Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rod Parajubaea

4 posters

Goto down

Rod Parajubaea Empty Rod Parajubaea

Příspěvek pro Rudolf M Tue May 06, 2014 8:38 pm

Mezi palmami velice přitažlivý rod palem. Má jedno prvenství, a to, že z tohoto rodu Parajubaea torallyi var torallyi roste nejvýše ze všech palem na světě, jsou to výšky až kolem 3400 m.n.m v Andách (ale v té tropické části!). Nicméně v těchto výškách je i v tropech poměrně chladno a co je důležité tak je zde velice znát chod ročních období se zimní úbytkem světla a nočními přízemními mrazíky, ojediněle jsou ty mrazy i silnější a to do -6°C, vzácně i níže.
Nepříjemná skutečnost je, že půl roku v jeho domovině prakticky neprší a to dost stěžuje pěstování u nás i v květináči. Nicméně rod Parajubaea je rozmanitý a jsou druhy i o něco vlhkomilnější ale zároveň méně odolnější. Asi nejnáročnějším je druh Parajubaea sunkha, jak na teplotu, tak na vlhkost.
Ze zajímavostí, již dospělá a velmi mohutná Parajubaea torallyi var torallyi roste v San Francisku, v jedné té typické ulici, která má pořádný sklon. Toto město je poměrně chladné, typická letní teplota nepřesahuje 20°C, palma zde velice prosperuje..

Parajubaea má v genech kokosovou palmu, což při pohledu na listy oslní každého palmaře. Já jsem z jejího vzhledu nadšen, je to vlastně taková náhražka kokosové palmy Cool.

Já jsem si pořídil Parajubaeu na objednávku asi 3 roky zpět, od té doby mohu jen potvrdit, že ani v květináči u nás se jí příliš nedaří. Naše klima je buď chladné a vlhké nebo na krátko horké a po té opět vlhké. Tento rod není zvyklý na vlhký vzduch, který v ČR je velice často- což ale není problém pěstování, problém je ta nestabilita počasí a velké skoky mezi dnem a nocí.
Rostlin mám více, mimo velkého exempláře mám i menší semenáč, který je také na fotce. Ten rostl 2 roky v zimní zahradě, letos už bude trávit léto venku. Pak se mi podařilo ještě vyklíčit a uchovat semenáč také torallyiky, ten má asi už 4 roky, od mala je venku, neroste nic moc, jen tak 3 listy ročně.
Já se s tímto rodem nemazlím, zimuji ho v krytu u datlovky při zimní teplotě 0-2°C a od března do listopadu je venku. Nechal jsem rostlinu projít -5°C a přežila bez poškození, viz letošní dubnové mrazy.
Rod Parajubaea DSCF0602
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro Rudolf M Thu Oct 02, 2014 11:13 pm

Trochu listů letos vyrostlo, palma vypadá lépe. Ty teplé noci jí svědčily.
Rod Parajubaea Parajubaea
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro Rudolf M Sun Mar 01, 2015 4:35 pm

Palmu jsem dnes vyndal ze zimoviště, potěšila mě, že bez viditelných problémů snesla zimování v ledové garáži- což nedávají i některé subtropické druhy (Washingtonie s tím mají problém). Nicméně Parajubaea pochází z mnohem severnějších oblastí (na jihu polokoule), takže by jí mohlo dlouhé zimování začít již vadit. Dnes v noci bude po dlouhé době nad nulou, tak uvidíme jak to dlouho venku vydrží Smile .
Rod Parajubaea DSCF4533
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jul 06, 2015 10:35 pm

Tak po letošku mohu říct, že teploty pod -4°C jsou pro Parajubaeu velký problém. Menší palma mi nepřežila brzké odzimování a ranní dubnový mrazík, velké rostlině se významně poničily listy. Nicméně se z toho bravůrně dostala, nyní již rychle roste. Příště tedy odzimovat klidně v březnu, ale nevystavovat raním mrazíkům Twisted Evil .
Rod Parajubaea DSCF5976
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Thu Sep 28, 2017 12:24 pm

P. cocoides po sezóně.
Rod Parajubaea DSC_0079
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Sun Jun 28, 2020 9:16 pm

Letos šli tyto pohodové palmy do země hned dvě. Parajubaea torallyi var torallyi (větší) a Parajubaea cocoides. Jako podrost mají několik různých druhů rostlin rodu Callistemon. Mezi palmami je, pro oživení, Crinodendron hookerianum.
Rod Parajubaea DSC-0041
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro jirkan Mon Jun 29, 2020 11:06 am

Pěkné Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy když je místo může si člověk hrát.. Smile Smile

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro Rudolf M Mon Jun 29, 2020 10:29 pm

Jsem na tuto výsadbu extrémně zvědavý. Naše Parajubaei skončily bohužel všechny v hajzlu. Největší rostlina velmi špatně snesla zimu 17/18 v garáži, ledový průběh ledna ochladil garáž na -1°C po dobu 3-4 týdnů. Nepomáhalo ani prohřívání elektrikou, garáž je moc velká a venku foukal mrazivý severák. Tu zimu my odešly všechny nádobové datlovníky, všechny parajubaei, většina washingtonií a pár dalších. Byl to ten typ zimy, který mi sebral kus vášně v pěstování palem Neutral . Vzhledem k tomu, že lepší podmínky na zimování jsme neměli, tak jsme druhy palem co odešly již neobnovily, my jsme tedy bez parajubaeí do teď. A Liborova výsadba je jediná možnost, že se k nim zase vrátíme Razz . V nádobě to dlouhodobě prostě nemá cenu, listy u torallijky šly pravidelně do háje po jarních -4°C a ty jsou u nás každé jaro (duben), nepamatuju si snad rok, kdy by v dubnu nebyly -4°C. A to chladný zimování je průser, v zemi to bude o něco snažší, pokud nevypadne na delší dobu při silných mrazech proud. Otázka je a to je to, nejvíc co mě zajímá, jestli u rostlin volně v zemi se zvedne odolnost listů aspoň o 1°C. U citrusů to třeba funguje..
Tedy pokud bude odolnost aspoň srovnatelná s odolností washingtonie, pak to cenu má, bez přehnané péče.
Sleduji občas očkem výsadby různě v okrajových oblastech ve světě, v Anglii zimy přežívají, ale vůbec jim to tam neroste, pár listů ročně a ty jim v zimě zničí vichřice. Nejhezčí rostliny jsou asi v LA a okolí, ale to se nedá srovnávat, rovnoběžka jižního Egypta, zimy v extrému -3°C a 10 měsíců nerušené vegetace s několika měsíčním maratonem tropických nocí. Kmeny jako Jubaei s vlákny jako Trachycarpus, nádhera.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Wed Jul 01, 2020 8:51 am

Mám vážné podezření, že zrovna Kanáři, Washi, Parajubaea a Sabal špatně zvládají zimování po tmě. Když zimuji v krytu (květináčovky), tak jsou listy v pohodě i při nastavené teplotě kolem nuly. Na temném zimovišti při teplotě kolem 5°C jsou listy vždy poškozené. Jubaea, Butie, Brahea, Trithrinax, Trachýci a další to snáší mnohem lépe.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Tue Dec 29, 2020 10:22 am

V krytu zatím pohoda.
Rod Parajubaea DSC-0009
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Tue May 25, 2021 6:18 am

Přezimování dopadlo dobře.
Rod Parajubaea DSC-0036  Rod Parajubaea DSC-0005
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Sun Nov 28, 2021 8:14 am

Pro srovnání stav září 2021.
Rod Parajubaea DSC-0002  Rod Parajubaea DSC-0016
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Mon May 23, 2022 9:23 pm

Jaro 2022.
Rod Parajubaea DSC-0080
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Thu Aug 25, 2022 5:30 am

Srpen 2022.
Rod Parajubaea DSC-0014
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro Tom78 Fri Aug 26, 2022 8:56 am

Vypadá čím dál,lépe..to pod ní je štětkovec volně v zemi? Cool

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Fri Aug 26, 2022 12:45 pm

Čtyři různé štětkovce.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Wed Oct 05, 2022 5:20 am

Kmeny palem P. torallyi a sunkha. Stav říjen 2022.
Rod Parajubaea DSC-0011  Rod Parajubaea DSC-0012  Rod Parajubaea DSC-0018
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro beny Fri Nov 04, 2022 12:35 pm

Prší, čas odpočinku, čas na příspěvky. Navýšení o střešní díl na 3,50 metru. Ve střešním dílu příprava na větrací okno.
Rod Parajubaea DSC-0054  Rod Parajubaea DSC-0058
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro Rudolf M Fri Nov 04, 2022 5:36 pm

To už je pořádná garsonka.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Rod Parajubaea Empty Re: Rod Parajubaea

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru