Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rhapidophyllum hystrix

5 posters

Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro JardaD Mon Aug 08, 2016 1:17 pm

Rhapidophyllum hystrix IMG_8055
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Re: Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro martinfarmář Tue Oct 24, 2017 7:12 pm

Nějaké aktuální foto? Proč nikdo nepěstujete nejmrazuodolnější palmu na světě, která by se nemusela ani zakrývat pokud je to pravda?
http://www.cesketropy.com/Rhapidophyllum-hystrix-28st-C-C412/
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Re: Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro JardaD Wed Oct 25, 2017 6:28 am

Asi proto, že
1) zakrývat jí taky třeba. Možná ne kvůli teplotám (ačkoliv to je třeba vyzkoušet) ale proto, že jedna věc je kolik mrazu vydrží za sucha a kolik vydrží když na ni prší.
2) neni vzhledově tak atraktivní jako trachýk, datlovka nebo jubaea. Vyroste z toho spíš takové palmové křoví.

Nicméně mě se líbí, takže jí pěstuju.
JardaD
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 383
Join date : 02. 04. 14
Age : 45
Location : Hostivice, 350 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Re: Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro mejdlo Wed Oct 25, 2017 9:20 am

Moje zkušenost,vyhnilo srdíčko u poměrně velkého kusu a to byla na zimovišti v zimní zahradě do +2st vedle ní stál cycas a další papírově neodolné rostliny které něměli žádné poškození.Po této zkušenosti bych ji asi do země nezkoušel,ale třeba to byla jen náhoda.Další věc proč se moc nepěstuje je její obtížná dostupnost ve větších velikostech a pomalý růst.
mejdlo
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 373
Join date : 03. 02. 15
Age : 47
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Re: Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro Rudolf M Wed Oct 25, 2017 12:52 pm

Přesně tak, tento druh je jen "nafouklá bublina" na trhu. Palma roste velmi pomalu, zvláště v našem klimatu, tedy mluvím o kultuře v zemi, jelikož potřebuje značnou sumu tepla, ideální teploty jsou přes den kolem +30°C a v noci nad 20°C a to ideálně od konce května do druhé půlky září, k tomu všemu vyžaduje i vlhké léta. O čemž si u nás může nechat zdát, výsledkem jsou pak 2 až 3 nové listy ročně Rolling Eyes . V květináči roste většinou mnohem lépe, protože se prohřejí kořeny a pokud je u zdi domu, kde to topí dlouho do noci, je to o něčem jiném, než na zahradě, kde je "chladná" půda.

V Evropě trh nabízí jen menší rostliny do 1 metru, letos jsem slyšel drb, že se měly dovést i větší a starší rostliny, ale nakonec nevím jestli k tomu došlo.
Lepší to mají v USA, tam se dají koupit trsy 2x2 m, a dělají se pokusy s výsadbami všude možně, ovšem je to pořád stejná písnička. Pokud přijde extrémně silný mráz do oblastí, kde se tato palma přirozeně vyskytuje, roste v zemi 30 let, tak přežije -20°C i méně. Ale v těchto oblastech trvá zimní v pády hodiny, maximálně dny pak se prudce oteplí klidně na +25°C a pak klidně další 3 roky nemrzne vůbec, tohle nemá se zimou v ČR vůbec nic společného. Ale ono to dobře zní, když se může k palmě napsat, že v USA přežívá až -30°C, že Smile .

My máme rostlinu vysazenou druhým rokem, i přes vytápění vyhnila, ale za léto stihla ještě 2 chatrné listy udělat (staré listy zimu vydržely, takže to koště není). Vývin je tam nulový, je otázka, jestli se bude schopná aklimatizovat a spokojit se s naším klimatem, přestane vyhnívat a bude schopná i něco narůst. Trachýci s tímto nemají problém, Rhapidophyllum je v tomhle náročnější.
Bez vytápění bych do toho nešel..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3492
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Re: Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro martinfarmář Wed Oct 25, 2017 6:41 pm

Díky za info. V tom odkazu co jsem postnul nahoře jednu maj docela velkou 110cm/30cm kmen za 3400,- tam už je asi jedno že roste pomalu když má max. 2m. Přišlo mi zajímavé, že by mohla zimovat jen pod stříškou na čtyřech nohách, ale když je to takovej chcípák, tak to zkoušet nebudu.
Vlhké léto, je to nejmenší, to už stejně dělám bambusům aby rostly.
martinfarmář
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 43
Join date : 22. 10. 17
Age : 46
Location : Beroun

Návrat nahoru Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Re: Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro Rudolf M Thu Oct 26, 2017 6:51 pm

Tady ještě důkaz místo slibů, škoda že tohle se u nás neprodává.
https://www.youtube.com/watch?v=DyUsyeysP6E
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3492
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Re: Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro jirkan Mon Oct 30, 2017 7:02 am

Mám stejnou zkušenost se srdíčkem, které mě při zimování v palmoteriu vyhnilo.
Podle mě z důvodů velké vlhkosti,  měla malé odnože takže roste dál, ale vlhkost ji vadí.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Rhapidophyllum hystrix Empty Re: Rhapidophyllum hystrix

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru