Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Škůdci

+12
patas
berberis
beny
ivik
Stanley_51
janýsková
vanhelsing02
Martas
dahe
Radim K
Rudolf M
Thaedhas
16 posters

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro Stanley_51 Sun Nov 09, 2014 3:39 pm

Kopřivy na puklice nezabírají. Já jsem je hubil lihovým roztokem, ale chce to dávat pozor na listy, stříknout pouze na postižený kmínek. Líh puklice vysuší a zahubí.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro janýsková Sun Nov 09, 2014 4:53 pm

Děkuji za radu. Kolika procentní roztok lihu zabere a nepopálí? U mě to je horší, protože puklice jsou zatím jen miniaturní (a bohudík jen trochu), ale na listech u E. myrtifolia. A zjistila jsem je až po přenesení marteje domů. Takže potřebuji něco, co by je polikvidovalo na listech a nespálilo rostlinu. Chemii kůli králíkům nemohu použít. (Na vysvětlenou - nekrmím králíky svými rostlinami, ale Pepinka s Matýskem jsou teddy králíčci, miláčci a členové domácnosti, kteří mají volný pohyb po bytě). Navíc martej má plody a stále kvete, i proto nechci chemii použít.
janýsková
janýsková

Poèet pøíspìvkù : 124
Join date : 31. 03. 14
Age : 54
Location : Hradec Králové

http://teddyzhk.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro ivik Sun Nov 09, 2014 6:29 pm

Olivový olej s kapkou jaru do vody a důkladně postříkat (jar sice ekologický asi není, ale je to menší zlo, nebo pokud máš ekologický prostředek na nádobí)
ivik
ivik

Poèet pøíspìvkù : 146
Join date : 08. 04. 14
Location : Brno, 250 m n.m-

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro Stanley_51 Sun Nov 09, 2014 9:38 pm

janýsková napsal:Děkuji za radu. Kolika procentní roztok lihu zabere a nepopálí?
Koupil jsem čistý líh v drogerii ( 2 deci ) a dolil tím samým dílem destilky. Takže by to mělo být zhruba 45%. Ale pokud potřebuješ i na listy, je ten druhý způsob - olej a jar - šetrnější.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro beny Wed Jul 29, 2015 8:29 am

Něco mě žere kytky (řečeno hodně ve zkratce).
Myslel jsem na Lalokonosce. Jejich činnost na rododendronech jsem si vždy představoval takto:
Škůdci - Stránka 2 DSC_0053
To, co na ně nejvíce zabírá, je u nás zakázané. Nejvíce se doporučují parazitické hlístice (aplikují se kupodivu na podzim a ničí brouky v larválním stavu). Jako jedinou alternativu, bránící v požeru, jsem našel postřik přípravkem Calypso. Zkusil jsem na jeden mladší rododendron a dopadl jsem takto (popravdě nevím jestli to není souhra náhod, protože zrovna po postřiku začali vysoké teploty, mám ale některé další rododendrony na horších místech a zvládli to).
Škůdci - Stránka 2 DSC_0047
Jedná se o Rhododendron catawbiense "GRANDIFLORUM", tedy žádné ořezávátko, běžně roste i na plném slunci i bez kapkové závlahy.
Požer se mě šíří postupně po celé zahradě. Žere to Zimolezy Waigélie, Cotonastr, Bergénii, Šeřík i Ptačí zob (Ligustrum). Dnes jsem to objevil i na Hlohyni.
Škůdci - Stránka 2 DSC_0048  Škůdci - Stránka 2 DSC_0049  Škůdci - Stránka 2 DSC_0050  Škůdci - Stránka 2 DSC_0052  Škůdci - Stránka 2 DSC_0054  Škůdci - Stránka 2 DSC_0055  Škůdci - Stránka 2 DSC_0057  Škůdci - Stránka 2 DSC_0063
Jenomže charakter kousanců, na fotkách výše, Lalokonoscům moc neodpovídá. Takže bych nerad kupoval hlístice za mnoho set a pak by to bylo něco jiného.
Všechny nápady vítány.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro beny Wed Jul 29, 2015 8:54 am

Druhý problém mám u hrušní. Na rez a postřiky jsem si zvykl. Objevilo se ale něco dalšího. V polovině léta (po třech postřikách proti rzi a houbovým chorobám) začnou černat listy a postupně opadávají. Více se to děje na osluněných stranách stromu. S tím samozřejmě opadávají i plody. Takže zase nebudu mít ani hrušku, i když po letošním jaru to vypadalo nadějně. Nejhorší situace je u hrušně Diana (už je na stanovišti přes 10 let - za tu dobu 1 hruška). Vedle mám Williansovo, na které už se to také začíná trochu projevovat. Už jsem je chtěl všechny vyřezat, ale pořídil jsem si letos japonskou hrušeň Kuomi, ke které se Williamsova doporučuje jako opylovač. Násadba byla letos fantastická, ale jedinou hrušku asi budu mít jen z toho malého japonce.
Škůdci - Stránka 2 DSC_0058
Mimochodem u japonských hrušní bývá uváděna rezistence proti rzi. Já to nevydržel a jednou ji lehce stříkl Baycorem. I tak je na listech nějaký pokus o rez vidět. Na normálních hrušních je ale situace i po třech postřikách mnohem horší.
Okolí hrušní bývá nárazově podmáčené, neb mě tam soused vypouští vodu z krypty u bazénu. To si ale nemyslím, že by byl důvod k černání listů.
První fotka je z Williamsovo, kde ještě pár hrušek zbývá, zbytek je z Diany.
Škůdci - Stránka 2 DSC_0059  Škůdci - Stránka 2 DSC_0060  Škůdci - Stránka 2 DSC_0061  Škůdci - Stránka 2 DSC_0062  Škůdci - Stránka 2 DSC_0064  Škůdci - Stránka 2 DSC_0065  Škůdci - Stránka 2 DSC_0066  Škůdci - Stránka 2 DSC_0067  Škůdci - Stránka 2 DSC_0068
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro berberis Sun Sep 06, 2015 7:01 am

Beny, také jsem měl hrušku ale porazil jsem jí. Myslím že se nemoci nějak přenášejí z tůjí na hrušně. Tůje je myslím mezihostitel. Já chtěl živý plot z tůjí, proto šla hruška pod pilu. Jestli máš v blízkosti tůje, mohlo by to mít na hrušně velký vliv. Na netu najdeš asi víc informací.
Jarda.

berberis

Poèet pøíspìvkù : 47
Join date : 22. 05. 14
Location : Mutějovice 386 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro Stanley_51 Sun Sep 06, 2015 7:42 am

berberis napsal:Beny, také jsem měl hrušku ale porazil jsem jí. Myslím že se nemoci nějak přenášejí z tůjí na hrušně. Tůje je myslím mezihostitel. Já chtěl živý plot z tůjí, proto šla hruška pod pilu. Jestli máš v blízkosti tůje, mohlo by to mít na hrušně velký vliv. Na netu najdeš asi víc informací.
Jarda.
Musím vás vyvést z omylu, mezihostitel nejsou thuje, alébrž jalovec. Ovšem stačí, aby byl v dosahu několika km a veškeré hrušně v okolí budou napadeny tzv.americkou rzí. Měl jsem to na zahradě taky a proto nyní pěstuji místo hrušek nashi. To je vůči této chorobě rezistentní.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro beny Sun Sep 06, 2015 7:44 am

Jardo, tuhle problematiku mám dobře nastudovanou. Obviňovat thuje je oblíbený omyl.
Mezihostitel rzi hrušňové je Juniperus sabina - Jalovec chvojka. Ten je třeba na potkání mýtit. V minulosti byla houfně vysazovaná a roste skoro všude. Rez se projevuje rezavými fleky na listech a lze ji udržet na uzdě trojnásobným postřikem (před květem, po květu, v červnu). To jsem celkem zvládl.
Výše popsané černání listu se projevilo až v červenci (kdy už jsem si myslel, že mám vyhráno a budou hrušky). Spadla třetina listů a i všechny plody. Ještě zvažuji možnost, že je to z podmáčení (soused právě směrem k tomuto stromu vypouští vodu z bazénové šachty).
Zkusím asi vysadit jinou hrušeň (japonskou), víc si pohrát s výsadbovou jámou a udělat meliorace.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro beny Sun Sep 06, 2015 7:47 am

A mimochodem, ani japonské hrušně nejsou úplně odolné proti rzi. Zrovna před dvěma dny jsem u zákazníka viděl japonskou hrušku se stopami rzi na listech (ale jen velmi málo). Já svojí letos jednou lehce šmrncl Baycorem při stříkání ostatních a mám ji čistou.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro patas Mon Sep 14, 2015 6:19 pm

Zdravím,
začali se mi dělat na semenáčích hnědé skvrny, věděl by někdo příčinu? Díky

Škůdci - Stránka 2 P1010072

patas

Poèet pøíspìvkù : 28
Join date : 30. 07. 14
Location : Zvírotice, okres Příbram 310 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro B.ondra Sat Sep 26, 2015 5:58 am

Zdravim, neznáte nějaký způsob, jak vypudit žížaly z květináčů? Jde mi o to, že rostliny, co jsem měl přes léto zapuštěný v zemi teď přendavám v květináčích domů a bejvaj plný žížal.
B.ondra
B.ondra

Poèet pøíspìvkù : 58
Join date : 31. 03. 14
Location : Děčín 135 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro Stanley_51 Sat Sep 26, 2015 8:46 am

Zahradníci používali výluh z kaštanů, kterým rostliny zalévali. Tak to vyzkoušej.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro Rudolf M Sat Dec 12, 2015 11:07 pm

Tak hlásím, že jsem se bez jakékoliv chemie zbavil kolonií mšic a vlnatek na všech rostlinách doma. Jde hlavně o vzroslé Annony muricaty, které byly ještě před měsícem totálně obaleny vlnatkami a na všech mladých výhonech byla vrstva mšic. Teď nemají rostliny ani jednoho škůdce.

Řešil jsem to jednak častým ručním sběrem, což je minimum práce, vlnatky i mšice stačí prstem setřít. U mšic stačilo i oklepání, dospělé a starší brouci po oklepání spadly na zem a na rostliny zpět už nemohou. A zbytek vývojových stádií jsem zlikvidoval tím, že jsem pouze 2x všechny rostliny velmi důkladně a vydatně orosil obyčejným rozprašovačem.

Ano přiznávám, těch pár týdnů byl pohled na rostliny žalostný a rostliny byly hodně olezlé, nicméně ten pocit, že jsem na rostliny nemusel vylít ani kapku sajrajtu, je podle mě nedocenitelný lol! .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro beny Sun Apr 17, 2016 6:06 pm

Mám potvrzenou identifikaci žravého škůdce na většině mojí zahrady (zahradnictví Safro). Je to opravdu Lalokonosec, takže budu objednávat hlístice. Rhododendron catawbiense "GRANDIFLORUM" odešel po postřiku přípravkem Calipso proto, že se tímto přípravkem nesmí stříkat rostliny v období květu.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro MArtin16 Sun Apr 17, 2016 6:37 pm

je nejak mimoriadne škodlivý? pozeram fotky na nete a tie larvy mam asi v komposte
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro beny Mon Apr 18, 2016 5:36 am

Jenom když se mimořádně rozmnoží (což mám asi já). Uvádí se, že larvy mohou zcela užrat kořeny u rododendronů a jiných kyselomilných rostlin. U mě už ale žerou i normální rostliny. Čekal jsem po letech nějakou samoregulaci (namnožení predátora nebo něco takového) ale je to každý rok horší a horší.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro MArtin16 Mon Apr 18, 2016 5:39 am

tak ja zatiaľ škody nemám (klop klop klop), ale v každej lopate kompostu 1-2 larvy sú... ale dospelých vidím minimálne
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro beny Mon Apr 18, 2016 3:03 pm

Tak to vedeš. Mě se ještě brouka ani larvu spatřit nepodařilo. Asi budu potřebovat silnější brejle.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro MArtin16 Mon Apr 18, 2016 3:50 pm

tak u nás majú tie larvy/kukly okolo 3-4cm! alebo je to niečo iné?
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro beny Mon Apr 18, 2016 6:07 pm

Jestli je to bílé, zkroucené a má to hnědou hlavičku, tak je to chroust.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro MArtin16 Mon Apr 18, 2016 7:47 pm

No, asi to bude ten chrúst, hmyz je pre mňa španielska dedina... Rolling Eyes ten by asi nemal byť škodlivý?
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro Rudolf M Mon Apr 18, 2016 8:54 pm

Pokud se nepřemnoží, tak jsou neškodné. Ale před pár lety přemnožení chrousti ničili ve velkém mladé lesní školky na Břeclavsku Rolling Eyes .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro Radim K Mon Apr 18, 2016 11:06 pm

Já jsem měl v kompostu asi 5 let zpátky ty samé velké larvy, zjistil jsem si, že by to měli být chrousti, tak jsem se trochu bál, nicméně pak se začaly líhnout a nebyli to chrousti, ale zlatohlávci. Vygoogluj si larvu zlatohlávka a uvidíš, že to bude ona. Na ničem mi neškodili a to jsem je měl i v zimní zahradě po několika.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro MArtin16 Tue Apr 19, 2016 5:53 am

ony tie larvy vyzerajú vštky rovnako Mad tak snad sa z toho nevyklube momozemšťan Very Happy
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Škůdci - Stránka 2 Empty Re: Škůdci

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru