Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Olea europaea - olivovník evropský

+12
RadekS
jaro
Radim K
Rudolf M
beny
mejdlo
Martinn
Stanley_51
Thaedhas
Diana Jerem
anina
dahe
16 posters

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Sat Oct 03, 2015 8:38 am

Dost jsem se toho bál, ale bez problémů...opadává - mění listy i během zimy, vždy to nechám padat na textilii položenou na zemi, z toho sbírání bych se pak zbláznil.. Odklápím kryt v půlce března,klidně na olivu nechám i napadat sníh.. vše je fakt bez problémů...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Stanley_51 Sat Oct 03, 2015 4:11 pm

Já mám tedy jen dvě poměrně mladé olivy,tureckou cca 15 a španělskou cca 5 let. Nejsou sice v zemi ( v květníku ), ale zimu tráví ve skleníku nezateplené při teplotách okolo -10°C. Zatím v pohodě, takže pomýšlím na přesazení do země. Ale ty kryty mě ubíjí.....
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Sat Oct 03, 2015 5:47 pm

to chápu, já jsem vždy při vysazení něčeho nového hrozně aktivní a pak, když si na ty rostliny v zahradě zvyknu, tak mi připadnou skoro jako thuje a na podzim se pak divím, že musím zimovat a mnohdy i kvůli růstu zvětšovat kryty..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Martinn Sat Oct 03, 2015 7:26 pm

Já mám olivovník v nevytápěné chatě tak okolo nuly, opadává,ale přežije.Když jsem ho měl ve skleníku tak na jaře opadal a nakonec i nepřežil.Proto jsem se na to i ptal.Tak to je dobrá zpráva.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Sat Oct 03, 2015 7:36 pm

asi je to tím, že je v zemi a díky tomu se dokáže adaptovat na změny,které mu vždy zjara nadělím...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Martinn Sat Oct 03, 2015 7:40 pm

Nebo tím,že je velkej a silnej.Ten můj letos hodně opadal,ale krásně se olistil!Díky tomu letos moc nekvetl.

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 586
Join date : 31. 03. 14

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Sat Oct 03, 2015 8:44 pm

Jinak je zajímavé, že mi neustále obrůstá kmen novými výrostky - cca 20 cm/ měsíc.. Tyto větvičky lezou jak z kmene, tak i z půdy do cca 40cm od kmene..Pořád to stříhám, abych neměl dole keř.. Jsou jich desítky..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Tue Mar 29, 2016 8:12 pm

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 2wm2mwx
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 29ni1sj

tak jsem odzimoval olivovník a díky tomu, že jsem ho vloni tak trochu šetřil, co se týče střihu koruny, začal vyholovat.. A tak jsem ho pořádně sestříhal, myslím že do konce května nejdéle bude z koruny husté křoví...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Tue Mar 29, 2016 8:15 pm

jinak pod fóliovníkem se peče černý fíkovník, vedle jako vždy trochu pomrzlá magnolie, která vždy do června vymění listy a je pak zase krásná... pro srandu posílám fotku z meteostanice, která ukazuje teplotu u fíkovníků ve foliacích - omlouvám se, že odbočuji z tématu...
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 23r1l77

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro mejdlo Wed Mar 30, 2016 5:05 am

Vypadá pěkně,to už jsem viděl daleko více opadané po zimě.Koukám co máš ještě volného místa,to by chtělo dalšího trachyka ne??
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro beny Wed Mar 30, 2016 6:19 am

Je parádní, k magnólce napíšu raději do příslušného tématu...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Rudolf M Wed Mar 30, 2016 10:41 pm

Že tam má plno místa? Já mu to říkám pořád Very Happy .

..jinak super Radku, vypadá skvěle Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Thu Mar 31, 2016 1:11 pm

jojo, místo ještě je,alespoň se mohu v budoucnu ještě na něco těšit, dobrého místa již tolik nemám...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Fri Jul 08, 2016 1:09 pm

Pro nadšence olivovníků přidávám fotky mé olivy, kterou jsem vloni trochu zanedbal - tj. málo jsem ji zastříhával, ona pak začala přirozeně vyholovat.. To by bylo dobré pro zrání oliv, stejně by nedozrály a tak ji mám hlavně jako okrasnou rostlinu, tzn. je třeba ji zastříhávat, aby zhoustla..Jak vidíte, tak zjara byla prořídlá a přerostlá koruna, tak jsem ji zastříhl, pak ještě přišly kroupy, ty moc nepomohly a cca po měsíci a půl od krup je zase vše OK, jen listy jsou zatím zelené, budou během měsíce do stříbrna, jak zestárnou...RADA - stříhat, hnojit, stříhat..
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 1zv30v4
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Eznc3n
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Xoe328

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Fri Oct 07, 2016 10:02 am

Má 100 letá oliva je v dobrém stavu..
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 2hmd5bd

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Rudolf M Fri Oct 07, 2016 11:29 pm

Pěkně střižená Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro mejdlo Sat Oct 08, 2016 6:15 am

Moc pěkná oliva,krásně upravená celá zahrada.Je vidět že tady jde o celkový koncep zahrady,vše je hezky sladěné.Parádní
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Sat Oct 08, 2016 8:02 am

Děkuji.. Časem jsem zjistil, že musím olivu jak často hnojit tekutým hnojivem - jednou týdně, tak i jednou týdně pořád zastřihávat. Což není problém, protože přírůstky přes sezonu jsou kolem 5cm týdně a více na koruně..Střihem olivovník houstne a nevyholuje,což je pro okrasný efekt žádoucí..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Sun Jan 22, 2017 6:40 pm

Dnes jsem trochu větral skleník s olivovníkem..Než přišly mrazy na začátku ledna, tak jsem více větral a ve skleníku bylo před den do deseti stupňů, ráno minus 2 - zadané minimum na spínání topítka..
Nyní v lednu větrám méně a tak mám oliva ráno minus 2 a přes den i 24,5 stupňů, když svítí slunce.. Celý kmen má cca 15 cm přírůstky na nových výhonech,budu mít v březnu hned prácičku co se střihu týče..Nové výhony vylezly do výšky 25cm ze země..Oliva má tu výhodu, že pokud nyní k ní pustím trochu více studeného vzduchu, tak jen zastaví růst, nic jiného se nestane..Nenáročný exotický kousek bez projevu jakýchkoliv nemocí,positivně reagující na vlhko a hnojení, rovněž i pravidelný střih - jednou týdně sestřih koruny, 5cm přirůstky- tak musím po pár letech pěstování hodnotit Olea Europaea..

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Sun Mar 05, 2017 7:47 pm

Oliva odzimována jako vždy bez problémů...
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 20170313

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Miroslav Tuchyňa likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Radim K Thu Mar 23, 2017 8:17 pm

Tak už máme také svoji olivu v zemi Smile. Zatím je poněkud řídká, ale brzy se jistě zahustí. A rovnou jsme kolem vytvořili "francouzský záhon", jak říkám s oblibou každé cihlové ploše Laughing .

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 17475147_1380063745350099_226122298_o

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 17475250_1938104859754150_1378909600_o


Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Fri Mar 24, 2017 1:21 pm

No vida, další vznikající olivový sad Laughing

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro jaro Fri Sep 14, 2018 10:02 am

Zdravim vsetkych!
Som tu novy a takisto patrim medzi nadsencov tychto krasnych rastlin. Tento rok som sa rozhodol si jeden exemplar zasadit do zeme. Dlho som hladal a nakoniec si zaobstaral tuto krasku. Ma vraj cca 250rokov, vyska kmena cca 2m a celkova vyska cez 2,5m (zalezi od zostrihu koruny). Kedze sa pomaly uz blizi zimne obdobie, uz teraz rozmyslam ako najlepsie ju zazimovat. Ispiroval som sa RadkomS, potom by som sa chcel trosku detailnejsie spytat, ak by to bolo mozne, ohladne toho polykarbonatoveho sklenika, ci treba aj nejako tienit v zime, ci staci 1-komorkovy (1cm), alebo ake topitko pouzivas... atd. Diky.
Zatial tolko, pripajam nejake foto...
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Oliva111
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Oliva211
Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Oliva311

jaro

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 29. 08. 18

Miroslav Tuchyňa likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro RadekS Fri Sep 14, 2018 2:02 pm

Huráááááá.
No konečně zde někdo vysadil do země pořádnou olivu! Super, gratuluji a závidím.. Tehdy když jsem si zasadil já olivu, tak např.Lešner vozil jen olivy v tunových květináčích za 50 táců a já musel pro ni do Holandska, kde měli mezi prvními dobrý levný zdroj a to hlavně díky malému květináči.Nyní se dá sehnat mega oliva i zde do 20 táců - stáří 200 let, cena bomba i díky malému dostačujícímu květináči, ta má je pouze 100 letá,ach jo.
Hned bych si ji nyní koupil - dokud to ty blázni jižanský takto levně nabízí!!
Mé zkušenosti - oliva neplesniví, nechytá nemoci.. Když o teplé v zimě ve skleníku dostala na konci března vichry o síle až minus 11 st, do 14 dnů prořídla na 30%, do měsíce pak celá obrostla..
Závěr - do Vánoc na ni kašli, pak ji můžeš udělat krytí z polykarbonátu, stačí 250W topítko, topit třeba na minus 5 , přes den se kryt prohřívá nad nulu.
Oliva tak bude prospívat jako ve středomoři. Je krásná!!!!!

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 45
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Miroslav Tuchyňa likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro jaro Sat Sep 15, 2018 12:47 pm

Ďakujem pekne za reakciu a komentár. Inak si bol pre mna inšpiráciou keď som pred nejakými dvomi rokmi videl tvoje foto. Čo sa týka výberu olivovníky, Samozrejme som pozeral aj to čo bolo k dispozícii na SK a CZ trhu ale moc na vyber nebolo a hlavne som si chcel osobne vybrať. Navštívil som dvoch predajcov v Taliansku. Jeden mal dobre ceny na štýl ako popisuješ ty a ten druhý zase mal krásne exempláre keďže si ich vyberá v Španielsku a Portugalsku osobne. Nakoniec som sa rozhodol pre tu drahšiu variantu, keďže som si povedal že takú olivu zasadím raz v živote a okrem toho sa jej nedalo odolať :-) U toho druhého predajcu som kúpil jednu takú menšiu, spravil som pre ňu kochlik na terase (pridávam foto aj tej druhej). Vďaka aj za info ohľadne tvojich skúsenosti so zimovanim, dúfam že tuto zimu prežijú v zdraví :-) Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 40031110

jaro

Poèet pøíspìvkù : 10
Join date : 29. 08. 18

Miroslav Tuchyňa likes this post

Návrat nahoru Goto down

Olea europaea - olivovník evropský - Stránka 2 Empty Re: Olea europaea - olivovník evropský

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru