Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum

3 posters

Goto down

Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum Empty Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum

Příspěvek pro rovor Sat Jan 06, 2024 2:25 pm

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, co těmto mladým palmám chybí, či přebývá. Lytocaryum, prakticky neroste, listy má bledé a konečky hnědé, když byly menší, tak jsem bojoval se smutnicemi. Každopádně mají pár let a jsou hrozně zakrslé a vypadají hodně nezdravě. Adonidia vyhání nový list, ale těm starším usychají konečky a jsou kropenaté. Palmy jsou umístěny na parapetu okna směrem na východ. Zalévat se snažím spíše střídmě. Přesazovány nebyly cca rok, takže nevím jak jsou na tom kořeny.

Zde jsou fotky: https://photos.app.goo.gl/BwiBZ8eaeVZPA9jL7

Předem moc děkuji za nějaké tipy, jak jim pomoci.

rovor

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 08. 11. 21

Návrat nahoru Goto down

Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum Empty Re: Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jan 07, 2024 12:51 am

Zdravím, to lytocarko je rozhodně reakce na nevhodné pH substrátu, dobře tuhle barvičku u palem znám Smile . Ale vidím tam i potencionálně druhý problém a to je velikost nádoby, která je značně přepísklá, může to tak být jedno s druhým. Teď bych to nepřesazoval, až tak v druhé půlce února, až bude delší den.

Vetchia takto vypadá dost často celkem běžně, nemusí se tak nutně jednat vyloženě o problém, skvrny na listech (pokud nejsou od škůdců) se dělají hlavně v zimním půlroce, stačí jednou pozdě zatopit nebo rostliny uklidit domu na konci léta o jedno chladné ráno později a skvrny jsou na světě. Teď musí narůst listy nové, pomůže tomu letnění, pravidelné hnojení a časem jak palma bude větší, bude na vnější vlivy odolnější.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum Empty Re: Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum

Příspěvek pro beny Sun Jan 07, 2024 7:32 am

Myslím, že se na tom podepisuje i nedostatek světla. Východní okno má přes zimu ještě méně světla jak v létě, zejména pokud nemají zimní přisvětlení.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1514
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum Empty Re: Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum

Příspěvek pro rovor Sun Jan 07, 2024 12:35 pm

Mnohokrát děkuji za vaše rychlé odpovědi. Se světlem teď bohužel moc neudělám :-( Mám je v práci, protože kočky to mají doma jako salát.

Ohledně pH substrátu - mám to teď něčím upravit nebo to vyřeší nový substrát při přesazení (používám supresivní od Forestiny). A do jakého květináče je pak mám tedy přesadit? Nechat v čem jsou nebo dokonce vrátit do menšího?

Předem moc děkuji za upřesnění.

rovor

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 08. 11. 21

Návrat nahoru Goto down

Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum Empty Re: Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum

Příspěvek pro Rudolf M Sun Jan 07, 2024 6:21 pm

Na substrát se mě nikdo neptejte:D , procházím teď dlouhodobě zjištěním, že všechny pytlíkovaný substráty jsou naprsoto k ničemu.
Rozepisoval jsem to v tématu v phoenix. 99% substrátů s nápisem "SUBSTRÁT PRO ..." je těžená rašelina, s upraveným pH, s trochou přísad aby to jakože vypadalo, že to není jen směs stovky tisíc let nerozložených vláken rašeliníku, a často pár atomů nebo stopového množství startovního hnojiva (což je samo o sobě špatně, když si pěstitel chce přesadit oslabenou rostlinu, je hnojivo v substrátu špatně). Obecně jsou substráty pro maloodběratele, jen hezky balený "nic" s "nijakými" výsledky, s naprosto mizerným výhledem. Jelikož se ta rašelina začne, v lepším případě, po 2 letech v květináči rozkládat na kompost a stane se přesně to, co se děje tvým lytocaryím.

Jsem z toho tak znechucen, desítky, ne-li stovky tisíc co jsme v substrátech nechali a dlouhodobě to má na rostliny negativní dopad. Snad žádná palma není evolučně zvyklá na růst v rašelině! Je to médium, které dle kvality zpracování vydrží 0,5 - a max 4 roky, pak kompost.

Jenomže najít adekvátní rozumnou náhradu za tyhle neekologický zvěrstva jen tak nejde, jakákoliv náhražka půdy vydrží zhruba stejně (listovka, hrabanka, kompost, kokos).. Takže buď koupit a smířit se s tím, že se to každý 2-3 roky musí přesadit do čerstvého substrátu, nebo se vydat jinou dlouhodobě udržitelnými cestami o kterých se nechci rozepisovat, protože by to nebylo profesionální. Jen dodám že já doma pěstuju v anorganice a venku rostliny sázim už jen do kvalitní kopaný hlíny ze zahrady, obě varianty ale nejsou pro začínajícíc pěstitele vhodné! Ale díky tomu, nejsem schopen profesionálně poradit, co koupit za substrát a ty vybledlý holátka dát do kupy, byl bych tím sám proti sobě.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum Empty Re: Problémy s Adonidia merrillii a Lytocaryum weddellianum

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru