zimování

Strana 4 z 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Re: zimování

Příspěvek pro mejdlo za Wed Dec 02, 2015 6:06 pm

Moony napsal:Zatím se mě tohle téma netýká, ale jsem zvědavá - jak budete řešit zimní kryt, až palmy dosáhnou mnohametrové výšky? Smile Ty stříšky a "schovávačky" co tu vidím na fotkách vypadají výborně, ale asi se nebudou dát zvedat donekonečna... Co pak? Very Happy

je to jednoduché,až to přeroste všechny meze,tak pila u země a začít znova Smile
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 344

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Stanley_51 za Wed Dec 02, 2015 6:24 pm

mejdlo napsal:
je to jednoduché,až to přeroste všechny meze,tak pila u země a začít znova Smile
Mám pocit, že než vám to přeroste, bude už v Česku takové teplo, že kryty nebudou třeba sunny
Stanley_51

Poèet pøíspìvkù : 336

http://www.kiwiforum.cz ,

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Dec 02, 2015 6:40 pm

Moony napsal:Zatím se mě tohle téma netýká

Takže se také chystáš na pěstování palem? Smile

Druhá část dotazu se dá odbít všemi možnými vtipnými, trefnými nebo jakoukoliv odpovědí co se ti zamlouvá, těžko říct Smile . Pravda nemusí být nic z toho, nebo taky všechno, to asi záleží na každém a jeho možnostech a co od toho očekává.
Znám lidi, co odmítají zimovat palmu, jelikož se už nevejde pod kýbl se zbytkama a vím i o lidech co staví nad palmy 5 metrové kryty a rozhodně u toho nebrblají...

Martine, super, teď už jen ta zima co Very Happy .
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2799

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Wed Dec 02, 2015 7:56 pm

Jirko, tohle polohování znám (měl jsem to v paneláku). Už ani to se mě nepodařilo sehnat (vrací se staré časy). Takže budu raději vyrábět ten bascules....
Díval jsem se na řetězové otvírače. Šlo by to použít (když odhlédnu od ceny), ale to by mělo smysl pouze v kombinaci s automatikou na otvírání podle dosažené teploty...
V krytu se mě pořád drží 8 až 10°C a vlhkost kolem 90% (na zimovišti mám ale skoro identické hodnoty). Zítra už snad konečně vložím foto hotového krytu. Kromě dveří (které se mě moc nepovedli esteticky) je to paráda, krásně jsem si u toho užil.....
Dnes jsem celý den strávil výkopem na melioraci a přívodu kabelů. Jsem to musel zkombinovat, protože se ukázalo, že přítok vody pod Trachýka byl např. minulou noc 500 litrů (tj 1.000 litrů/24 hodin), ovšem vzhledem k dešťům. Nějaký přítok byl i v největších vedrech, takže to mám nyní připravené i jako zdroj zálivkové vody.

Martine nádhera (můžu tě obtěžovat nějakým dotazem?)
beny

Poèet pøíspìvkù : 893

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martinn za Wed Dec 02, 2015 8:25 pm

Jasně ptej se!

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 533

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martinn za Wed Dec 02, 2015 11:16 pm

A.ovatifolia roste správným směrem ( dovnitř krytu ). Very Happy

image hosting over 2mb

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 533

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Moony za Thu Dec 03, 2015 7:18 am

Rudolf M napsal:

Takže se také chystáš na pěstování palem? Smile

Mám dvě pidi "palmy" (od vás - takil a nainital), takže než budu řešit zakopávání a zimování, tak ze mně asi bude stařenka o berlích Very Happy
Je mi taky jasný, že v našich podmínkách palmy ať už v zemi nebo v nádobě nevyrostou tolik co ve své domovině... Ale z palmy se přece jen nedá tak snadno udělat bonsaj, a málokdo z nás by se asi jen tak smířil s tím, že po mnohaletém pěstování a opečovávání svých rostlin to musí vzdát a pořídit si novou malou, protože ta stará "už se nevejde".
Tak se prostě ptám ze zvědavosti Very Happy
Moony

Poèet pøíspìvkù : 31

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Thu Dec 03, 2015 8:50 am

beny napsal:Jirko, tohle polohování znám (měl jsem to v paneláku). Už ani to se mě nepodařilo sehnat (vrací se staré časy). Takže budu raději vyrábět ten bascules....

8 jich můžu nabídnout, jsou ze starých časů a k ničemu jsem je nepoužil.
Na okna ke kterým se dostaneš by šlo použít (vyrobit dle velikosti a potřeby) způsob blokování, jako otevírání předních oken na Praga V3S.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 124

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Thu Dec 03, 2015 11:41 am

No, to je Jirko právě trochu problém, já už na okno moc nedosáhnu. Možná by se hodili příští rok na další kryt. Určitě je nevyhazuj....

Moony, to je dobrý začátek....
beny

Poèet pøíspìvkù : 893

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Fri Dec 04, 2015 2:44 pm

Moony napsal:Mám dvě pidi "palmy" (od vás - takil a nainital), takže než budu řešit zakopávání a zimování, tak ze mně asi bude stařenka o berlích Very Happy
Je mi taky jasný, že v našich podmínkách palmy ať už v zemi nebo v nádobě nevyrostou tolik co ve své domovině... Ale z palmy se přece jen nedá tak snadno udělat bonsaj, a málokdo z nás by se asi jen tak smířil s tím, že po mnohaletém pěstování a opečovávání svých rostlin to musí vzdát a pořídit si novou malou, protože ta stará "už se nevejde".
Tak se prostě ptám ze zvědavosti Very Happy

Pokud jsi ochotná být starostlivá palmařka, dej oba Trachýky do země již příští jaro. Ze začátku bude vývoj o něco pomalejší než v nádobě, ale jakmile chytnou tempo (během 1-2 let) porostou mnohonásobně rychleji než v nádobách (díky velkému kořenovému systému). Nainital tě pak během 5 let přeroste Smile . Takilovy to bude trval trochu déle..

A moc jasné ti to není Very Happy, nevidím jediný důvod, proč by u nás měla palma dorůstat menších rozměrů než v domovině (jak která, ale subtropickým je u nás stejně dobře jako doma). Naopak, některé druhy u nás vypadají mnohem lépe než v domovině. Ne jen vypadají, ale i rostou. Máme totiž lepší půdní profily a více srážek, ten zbytek je už o zimování.
V nádobě to je jiná, pokud ta nádoba teda nemá kubík cheers .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Moony za Fri Dec 04, 2015 7:21 pm

Rudolf M napsal:
A moc jasné ti to není Very Happy
Díky za objasnění  Laughing já vycházela z toho, že pro u nás nepůvodní druhy prostě nemáme ty "nejpřirozenější" podmínky, a tímpádem je pěstování exotiky u nás vždycky víc nebo míň na hraně... Prostě koukám, že ty palmy maj fakt něco do sebe  Laughing

Rudolf M napsal:
Pokud jsi ochotná být starostlivá palmařka, dej oba Trachýky do země již příští jaro.
Tak, a teď by mně fakt zajímalo, co  pro tebe znamená být "starostlivá palmařka" Very Happy

Já to beru tak, že pro svojí zálibu je potřeba něco obětovat - čas, práci, peníze... A když nás "to bere", děláme to rádi a stojí nám to za to Smile
jestli budu ochotná stavět jednou nad palmou mnohametrový kryt, každý rok ho navyšovat... to fakt ještě nedokážu říct, moje dva veleobr kousky zatím tolik mojí pozornosti neukrajují, abych dokázala říct, nakolik mě to chytne.

Rudo, jaký máš největší kousek? Smile a jakou čekáš finální velikost?
Moony

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Moony za Fri Dec 04, 2015 7:34 pm

mejdlo napsal:

Very Happy Very Happy
Palma které by se odřízl vršek by se ale odebrala do palmího nebe ne?
Moony

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Thaedhas za Fri Dec 04, 2015 7:46 pm

Rudo promiň, ale musím tě předběhnout.  Very Happy
Moony, tady máš Rudova trpaslíka.  Laughing  Laughing

Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 556

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Moony za Fri Dec 04, 2015 8:55 pm

Thaedhas napsal:Rudo promiň, ale musím tě předběhnout.  Very Happy
Moony, tady máš Rudova trpaslíka.  Laughing  Laughing

Jo, tak ten je přímo miniaturní Laughing Laughing
A fotka zimoviště na toho drobečka by nebyla? Já jen abych se připravila, co mě může za pár (desítek?) let potkat Very Happy

Jinak i když odečtu květník, může ta palma mít mezi 4-5 metry? Laughing Teda aspoň podle "měřítka" v červených teplákách lol!
Moony

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Fri Dec 04, 2015 9:31 pm

Starostlivá palmařka je ta, co je ochotná palmě v zimě přitápět, tedy přes silné mrazy. V létě zalívat a aspoň sem tam přihnojit. S tím souvisí, aby jsi netopila palmě nadarmo, tak zbudovat vhodný zimní kryt- což už je spíše doporučení Smile .
Jak palmy porostou, porostou i nároky na zimoviště, jelikož zimní kryty se velmi rády přehřívají, lítají ve větru a nedosedá střecha, tak máš z malého nevýrazného krytu najednou malou přenosnou zimní zahradu Very Happy .
A když tohle všechno zvládneš, budeš starostlivá palmařka lol! .

Jinak ano, palmy mají pouze jeden vegetační vrchol. Krom pár světlých výjimek, které dělají často odnože (Chamaerops, Serenoa, Nannorrhops, Rhapidophyllum) ovšem mám zkušenosti, že hlavní kmen je domina a pokud odejde, ty odnože rostou šnečím tempem, mají problém si udělat vlastní kořeny, tedy u menších rostlin.

Toho velkýho Trachýka mam letos nově, zatím je stále venku, zimovat bude naležato v garáži, na výšku by se vešel asi jen do stodoly, ale ta promrzá. Výšku jsi trefila velmi dobře queen .
Jinak se nenech zmást, u nás vypěstované semenáče rostou hodně rychle, při dobré péči to je i kolem 40 cm ročně na kmeni.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Radim K za Sat Dec 05, 2015 8:57 pm

Moony napsal:...
Mám dvě pidi "palmy" (od vás - takil a nainital), takže než budu řešit zakopávání a zimování, tak ze mně asi bude stařenka o berlích Very Happy

Marti, s tou rychlostí růstu je to tak, jak píše Ruda v poslední větě. Pokud dáš palmám prostor na kořeny v relativně velké nádobě a budeš je pravidelně zalévat a hnojit, budeš se sama divit, že rostou jako blázni Smile. Je obecná mýlka a oblíbená věta, že u nás palmy ze semen nemají smysl, že než vyrostou... Toto u Trachycarpusů platí přesně naopak. Při koupi velkého jedince, který musí být navíc naprosto bezvadně zakořeněný v květináči, jinak se ani nemusí ujmout, budou několik let přírůstky na kmeni poloviční až čtvrtinové o proti semenáči stejné velikosti, který roste celý život u nás a během života mu nebyl proveden zásah do kořenů, jako při vyrývání z plantáží. A ani po např. 5 letech není rychlost přirůstání zdaleka srovnatelná s místním semenáčem. Na plantážích přirůstají kmeny úplně běžně 50 cm za rok, po přesazení do květináčů první roky přirůstají jen centimetry a další roky se přírůstky pozvolna zvětšují. Ovšem, a to musím zdůraznit, toto (slabší růst) je pro někoho právě výhoda. Ale já, a vím, že i Ruda, mám rád, když palma roste jako z vody Very Happy. Tak, jako růst má.
Nejrychleji přirůstající palmu v ČR na tomto fóru má nyní Petr (pet.sch) z Chlebičova, která mu letos přirostla neskutečných 48 cm na kmeni a koupil ji před lety jakou malou rostlinku. Jako malou rostlinku koupil před pár lety i Ruda svého nejrychleji rostoucího Trachýka, který podle mě během 10 let přeroste toho čtyřmetrového, co jsme koupili teď v listopadu Exclamation Smile .

A co se týče zimování takto velkých palem, je to jednodušší, než se zdá, prakticky je to i snazší, než s menšími jedinci. Jen je tam větší únik energie, protože na takovou velikost už nelze (tak snadno) aplikovat bednu, takže rostlina se jen obalí textiliemi a silnějším a dlouhým topným kabelem Smile. jednoduše řečeno.
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1021

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro patas za Sun Dec 06, 2015 6:04 pm

Čus,
tak jsem dodělal zimní kryty na palmy. Doufám, že to bude stačit. Jen musim vymyslet větrání. Kabely mají 45W a 3 metry.

patas

Poèet pøíspìvkù : 26

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sun Dec 06, 2015 7:33 pm

Vypadá to super Smile .

Jednoduchý kryt, naprosto dostačující Cool .

A neulítne to? Dneska sem musel znova podložit 3 m bednu na Trachýka, ve větru v minulém týdnu se hnul podklad, bedna byla ve vzduchu pale . A to je kolem dokola podepřená prknama, stejně to nestačí Mad .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Wed Dec 09, 2015 8:47 pm

připojuji pár fotek ze své zahrádky, nazval bych to daň za exotiku, ale zjara to stojí za to...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 417

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Radim K za Wed Dec 09, 2015 8:49 pm

Radku, parádní Sídliště Mexiko Very Happy. Staráš se dobře Wink .
Radim K
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Wed Dec 09, 2015 8:52 pm

díky, pěkně mi ta zima utíká, než zazimuji, hned je jaro a zase odzimovávám...
dělám si srandu, zase tak hrozný to není, ale zimuji vždy tak, jako kdyby měla přijít zima pod minus 20 stupňů, protože jednou to zase přijde.. třeba příští rok v únoru, kdo ví.. počasí je bláznivé...

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Radim K za Wed Dec 09, 2015 9:06 pm

To je pravda, jednou to každopádně přijde Smile.
Radim K
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Dec 09, 2015 9:48 pm

Je to fakt super, vyzdvihl bych fakt, že ani jedno není pevné zimoviště, všechno je jen konstrukce potažená materiály, je to všechno super skladné a účinné cheers .

Zajímá mě pár hnidopišských věcí, například, jestli máš nějak ukotvené ty vysoké dřevěné konstrukce? Z fotek to není poznat, jak máš řešené upevnění se zemí. Dále si teď všímám, že vršky některých krytů, jsou poměrně velká plocha, jak to vypadá když hodně prší, nebo napadne těžký mokrý sníh? Nevznikají na střechách jezírka nebo nedeformuje sníh konstrukci?
No a pokud hledáš místo na zahradě, dokázal bych si představit milion věcí, čím nahradit ty tůje, co tam všude mášlol! .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Wed Dec 09, 2015 10:15 pm

Takže to rozdělím - palmy - trachy a datlovka - nejprve bílá netkaná textilie kvůli kapkám z kondenzátu, potom dvě vrstvy bublinky třívrstvé, potom speciální fleece z Holandska na zip - ten tam je kvůli ochraně proti větru, co se bublinky týče...u datlov
níku je zešroubovaný kryt z hranolů vruty a kotvený v každém roku metr do země trubkami, které jsou přivázány k hranolům u trachy je hranol kotvený upínákama, izolepou či páskama pro sychr ke kmeni, nad korunou je kříž, k nemu jsou přikotvený hranoly a u země jsou nakotvený zase na tyče v zemi.. Tento kryt se ani nehne a pokud spadne, tak i palma a to se nestane...v horní části krytů je velké propnutí, přes PVC desku, nic se tam nedrží, je tam prostor tak 1*1 metr, ne více,není fakt problém...
Juky mám řešeny tak, že na železných tyčkách jsou polykarbonáty na těžkém dřevěném roštu, přes rošt trochu egelitu,ale pouze na půlku výšky krytů kvůli větrání.Přes to pak fleece. U mexických to je jiné, tam mám bublinku, textilii i fleece, tam topím,protože mám zde opuncii indicu, zatím se mi drží i tlustice - s tou ale raději nepočitám .
U těchto juk držím do minus sedmi,u trachy to samé, datlovník do nuly, olivu do - 3 v zatepleném skleníku.. Na fíku - stromě mám kabely, na ostatních pouze vatu,bublinku a igelit,ale budu příští rok vše obalovat kabely,nechci o fíky v případě arktické zimy přijít..
Banánovník mám v polystyrénové bedně, kterou pořád větrám a držím tam +4 stupně.. Ale skoro vůbec netopím - styro 14 cm....Celé zimování schovám na prostoru 4 metry * 1 metr *1,5 metru - délka, šířka,výška.. Na tu výšku to ale není vyplněné..
Jinak nechci lobovat, ale jak mám nyní tu novou meteostanici s 8 čidly, tak snímá i čidlo přes vatu, dvoje okna,dvoje dveře, fakt super, nemohu si ji vynachválit - jen investice 4 100,00 Kč..

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro RadekS za Wed Dec 09, 2015 10:18 pm

ještě doplním - na kaktusech mám jako prevenci před hnilobou obaly na vodu,ale kvůli jejich rozrůstání asi příští rok pořídím něco většího , zaujala mě Ikea, mají tam nádoby - PVC průhledné nevím na co,ale stojí kolem 100 Kč větší bedna, stačí provrtat a je to.. Viděl jsem tam i odpadkový koš,PVC jako mléčné sklo za 60,00 Kč,super matroš a cena..

RadekS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru

Povolení tohoto fóra: