Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

+4
miroslav
Radim K
Sidonius
Rudolf M
8 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Rudolf M Fri Aug 21, 2020 10:06 am

Moc hezky zdokumentovaný koloběh jedné generace, ty čísla jsou i dost poučná, díky Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Fri Aug 21, 2020 11:26 am

Aha, ty Arisaemy asi mám ze stejného zdroje. Letos jsem nestihl moc dokumentace. Příští rok se polepším.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Tue Sep 27, 2022 1:25 pm

Něco málo v květináčích.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 DSC-0031  Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 DSC-0051  Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 DSC-0057  Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 DSC-0069
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

templar likes this post

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Thu Sep 29, 2022 2:26 pm

U prvního obrázku vidím nápis nepenthoides ale tipl bych to spis na costatum . Candidissimum je moc pěkná. Ten amorphophallus netuším, ale podobný řapík mám u yunnanensis. Poslední je asi také arisaema.

Fargesii mi letos vykvetly všechny tři. Teď když jsem projížděl obrázky tak těžko říct, zda je to fargesii Smile. Jeden semeník se nadouval ale nakonec byl bez semen. Candidissimum stále nemám. Z Amorphophallů mi letos vykvetl pouze albus. U paeoniifolisu jsem zatím nepřišel jak se o něj starat. Mám jednu rostlinu ze semene ale hlíza má stále kolem 1cm v průměru. Zajímavý je hrbolatý řapík. Další obrázek jsou řapíky v popředí yunnanensis (kerrii), v pozadí bulbifer.
Nakonec slavný konjac. Odplozená hlíza dopadla neslavně Smile z části uhnitá, vytvořila celkem velkou dceřinou hlízu. Pro rok 2021 jsem tu původní ořezal. Hodila nějaké bruty ale samotná hlíza byla na konci roku na vyhazov. Květy 2021. Před koncem vegetační sezony mi amorphophally napadli třásněnky a velké hlízy dopadli neslavně. Což lze vidět na obrázku kde jsou hlízy v bedýnce vlevo. Hlíza má velikost průměru řapíku Smile. Asi si pamatovali že byli velké a v roce 2022 to dohnali a trhli květináč.

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220511-165221 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220624-171059

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220225-165139 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220301-182117 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220820-113638 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220826-153411 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220530-161326


Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20200928-194642 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20210312-165827 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20210312-171815 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20210325-160045 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20211003-134806 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220410-173515 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220809-172000 Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 20220928-154716
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Sat Oct 01, 2022 12:25 pm

Já před lety sehnal (snad Lukon Glads) asi 5 druhů Arisaem. Ale pravděpodobně není žádná z nich správně určená. Ta údajná nepenthoides je zajímavá velmi časným klíčením (únor - březen). Porovnání jejího listu s fargesii.
Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 DSC-0091  Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 DSC-0092
Takže vůbec netuším, jaké druhy to jsou.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Sat Oct 01, 2022 12:33 pm

Třetí fotka je opravdu Amorphophallus yunnanensis. Je to na květináči, snažím se to fotit s popisem abych si pamatoval, co jsem fotil. A čtvrtá fotka by měla být A. tortuosa, ale to již Noro Zlámal mě tvrdil, že to určitě není.
Máš to hezky upravené. Já vždy na podzim nestíhám, tak jen naházím květináče pod přístřešek na vyschnutí a před mrazy přenesu na zimoviště. K přesazení se obvykle dostanu až nejdřív v lednu (pokud vůbec).
Amorphophallus paeoniifolius se mě nedaří ani na druhý pokus. A. bulbifer mě už konečně jedna hlíza přezimovala.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Sat Oct 01, 2022 10:29 pm

Mno mě zaujal ten brutálně dlouhej spadix květu, takže když jsem koukl na obrázek nepenthoides tak mi bylo jasný, že vypadá úplně jinak. I list na goolu ukazují jiný Smile. K tomu costatum se to blíží i listem. Jak jsi měl velkou hlízu toho yunnanensise když ti kvetl? Mě zaujalo, že u toho albusu byla hlíza kolem 4 cm v průměru, když vykvetla, to jsem ani nečekal takovýho prťavce. U sebe mám popsány max velikosti řapíků co jsem našel na netu. U albusu mám 70 cm, yunnanensis 80 cm a konjac 100 cm. U paeoniifolisu mám info o 200 cm Smile proto jsem jej chtěl, když titanum je hůře dostupné.

Někde jsem viděl info, že jsou dva typy amorphophallu. Jedni mají dormanci vlivem změny období (sucha/dešťů) a druzí odpočívají mezi růstovou fází bez změny období. Tedy dormance je řízena stářím/velikostí. K první by měl patřit konjac a k té druhé titanum. Možná tomu paeoniifolisu vadí, že mu dormanci vnucuju. Každý rok když ho najdu (musím ho hledat v květináči), myslím si, že je po něm. On mě překvapí, že z toho scvrklého seschlého a tvrdého mrzáčka něco vyleze. Proto bohužel nemám foto hlízy. Letos ho dám do tepla a zkusím udržovat přes zimu v růstu.
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Sun Oct 02, 2022 7:06 am

Ten můj yunnanensis neměl moc velké hlízy, spíše tam byla hrst menších. Mám ho třetí sezónu a dceřinných hlíz vytváří opravdu hodně.

A. bulbifer mám maličkou hlízu, menší než nehet na malíčku. Už zatáhl list, tak ho zkusím zimovat na sucho (je ještě v pidikvětináči). Možná mu také nevyhovuje zimování ve 12°C a chtěl by trochu víc.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Lubos Tue Oct 11, 2022 7:26 pm

Amorphophallus konjac, albus, bulbifer a yunnanensis "zimuju" v současnosti při pokojové teplotě na sucho. Bulbifer mám jednu cca 5 cm hlízu a tři menší. Původně jsem měl v roce 2020 vysazeny 4 listové hlízy ale po roce 2021 jsem našel jen tu jednu a nějaké malé.

Sauromatum venosum a Arisaema fargesii zimuju kolem 10-12 stC. To z důvodu, že tu lidé uváděli že jim hlízy přezimovaly i venku. Zkoušel jste někdo zimovat A. fargesii při vyšší či pokojové teplotě? Letos jsem vysadil dceřiné hlízy A. fargessi po zimování, ale ani jedné nevylezl list. když jsem teď na zimu květináč probral, zjistil jsem, že hlízy jsou OK ale cca stejně veliké jako při vysazení. Ovšem jedna mi zbloudila mezi hlízy Pinellia pedatisecta, které jsem měl při pokojové teplotě. Této jediné vyrostl list a zmohutněla.
Lubos
Lubos

Poèet pøíspìvkù : 19
Join date : 04. 12. 19

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro beny Wed Dec 07, 2022 6:26 am

Nakonec jsem dal A. bulbifer k palmám pod umělé osvětlení. Udělal nádherný list a stále drží. Teplota kolem +20°C.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1515
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro templar Sun Jun 04, 2023 4:04 pm

Ahojte,som tu novy, v dubnu som vybral zmijovce,uzovniky a arisaemy von, v kvetinacoch a az teraz zacali aspon trocha rasit, to tak dlho vyrastaju z hluzy? Ake podmienky by mali mat, na priamom slnku,ci polotien a zalievka ako, maju v podmiske stat voda ci iba z vrchu zalievat? Dakujem za rady

templar

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 03. 06. 23

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Rudolf M Tue Jun 06, 2023 8:13 pm

Už? U nás se běžně probouzí až v druhé půlce června Very Happy . Bohužel, čekají až se prohřeje zem a to prostě dřív jak v červnu není. A už v září zase zavadají, není to moc vděčná trvalka..

Všechny hlízy mají rády buď úplný stín (až polotmu) a nebo plouživý stín pod stromy. Než vypustí první list, stačí udržovat substrát vlhký, v létě když rozvinou všechny listy, bude spotřeba vody znát, ve vodě mohou stát pouze při teplotě nad 30°C, jinak by hrozilo uhnití kořenů i hlíz. Raději pěstovat bez podmisky a občas prolít vodou.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3494
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro templar Tue Jun 06, 2023 10:51 pm

ok, dakujem za rady , takze do konca kvetna ich mozem mat v pivnici?

templar

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 03. 06. 23

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro templar Mon Jun 26, 2023 6:12 pm

Tak uz zacala kvitnut Arisaema FargesiiArisaemaTropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Img_2010Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Img_2011


Naposledy upravil templar dne Fri Jun 30, 2023 1:33 pm, celkově upraveno 1 krát

templar

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 03. 06. 23

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro templar Tue Jun 27, 2023 9:44 am

predava niekto rozne druhy Arisaem?

templar

Poèet pøíspìvkù : 4
Join date : 03. 06. 23

Návrat nahoru Goto down

Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd) - Stránka 2 Empty Re: Tropické cibuloviny (Zmijovce, atd)

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru