Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Určení druhu

2 posters

Goto down

Určení druhu Empty Určení druhu

Příspěvek pro Andula Fri Mar 08, 2024 12:56 pm

Určení druhu Soniuk13
Určení druhu Soniuk14

Prosím o určení. Nemám páru, jak je stará, jen vím, že jsem byla minimálně třetí majitel, měla jsem ji cca 2 roky (už jsem ji poslala dál, nemáme už balkon ani zahradu, tak ať v bytě nestrádá). Majitelka přede mnou (a po mně Very Happy ) ji měla na terase, kam svítilo půldne slunko, na zimu dávala do nevytápěného podkroví k malému oknu. Pak jsem ji měla já, první léto venku na dvoře na sever, tam si moc slunce neužila, na zimu dna schodiště s minimem světla, ale zato 8–1 stupeň. Další léto jsem ji hodila takhle mezi růže na zahradu, slunko asi 3/4 dne. Zima stejná... a pak mne opustila. Přesto by mě zajímal druh, páč je stále rodinným pokladem.
Děkuji.
Andula
Andula

Poèet pøíspìvkù : 11
Join date : 08. 03. 24

Návrat nahoru Goto down

Určení druhu Empty Re: Určení druhu

Příspěvek pro Rudolf M Sat Mar 09, 2024 10:13 am

Jedná se o Chamaerops humilis, jediný evropský druh palmy. Není nijak vzácná, celkem pravidelně se dají koupit i v kauflandu za pár kaček, nebo v každém zahradnictví, je to taková základní palmová výbava, co patří do sortimentu. Miluje výhně, ale potřebuje dost vody, mrazuodolný do cca -12°C (rostliny v nádobě ale dají krátkodobě jen -5°C, kvůli namrzání kořenů a často ne příliš dobré kondici).
Palma na fotce nebyla v dobré kondici, dlouhodobě strádala, ten čtyřlístek na povrchu květináče tomu moc nepomáhal, žere to poslední zbytky živin a rozkládá substrát na bláto. Pro dlouhodobé pěstování ve větších nádobách doporučuju kopanou hlínu ze zahrady, nebo velké množství anorganiky v substrátu (neplatí pro malé semenáče). Popřípadě pěstování v zemi se zimním krytím.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3492
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Určení druhu Empty Re: Určení druhu

Příspěvek pro Andula Sat Mar 09, 2024 11:45 am

Rudolf M napsal:Jedná se o Chamaerops humilis, jediný evropský druh palmy. Není nijak vzácná, celkem pravidelně se dají koupit i v kauflandu za pár kaček, nebo v každém zahradnictví, je to taková základní palmová výbava, co patří do sortimentu. Miluje výhně, ale potřebuje dost vody, mrazuodolný do cca -12°C (rostliny v nádobě ale dají krátkodobě jen -5°C, kvůli namrzání kořenů a často ne příliš dobré kondici).
Palma na fotce nebyla v dobré kondici, dlouhodobě strádala, ten čtyřlístek na povrchu květináče tomu moc nepomáhal, žere to poslední zbytky živin a rozkládá substrát na bláto. Pro dlouhodobé pěstování ve větších nádobách doporučuju kopanou hlínu ze zahrady, nebo velké množství anorganiky v substrátu (neplatí pro malé semenáče). Popřípadě pěstování v zemi se zimním krytím.

Děkuji. Tento kus má dlouhou historii, musela bych se otázat ex-švagra, kdy a v jakém stavu k ní jeho máti přišla. Možná je ještě těsně před nebo posttotalitní. Nevypadá nejlépe, pravda, ale utěšuje mě, že když jsem ji švagrovi kvůli záchraně sebrala, vypadala ještě hůř. Měnily se rodinné poměry – opečovávatelka odešla, tak to zbylo na něm. Přepošlu info sestře, ať ví, jak s ní naložit. Ostatní její palmy vypadají lépe.
Andula
Andula

Poèet pøíspìvkù : 11
Join date : 08. 03. 24

Návrat nahoru Goto down

Určení druhu Empty Re: Určení druhu

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru