokonce matečnice Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro martinfarmář Wed Jun 06, 2018 5:23 am

Tak tomu říkám dobrá zpráva. Very Happy
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro martinfarmář Fri Jun 15, 2018 10:16 pm

Hele Rudo chci se zeptat proč své virginiany v eshopu roubujete na lotus, když u lotusu píšete, že jsou vhodné spíše jako podnože do nádob?
A jako úplný laik v roubování se chci zeptat, proč se vůbec virginiana na něco roubuje a nenechá se prostě zakořenit na jaře uříznutá větev?  Chápu, že vinnou révu roubujou na jinou rostlinu kvůli odolnosti kořenů proti plísni, že kvalitní jabloň naroubujou na rychle rostoucí podnož aby z toho byl pořádnej strom, ale úplně netuším, proč se odolný plodící Diospyros roubuje na odolné pláně?
Jinak včera jsem si přivstal ve 3hod ráno jsem podojil krávy a udělal si vlakem výlet k Rézlovi. Skoupil jsem celej zbytek rostlin Diospyros virginiana které měl dost jich bylo nažloutlejch, takže jsem v 8hod večer vláčel od vlaku bedýnku se 7mi květináčema 2km do kopce. Snad to vypiplám, večer jsem pak koupil i zbylé 2 z tropiku protože tam jsem tu aktualizaci od začátku nestihl tak budu moc porovnávat.
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro Rudolf M Sat Jun 16, 2018 11:17 am

Už jsem to tu psal, i na FB. V ideálním světě by se roubovalo pouze na virginky, aby byl klid, bohužel sehnat podnože v Evropě je nereálné (použitelné s dostatečnou tloušťkou kmene). Je to velmi nedostatkové zboží a je mnohem lepší si je vypěstovat sám ze semen. Jenže na to je třeba se minimálně rok předem připravit. Loni jsme semena třeba nesehnali vůbec, letos už ano. Takže příští rok budou sazenice i na virginkách.

A proč řízky nekořenit místo roubování? No můžeš to zkusit a pak dej vědět, jakou máš úspěšnost Laughing . Nemůžeš srovnávat ovocný strom s vinou révou..
To už je lepší vyselektovat semena a vypěstovat semenáče. Osobně v tom problém vidím, my jsme měli na zahradě 2 semenáče virginek, oba přišly pryč. Jeden nerostl, druhý vyrostl každý rok 1,5 m do výšky a na jaře obrazil zase jen z kořenů. U roubovaných rostlin takové problémy prostě nejsou, roubujeme na podnož s bohatým kořenovým systémem..(na to, na co roubují ostatní prodejci komentovat nebudu), ujmutá rostlina rychle vyrazí a již druhý rok zakládá korunku a není problém aby třetí rok již nesla ovoce Wink .

Pro polohy kde jsou mrazy do -20°C je to stejně jedno, a kde je méně je to už diskutabilní. Vím i o stromech co vymrzly na virgince při -25°C. Každopádně je třeba na to myslet při výsadbě, a nedávat je obecně do otevřených poloh, vždy je lepší záhřevné místo například u zdi, jako se dřív sázely meruňky. Říkám dřív, protože my už meruňky naopak sázíme na chladná místa, díky teplým zimám se brzo probouzí květní puky a jsou schopné zmrznout již v únoru.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro martinfarmář Sat Jun 16, 2018 1:04 pm

Semen jsem namátkou sehnal mrtě.
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1311.R2.TR4.TRC0.A0.H0.Xdiospyros.TRS0&_nkw=diospyros+virginiana&_sacat=11700

Ale souhlasím s tím, že bys to musel nasejt, první rok vybrat ty nejsilnější a druhý ten zbytek. Holt u rostlin to jinak než na roky dopředu plánovat nejde. Já když chci bambusový živý plot, 3m palmu nebo ovocný sad, tak to taky musím plánovat 10let dopředu pokud se do toho nechci vysypat za miliony.

Co se kořenění týká, zkoušel jsem fíkovník. Jeden jsem uříznul napodzim a ten sice neuschnul, ale ani nevyrazil. Na jaře jsem uříznul další 3 větvičky a z těch mám momentálně 3 nové fíkovníky s 5ti listy. Samozřejmě Diospyros jsem nevyzkoušel.
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro sapmok Tue Jul 03, 2018 10:29 pm

Loňský roubovanec Nikity z Droždína. Nezaostřený detail na jeden plůdek.  Very Happy
  Diospyros pěstování - Stránka 2 P6220039
sapmok
sapmok

Poèet pøíspìvkù : 53
Join date : 15. 02. 15
Age : 53
Location : sever okresu Jeseník 230mnm_USDA-6b

Návrat nahoru Goto down

  Diospyros pěstování - Stránka 2 Empty Re: Diospyros pěstování

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru