Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

+4
miroslav
Radim K
Sidonius
Rudolf M
8 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Rudolf M Tue May 20, 2014 9:59 am

No, mě tu aktuálně dost brutálně překáží tyto zmijovce a spol. Přesné druhy nevím, musím si je zjistit. Dostali jsme je celkem omylem, když nám přišel jiný balík Laughing . Nicméně je to nádhera, ty pravý smradlavý zmijovci již kvetly asi před 1,5 měsícem viz foto. Nikdy jsem to na živo neviděl ani necítil- a opravdu není o co stát Very Happy . Sice nádhera, ale po 3 dny byl v zimní zahradě děsný puch a vlastně ještě déle protože vykvetlo v průběhu jednoho týdne 5 zmijovců. Nejvíce smrdí ta dlouhá lata, co čouhá z květu.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF0175
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF0176

Po odkvětu vyrazily listy, jsou obrovské, mají aktuálně 80 cm v průměru.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF0688

Teď aktuálně kvete další druh, ty už naštěstí nezapáchají, ale jsou také ohromné, průměr listu je kolem 60 cm.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF0684
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF0685
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF0682

Pravděpodobně hlízy se objeví na podzim u nás na prodej. Klidně bych se "zbavil" i rostlin, ale jsou bohužel neposlatelné díky svým rozměrům a křehkosti.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Sidonius Tue May 20, 2014 11:06 am

ahoj Rudo
na prvních třech fotkách je užovník (Sauromatum venosum) a na dalších třech je Arisaema fargesii
přes léto je můžeš mít venku. já osobně je sázím i do volné půdy někdy se mi stane, že je zapomenu vykopat a podle toho jaká je zima, tak dokážou i přezimovat venku  Very Happy
Sidonius
Sidonius

Poèet pøíspìvkù : 68
Join date : 04. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Rudolf M Tue May 20, 2014 12:06 pm

Já vím, původně jsem je také chtěl zasadit do země, jenže oni začaly ve sklepě významně rašit už v únoru, takže jsem je radši zasadil do květináčů..

Dík za určení, stejně si to ještě musím ověřit u zdroje Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Radim K Tue May 20, 2014 7:46 pm

Ahoj Zdenku,
děkujeme za určení Smile.
Opravdu se stalo, že přezimovaly? A užovníky nebo Arisaemy?
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Radim K Wed May 21, 2014 8:28 pm

Tigrida pavonia se do tohoto tématu jistě hodí, je to nádherná cibulovina s palmovými listy a orchideovými květy Smile.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF3816
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Sidonius Fri May 23, 2014 11:22 am

Ahoj Radime,
venku dokáže zimu přežít jak arisaema tak užovník, ale u těch arisaem záleží na druhu Arisaema fargesii co je výše mi venku taky dokázala přežít, jenom se rostliny probouzejí o dost déle, než ty co se vykopou a dají do sklepa
mě momentálně kvete tahle Arisaema flavum zbytek se teprve probouzí, za těch pár let co je pěstuju jsem se naučil, že nemá cenu je přirychlovat, jelikož zaberou strašně místa, takže i když mají velké pupeny musí počkat  Smile 
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG_4732
Sidonius
Sidonius

Poèet pøíspìvkù : 68
Join date : 04. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Sidonius Tue Jun 17, 2014 1:52 pm

Arisaema fargesii
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG_5371
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG_5374
Sidonius
Sidonius

Poèet pøíspìvkù : 68
Join date : 04. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro miroslav Tue Jun 17, 2014 5:22 pm

souhlasim, ze uzovnik umi urcite prezit: prave me nadzvedává plachtu s paprikami no a vubec jiriny si vyrostly mezi mecikama-takze i ty zimu ocividne dávají s prehledem Smile
miroslav
miroslav

Poèet pøíspìvkù : 219
Join date : 16. 04. 14
Age : 38
Location : Sedlec 333-355 mnm

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jul 24, 2016 11:30 pm

Tak mohu potvrdit, jsou mrazuodolné Very Happy . Loni při vykopávání zůstalo pár cibulek v zemi, a teď koukám pod broskev a tam je zeleno! Bez nějakého krytí.
Letos jsme vysadili cibule k zimní zahradě, kde mají víc prostoru i světla. Svědčí jim to, jsou tam mnohem hezčí, s vykopáváním si tedy už nebudu dělat starosti, u zimní zahrady ta půda ani nezamrzá..
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF0064

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF9995

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSCF9996

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro axelsh Sat Jul 30, 2016 6:43 pm

Pozná někdo co je to za druh zmijovce? Smile

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG_20160730_202120 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG_20160730_201911 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG_20160730_201945

Výška nad květináčem cca 55cm.
axelsh
axelsh

Poèet pøíspìvkù : 52
Join date : 11. 08. 14
Age : 42
Location : Kyjovsko, JM - 250 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Thu Dec 05, 2019 4:45 pm

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat jak "zimujete" spící hlízy S. venosum a Arisaema fargesii. Jestli je vyžadováno pro odpočinek hlízy snížení teploty. Pokud ano hodil bych je k cibulím lilií a gladiol, pokud ne tak bych je přikryl proschlým substrátem a hodil buď do zimní zahrady, kde bývá min. 12 stupňů, nebo do interiéru. V interiéru jsem míval Amorphophallus konjac. Nyní zůstává hlíza v květináči v ZZ. U Arisaem předpokládám že chlad bude vítán.

hlízy A. konjac řed výsadbou 2019 :
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20190208-161209

Květ A. konjac 2014:
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20140407-120904
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20140411-080546
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20140411-081128

Letos jsem sehnal ještě toto, zatím si nejsem jist co by to mohlo být. List je podobný S. venosum ale předpokládal jsem, že má po jednom listě z hlízy jako Amorphophallus. Bohužel během vegetace z hlízy vylezly ještě dva další listy. Takže koukali z jednoho místa tři listy. Tak pokud by někdo věděl jestli je to u S. venosum normální  Very Happy
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20190821-095321
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Radim K Thu Dec 05, 2019 10:42 pm

Ahoj, vítej Smile . Jak Arisaemu, tak Sauromatum zimujeme venku. Případné vykopané hlízy pak v garáži, kde je minimum okolo nuly. Nasucho. Pokud by byla teplota vyšší, raději bych je dal do substrátu.
Květ je parádní. Jak byla hlíza velká, když vykvetla?

Poslední fotku bych viděl na normální S. venosum.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Fri Dec 06, 2019 10:03 pm

Poprvé vykvetla v roce 2012, bohužel dokumentaci k hlíze nemám. Ale než poprvé vykvetla tak jsem po oschnutí listu každoročně hlízu kontroloval. Kdesi jsem se dočetl, že kvete od průměru hlízy 8 cm a tak jsem chtěl vědět dřív než kytka sama, kdy vykvete. Jediné co si pamatuju, že po překonání tohoto rozměru se tak nestalo. Tipuji že průměr mohl být kolem 15 cm. Možná to bylo i jiným pěstováním než dnes. Dnes většinou pozoruji 100% nárust na objemu hlízy meziročně, u mě tedy do 25 cm na průměru. Čím je hlíza větší, tím rychleji nabírá na objemu. Zkusím zdokumentovat v roce 2020 ty hlízy co jsem poslal v předchozím příspěvku u fotografie z 2019

2014 hlíza s květním pupenem - modrý květináč má průměr 50cm u hrdla
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20140401-152556
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20140401-152114
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Mon Dec 09, 2019 7:37 pm

Parádní kousky! Letos jsem ještě, kromě Arisaem ve volné výsadbě, nestihl vysypat květináče, takže nevím o kolik hlízy povyrostli.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Thu Dec 12, 2019 8:23 am

Jak dlouho se dají nechat hlízy v původním květináči? Celý podzim vysychali ve fóliáku a nyní jsou v subtropické zahradě při cca 15°C. Stačilo by to řešit až na jaře při přesazení?
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Thu Dec 12, 2019 5:36 pm

Pěstuji od začátku v květináči, používám kupovaný substrát, většinou pro zelené rostliny.

Podzim/zima, jak list uschnul a substrát trošku proschl tak jsem substrát odrbal, abych zjistil, jak hlíza vypadá. Pak jsem to vrátil zpět do květináče a zasypal tím odrbaným substrátem. Ze začátku jsem zasypanou hlízu zimoval i v místnosti při pokojové teplotě (23 st. C Very Happy). Později (několik let) jsem si uvědomil, že jiné hlízy se zimují v chladu. Tak putovala do místnosti, kde teplota neklesala pod 10 st. C, stále zasypávaná substrátem. Nezaznamenal jsem, že by teplota v období odpočinku tu rostlinu nějak ovlivnila. Na jaře, jak se začal vytahovat pupen, jsem přesadil do nového substrátu. Když rostlina kvetla, přišlo mi, že kořeny nedělá. Substrát moc iniciativně nevysychal.

Nyní, když list začíná žloutnou (říjen/listopad), stopnu zálivku a nechám v květináči v substrátu v ZZ (minimum je cca 12 st. C). Ty, co mám v paneláku, nechávám též v květináči, ovšem při pokojové teplotě. Dokonce na skříni. Až když někde objevím, že se dere pupen, tak přesazuji. Květ se mi objevuje v přelomu březen/duben. List kolem května. Rostlina pak vegetuje cca 5 měsíců.

Ještě si vzpomínám, že v paneláku mi vykvetla v lednu. Následný list si nevzpomínám kdy vylezl. Možná při té vyšší teplotě nebude dodržovat naší zimu, spíš se bude řídit vlastní připraveností.

Z vlastní zkušenosti vím, že se ráda naklání za světlem vrchní plochou listu. Takže dostávala stále oporu a více světla. Až později jsem někde četl že přímé slunce prý nee Smile

2018 červenec 7:30 Very Happy JV okno, odpoledne to chrání stěna a jde rozptýlené světlo jen ze stropu.
IMG-20180704-073901

Z loňska, při pokusu o pěstování melounů v květináči, mi zbyl substrát pro rajčata. Svilušky se postarali o meloun Smile. Tak jsem to letos smíchal se substrátem pro zelené rostliny a frkl tam ty tři zmijovce. Pokud budou hlízy na jaře OK tak bych to příští rok zkusil podsypat nějakým kompostem.

2019 červen, prostření kvetl, proto je tak opožděný Smile
IMG-20190607-190801

Jinak jsem zkoušel hledat na internetu prodej podobných rostlin u nás a našel jsem jen dva nadšence. Vetšina má k dispozici Amorphophallus konjac, Sauromatum (někde jsem našel pod Typhonium) venosum a Arisaema fargesii. Navíc jsem našel jen Amorphophallus albus a yunanensis, Arisaema candidissimum a dracontium nic víc :X. Přemýšlel jsem o Amorphophallus bulbifer a Amorphophallus paeoniifolius kteří se míhají občas na zahraničních webech. Amorphophallus titanum jsem našel prodej pouze USA. Na stránkách BZ Liberec je pěkné čtení o jejich A. titanum a obrázky dalších áronovitých rostlin. Například Amorphophallus variabilis se mi líbí Smile. Ještě se tu prodává  Dracunculus vulgaris, kterou si plánuji také pořídit.
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Thu Dec 12, 2019 7:24 pm

Jo, pěstitele s yunanensis jsem také objevil. Hlízy od něho byly parádní.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Thu Dec 12, 2019 7:30 pm

Tyhle fargesie byly také od něho.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSC-0198
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Thu Dec 12, 2019 9:28 pm

O Arisaemách jsem četl že mají raději polostín až stín a né moc horko. Bohužel ven je dávat moc nechci, je tam jen jižní balkónek a slušně do něj přes den pere. Bohužel uvnitř je trvale vyšší teplota, letos max 32 st. C se zavřenými dveřmi přes den. Loni to ti zmijovci dávali i krátkodobě ke 40 st. C. Teploměr je zastínen a půl metru nad dlažbou. Holt moc rostlin tam nebylo a dlažba se pěkně vyhřála.

Na obrázku kde jsou fragesie vidím sice řádné zastínění ale na rostliny jde i přímé slunce. Po jakou dobu bývaly osvíceny napřímo, případně v jakou hodinu? Abych věděl kolik toho slunce snesou Smile.
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Fri Dec 13, 2019 8:30 am

Stín je hodně plovoucí, od jihu jsou vysoké stromy. Objevil jsem v archivu jednu starší fotku toho místa. Výsadba Arisaem je vlevo uprostřed mezi borovicemi. Vpravo od nich je vyšší Pieris (který je vidět). Ještě víc vpravo je tmavofialový rododendron. Je to pohled od severu k jihu. Lepší fotku jsem momentálně nenašel.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) DSC-0129

Mají trochu dopoledního a odpoledního slunce, jinak jen mozaikově. Pěstitel, od kterého je mám, ale tvrdil, že je má vysazené volně v ornici uprostřed zahrady na plném slunci a prý to při dostatečné zálivce zvládají. Nepůjde jen o množství slunce, ale i vlhkost vzduchu, tj. okolo hodně dalších rostlin. Pokud je trochu zastíníte přes polední slunce, mohli by to pak dávat. Budou jen možná rychleji uvadat květy.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Sat Dec 14, 2019 6:55 pm

Tak to bude ten "dappled shade" o kterém často čtu Very Happy. Zatím plánuji dát ty Arisaemy za truhlík se zmijovci. Nádoba by byla ve stínu a rostlina kryta zmijovcem. Původně jsem tam měl Zantedeschie ale na ně byl květináč zmijovců příliš vysoký a tak měli vytahané listy. Taky mi přišlo, že sluníčka by chtěly víc. Níže je citace z článku, který mi asi nejvíce sedí na A. konjac. To, že jsem si pamatoval, že by měla kvést od osmi centimetrů průměru hlízy bude spíš tehdy špatným překladem. Těm palcům by to odpovídalo spíš.

https://homeguides.sfgate.com/amorphophallus-konjac-blossom-year-74923.html napsal:Although an adult corpse flower grows to 36 inches wide with a 60-inch height, the flower stalk, or inflorescence, can grow as tall as 72 inches... the tuber needs to be at least 7 inches wide or larger to produce a blossom ...  adult tubers can be as large as 12 inches wide and weigh 22 pounds

Výsadba A. konjac 27. únor 2015 - tady bych řekl, že to těch 30 cm v průměru mohlo mít Very Happy- následně se hlíza rozdělila.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20150227-151138
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Rudolf M Sun Dec 15, 2019 11:59 am

Já bych řekl, že jsou dost přizpůsobivé, zrovna ten první rok výsadby jsme trefili rok 2015, což bylo léto totálně mimo tabulky, extrémně horké a suché, každodenní výsmah sluníčka. A všechno to přežilo, i gunnera v sadu. Pokud budou hodně na slunci, udělají menší pevnější listy, pokud budou častěji vysychat, nebude barva listů svěže zelená, ale jinak porostou i pokvetou dále.
Nyní máme hlízy u jižní stěny před zimní zahradou, kde svítí čisté slunce asi 4 hoďky, pak je tam polostín od okolních palem. Pro podrostové rostliny bych řekl že ideální, klidně by tam mohl být polostín i celý den.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Sun Feb 09, 2020 10:59 pm

Tak Amorphophallus konjac se začal prodírat substrátem 23.1.2020. Dnes jsem přesazoval dvě ze tří rostlin, které vylezly. Předpokládal jsem, že by mohly vykvést všechny tři. Pokud budou den a déle od sebe, zahraju si na mouchu Very Happy. Zatím to vypadá, že jedou cca stejným tempem. Obě vykopané hlízy měly průměr cca 22 cm a váhy 4,379 kg a 4,049 kg. Předpoklad kvetení je začátkem března. Na předchozích obrázcích to jsou dvě menší hlízy na podtácku (z těch tří větších Smile), a v truhlíku jsou to ty po stranách. Níže foto první vykopané. Domníval jsem se, že v truhlíku nebyla drenáž, ale opak je pravdou. Přesazeny bez drenáže. Chtěl bych někde sehnat Amorphophallus paeoniifolius, ten by měl být větší než A. konjac (listem). A. titanum jsem našel prodej jen v USA, ale to bych se nedoplatil Smile a stav rostliny po přepravě nejistý. Navíc A. titanum vegetuje 12-18 měsíců, což je pro naše podnebí nic moc Smile. Do semen Amorphophallů se mi moc nechce, někde jsem četl, že po vysušení semene je to pro něj konec.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200209-151010 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200209-151551
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Thu Mar 12, 2020 8:34 pm

Menší update Smile průměr odhadem 2019 před výsadbou -> měřený průměr před výsadbou 2020 (měřená váha)

1x průměr 18 cm kvetl zkrácená vegetace o cca 1,5 měsíce -> průměr 15 cm (neváženo)
2x průměr 15 cm -> 22 cm (4049g / 4379g)
11.2.2020 20 cm /23 cm výška
27.2.2020 147/150-květ
28.2.2020 149-květ/152

Pyl se vytváří až třetí den, takže k opylování došlo až druhý den otevření květu (29.2.2020). Doporučení na internetu je opylovat první den. Bohužel když jsem nyní koukal do toulce, zjistil jsem, že se v něm vytváří plíseň. Tak jsem stáhl toulec dolu. V nejnižší části toulce byla voda. S tou plísní nevím jestli manipulovat, abych jí nerozšířil. Tím, že jsem toulec odstranil, pustil jsem k plísni světlo a vzduch, takže by se plíseň dále neměla rozvíjet. Těžko říct, jestli z toho něco vznikne.

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200228-080432 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200312-153054
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Thu Aug 20, 2020 8:32 pm

Nakonec z toho něco vzniklo. Plodenství, které bylo výrazným zpestřením v ZZ se líbilo.

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200412-184126 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200515-174349

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200713-163421

Předpokládal jsem, že stopka začne degradovat, jakmile dojde k dozrání plodů. Alespoň to psali o A. titanum na stránkách BZ Liberec. Plody začaly degradovat a stopka stála jako betonový sloup. Nakonec jsem bobule sesbíral. Celkem 605 bobulí. 288 bobulí obsahovalo po jednom semeni, 168 bobulí po dvou semenech, 23 bobulí po třech semenech, zbytek bez semen. Celkem 693 semen. Sklizeno 8.8.2020, tedy 161 dní od opylování (více jak 5 měsíců). Tak si říkám, když celé vegetační období bobule dozrávaly, kdy by měla klíčit semena. Očistil jsem semena (5h práce) a všechny je vložil na substrát a lehce přikryl substrátem. Ještě není ani září a Amorphophally mi postupně uvadají.

Podařilo se mi rozšířit sbírku amorphophallů o A. yunnanensis (kerii), A. albus a A. bulbifer. Podle řapíků by to mohli být oni.

Koupil jsem i semena A. paeoniifolius které si prošli odpočinkem na české poště a po vysetí plísní, jedno semeno vyklíčilo tak aspoň tak.

K Sauromatum venosum jsem si pořídil hlízu a semena S. giganteum. Z patnácti semen vyklíčily 3 po měsíci a teď po dalším měsíci lezou další dvě rostliny.

Z Arisaem jsem si zakoupil A. fargesii, A. candidissimum a A. dracontium.
Zakoupené A. candidissimum vykvetlo, podle květu se jedna o fargesii. A dracontium také vykvetlo a nejspíše se jedná o Pinellia pedatisecta. Když jsem hledal invazivní áronovité rostliny, byla často zmiňována ta Pinellia. Kdo ví, jestli by u nás přežila zimu. Aroma květu mi připomnělo chemopren, z každého květu se vysypala semena, takže předpokládám, že bude samosprašná. Semena ochotně klíčí.

Vlevo v pozadí květ Pinellie a v popředí fargesii. Na druhém obrázku první a druhé listy vyklíčených Pinnelií. Druhý list je do trojúhelníku.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200527-193159 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) IMG-20200813-083023
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru