Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Září 2020 - pokojovky

2 posters
odeslat nové téma   Odpovědět na téma

Goto down

Září 2020 - pokojovky Empty Září 2020 - pokojovky

Příspěvek pro Rudolf M Tue Sep 08, 2020 10:43 am

Teď jsem trochu znejistěl, že jsem zapomněl v srpnu oznámit aktualizaci, ale ona asi žádná nebyla Very Happy . Ta červencová byla extrémně výživná a prakticky nás zaměstnala na celý srpen.

Každopádně předevčírem tedy proběhlo spuštění záříjové aktualizace, nějak jsem si odvykl ji zde oznamovat, jelikož větší dosah a odezvu má na FB a největší na hlavní straně webu. Ale tady to má již nějakou zpětnou historii a taky určitou váhu.
Na této aktualizaci jsme pracovali pomalu 14 dní, z toho před spuštěním to byly cca 4 dny kdy se vkuse sedělo u počítače. Opravdu to není nic jednoduchého. Ale vše se podařilo podle plánu, spuštění proběhlo dokonce dříve než jsme čekali. Odezva byla ještě rekordnější než červencová aktualizace, což je obří satisfaktce za ty prosezeniny u počítače flower . Aktuálně jsme tak ucpaní, že některé objednávky budeme opravdu vyřizovat nejspíše až 3 odesílací týden, dle minulé aktualizace, jsme zvládli za víkend zabalit maximálně 50 balíků a myslím, že to bude i nyní strop. Možná i méně, jelikož tohle roční období si již nemůžeme "dovolit" být 4 dny zavření v garáži a balit zásilky.

Drby
__________________________________________________________________________________________________________________
Jako interní novinku bych pustil informace, že jsme před minulou aktualizací koupili kvalitní krabice všech možných rozměrů, část z nich jsou i 5 vrstvé, což je takřka nezničitelné. A že jsme vyměnili výplně z papírů za slámu. Zatím se nám to osvědčilo hlavně ve smyslu ušetřeného času a šetrnějšího chování k našim kloubům (z toho mačkání papírů). Takže pokud nemáme po ruce přiravenou jinou výplň, počítejte se slámou i do budoucna.

Poděkování
__________________________________________________________________________________________________________________
Mohu už jen poděkovat za Vaši účast v našem světě botanických kuriozit. Jen díky Vám můžeme dělat to co děláme a můžeme se v tom i neustále zlepšovat. I love you Což ve výsledku oceníte zase jen Vy, díky našim výpěstkům Smile .

Ještě bude letos minimálně jedna aktualizace, ale novinky jsou již v největší míře vložené, další aktualizace budou jen obnovování již vyprodaných položek, budou mezi nimi i perly co se vyprodaly v červenci.

Pokojovkové okénko
__________________________________________________________________________________________________________________
Ještě větší radost mi udělal i Váš zájem o pokojové rostliny, které letos děláme nově (ano dělám je jen já, ale obecně mluvíme v množném čísle oba Laughing ). Pokojovky nemnožím primárně na prodej, mám je kupodivu proto, že mě to baví. Ale sem tam se něco zlomí, nebo se to musí ustřihnout a to využiji k množení a následnému prodeji-což mě baví ještě více, jelikož náklady na nákup těchto pokojovek jdou pomalu do astronomických hodnot, ale když se vrátí aspoň ten náklad za nákup rostliny, je to úžasný pocit cyclops . Zatím toho bylo jen po skromnu, ale vždy se po tom zaprášilo. Každopádně letos jsem toho stihl nashánět poměrně velké množství, jako třeba 50 vytříbených druhů Philodendronů a například aktuálně 106 druhů Hoyí (Voskovek) nebo přes 30 ukrajinských odrůd Afrických fialek. Zaměřuji se i na vzácnější druhy-kultivarů Monster nebo Syngonií a vybrané druhy Aeschynantů nebo Dischidií, baví mě i hodně peperomie a pomalu a jistě se prodírám i do světa Anthurií, které jsou kapitola sama o sobě. A vše tohle pěstuji v bytě ve 3 pokojích, to je právě to nejkouzelnější, že k tomu nepotřebuji skleník. Rostliny od nás tak jsou zvyklé na domácí klima bounce .
Já dodržuji poměrně přísná pravidla, kdy si dělím osobní, pracovní a hobby život, ale ten pracovní a hobby se pomalu začíná prolínat Very Happy . Obzvlášť tím, že chci nabízet své přebytky v pěstování a chci i vzdělávat případné zájemce o světě pokojovek, který je mnohem bohatší, než se obecně má v potaz.
Mohl bych vám udělat i hodinovou přednášku o světě pokojovek, ale zkrátím to na pár vět, jelikož si hodně lidí myslí, že to je svět květinářství a těch částí zahradnictví, které jsou u kasy a rychle se přejdou. Sice ano, tam mají ty rostliny místo, ale jen proto, že svět pokojovek nevyužívá plný potenciál, jako třeba využíváme my potenciál méně známého ovoce z celého světa i do našich zahrad. Když se zaboříte hlouběji do problematiky pokojovek, jednak můžete najít extrémní variabilitu a krásnu v listech či květech, těchto celoročně zelených rostlin. Druhak můžete zjistit, že existují i vzácné druhy pokojovek, které jsou v nárocích úplně obyčejné ale přesto stojí částky, které ve světě ovocných rostlin možná ani neexistují. Můžu uvést 2 extrémní případy, jedno je druh Syngonia (jeden z nejméně náročných druhů pokojovek, který snad má doma každý), jedná se o druh red spot odrůda "tricolor" a jeho pořizovací cena v ČR byla letos od 12 000,-. Druhý extrém je Monstera adansonii variegata, která je letošní horkou novinkou na evropském trhu a letos se první kus prodal za 4400 liber (130 000,-) (zakořeněný řízek se 2 listy bounce ). Nebudu lhát, že mě tyto rostliny nelákají, ale do takových extrémů-aspoň zatím- neinvestuji Very Happy .
Vítejte ve světě pokojovek.
Můžete mě sledovat na instagramu, kde jsem jako: rudolf_green_life a kde velice aktivně formuji svého nového (dalšího) koníčka alien . Mám osobité pojetí, plné nepochopeného humoru a vlastní tvorbu domácí džungle.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Září 2020 - pokojovky Empty Re: Září 2020 - pokojovky

Příspěvek pro Moony Thu Sep 17, 2020 6:25 am

Rudo, krásná zpověď Very Happy
Já bych měla dotaz k té monsteře deliciose co nabízíte v eshopu - to je "klasická" velká forma deliciosy, tedy ta kytka našich babiček, nebo je to borsigiana?
Moony
Moony

Poèet pøíspìvkù : 83
Join date : 03. 11. 15
Location : okres Praha - východ

Návrat nahoru Goto down

Září 2020 - pokojovky Empty Re: Září 2020 - pokojovky

Příspěvek pro Rudolf M Thu Sep 17, 2020 11:11 am

Díky Very Happy .

To co je na eshopu, by měla být deliciosa. Nepodařilo se mi úplně dohledat původ, tohle je dobře, čirá výjimka, přeprodej semenáčů co jsem sehnal Very Happy . Ale podle znaků doufám, že to bude deliciosa.
Borsigiana bude v nabídce také, možná ještě letos, tu mám nařízkovanou ze své matečnice.

Letos jsem sehnal i barevné monstery, monstera albo variegata a ještě čekám na zásilku albo variegata halfmoon. Do budoucna bych chtěl i thai constelation, ale ta se mimořádně špatně shání.
Z Monster jsem sehnal i plno jiných druhů, třeba dubia, siltepecana, egregia.. Všechny jsou bizarní a snadno doma pěstovatelné. Uvidím jak porostou a půjde odebrat materiál k množení.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Září 2020 - pokojovky Empty Re: Září 2020 - pokojovky

Příspěvek pro Moony Thu Sep 17, 2020 1:53 pm

Díky za odpověď :-) s těma deliciosama je to takové všelijaké, někdo tvrdí že je m. deliciosa a m. borsigiana, někdo že jsou obě deliciosy a ta borsigiana je jaký subspecies... a babo raď Very Happy
Já bych právě chtěla jen tu "pravou" velkou deliciosu :-)
Thajku mají na gardners, bratru za 6tis., ale ono to ze zahraničních aukcí asi nebude o moc lepší...
Moony
Moony

Poèet pøíspìvkù : 83
Join date : 03. 11. 15
Location : okres Praha - východ

Návrat nahoru Goto down

Září 2020 - pokojovky Empty Re: Září 2020 - pokojovky

Příspěvek pro Rudolf M Thu Sep 17, 2020 4:52 pm

Abych pravdu řekl, tak nevím, jak je to přesně botanicky a docela bych se divil, kdyby se našly 2 ověřené zdroje, jelikož rod Aroidů se mění snad každým rokem, třeba u Philodendronů jsou 3 podsekce Pteromischum, Philodendron a Meconostigma s tím že poslední jmenovaný se před 2 roky s 20 druhy překlasifikoval do samostatného rodu a rehabilitoval se tak rod Thaumatophyllum (zdroj Noro zlámal Very Happy) .
Nevím tedy jestli se borsigiana klasifikuje jako jiný druh, nebo je to pouze kultivar deliciosy. Ale pokud bych si měl typnout, řekl bych, že to bude kultivar. Jelikož jediný rozdíl je ve velikosti listů.

Pokud chceš zaručenou deliciosu, počkej si na příští rok, ta moje obluda se už nevejde pod strop a budu jí muset seříznout (je to ta na fotkách eshopu). Má průměr listů skoro 1 m.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Září 2020 - pokojovky Empty Re: Září 2020 - pokojovky

Příspěvek pro Moony Thu Sep 17, 2020 5:26 pm

Díky Rudo, ano, mám ten samý dojem ohledně klasifikace.
Ale myslím že rozdíl není jen ve velkosti listů - je to i tempo růstu (za stejných podmínek, samozřejmě), vzdálenost mezi internodii - což má fakt docela vliv na estetiku kytky, a poměr velikosti listů versus délka řapíků.
Moony
Moony

Poèet pøíspìvkù : 83
Join date : 03. 11. 15
Location : okres Praha - východ

Návrat nahoru Goto down

Září 2020 - pokojovky Empty Re: Září 2020 - pokojovky

Příspěvek pro Rudolf M Thu Sep 17, 2020 7:09 pm

No i tyto "detaily" se popisují při rozlišování borsigiany. Já tedy vzhledem k tomu, že mám obě, obě mají přes 20 let, tak ty rozdíly mohu pozorovat "live" a jsou úplně, úplně nepatrné. Záleží také na umístění rostliny, ne vždy jde tak velká kytka umístit jak by potřebovala a na to pak může trpět. Nicméně ve výsledku pak lze pouhým okem vidět tu rozdílnou velikost listů. Ostatní detaily okem nepozoruji, nejsou tak výrazné Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Září 2020 - pokojovky Empty Re: Září 2020 - pokojovky

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

odeslat nové téma   Odpovědět na téma
 
Povolení tohoto fóra:
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru