Cocos nucifera

Strana 9 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Re: Cocos nucifera

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Jan 04, 2017 4:57 pm

Mám k tomu také pár "rad" nebo "výhrad".
List pokud je úplně vysušený, nemusí se na rostlině nechávat, respektive, pokud je více než zřejmé, že usychající list uschne celý, tak se může kdykoliv ustřihnout bez újmy na rostlině.

Dále, jakýkoliv olej je vražda celé rostliny, udivuje mě, že jsi se to již někde nedočetl. Největší svinstvo jsou lesky na listy s obsahem hnojiva. Jak říká Vojta, olej (jakýkoliv) spolehlivě ucpe póry na listu a zvláště teď v zimě, když je málo světla, to může mít fatální a rychlý účinek ve formě odumření listů.
Pro odstranění mastnoty z listů spíše doporučuji nějaké smáčedlo, ideálně nějaké přírodní mýdlo, napěnit houbičku a list vydrhnout jak podlahu. Teprve pak důkladně osprchovat, pozor aby se smáčedlo nedostalo do půdy, to by byl další průser.
Pokud chceš použít hnojivo na list, namíchej si ho sám, je to obyčejný roztok vody a hnojiva v malém poměru. Pro polní plodiny se používá většinou třetinová koncentrace, což je pro zdravou rostlinu naprosto v pořádku. Doma bych použil mnohem méně, lepší něco než nic Smile .

Proti sviluškám si kup puklistop a máš po problémech, letos jsem ho použil poprvé a neměnil bych. Z rostlin zmizely všechny škůdci, včetně puklic, vlnatek, štítenek (těch jsem se obzvlášť nedokázal ničím zbavit) a svilušek také.

To světlo si ještě promysli, západní okno není žádná výhra. Já pokud bych měl k dispozici jižní okno tak neváhám Smile . Topení na závadu není, stačí dát mezi květináč a topení polystyren, aby nedocházelo přehřívání a vysoušení. A i kdyby, tak u jižního okna bych se přelití nebál..
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2733

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro graupel za Sun Jan 15, 2017 3:25 pm

Nádherné kokosové palmy aj tu v Európe - na Ibize v Španielsku. Shocked
graupel

Poèet pøíspìvkù : 43

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro ivik za Mon Jan 16, 2017 8:46 am

Ve Španělsku rostou, zvládnou to podnebí, ale zahradníci říkají, že tam neplodí. Na to to počasí nestačí, chybí teplejší zima Wink
ivik

Poèet pøíspìvkù : 127

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Jan 16, 2017 9:32 am

Je to tak, ozval se jeden pěstitel, že pěstuje v Malaze (Malaga) kokosy už spoustu let a rostou tam Smile . Což je, jestli se nepletu jediný případ pevninského pěstování pod širým nebem v Evropě, ostatní lokace jsou roztroušené po ostrovech kolem Evropy. Zajímalo by mě, jestli plodí na těch Kanárech, nebo na Ibize, vzhledově jsou téměř jako doma. Co jsem se dočetl tak taky ne.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Mon Jan 16, 2017 8:15 pm

Aby ten pěstitel z Malagy nebyl maniak jako my a nedělal na zimu kryty...
Ranní teploty v Malaze kolem +4 nejsou problémem, přes den většinou 15 a slunečno - někdy 10st a někdy také 20 během ledna..
Takže IBIZA... rostou ještě někde severněji???

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 404

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro ivik za Fri Jan 20, 2017 7:04 pm

Přežívají na pobřeží nejméně k Barceloně, letošní zimu netuším, jestli dají, taková tam snad ani nebyla. Takže při běžné zimě v pohodě přežívají, ale neplodí ani v nejteplejších místech. Chybí jim ani ne tak teplo, jako vlhko ve spojení s hodně teplým ovzduším, prostě tropické horko. Také délka vyšších teplot, i když u nás např. je v průměru 300-320 slunečních dní, což je denní teplota i v zimě nad 20 st, v noci je v zimě kolem 10-15 st, letos to šlo prý až k nule a nasněžilo. No
ivik

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Fri Jan 20, 2017 7:10 pm

Takže bude letos zajímavý průzkum, zda u Barcelony vydržely, či ne.. Pokud to daly, tak to bude hodně super....

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro ivik za Sat Jan 21, 2017 3:03 pm

Nejenom u Barcelony, ale i u nás na jihu leží (ležel) sníh. Kolik bylo nejméně jsem se zatím raději neptala No . Mám na zahradě také pár rostlin, které zimu nemusí
ivik

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Sat Jan 21, 2017 3:28 pm

Já se díval dost na videa ze Španělska, která dokumentovala sníh a zimu..Když jsem se díval na teploty, tak pokles krátkodobý kolem minus jedna tam byl, přes den plus 5.. Velká zima a hodně sněhu bylo do vnitrozemí, ale blízko pobřeží to byl takový ten mokrý sníh, 2cm či více,ale přirovnal bych to našemu konci března, kdy něco napadne, vyleze slunce a to má takovou již sílu, že vše začne okamžité mizet a je zase jaro..Tak tedy já vidím nynější zimu ve Španělsku, kde už je zase jarně,ne...

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro ivik za Sun Jan 22, 2017 7:06 pm

20. prosince 2013 jsme odjížděli z pobřeží, kde bylo přes den ve stínu 23 st, chodila jsem na zahradě v plavkách. O 200 km dál ve vnitrozemí ležel poprašek sněhu, bylo pod nulou. Tak to tam funguje běžně, letos to bylo jiné. Sníh byl i na pobřeží a nebyl to jenom poprašek. Mluvila jsem už s kamarádkou, ještě tam takové studené a mokré počasí nezažili. Na jaře se uvidí, co to s rostlinami udělalo
ivik

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Sun Jan 22, 2017 7:16 pm

Tak uvidíme, ve zprávách se mnohdy informace hodně přehánějí, stačí když v horách je minus 20 a hned je na celé Krétě či Španělsku arktická zima atd..
A pak když to tak fakt bude, nikdo tomu nebude věřit..
Chci si letos koupit větší stromek Calamondin, měl jsem fotku z venkovní plantáže před tím sněhem, kdy byl již pěkně obsypán oranžáky, tak doufám, že zjara bude ještě možnost něco pěkného koupit..

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro graupel za Mon Feb 06, 2017 3:18 pm

Kokosová palma po takmer 3 rokoch dobojovala. Sad
graupel

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Thaedhas za Mon Feb 06, 2017 6:50 pm

A sakra pale jak to? Ten povlak na té půdě není to plíseň? Shocked

Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 555

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro graupel za Mon Feb 06, 2017 8:29 pm

V knihe Palmy od H. Heitzovej je napísané, že koreňový bal nesmie nikdy vyschnúť, keďže v lete mi palma začala schnúť kvôli nedostatku vody (bol som na dovolenke a nemal ju kto poliať), tak som palmu polieval (zo strachu, že vyschne) aj v zime, zrejme to bola chyba, pretože som ju prelial. Asi som mal menej zalievať, keďže v zime je málo svetla.

Ďalším dôvodom, prečo mi uhynula, je zrejme postrek pongamovým olejom proti roztočom (sviluškám), ten znemožnil dýchanie listov.

Mala málo svetla na západnom okne. Na južné okno som ju mal strach umiestniť, lebo je tam radiátor a palma neznáša suchý vzduch.

Zrejme vyčerpala živiny z kokosu. Palmu v zime nehnojím.

Thaedhas
Áno, je to pleseň. Korene pravdepodobne zhnili. Keď palmu pôjdem vyhodiť, tak ich odfotím. Myslím, že palma je definitívne mŕtva a nepomôže ani presadenie do suchšej zeminy.

P.S.: Snáď sa z chýb poučím do budúcna.
graupel

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Feb 07, 2017 8:20 pm

Jo já jsem slyšel, že jsi jí zaléval 2x týdně 0,75 L vody Very Happy . To je dobrý monsun na chladnější zimování. Ty moje mám v o malinko větší nádobě a zalévám tak půl litrem a to 1x za 14 dní. Přitom mám v pokoji 25/26°C. Je to naprosto dostačující.

Je rozdíl, nechat kořenový bal vyschnout a přeschnout. V zimě, je podle mě mistrovský výkon nechat palmu přeschnout, protože když nesvítí slunce, tak s vodou v květináči hýbou pouze kořeny rostliny a úplně minimálně výpar z povrchu květináče. Dá se tak říct, že co rostlině naleju, s tím bude hospodařit. Neexistuje návod, jak zajistit rostlině optimální vlhkost, tohle si musí každý pěstitel dát sám do oka, ať už podle velikosti květináče, podle složení půdy, podle velikosti rostliny a v neposlední řadě jde vidět, jestli je substrát už suchý, nebo ještě ne. Já pokud si nejsem jistý, jestli už substrát přesychá, tak do něj trochu kopnu, a podle váhy vyhodnotím.
Živiny z kokosu v tomhle věku už prakticky nečerpá, možná nějaké zbytky, ale po 2 letech toho v kokosu už moc nezbude..

No co se dá dělat, tak další pokus a příště méně zalévat, teď už víš jak na to a půjde ti to mnohem lépe Wink .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro axelsh za Wed Feb 15, 2017 10:51 am

Něco málo k tématu:
Někdy v květnu 2016 jsem si Lidlu jen tak z hecu koupil zhruba dvoumetrovou kokosovku za 199kč už s předpokladem, že udělá parádu jen přes léto a pak zdechne (tajně jsem doufal, že vydrží).
Hned po nákupu jsem ji přesadil do většího květináče. Původní hlínu jsem co nejvíce oklepal a zasadil ji do čistého hrubého písku.
V den přesazování jsem ji ale "zapoměl" na dvoře a zůstala pár hodin na přímem slunci (jel jsem nakupovat) z čehož si odnesla jeden velký suchý flek na největším listě.
V pohodě si rostla bez dalších známek poškození až do vánoc, kdy musela uvolnit místo vánočnímu stromku a já ji musel přemítit k děckám do pokoje. Tam zhruba po dvou týdnech začal schnout první list. Přisuzoval jsem to novému místu blíže k radiátoru, tudíž jsem začal více zalévat. Ale začal schnout další list. Vánočni stromek byl fuč, tak jsem kokosku vrátil na původní místo, ale začal odcházet třetí i čtvrtý list.
Dnes jsem koukal, ze kmen vyrůstající z kokosu je do černa a lehkým zatlačením na něj se lehce ohýbá.
Tudíž, vzal jsem ji ven, oklepal písek a koukám, že zbytek původní hliny na kořenech je totálně rozmáčeny, ale kořeny stále krásně bíle, ale "něco" tu smrdělo. Vzal jsem kladivo, rozmlátil kokos a bylo jasno - totálně plesnivý, tak šla do popelnice.

Z toho plyne, že nepotřebuje extra zacházení (u nás snášla průvan).
K životu se nemusí ani rosit, jak všichni píšou (rosení jen když si doma někdo vzpoměl).
Aj bez extra dávky sluníčka dokáže růst (zhruba 3m od severního okna).

Ale co ji zaručeně odrovná je PŘELITÍ.

Edit 1:
Jen pro info doplnim, že v období vánoc kokoska dostávala zhruba půl litru vody vždy o víkendu a jak bylo vidět, i to bylo moc.

Edit 2:
U zalévání jsem se řídil bohužel tím pískem, do kterého jsem ji přesadil. Na původní hlínu co zůstala v kořenech jsem nebral ohledy. Písek na povrchu byl vyloženě suchý a pár cenťáků pod povrchem bylo jen lehce vlhko, tak jsem zalil. Bohuže, hlína v kořenech byla stále víc a víc mokrá což mělo dopad na kokos.
Zkusím zaexperimentovat a až se naskytne pořídit nějakou menší kokosku z marketu a opět ji přesadit do písku. Tentokrát ale kořeny dokonale zbavím hlíny.

Naposledy upravil axelsh dne Wed Feb 15, 2017 11:18 am, celkově upraveno 1 krát
axelsh

Poèet pøíspìvkù : 49

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Feb 15, 2017 11:13 am

Díky za zajímavý postřehy Wink . Kokoska se u tebe vyšvihla jako ukázková skleníková. Není tvojí vinou, že odešla, nemělo na to vliv ani přemístění rostliny a myslím si, že na to neměl vliv ani ten shnilý vnitřek kokosu.

Pokud měla palma víc jak 4 listy a původní květináč prokořeněný, již jela ze substrátu, kokos potřebuje pouze na prvních pár listů a možná jako přilepšení v dalších měsících. Vysazovat do čistého písku se nevyplácí, ono se to nezdá, ale písek dokáže také dost statečně zadržovat vodu a pak se o to hůř hlídá ta vlhkost u kořenů, protože povrch písku bude naprosto suchý a sypký, ale ve spod stojí voda.

Největším nepřítelem je nedostatek světla, není pravdou, že snese růst u severního okna, snese to každá rostlina, ale max pár měsíců-jako u tebe. Než jí dojde energie v listech a pak jí již nezachrání ani změna stanoviště, protože 1 letá rostlina nemá ještě dostatek zásob, aby se obnovila.

S tím rosením máš pravdu, není pro rostlinu důležité, naopak pokud se vyskytne na listech suchý flek, můžeme si tam rosením zanést plísně.

Takže to chce světlo, světlo a světlo Smile .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Mar 12, 2017 9:45 pm

Tak tohle je opravdu vrchol České nátury Laughing Sad .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Keraj za Mon Mar 13, 2017 5:07 pm

Taky jsem byl z inzerátu v šoku.To prostě nejde pochopit a hlava mi to nebere. Mad

Keraj

Poèet pøíspìvkù : 39

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro vakousi za Thu Mar 16, 2017 9:05 am

Tak jsem jen tak ze srandy koupil před měsícem jeden kokos v globusu v Olomouci vybíral jsem asi pět minut aby byl co nejplnější dal jsem ho do misky zalil převařenou vodou,pak jsem ho dal do sáčku a na topení a ejhle co na mě vykouklo. Very Happy

vakousi

Poèet pøíspìvkù : 23

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Thu Mar 16, 2017 11:44 am

No vida Very Happy . To už by se dalo nazvat kouzlem, najít v tuto roční dobu klíčivý kokos Smile .

Je tedy pravda, že jsem našel před 2 týdny, zapomenutý kokos u topení, kupovaný 18.12. a taky ehle klíček Very Happy . A kupodivu se mu docela daří, většinou starší kokosy shnijou po vyklíčení do 3 dnů.

Co s ním plánuješ dále? Tato doba je už trochu zrádnější, přestává se topit, když je venku hezky a kokos pak "mrzne" na studeném topení. Osobně doporučuji udržovat v teplotách nad 25°C do doby, než začne být patrné, co je klíček a co kořen a pak hned zasadit. Pozor na přehřátí kokosu, nesmí na něj svítit slunce, a to ani přes okno.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Marek ninja za Sun Mar 26, 2017 11:36 am

Moj kokosak zaciatkom zimy pekne rastol nevadilo mu ani ze je pri radiatore lebo z druhej strany bolo terarium s chameleonom ktore ma vetranie cely vrch syto takze vela tepla a vlhka, pred vianocami bol prestahovany kvoli vianocnemu stromku na druhu stranu obivacky a tam to zacalo,list ktori bol cca v polovici sa prestal vyvijat a co horsie zacali schnut dva listy ktore som nakonec musel odstrihnut,tak som ho prestahoval do kuchyne k juznemu oknu a kokosak behom par dni zacal znova rast a robi dalsi novy list Smile momentalne na tvrdo bez rosenia len zalievka a svetlo od rana do vecera aj ked cez sklo ale je Smile vsade pisu ze treba rosit a ze kupovane kokosaky nepreziju ja si myslim ze je to blbost a zaklad pestovania tak ako pisal vissie rudolf je svetlo svetlo svetlo...

Marek ninja

Poèet pøíspìvkù : 32

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Honza P. za Sun Apr 23, 2017 4:24 am

Moje palma už bude stará kolem 10 let Smile  Máme trochu problém s prostorem, ale jinak se jí docela daří. Už má rozhodně přes 2 metry (i s listy). Zakoupili jsme jí normálně v supermarketu. Tvoří krásný kmínek

Honza P.

Poèet pøíspìvkù : 5

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Apr 23, 2017 11:50 pm

Vítej Honzo Smile . Budeme rádi i za přiložení fotky Smile .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro graupel za Mon May 01, 2017 6:20 pm

Kúpil som si kokosovú palmu.
graupel

Návrat nahoru Goto down