Tropik fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pěstování ze semínka

+12
Mrhol
jirkan
Stanislav H.
axelsh
Marek ninja
ivik
beny
Rudolf M
Radim K
JardaD
dahe
Tapice
16 posters

Strana 3 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Mrhol Sat Aug 29, 2020 10:15 pm

Tohle je Sabal? Jde poznat jaký druh?
Pěstování ze semínka - Stránka 3 C8f85910
Pěstování ze semínka - Stránka 3 7b867510
Pěstování ze semínka - Stránka 3 Dc0d6f10


Naposledy upravil Mrhol dne Sun Aug 30, 2020 9:48 am, celkově upraveno 1 krát

Mrhol

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 23. 07. 20

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Mrhol Sat Aug 29, 2020 10:18 pm

A jeste tohle nevím co je zač.
Pěstování ze semínka - Stránka 3 31fd8510
Pěstování ze semínka - Stránka 3 E69dac10
Pěstování ze semínka - Stránka 3 Eb13f510


Naposledy upravil Mrhol dne Sun Aug 30, 2020 9:48 am, celkově upraveno 1 krát

Mrhol

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 23. 07. 20

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Rudolf M Sun Aug 30, 2020 12:21 am

Ahoj, tak na první sérii fotek je nějaký Sabal, nejspíše palmetto. A na poslední sérii je palma Syagrus romanzoffianum, moc hezké úlovky Smile .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Mrhol Sun Aug 30, 2020 10:25 am

Dekuju moc. A jeste prosím tahle 20 metrová? To je taky Syagrus? Ta rostla zase na jiném místě.
Pěstování ze semínka - Stránka 3 2c6fb610
Pěstování ze semínka - Stránka 3 6c8c6110
Pěstování ze semínka - Stránka 3 25e5f010

Mrhol

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 23. 07. 20

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Rudolf M Sun Aug 30, 2020 11:22 am

Jo taky Syagrus, ta bude klíčit i lépe, oranžové oplodí značí, že se jedná o letošní semena. Ty na předešlé palmě vypadají už dost jetě, ty budou loňská-jde tam vidět i letošní lata s ještě zelenými semeny, tam klíčivost strmě klesá.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Mrhol Mon Aug 31, 2020 7:36 pm

Tak jsem dal semena naklíčit do zip sáčku...žádnou stratifikaci jsem neprováděl. Je to třeba?
Můžete mi říct, za jak dlouho mohou jednotlivá semena vyklíčit?
Washingtonie
Sabal
Brahea Armata
Chamerops Humillis
Howea Forsteriana (Kentia palm)
Syagrus (Qeen palm)

Mrhol

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 23. 07. 20

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Stanley_51 Mon Aug 31, 2020 7:42 pm

To je teď na tomto fóru nějaký sport, dávat fotky otočené ? Rudo promiň.
Stanley_51
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 359
Join date : 16. 04. 14
Age : 72
Location : Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Mrhol Mon Aug 31, 2020 8:07 pm

Stanley_51 napsal:To je teď na tomto fóru nějaký sport, dávat fotky otočené ? Rudo promiň.

pardon, nahrával jsem to pres mobil...v telefonu mám ty fotky normálně..až když to nahraju tak jsou obráceně.

Mrhol

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 23. 07. 20

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Rudolf M Tue Sep 01, 2020 12:25 pm

Těžko říct, pokud jsou semena super čerstvá, tak je klíčivost takřka okamžitá, u všech semen tedy výrazně pomůže sundat oplodí. Čerstvá semena vyklíčí i bez sundání, ale obávám se, že semena byla čerstvá na jaře, když začala opadávat. Třeba u toho Syagrusu bych to sundal určitě, ostatní druhy tolik nevadí, ty mají tu slupku tenkou obzvlášť když je zaschnutá.
Ten Syagrus mě trochu mate, protože z jednoho jsou semena již evidentně mumifikovaná a z toho posledního vypadají velmi čerstvě- což je další problém, pokud je dužina na semeni čerstvá, tak ti bude v tom ziploku hnít, což v uzavřeném prostředí ohrozí klíčky.

Po nezbytných úpravách nech semena klíčit na teplém místě, hodí se teploty i přes 30°C a co nevyklíčí do 3 měsíců, bych vzal a hodil na 3 měsíce do ledničky. Klidně i tu Howeu, ona není tak teplomilná. Tento postup je nejvhodnější (i s tim počátečním klíčení v teple!) a dokáže probudit i stará semena ke klíčení. A co se neprobudí po stratifikaci se už neprobudí nikdy.

Takže jednotná odpověď není. Ku příkladu čerstvá Washingtonie, sesbíraná koncem podzimu, vyklíčí do 10 dní. Staré osivo Washingtonie musí projít teplou a studenou stratifikací, aby se probudilo a vyklíčilo, což je běh na 6-10 měsíců. Ale už jsem měl v ruce i semena, co byla prostě moc stará a nevyklíčila již nikdy. Například u tropických druhů palem se studená stratifikace dělat nemůže a staré osivo je již neživota schopné.

Nevím jakto dělají v semenných bankách, kde mají semena zmražená na -20°C. My všechny semena co jsme vytáhli z mrazáku po delší době a nebyly ani tropické, tak okamžitě shnila, respektive se roztekla scratch . Možná by to měli zkusit i v těch bankách Very Happy .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Mrhol Thu Jan 14, 2021 10:25 pm

Tak už mi rostou. Washingtonie, Sabalové a Chamerops Humilis stříbrná varianta. Semena jsem si přivezl v létě z Malagy.
Pěstování ze semínka - Stránka 3 0e49f210
Pěstování ze semínka - Stránka 3 C5459910
Pěstování ze semínka - Stránka 3 5a0e0c10

Mrhol

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 23. 07. 20

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro jirkan Mon Mar 29, 2021 4:41 pm

Zkušební výsev loňský semen Trachycarpusu na klíčivost.

Pěstování ze semínka - Stránka 3 P1110363

Dva trsy semen jsem sklidil před mrazy v zeleném stavu a nechal dozrát, měl jsem strach jestli
je semeno už dost vyzrálé, ale jak je vidět, tak v pohodě.
Další dva trsy jsou ještě na palmě

Pěstování ze semínka - Stránka 3 P1110361

Pěstování ze semínka - Stránka 3 P1110362

prošli tam letošními mrazy, udělal jsem z nich také zkušební výsev, ale jsou v zemi jen 9 dní, tak
uvidíme koncem dubna nebo začátkem května, to už by mohlo být jasno jestli je mráz poškodil,
a mají to za sebou, nebo jsou života schopný.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Tydou Sat Dec 09, 2023 11:58 am

Letosni podzimni sber v Pule u pristavu kde maji kolonadu kanarku v kvetinacich a semena se valej vsude.

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Receiv15

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Receiv14

Tydou

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 09. 12. 23

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro rybka Tue Jan 09, 2024 4:33 pm

Mám otázku, ze zvědavosti. Vy co jste už někdy sklízeli semínka ze svých palem a zaseli je, všímáte si u semenáčků nějaké vyšší odolnosti k našim podmínkám v porovnáním se semenáčky vypěstovanými ze semínek pocházejících z klimaticky ideálních oblastí?

rybka

Poèet pøíspìvkù : 12
Join date : 01. 01. 24
Location : okres Hradec Králové, 250 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Rudolf M Wed Jan 10, 2024 4:17 pm

rybka napsal:Mám otázku, ze zvědavosti. Vy co jste už někdy sklízeli semínka ze svých palem a zaseli je, všímáte si u semenáčků nějaké vyšší odolnosti k našim podmínkám v porovnáním se semenáčky vypěstovanými ze semínek pocházejících z klimaticky ideálních oblastí?

Odpovím tak trochu i za jiné pěstitele, jelikož si občas od nich bereme jejich osivo na založení populace na prodej, takto máme jen co si vybavím trachycarpuse od 5 pěstitelů z celé republiky. Na nějaké výsledky je velmi, velmi brzo, a z těch co jsme si nechali, tak to jsou rostliny tohoto typu, jejichž osivo jsem pohazoval před lety volně po zahradě, po sadech i po okolí:
Pěstování ze semínka - Stránka 3 410981449-1819749755127015-7728953145664866959-n

Pěstování ze semínka - Stránka 3 411166224-1127665188402032-5432593021978368049-n

Pěstování ze semínka - Stránka 3 413447366-1410169889623419-7592798454633948621-n

Vypozorovat jde hodně věcí, třeba konkrétně naše semínka ze samice co máme na dvoře, je klíčivost prachmizerná a navíc jsou rostliny po vyklíčení slabé, pomalu rostou, a hodně padají. Důvodů může být více, ale osivo co máme od pěstitelů z teplejších poloh ČR, tak bývá klíčivost naprosto parádní, dokonce taková, že klíčí tisíce semenáčů po našich pozemcích. Jelikož nám většina pěstitelů pošle místo domluvené malé vaničky semen, třeba 12 kg igelitku plnou semen Laughing , tak co s tim, nezbývá než tomu dát volnost. A pak to pár letech vypadá takto. Zimy zatím přežily všechny, měli štěstí, že přes ty nejsilnější mrazy byl i sníh. Jenže takto odolné jsou i semenáčky třeba z jižních proveniencí Evropy, rozdíly v odolnosti se pak ukáží hlavně u odrostlejší kusů. Otázka je, jestli budou mít šanci vůbec dospět, jakmile se zvednou od země..
Na fotkách jsou myslím že 4 leté semenáče a ty s jedním nebo dvěmi listy jsou loni vyklíčené. Ale máme tady i 6 leté semenáče, někdy při pletí narazím na semenáč, tak ho přesadim na místo, kde bude mít větší šanci na uhycení, u pár rostlin to zabralo.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro jirkan Mon Feb 26, 2024 8:10 am

Koukám, že vám dochází semena budu muset zase nějaké poslat. Very Happy Laughing Smile

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 245
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Rudolf M likes this post

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Rudolf M Mon Feb 26, 2024 11:56 pm

jirkan napsal:Koukám, že vám dochází semena budu muset zase nějaké poslat. Very Happy Laughing Smile

Ano, ještě nějaké nezaplevelené kouty zahrady Trachýkama tady nejsou Laughing . Po letošních holomrazech to vypadalo na čistku, ale opět se to osení po oblevě zazelenalo cyclops .
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Tydou Fri Mar 01, 2024 8:29 am

Zdravim, zajimalo by me proc v poslednim mesici mi zacli trachyci takto reznout? Dela mi to vzdy i o trochu vetsich co uz rozdeluji listy, starsi kusy cca 4 roky uz ne. Zimovano ve vytapenem skleniku, pristi zimu je zkusim uspat v chladu.

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Receiv19

Tydou

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 09. 12. 23

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Andula Fri Mar 08, 2024 9:28 am

Ahoj. Jako čerstvý zdejší nováček jsem procházela všechny posty a komenty, týkající se výsevu palem (cykasu) a vůbec celé forum v rámci možností mého prohlížeče. Koukám, jako bych spadla z višně, jak jsou palmy v našem pásmu odolné.
Na přelomu října a listopadu jsem si na Sicílii nasbírala hafo semen z palem, které mi přišly jak přes kopírák, ale v semenech je rozdíl. Prosím o radu, jak ošetřit semena před vysetím - oloupat, namáčet, zasypat, rosit? A radu, jak poznat, které semeno je ze které palmy. Mimo datlovník samozřejmě, ten jedinej poznám. A ještě k "výsevu" cykasu – na netu jsem našla, sundat červenou slupku, která brání klíčení, trpělivost a teplo. Ještě něco, co by razantně ovlivnilo klíčení? Plánují vyset i brachychiton, s tím si nevím rady už vůbec.
Koupila jsem si běžný výsevní substrát, po přečtení komentů jsem se rozhodla nepropařovat jako pro výsev kaktusů.
Andula
Andula

Poèet pøíspìvkù : 9
Join date : 08. 03. 24

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Andula Fri Mar 08, 2024 9:36 am

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Semena10

Mandle, cykasy, bobkovišeň a nějaký to papírový smetí poznám. Prosím o ten zbytek.
Bohužel se mi do nich pustily nějaký potvory a prokousaly se i skrz igelit, tak doufám, že se mi nedostanou až do spíže.
Andula
Andula

Poèet pøíspìvkù : 9
Join date : 08. 03. 24

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro beny Fri Mar 08, 2024 11:24 am

Ahoj, tak tě tu vítám. Jsem rád že jsi se odhodlala sem napsat. Na FB je to hromada rozumbaradů. K druhům semen se asi podrobněji rozepíše kolega profesor Málek Very Happy Obvykle je nejspolehlivější nafotit rostlinu, z které jsou semena sebrána.
Úplně všechno bude chtím namočit do vody. Všude píšou 24 nabo 48 hodin. Já to nechávám klidně týden nebo i 14 dní s častou výměnou vody. Vlastní výsev je obvykle nejvhodnější do čerstvého kokosu a do zip sáčku. A uložit na nějaký spodní zdroj tepla (radiátor). Někdy je dobré semena namořit ve slabém roztoku hypermanganu.
beny
beny

Poèet pøíspìvkù : 1513
Join date : 30. 10. 14
Location : Plzeň-370 m.n.m.

Andula likes this post

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Andula Fri Mar 08, 2024 12:34 pm

beny napsal:Ahoj, tak tě tu vítám. Jsem rád že jsi se odhodlala sem napsat. Na FB je to hromada rozumbaradů. K druhům semen se asi podrobněji rozepíše kolega profesor Málek Very Happy Obvykle je nejspolehlivější nafotit rostlinu, z které jsou semena sebrána.
Úplně všechno bude chtím namočit do vody. Všude píšou 24 nabo 48 hodin. Já to nechávám klidně týden nebo i 14 dní s častou výměnou vody. Vlastní výsev je obvykle nejvhodnější do čerstvého kokosu a do zip sáčku. A uložit na nějaký spodní zdroj tepla (radiátor). Někdy je dobré semena namořit ve slabém roztoku hypermanganu.

Díky za tipna fórum, chvilku to trvalo, než jsem se s ním poprala Laughing
Právě jsem nakoupila lignocel a tripáky a jdu na to. Semen je dost, tak pro sichr ještě udělám klasickej pařeňáček z obalu na gril kuře z kaufu a použiju klasickou hlínu. Palmy jsem sice fotila, ale neskopla jsem je dohromady se semeny. Připadly mně všechny stejné, mohu nasdílet album, ať to tady nespamuju.
Andula
Andula

Poèet pøíspìvkù : 9
Join date : 08. 03. 24

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Rudolf M Sat Mar 09, 2024 10:08 am

Andula napsal:Pěstování ze semínka - Stránka 3 Semena10

Mandle, cykasy, bobkovišeň a nějaký to papírový smetí poznám. Prosím o ten zbytek.
Bohužel se mi do nich pustily nějaký potvory a prokousaly se i skrz igelit, tak doufám, že se mi nedostanou až do spíže.

Ahoj, vítám tě zde. No semínka by to chtělo po sběru vysadit hned, každý měsíc klesá klíčivost, navíc tomu pomáhají i různý roztoči jak píšeš. Semena určitě namočit, pár dní, není na to přísná rada, prostě pár dní. Ty co mají na sobě ještě dužnatý obal, tak se začne kazit voda rychleji, ten obal by to chtělo sundat ze všech palem a cycasů co ho ještě mají, mají ho všechny palmy i cycasy.
Substrát na klíčení nemá taky žádná přísná kritéria, důležitá je teplota, která by měla při klíčení přesahovat 28°C. Substrát nesmí při klíčení nikdy vyschnout, musí být neustále mírně vlhký, tak je výhodnější nějaký vodozádržnější, ale stačí to zabalit do pytlíku a voda nemá kam uniknout.. Po vyklíčení, prvním kořenu a náznaku prvního listu se pak rostliny přesadí do pěstebního substrátu. Nic nerosit, rostliny se doma nerosí, je to mýtus.

1. Phoenix canariensis
2. Chamaerops humilis
3. Washingtonia (míň zralá), pokud je plně zralá bude to filifera nebo hybrid filibusta
4. Washingtonia, víc zralá, pokud je plně zralá bude to robusta nebo hybrid robusfila
5. není to dobře vidět, pro přesně určení nafotit lépe bez sáčku
6. není to poznat, vypadá to jako rozinky
7. Chamaerops humilis
11. je podle mě plodenství washingtonie

Ta bobkovišeň má být ta 5.?

Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Andula likes this post

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Andula Sat Mar 09, 2024 1:03 pm

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Img_2012
tady jsem myslela, že je bobkovišeň ty tři zelené plody vlevo nahoře, ale nejsou, páč už pukly a uvnitř je těch semen několik. Ale hlavně mě zajímala ta semena dole, jako dřevnatá, na netu jsem našla nejpodobnější palmu olejovou. Oboje viz poslední obr. – současný stav. Vlevo od lusku vistárie teda vše žumary, i ty vláknité, staré?
Pěstování ze semínka - Stránka 3 Img_2011
Pěstování ze semínka - Stránka 3 Img_2010
Andula
Andula

Poèet pøíspìvkù : 9
Join date : 08. 03. 24

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Rudolf M Sat Mar 09, 2024 11:13 pm

Ne není to bobkovišeň, ty zelené kulaté jsou slizoplody. A ty semena dole nejsou kanáři, ale bude to něco zpeřeného (palma olejná v itálii neroste), nejpravděpodobnější kandidáti jsou Syagrus romanzoffiana nebo Butia odorata, nicméně podle stavu semen budou nejspíše nedozralá, plno druhů teploilnějších palem co nasadí květy na jaře, dozrává semena až další rok z jara. Pokud jsou tak semena z října, jsou teprve v půlce vývinu.

A ano všechny plody žumary jsou žumary, ty vláknité budou asi o rok starší, kterým se už sám rozpadl ochranný obal, ty budou mít horší klíčivost.
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3491
Join date : 29. 03. 14
Age : 33
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Andula likes this post

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Andula Mon Apr 01, 2024 7:57 am

Hola hola.
Tak po více než týdnu máčení a 14 dnech v pytlíku na okně konečně vidím pohyb v jednom z pytlíků. Měla by to být washingtonka. A teď dilema - vysypat a hledat klíčky nebo ještě raději nechat takto pospolu, ať se jim zamotají kořínky? Pěstování ze semínka - Stránka 3 Img-2011
Andula
Andula

Poèet pøíspìvkù : 9
Join date : 08. 03. 24

Návrat nahoru Goto down

Pěstování ze semínka - Stránka 3 Empty Re: Pěstování ze semínka

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru