Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rod Trithrinax

5 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Rod Trithrinax Empty Rod Trithrinax

Příspěvek pro Radim K Wed May 21, 2014 10:48 pm

Trithrinax acanthocoma letos zimoval také při teplotách 0/5°C, ale po 2 měsících mu začaly černat listy, tak šel do sklepa, kde bylo kolem 10°C. Alespoň druh, který na chlad hned reaguje viditelnou změnou a ne jako ostatní druhy, které dělají, že jim není zima a pak na jaře chcípnou Laughing .
Rod Trithrinax DSCF3900
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Tom78 likes this post

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Tue Apr 28, 2015 6:45 am

Jeden z výsledků mého pátečního nakupovacího kolečka. T. campestris, zdroj Lešner.
Rod Trithrinax DSC_0077
Kolem kořenů byl dobře patrný oranžový jíl, v kterém jsou ve Španělsku palmy pěstovány. Celkové prokořenění květináče bylo velmi dobré. Jak jsem později zjistil, nejvíce byla prokořeněná část vysypaná substrátem kolem španělského jílu (jím kořeny jen prošli).
Rod Trithrinax DSC_0078  Rod Trithrinax DSC_0119  Rod Trithrinax DSC_0120
Ruda mě doporučil co nejvíce odstranit starý substrát (zejména jíl) a nahradit ho novým, propustným. Máchání a propírání ve vlažné vodě mě zabralo hodinu a půl. Při tom jsem si potvrdil, že jíl je opravdu nepropustný, drželi se na něm louže vody. Přímo v kořenech ještě trochu jílu zbyla, ale už se nedrželi louže vody.
Rod Trithrinax DSC_0122  Rod Trithrinax DSC_0123
Po přesazení na novém stanovišti. Po vylití proplachovacího kalfasu zbyl na dně pozdrav ze Španělska.
Rod Trithrinax DSC_0124  Rod Trithrinax DSC_0126
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro JardaD Tue Apr 28, 2015 7:19 am

Výborná fotodokumentace! Vypadá skvěle. Já se k tomu svému ještě nedostal, tak to mám jako podrobný návod. Smile Vrhnu se na něj asi o víkendu. Jak si namíchal substrát? Chystám se na hrubý rašelinový substrát. Tím voda krásně šupem proteče, ale přesto trochu podrži. A přemýšlím jestli ho mám ještě nadotovat keramzitem a perlitem. Snažím se vyhýbat písku a štěrku abych neměl z jarního přenášení větších květináčů ven/dovnitř ruce jak orangutan. U Trithrinaxe mám trochu strach vzhledem k tomu, že v přírodě roste chudých a suchých půdách.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Tue Apr 28, 2015 7:32 am

Já jsem použil substrát pro palmy s pískem a perlitem (padl na to celý 3 litrový pytel), takže skoro 1:1. Do toho jsem zamíchal granule kravského hnoje a Osmocote.
Ten jejich původní substrát kolem jílu byl asi jen lehký, rašelinový. Ve vodě se dobře vyplavoval a plaval na hladině. Myslím, že další příměsi tam nebyli.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Martinn Tue Apr 28, 2015 8:42 am

Já dávám perlit v posledni době všude je to lepší než písek.Kravský hnůj v granulích už do zeminy nedávám i když je to dobrý nápad protože jsem tam pak nacházel hodně ponrav když mi palma třeba 2 roky nerostla což bylo divné.Když jsem se díval do zeminy nestačil jsem se divit.Teď to dělám tak,že kravský hnůj nebo slepičáky v granulích namočím rorozmíchám pak jenom přijdu odliju si doliji vodu a hnojím tím.Palmy potom budují opravdu silné kmeny.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Tue Apr 28, 2015 9:47 am

Myslíš, že by v těch granulích byli zárodky ponrav? Vždyť se to lisuje za horka. To si spíše vybrali dobře prohnojenou zem.
Moje spotřeba perlitu také stoupá....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Martinn Tue Apr 28, 2015 10:51 am

To nevím,ale byly tam.Možná jenom náhoda,ale bylo to na víc místech tam kam jsem to dal. Wink

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Rudolf M Tue Apr 28, 2015 11:04 am

Martinn napsal:Kravský hnůj v granulích už do zeminy nedávám i když je to dobrý nápad protože jsem tam pak nacházel hodně ponrav když mi palma třeba 2 roky nerostla což bylo divné.

Tuto větu jsem si přečetl asi 5x a stále mi není jasné, jestli jsi pro nebo proti chroustům? Smile

Z granulovaných hnojiv to není určitě Wink ... spíš je to lokalitou, zvláště jižní Morava je na chrousty bohatá, dokonce některé roky byli i přemnoženi a páchali škody v zemědělství.

Já perlit nedávám vůbec, můj hlavní důvod je, že z písku, tedy z horniny se uvolňují látky, podporující růst rostliny, tedy minerály a stavební prvky pro stavbu a zpevnění pletiva rostlin. To v perlitu chybí..

Libore, palma je pěkná, určitě se jí bude dařit Cool . A rašelinový substrát to není-kéž by aspoň byl. Je to pouze kokosové médium, drť ze šlupek, bez jediné živiny nebo minerálu. Vše důležité obsahuje pouze ten jíl v původním balu, nebo až přidaná hnojiva a minerály.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Martinn Tue Apr 28, 2015 1:37 pm

Četl jsem,že se ponravy na zimu stahují do hnoje a to je zřejmě důvod proč mi nalezly do květináčů.Tam mi pak škodily tak,že Brahea armata za dva roky nevyrostla ani o centimetr dokud jsem se nepodíval co se děje dole u kořenů.Pak začala hned růst.Ponravy jsou vcelku potvůrky a raději je na zahradě nemám,ale vždycky nějaké najdu.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Tue Apr 28, 2015 2:39 pm

Troufnu i říct, že z inertního křemičitého písku se moc nevylouhuje. A v "malťáku" je zase moc jílu (viz Rudova výsadba Parajubaei) Perlit se navíc časem neslehne. Po pravdě je jedním z hlavních důvodů mého používání perlitu váhové hledisko. Jsem maximalista, když květník, tak pořádný. Vhodnější by bylo přidávání různých prvků, z kterých lze něco louhovat (vermikulit, magnézium, rohovina).

S tím starým substrátem si nejsem jist. To přesazení z jílu do květináčů se děje ve Španělsku, nebo se něco přesazuje v Praze? Kokos je většinou trochu dorezava, tohle bylo skoro černé a plavalo to (i když starej kokos asi taky zčerná a plave). Jo a byly tam dvě fialové tyčky hnojiva. Z čeho ta palma vlastně rostla?

Krmit ponravy Braheou je fakt luxus. Na to mám dosud málo palem....


Naposledy upravil beny dne Mon May 04, 2015 11:52 am, celkově upraveno 1 krát
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro JardaD Tue Apr 28, 2015 2:46 pm

Perlit má kromě hmotnosti ještě tu výhodu, že zadrží část vody/rozpuštěných živin z hnojení což písek neumí. Alternativa k perlitu může být taky pemza. Zkoušel někdo?
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Tue Apr 28, 2015 2:52 pm

Pemzu jsem zkoušel sehnat, abych ji vyzkoušel a nesehnal (tak moc jsem se ale nesnažil). Další alternativou je pak seramis. Prodává ho v Praze jedna firma ve větších baleních a tedy dost draze....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro JardaD Mon May 25, 2015 8:01 am

Tak konečně jsem se dostal k tomu přesadit ten tvůj kousek. Vyndal jsem ho z květináče a zjistil jsem, že substrát je celkem dobrý. Na žádný jíl jsem nenarazil, byl to celkem propustný substrát a predevším byl květináč tak prokořenělý, že ho tam už moc nezbylo. No řikal jsem si, že ho přeci jen trochu propláchnu vodou, aby nebyl květináč tak těžký (sázím do hodně vylehčeného substrátu perlitem) a ať jsem na něj lil vodu ze kterékoliv strany voda krásně ihned protekla. Žádné louže nebo tak něco. Asi jsem měl větší kliku než ty Beny. :-)
Rod Trithrinax 20150524_152648_1
Rod Trithrinax 20150524_152834_1

Koukám, že jsem ho necvaknul už přesazený ... tak to zase příště.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Mon May 25, 2015 3:39 pm

Tak to ti, Jardo, moc gratuluji. Mě, v té části kolem paty kmenů, voda před propláchnutím stála. Přes ten jíl rostly rovné, tlusté kořeny a větvili se až v tom lepším substrátu. Takže po propláchnutí bylo pod kmenem mezi kořeny skoro vidět na druhou stranu.
Už mě krásně roste, přesazení tedy zvládnul dobře. Jenom jsem řešil, jak dát pravidelně rostlou trojhlavou palmu k teplé jižní zdi, aby bylo co nejvíce hlav na slunci a při tom byla co nejvíce kryta přesahem střechy....
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Radim K Mon May 25, 2015 5:52 pm

Jak rychle vám ty campestrisy rostou? Nemáte spočítané, kolik cirka naroste ročně listů?
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Mon May 25, 2015 6:23 pm

Radime, my je oba s Jardou máme sotva něco přes měsíc a půl (kupovali jsme je společně).
Za sebe mohu říct, že je v listech trochu guláš, je to dost chaotické. Můj nový sbalený list, na nejjižnější straně, je pořád zhruba stejně sbalený, jako při přesazování. Ale celkově je vidět, že se ostatní listy rozkládají do stran a za sluncem a je patrný i pohyb na kmenu.
Zkusím na začátku každého měsíce vyfotit.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro JardaD Tue May 26, 2015 4:03 pm

Radime my je oba koupili před měsícem, takže nemáme. Wink
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Radim K Tue May 26, 2015 4:06 pm

Aha, díky za info, tak to sledujte, jak roste Smile. Mě se právě campestris moc líbí, ale toho pomalého růstu se děsím Very Happy. Ale i v té velikosti, co jej máte, je hezký.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Sun Nov 01, 2015 8:49 am

Asi poslední letošní focení na slunci. Pěkně povyrostl.
Rod Trithrinax DSC_0032
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Tue Nov 17, 2015 7:02 am

Na přání detail listů:
Rod Trithrinax DSC_0068 Rod Trithrinax DSC_0071
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro JardaD Tue Nov 17, 2015 9:14 pm

Díky beny. Nemáš ho tak usušený jako jsem ho měl já ačkoliv trochu "sevřené" ty listy máš. Asi jsem to přehnal s propustností substrátu. Nicméně po důkladné zílivce už je zase v pohodě.

Rod Trithrinax 20151117_142253
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Tue Nov 17, 2015 9:21 pm

Jardo, já ho nyní nechávám proschnout na zimoviště. Normálně je ve srážkovém stínu, ale napršelo na něho od jihu.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Radim K Wed Dec 09, 2015 8:48 pm

Trithrinax acanthocoma byl dodnes venku, již je na zimovišti.
Rod Trithrinax 20151209_134629
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro beny Tue Apr 12, 2016 6:20 am

Radime, tvůj Trithrinax acanthocoma vypadá moc dobře, už po něm také pošilhávám.

Jardo, tak jsem u sebe hned odpoledne také zkoušel Trithrinax řádně prolít vodou a dopadl jsem stejně, jako ty. Je to řádně žíznivá palma. Letáky mám pořád mírně sevřené (zdaleka se tak neroztáhnou, jako u tebe). Na zimovišti v suchém režimu byly ale sevřené mnohem víc.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Radim K Tue Apr 12, 2016 9:43 pm

Díky, no, teď po zimě už je trošku hnusnější, ale bude ok Very Happy. Myslím, že mohu prozradit, že se snažíme tento druh rozmnožit Cool.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Trithrinax Empty Re: Rod Trithrinax

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru