Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Masožravé rostliny

+5
Rudolf M
JardaD
Radim K
Diana Jerem
Thaedhas
9 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Rudolf M Thu Nov 20, 2014 9:06 pm

Pěkné zákoutí Smile . Mouchy se jistě vyhýbají obloukem pirat .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Radim K Thu Nov 20, 2014 9:29 pm

Fakt pěkná kolekce Smile.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Fri Nov 21, 2014 6:44 am

Moc dík za chválu. Ono to vznikalo postupně a nenápadně (jako vždycky). U těchdle kytek je výborný to množství technického zařízení, které se u nich dá používat. Když pominu často popisované problémy s intenzitou, délkou a chromatičností osvětlení, tak se člověk vyblbne s různým větráním, cirkulací vzduchu, hlídáním teploty, zvlhčováním vzduchu, mlžením, soumrakovými čidly, atd. Většina toho zařízení, jako funkčního celku, není vůbec na trhu, takže se musí sestavovat a vynalézat z dostupných nebo doma vyrobených komponentů.
Třeba takové mlžení. Na Agrothermu se sice dá koupit základní sestava Plantfog za 10.000,- (+ doplňky), ale to je dost drahý. Gardena dělá "hodně hobby" mlžicí trysky, ale bez ovládání. Takže jsem před mlžicí trysky od Gardeny použil elektromagnetický ventil od úpravny vody (Mangala), který je ovládaný spínacími hodinami Lucky Reptile (jediné na trhu, které spínají po vteřinách). Při delším mlžení, než 5 vteřin se už začínají totiž dělat louže. Zdroj vody je demiralizovaná voda z úpravny vody od Mangaly. Úpravnu vody mám ve sklepě a rozvod vytažený do ZZ. Jenom na ten svůj koutek spotřebuji denně minimálně 3 litry vody (zalévání, mlžení, zvlhčování).
Pokud by měl někdo zájem, mohu rozepsat zdroje použitelných komponentů a jejich ceny na výše popsaná zařízení.

Po pravdě, velmi mě překvapilo, že Ruda takových to zařízení v ZZ moc nemá. Ale při jeho rozměrech ZZ už se tam udrží potřebné mikroklima skoro samo...
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Rudolf M Fri Nov 21, 2014 2:55 pm

Ano prosím, já tam mam jen vodu a elektriku Smile . Měl jsem tam 2 světla, ale v jenom světlu bouchla žárovka a mě se tam nechce lízt a měnit žárovku pirat . Takže když je tma a já nevidim na cestu, rozsvítím trubici na prostředním trámu, zhruba 1x ročně musim z krytu na tý trubici vylít vodu, nějak to netěsní a je tam akvárko. Jo a měl jsem tam rádio a 2 repráky, to rádio přestalo po roce hrát a repráky po 2 letech spadly na zem po tom, co jim postupně odhnily hřebíky ve zdi.
.. to bylo trochu z mého technického zázemí Laughing Laughing .

Já myslím, že plno lidí by Tvé vychytávky moc zajímaly, já tomu sice asi nebudu rozumět, ale rád si to minimálně přečtu Cool .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Radim K Fri Nov 21, 2014 4:30 pm

Já jsem na tom, jako Ruda. V Ochozi jsem měl podobně velkou ZZ, ale technický vrchol bylo osvětlení Laughing. Nemyslím, že by tam rostliny potřebovaly něco jiného, nicméně s dalšími technickými vychytávkami se dá vytvořit prostředí pro náročnější druhy a tak je to jistě zajímavé a i já budu rád, pokud Beny uvedeš nějaké Tvé vychytávky, ovšem taky budu patřit mezi ty, co si to pouze s obdivem přečtou Embarassed Smile .
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Fri Nov 21, 2014 6:06 pm

No já se přiznám, že mě to trochu překvapuje, ta mírná absence drobného technického zázemí. Když jsem začal zkoušet některé tropické a subtropické kytky, všichni mě ujišťovali, že kromě vhodné teploty je nutné udržovat určitou úroveň vlhkosti a dosvětlovat v zimním období na alespoň 12 hodin. A prospěšný je pohyb vzduchu a občasné rosení. Takže, aby se neřeklo, prvním kytkám (Nephentes) jsem svítil dvěma zářivkama po 36W od stropu. A zvlhčoval jen ručním rozprašovačem. Přes léto rostly, přes zimu stagnovali (některé mě opustili). Přidal jsem nějaké orchideje, strelícii, plumérii, stephanotis a další doprovodné kytky a všechno to přes zimu sotva živořilo. Tak jsem přidal další zářivky a zhotovil zvlhčování vzduchu s ventilátorem (ultrazvukový mlžič). No a bylo znát, že to kytkám začalo prospívat. Pak jsem rozšířil plochu na rostliny, takže přibyli další zdroje světla (dnes už jsem na 10 zářivkách). Krátce jsem se věnoval otázkám světelného spektra (v podstatě se o tom něco dočtete jen u akvaristů a growshopech). Ujistil jsem se, že nemá smysl kupovat speciální zářivky pro kytky, ale úplně stačí obyčejné. A že zatím nemá smysl investovat do ledek.
Protože jsem pořád nebyl spokojen s úrovní vlhkosti předělal jsem celý systém zvlhčování a přidal vzduchotechnické potrubí až pod strop. To jsem doplnil již popisovaným automatickým mlžením. V ZZ zimuji banány v květináči, Delonix, měl jsem tam před vysazením velkou Albízii a další spoustu drobnějších kytek a rostlin, které mám připravené na jarní výsadbu. Myslím, že kdybych jim, minimálně, trochu nesvítil, tak by výsledky nebyly takové. Je každopádně hrozně příjemné, když v hnusném, deštivém, studeném zimním dni můžete vejít někam, kde je teplo a prostor je zalitý zářivým jasným světlem....
Je dobré, že subtropické palmy při chladném zimování světlo nepotřebují. To je rozhodně velká výhoda. Ale tropickým by trocha světla přes zimu asi dost prospěla, ne?
Možná to zbytečně prožívám. Když jsem teď rozjel další kolo klíčení za semínek, tak jsem dokoupil topný kobereček a na výsadbové misky (které na něm stojí) udělal polystyrénovou bednu.
Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0049
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Rudolf M Fri Nov 21, 2014 10:12 pm

Z té fotky, to denní světlo přímo sálá, musí tam být moc pěkně. To mi v tuto roční dobu chybí, světla je žalostně málo.
V textu narážíš párkrát na formulaci že bez světla to nejde. Ale jde, jen tomu musíš přijít na kloub Smile .

Strelitzie přežije zimu i ve studeném sklepě bez oken a tropické rostliny dokáží naší zimu přežít tak, že se jednoduše sníží teplota na nejnižší možnou hranici. Oni se uskromní s růstem a s hospodařením s vodou a počkají na lepší časy Smile . Osvědčila se mi hranice mezi 16 a 18°C. Mě když napadne na střechu zimní zahrady sníh, tak tam mám teprve tmu a viděl si, že to funguje Smile .
Ty neděláš rozhodně nic špatně, tropické rostliny dají přednost raději celoroční vegetaci, než zimnímu spánku, u tebe se mají (o proti mě) jako čuníci v žitě.
Já kdybych měl osvětlovat všechny tropické rostliny, byla by mi jednak zimní zahrada malá a myslím, že by to chtělo předělat i zásuvky pro takový odběr Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Radim K Sat Nov 22, 2014 9:05 am

Všechny výše jmenované rostliny (kromě botanických druhů masožravek a orchidejí, které jsem nepěstoval) osvětlení nutně opravdu nepotřebují. Jak říkal Ruda, určitě to některým jen prospěje, ale v našich podmínkách je prostě dáme na zimu "spát" a je to Smile. Díky tomu může mít Ruda tropické palmy přes léto venku (a také je tam má naopak proto, aby v těch 16 stupních v zimě potom přezimovaly, v našem létě se do jisté míry otuží). Co se týče subtropických rostlin, ty opravdu nepotřebují absolutně nic přes zimu, ba dokonce vydrží celé měsíce v absolutní tmě, pokud je teplota pod +10 stupňů a platí to i pro stálezelené druhy (palmy, yuccy, agave, citrusy,...) Smile . Prostě, kdo na to má prostor a um, osvětlení je výhodou, ale ne nutností. Když už si to ale takhle osvětluješ, můžeš se věnovat těm absolutně náročným druhům, na Tvém místě bych vyzkoušel kokosovou palmu nebo tropické ovocné rostliny (vím, že nemáš rád nic ke sklizni, ale je to výzva něco takového dopěstovat Very Happy).
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Sat Nov 22, 2014 6:09 pm

Ale já neříkám, že bez světla to nejde. Teď nebudu mluvit o palmách, tam je to jasné. Mnoho tropických a subtropických kytek přežije naši zimu v popisovaných podmínkách. Mohli bychom sice polemizovat o tom, jestli přežijí a nebo prospívají, ale na to by bylo vhodné jiné téma. Pro rozvíření zimních stojatých diskuzních vod bych mohl zmínit zajímavý článek jakéhosi vědátora (kterého platíme z našich daní - a už nevím kde jsem to četl), který zmiňuje výsledek svojí práce, že subtropické kytky, kdyby mohli, vegetovali by nepřetržitě, stejně jako vegetují tropické. To že si dávají zimní pauzu je proto, že musí, nikoli proto, že by chtěli, nebo to potřebovali. A když vegetují nonstop, tak jim to silně prospívá........
U mojí ZZ je problém, že je vytvořená na podmínky horských Láčkovek. Tj. chladnější podmínky se střídáním denních a nočních teplot. Snažím se tu mít i další doprovodné rostliny, ale musí zvládat nastavené podmínky. Stále se po dalších rostlinách dívám, ale výběr je zúžen schopností zvládnout cca + 12 stupňů v zimě. Snažím se přes noc udržovat + 15 stupňů, ale v případě výpadku si nechávám rezervu. Mám tedy problém s pěstováním tropických kytek, které vyžadují teploty kolem 18 stupňů trvale. V současné době mám připravené semenáčky tropické magnolie Champaca a zkouším semena Beumontia grandiflora (nemůžu ale nikde najít nějaké podrobnější informace o pěstování - v češtině......). Pokud by jste měli nějaký vhodný tip, budu rád. Ale opravdu raději nic, co má poživatelné plody. Po mě jsou dostatečná výzva pozoruhodné květy. Jak říká Jirka Merhaut z Yuccalandu o Chorvatech : "Jsou to trubky, jak se to nedá sežrat, tak to nikoho nebere" (dneska už to beru jako svoje motto).

beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Radim K Mon Nov 24, 2014 12:21 pm

S těmy subtropy s tím vědátorem nemohu souhlasit, ale je fakt, že nejsou subtropy jako subtropy. Ty nám nejbližší, středomořské a tamní rostliny potřebují, byť kratší období zimy, některé ke květu a násl. reprodukci potrebují dokonce mráz. Co se týče Chorvatů, myslím, že jejich palmařské forum dokazuje, že dobře pěstují i nežratelné rostliny:-). Jinak co jsem pochopil, tak máš podminky tak trochu tropických hor. To si můžeš vybírat z obrovského množství druhů :-). Záleží, jestli radši okrasné listem, nebo květem.
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Thu Feb 05, 2015 9:53 am

Můj první květ u Nephentes. Přesné jméno nevím, je to z výprodeje v Obi, ale asi nějaké Ventricosa, červená forma.
Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0020  Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0024
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Mon Apr 06, 2015 6:12 am

Kvetení zdárně pokračuje.
Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0046
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Sidonius Wed May 13, 2015 2:05 pm

masožravky ve foliovníku se letos opravdu předvádějí  Shocked  Shocked

Masožravé rostliny - Stránka 2 IMG_6721
Sidonius
Sidonius

Poèet pøíspìvkù : 68
Join date : 04. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Thaedhas Wed May 13, 2015 2:57 pm

Sákra Very Happy Very Happy Čím je dopuješ? Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Sidonius Wed May 13, 2015 5:58 pm

vůbec ničím to je ten vtip Very Happy Very Happy co si chytnou to mají
Sidonius
Sidonius

Poèet pøíspìvkù : 68
Join date : 04. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Sidonius Tue Jul 07, 2015 12:27 pm

od června už jsou venku při domě a rostou jako z vody
Masožravé rostliny - Stránka 2 IMG_7001

a tady důkaz toho, že nejsou tak náročné. tyhle jsou venku od roku 2013 trvale a mají za sebou 2 zimy s nejnižší teplodou -12,2 °C
Masožravé rostliny - Stránka 2 IMG_7002

a moje semenáče z loňska
Masožravé rostliny - Stránka 2 IMG_6982
Sidonius
Sidonius

Poèet pøíspìvkù : 68
Join date : 04. 04. 14

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Thu Sep 24, 2015 6:49 am

Aktuálně ze zimní zahrady. Mimochodem letnění se u mě letos nevyvedlo. Všechny mucholapky, co jsem vyndal, mě opustili. Špirlice vydržela tak tak..
Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0031 Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0030 Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0028
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Fri Oct 30, 2015 6:57 pm

Tak nějaká aktualizace. Na zahradě už není co dělat (kromě drobností) a začíná čas zimní zahrady.
Po aktualizaci stavu a doplnění rostlin,
Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0017  Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0015  Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0023  Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0018 Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0028
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Sun Nov 01, 2015 9:03 am

Ještě pár detailů...
Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0021  Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0009  Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0005
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro beny Tue Nov 17, 2015 6:41 am

Nové přírůstky:
Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0050  Masožravé rostliny - Stránka 2 DSC_0060
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Masožravé rostliny - Stránka 2 Empty Re: Masožravé rostliny

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru