Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bismarckia nobilis

+2
radeku
Rudolf M
6 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro beny Mon Nov 14, 2016 7:45 am

Od jara bylo jasné, že se něco děje a konečně další rostlinka vyrazila nad povrch:
Bismarckia nobilis - Stránka 2 DSC_0172  Bismarckia nobilis - Stránka 2 DSC_0171
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro beny Thu Sep 28, 2017 12:17 pm

Můj největší semenáč z 30.ledna 2015, aktualizace stavu:
Bismarckia nobilis - Stránka 2 DSC_0076
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro beny Tue Dec 25, 2018 2:17 pm

Výše zmíněný semenáč se letos zbláznil. Během letnění udělal tři listy. Po přenesení na zimoviště vyrostli další tři listy (teprve se rozevírají). Dnes jsem se díval a vystrkuje už celkově 7 list.
Bismarckia nobilis - Stránka 2 DSC-0092
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro Tom78 Wed Sep 30, 2020 10:49 am

Zdar.když jsem ji viděl na vlastní oči v Makadi Bay,ty obrovské listy...tak jsem čuměl jak..... Cool Nádherná

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro Tom78 Sat Sep 17, 2022 9:50 pm

Tak jsem jsem si užíval tepla mnou oblíbeném Egyptě.Přibral jsem si letos semena této palmy,byly na palmách i pod,tak jsem 4ks co jsem našel v trávě vzal,jsou ještě zelené.Chci vyzkoušet ,jaký zvolit postup kolegové.Tuto palmu jsem ještě nesadil.Mám oloupat dužinu,nebo prdout rovnou do hlíny ?skoda,ze máme zrovna období hnusu a deště,zima je už i doma ,no comment se vrátit zpět z pravého léta …
Diky za pomoc.

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro Rudolf M Sun Sep 18, 2022 10:37 am

Ahoj, nech semena několik týdnů ještě dojet doma, nic neloupej, dužina postupně uzraje, později zhnědne. Semeno musí být naprosto vyzrálé, aby vyklíčilo. Pro jistotu můžeš poslat foto, ale plody by měly být poměrně velké s tou dužinou jako malé meruňky (kolem 4 cm). Pokud jsou násobně menší, tak nejspíše upadly z jiného důvodu a to nedojdou, rsp nebude semeno uvnitř ještě vyvinuté.
Protože pokud to jsou letošní semena, tak u hodně palem semena zrajou až po zimě, tedy cca 10 měsíců po vykvetení (brahei a kanáři budiž příkladem). A nyní padají třeba po bouřce, od ptáků nebo prostě přirozená probírka. Do hry tak vstupuje jen Egyptské klima, kdy mohla palma vykvést dřív a semena stihnout uzrát, ale to už nemohu vědět, v každém klimatu se palmy chovají malinko rozdílně.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro Tom78 Mon Sep 19, 2022 4:01 am

Zdar,moc díky,tak 4cm určitě nemají.Takže si myslím,že jsou k ničemu,nevadí třeba příště. Cool o semenech této palmy a vývoji nic nevím.
Bismarckia nobilis - Stránka 2 Img_2030

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro beny Mon Sep 19, 2022 6:16 am

Počkej s tím, jak se budou semena vyvíjet. Oni mívají i rozdílnou velikost (lehce). Stejně by nebyl dobrý nápad sázet je nyní. Obvykle klíčí 1 až 3 měsíce, takže optimální je leden - únor, aby se pak rostliny s prvním lístkem dočkali více světla. Osobně bych použil velmi propustný substrát, já používám třeba jen směs Liaporu a perlitu. A nějakou hlubší nádobu. Používám na to nádobu na špagety.
Bismarckia nobilis - Stránka 2 1623063659746  Bismarckia nobilis - Stránka 2 DSC-0170
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro beny Mon Sep 19, 2022 6:18 am

Jako rezervu si můžeš u Neorala objednat naklíčená semena (Neoseeds). Má je v nabídce většinu roku. Very Happy
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro Tom78 Mon Sep 19, 2022 7:46 am

ok. Smile bral jsem je jen tak,když jsem na ně narazil...Ale nasadil bych. Very Happy Bismarckia nobilis - Stránka 2 Img_2031

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 353
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro Rudolf M Mon Sep 19, 2022 11:48 am

Díky za foto, není tedy poznat velikost, já bych řekl že tam potenciál je, ale to zjistíš jedině tak, že zkusíš na jednom oplodí (to hnědé už) udělat nožíkem pokusný malý řez a pokud bude za slupkou již vyzrálá skořápka plodu co nepůjde nožem propíchnout, tak je velká šance že dojdou sunny .
Naopak s vysazením žádný čekání, tropický palmy se po uzrání musí ihned vysadit, jinak hrozí ztráta klíčivosti. U Biskarckíí dojde k jakémusi uspání embrya a mohlo by vyklíčit až po roce čekání.
S tím světlem to není zas tak horké, prvních 5 měsíců stejně udělají jen 2 tenké listy, pokud bude výsev na okně u topení, je to akorát do jara.
Libor má jen trochu zvýšené nároky na osvětlení palem, ale my vše klíčíme přes zimu bez světel, a nikdy si nic nestěžovalo Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro beny Mon Sep 19, 2022 9:10 pm

Já bych tedy Bismarckii do kategorie "tropická palma" neřadil. Spíš do "chladnější pouště". Pro tuto skupinu je typická delší klíčivost a menší teplotní nároky. Proto tyto palmy klíčí průběžně celý rok a klíčivost vydrží delší dobu (podobně jako např Medemia argun).
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Bismarckia nobilis - Stránka 2 Empty Re: Bismarckia nobilis

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru