Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Broskve, Meruňky a Nektarinky

+5
Diana Jerem
Radim K
janýsková
JardaD
Rudolf M
9 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro JardaD Mon Jul 27, 2015 4:41 pm

Letošní nápor plodů je enormní. Spustu jsem toho musel probrat.

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 20150607_120133

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 20150607_185325
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro MArtin16 Thu Apr 07, 2016 3:21 pm

Loni vysazené Flamingo a Redheaven, Flamingo narástla parádne (v skutočnosti je väčšia ako vyzerá no foto), Red trochu menej, ale vzhledem k nedostatku vody se není čemu divit... Obě hezky nasadili na kvet, premýšľam že na Flamingu nechám 1-2 plody na ochutnávku, rastie hoodne bujne, najdlhší prýrastok má okolo 1,2 metra za rok + bočný obrast.

Ospravedlnte všadeprítomný bordýlek, na podzim sa stavalo, a práce budú pokračovať teraz na jar a ak všetko pojde dobre tak aj v lete, takže všude je stavebný materiál.

Flamingo
Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 IMG_2180
image hosting without account

Redheaven
Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 IMG_2190
imag
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro Rudolf M Fri Apr 08, 2016 7:42 pm

Pěkná výsadba Smile . Jaký je původ stromků?

Jsem zvědav na první úrodu. My jsme také toho plno vysadili, hlavně letos, takže to bude jen kořenit jestli tedy v létě zaprší a ne jako loni No .
Předloni vysazované různé nektarinky, švestky a kříženci měli loni také ohromné přírůstky, úplně mi pak bylo líto to na podzim ostříhat, ale ty první větve jsou důležité, je to základ koruny. Ale nějaké květy letos udělaly a nad ponecháním aspoň jednoho plodu také uvažujeme Smile . Ale možná, že to sami shodí, loni dvouleté nashi taky shodilo všechny plody, asi se na to ještě necítilo..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro JardaD Sun Apr 10, 2016 9:30 pm

Letos jsem jí dal krátký sestřih. Nakonec bylo víc dřeva na zemi než na stromě Embarassed
Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 20160409_154950_1
Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 20160409_154943_1
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro MArtin16 Sun Apr 10, 2016 9:55 pm

neviem, ale pri prvom pohľade ma napadlo čo ti urobila? ale neber to zle, len si myslím že to nebolo najlepšie riešenie.
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro JardaD Mon Apr 11, 2016 7:57 am

Very Happy Neudelala mi nic. V lete uz zase bude mit to drevo zpatky. Roste strašně bujně. Kdyby ji nedaval každý rok pořádnou plastiku, tak mě vystěhuje ze zahrady. Vloni jsem to trochu podcenil a nechal ji trochu větší rozlet, takže jsem to letos zase trochu korigoval do hloubky. Navíc jsem byl vloni příliš opatrný i s probírkou plodů a nakonec byla tak obsypaná že se jí až lámali větve. Letos jsem tam nechal mnohem míň květů.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro Rudolf M Mon Apr 11, 2016 8:51 am

Ty jsi koumák Jardo Very Happy . Máš pravdu v tom, že broskve se MUSÍ krotit, protože přerůstají a větví pak mají tolik, že zasychají a vyholují se. Plodnost pak klesá a strom se znehodnocuje. Je to vidět už na pár let nestříhaných stromech-košťata.
Nicméně si myslím, že ti trochu ujela ruka Laughing , nenechal jsi tam skoro žádné plodné větve, které by ty plody udržely, nechal jsi tam pár mladých, které kvetou až na koncích, ale jsou příliš mladé a dlouhé na to aby udržely úrodu. Letos bych to tak u tebe viděl jen na ochutnávku. Nicméně ze zkušenosti vím, že čim více se jeden rok ostříhá, o to více jí ten rok naroste a další rok bude o to více zase plodit.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro Radim K Mon Apr 11, 2016 8:58 am

No Jardo, snad Ti to neudělá totéž, co jardosovi na Kiwifóru:
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=197&p=61475#p61475

Ale kdo ví, co přesně to způsobilo... Nejspíš v kombinaci se silným deštěm a hlavně vzrůstnou podnoží?
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro JardaD Mon Apr 11, 2016 9:20 am

Radime, doufám, že ne. Já ji řežu celkem dost už od výsadby a zatim jsem tohle ještě neviděl.

Plodů čekám letos jen pár. To je v pořádku. Vloni to byl s plodností úlet. Ani jsme to nestíhali zužitkovat.
Už se jí hrozně prodlužovali kosterní větve a nedalo se kolem ní procházet. Tak jsem se rozhodl je zkrátit do hloubky (i za cenu toho, že zároveň obětuju i většinu plodného obrostu) abych jí donutil udělat plodný obrost blíže ke kmeni. Takže to neberte jako příklad každoročního řezu pro plodnost. Very Happy Je to víceméně sanace přerostlé koruny (přerostlé oproti tomu kolik místa jí můžu nechat) tak aby se utvořil plodný obrost na příští rok tam kde ho potřebuju.
Teď vypadá ohyzdně, ale za dva měsíce už to zase bude fešanda. Wink
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro MArtin16 Mon Apr 11, 2016 2:24 pm

ano rezať sa musí, ale broskyne nemajú rady rez na staré drevo, ano treba rezať, ale nie takto... teraz ti narastú výhony tento rok, tie necháš pekne rásť, prípadne ak by bolo husto niečo vylomíš, ešte za zelena! Budúcu jar zrežeš 1/3 až 1/2 na 1-2 očká to bude zálad úrody do budúceho roku, tie čo ponecháš rodia, tie čo rodili minulý rok uplne vonku, a dookola, teda sa strom zväčšuje minimálne...

takýmto hlbkým rezom ako si spravil ju len nútiš rásť viac a viac, a potom ako hovoríš, musíš zase rezať a si v začarovanom kruhu, teda rezať každý rok ale pracuješ len s novýmy výhonmi a tými čorodili v minulom roku. + keď režeš staré drevo tak je vysoké rizio klejtoku, a potom hubové infekcie...

Na rez som mal pekné video, ako rezali v sade, asi 15-20 minút to malo, a ten pán (asi majitel sadu) to tam pekne vysvetľoval, každý konár, prečo tento necháva, prečo tento ide von, ale aj vysvetľoval čo by sa stalo keby to urobil inak a rôzne alternatývy, veľmi poučné, len ho musí nájsť.
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro JardaD Mon Apr 11, 2016 2:31 pm

MArtin16 napsal:..., tie čo ponecháš rodia, tie čo rodili minulý rok uplne vonku, a dookola, teda sa strom zväčšuje minimálne...


No a tohle jsem právě minulý rok zanedbal a příliš se mi kosterní větve vytáhly, proto ta letošní sanace abych se dostal na "udržovatelnou" šířku koruny kde budu každý rok točit plodný obrost. Akorát tedy bych raději dělal dlouhý(americký) řez místo zkracování letorostů na dvě až tři očka jak píšeš. Zjednodušeně řečeno letorost nezakracovat, nechat odplodit celý. On se pod vahou plodů ohne k zemi a na vrchni straně směrem vzhůru naroste nový obrost na prříští rok. Na jaře pak odstraním celý odplozený dvouletý výhon těsně za novým plodným letorostem nejblíže kmeni aby se právě větev moc neprodlužovala. Ale princip je stejný. jen se potřebuji dostat zpět blíž ke kmeni. Proto ten radikálnější řez.

Na video se rád mrknu pokud ho najděš.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro MArtin16 Mon Apr 11, 2016 2:59 pm

https://www.youtube.com/watch?v=6YWsbg4k27s

https://www.youtube.com/watch?v=zvnxLpnnHUw&nohtml5=False

https://www.youtube.com/watch?v=23C9CKFysWM&nohtml5=False

spolu asi 38 minut, tie videá sú dobré, a človek si dokáže vytvoriť predstavu ako rezať, proste je to lepšie ako si to len prečítať v knižke, keď si to musiš len predstavovať v hlave.
MArtin16
MArtin16

Poèet pøíspìvkù : 157
Join date : 09. 05. 14
Age : 27

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro JardaD Mon Apr 11, 2016 6:26 pm

Super Martine. Diky. Mrknu na to.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jul 24, 2016 11:40 pm

Letos se sezóna co se týče plodů hodně nevydařila, co nezmrzlo, pomlátily kroupy, ale pár plodů přeci jen bude. Ze zajímavosti, plodí pouze ta část stromu, která má větve nad kamennou zdí. Pěkně to topilo při mrazech Smile .
Co zameškala v plodech, dává do růstu, i když taky za to může asi loňský střih i hnojení. Nyní měří broskev 4 metry na výšku a šířkou zabírá celou zahradu.
Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 DSCF0060
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro Stanley_51 Mon Jul 25, 2016 7:51 am

Rudolf M napsal: Nyní měří broskev 4 metry na výšku a šířkou zabírá celou zahradu.
Krásný stromek, Rudo. U mně je to podobné, na meruňce loni 4q plodů, letos ani jeden (plod), na nektarině z bohatého květnutí pouhých 7 kousků. Ale zato přírůstky ve dřevě neskutečné.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro Radim K Tue Feb 28, 2017 7:08 pm

S aktuální skladbou vysazených meruněk bychom měli mít čerstvé plody od konce května až do půlky října! Letos jsme vysadili meruňku Farhial a Farclo, zrající od konce září Smile.
Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 17091308_1355161397840334_601945333_o
Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 32
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro GrumpyGrower Sat Apr 29, 2017 3:58 pm

Dnes vysazená meruňka leskora. Všichni v této lokalitě mě od toho odrazují (Vítězná Huntířov 420m.n.m.), ale když na jaře nenamrzne, nevidím v tom další problém. Leskora by měla být dost raná, tak uvidíme, jak se se zdejším klimatem popere. Smile

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 18196111_1544761272210063_1670381247_o
GrumpyGrower
GrumpyGrower

Poèet pøíspìvkù : 79
Join date : 08. 12. 15
Age : 26
Location : Praha - Uhříněves

http://www.pestovani-palem.webnode.cz

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro Rudolf M Sat Apr 29, 2017 10:39 pm

Tak to jsem zvědav, jak se jí bude dařit, já myslím, že by s tím neměl být problém.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Broskve, Meruňky a Nektarinky - Stránka 2 Empty Re: Broskve, Meruňky a Nektarinky

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru