Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pokec mezi členy

+24
Honza P.
Keraj
axelsh
jirkan
J.J.
MArtin16
vanhelsing02
beny
janýsková
Choseee
JardaD
ivik
B.ondra
dahe
Martas
Stanley_51
miroslav
Diana Jerem
anina
Tapice
plautus
Grasswing
Radim K
Thaedhas
28 posters

Strana 14 z 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Goto down

Pokec mezi členy - Stránka 14 Empty Re: Pokec mezi členy

Příspěvek pro Thaedhas Wed Jan 24, 2024 9:48 pm

Ahoj, to já si někdy tak říkám, jak by to u nás vypadalo, kdyby do dnešních dob přetrvalo Panonské moře (resp. Panonské jezero). Pro ty kdo netuší co to je, tak před X miliony lety ležela část naší republiky pod hladinou moře. Jednalo se o oblast dnešní Moravy. Vlivem tektoniky se vyvrásnily Alpy a Karpaty a okrajová část tohoto moře, která byla spojena se Středozemním mořem, zůstala "uvězněna" ve vnitrozemí a voda začala časem ztrácet na slanosti. No a před pár miliony lety se z nějakého důvodu prorazila hráz v jižních Karpatech a voda se začala vylívat do dnešního Černého moře (vznik řeky Dunaje)... jezero tak postupně vyschlo. Archeologům vrtalo hlavou, proč nacházely pozůstatky určité lidské civilizace jen v určité nadmořské výšce (např. 200 m. n. m. ve Věstonicích), pak bylo zjištěno, že tito lidé žili na pobřeží obrovského jezera. Poslední pozůstatky tohoto jezera by snad měla být jezera Balaton a Neziderské jezero. No a já si říkám, že kdyby toto jezero přežilo do dnešních dnů, jaký by to mělo vliv na podnebí, alespoň na Moravě, protože jestli se hladina jezera nacházela v nadmořské výšce cca 200 m. n. n., tak by mohla být značná část JM pod vodou (např. Břeclav má nadmořskou výšku cca 160 m. n. m., takže by byla asi 40 metrů pod hladinou). Osobně si myslím, že by průměrná teplota na pobřeží byla vyšší, než je třeba na poloostrově Krym, který má jižní pobřeží klasifikované jako subtropy. To by bylo bezva, kdyby jsme k "moři" mohli jezdit k nám na Moravu, kde bychom mohli obdivovat subtropickou flóru. Very Happy No konec snění, už se těším na léto u té voňavé louže jménem Nové Mlýny a doufám, že nejhorší část zimy máme za sebou. Very Happy

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Pokec mezi členy - Stránka 14 Empty Re: Pokec mezi členy

Příspěvek pro Tom78 Thu Jan 25, 2024 9:18 am

Zdar,to jsem ani nevěděl Very Happy Já si tak zase  říkám,jo paráda už bude únor...čím jsem starší tím nesnáším víc a víc zimní období,hlavní koníčky odstaveny...Naštěstí to letí opravdu rychle.Mít tak zimu/sníh přes vánoce a stačí.... Very Happy Alsp.jsem si nakoupil polykarbonát na další boudy, zimní sleva přijatelná.Jsem si udělal radost Very Happy

Tom78

Poèet pøíspìvkù : 351
Join date : 12. 06. 20
Age : 45
Location : Vsetin 402m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Pokec mezi členy - Stránka 14 Empty Re: Pokec mezi členy

Příspěvek pro Rudolf M Thu Jan 25, 2024 11:45 am

Thaedhas napsal:Ahoj, to já si někdy tak říkám, jak by to u nás vypadalo, kdyby do dnešních dob přetrvalo Panonské moře (resp. Panonské jezero). Pro ty kdo netuší co to je, tak před X miliony lety ležela část naší republiky pod hladinou moře. Jednalo se o oblast dnešní Moravy. Vlivem tektoniky se vyvrásnily Alpy a Karpaty a okrajová část tohoto moře, která byla spojena se Středozemním mořem, zůstala "uvězněna" ve vnitrozemí a voda začala časem ztrácet na slanosti. No a před pár miliony lety se z nějakého důvodu prorazila hráz v jižních Karpatech a voda se začala vylívat do dnešního Černého moře (vznik řeky Dunaje)... jezero tak postupně vyschlo. Archeologům vrtalo hlavou, proč nacházely pozůstatky určité lidské civilizace jen v určité nadmořské výšce (např. 200 m. n. m. ve Věstonicích), pak bylo zjištěno, že tito lidé žili na pobřeží obrovského jezera. Poslední pozůstatky tohoto jezera by snad měla být jezera Balaton a Neziderské jezero. No a já si říkám, že kdyby toto jezero přežilo do dnešních dnů, jaký by to mělo vliv na podnebí, alespoň na Moravě, protože jestli se hladina jezera nacházela v nadmořské výšce cca 200 m. n. n., tak by mohla být značná část JM pod vodou (např. Břeclav má nadmořskou výšku cca 160 m. n. m., takže by byla asi 40 metrů pod hladinou). Osobně si myslím, že by průměrná teplota na pobřeží byla vyšší, než je třeba na poloostrově Krym, který má jižní pobřeží klasifikované jako subtropy. To by bylo bezva, kdyby jsme k "moři" mohli jezdit k nám na Moravu, kde bychom mohli obdivovat subtropickou flóru. Very Happy No konec snění, už se těším na léto u té voňavé louže jménem Nové Mlýny a doufám, že nejhorší část zimy máme za sebou. Very Happy

Já ti to snění trochu okořenim, ať máš divočejší myšlenky Very Happy . Kontinenty neustále pracují, není žádný finále ani období klidu, ani útlum, jen je to tak pomalý jev, že ho ne jen lidský život, ale ani doložitelné věci, jako jsou stovky -(i malé) tisíce let staré archivy infomací, legendy nebo písně našich předků, nezaznamená. Myslím si, a opravte mě pokud se pletu, tak současně je doložitelná historie kolik, 4000 let? Z geologického hlediska, co se stane za 4000 Let? Celkem nic.. bouchne pár sopek, spadne pár hor, zemětřesení roztrhají zem na velmi malé ploše planety, ty nejaktivnější kontínenty se přesunou třeba o pár km. Každopádně, vznik a zánik moří na kontinentech je událost trvající když dobře, tak stovky tisíc, ale spíše miliony let. A ještě pozor, planeta existuje dokonce miliardy let a to znamená že pokud se díváš na tak významné události dozadu, je to v dnešní době ale stejně daleko, jako se dívat do předu. A modelové simulace a vědecké studie ukazuje, že kontinenty jsou stále v pohybu a Evropu čekají zajímavé časy. Měla by se totiž stočit směrem k dnešní Jižní Americe (při své cestě na sever změní směr, jelikož na ní tlačí tektonická deska z druhé strany planety), to znamená, že za pár milionů let bude Evropa čím dál blíž rovníku, a za dalších pár milionů let bude naopak v oblasti dnešní antarktidy Smile .
Ono to není žádné drama, dělo se to miliony a nejspíš i miliardy let před tím a bude se to dít i potom. Je možné, že se tu zase nějaké moře objeví, ale bude to tak pomalý proces, že to ani ty písně našich předků nezaznamenají. I když třeba něco na té Noemově arše bude Wink .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Pokec mezi členy - Stránka 14 Empty Re: Pokec mezi členy

Příspěvek pro Thaedhas Thu Mar 14, 2024 2:36 pm

Ahoj,
chtěl jsem vás poprosit, jestli byste mi vyplnili dotazník, který je součástí mé diplomové práce. Téma dotazníku je "Hmyz jako potravina budoucnosti?". Nezabere vám to více jak 5 minut.
Díky moc! Smile
https://www.survio.com/survey/d/T6R4K0E1D6H6S6R8Y

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
Thaedhas
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 594
Join date : 30. 03. 14
Age : 25
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Pokec mezi členy - Stránka 14 Empty Re: Pokec mezi členy

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 14 z 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru