zimování

Strana 3 z 11 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Re: zimování

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Nov 21, 2015 4:37 pm

Pěkné boudičky, u Martina se to hezky palmově rozrostlo cheers .

Petře, kryt je suprový, hezky vypadá, na potřeby Trachýka naprosto dostačující. Zdroj tepla je nutný, doporučuji ten topný kabel, většinu kabelů mám vocaď http://www.terarus.com/vytapeni/topne-kabely/pro-vlhke-a-mokre-prostredi
Kabel se pouze položí na zem kolem palmy, to je celé, bude předávat teplo do půdy a zároveň bude stoupat k listům, nutné je to nakombinovat s termostatem, spínací teplotu stačí nastavit na -8°C.
Ten polystyren rozhodně dát pryč, vůbec nevím kde to lidi čtou, aby chránili kořeny Trachycarpů. Flopaky se dávaj na banánovníky basja.
Je to jak říká Jarda, tím polystyrenem, sis akorát odizoloval zem od prostoru bedny, teplo, které se tak přes den v bedně nasbírá, bez užitku unikne zpět ven. Kameny, lahve s vodou, je to pěkné, ale dle mého názoru, by tam musel být buď kamenolom v tom krytu, nebo větší nadzemní bazén, aby to mělo sálající schopnost v rámci několika stupňů.

Trachycarpus v našem klimatu nikdy nevymrzne od kořenů. A to není teorie, je to odzkoušené, kořeny má mnohem odolnější, než si myslíš Smile .
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2799

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro PetrS za Sat Nov 21, 2015 5:52 pm

Děkuji za rady. Ten kabel konkrétně který, měl bych vzít ten nejsilnější tj 50 W ? Topný kabel TK 50-280 50W 2,8m.
Měl jsem jako zdroj namyšlenou topnou termožárovku. Tchnán má líheň na kuřata, tak by jednu půjčil. Nevím jestli by nebyl problém, když bych při každém topení zároveň svítil ?

PetrS

Poèet pøíspìvkù : 19

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sat Nov 21, 2015 6:17 pm

Polystyren na zemi je opravdu kontraproduktivní. Nikoli kvůli vyzařování zemního tepla (už jsem se tu o tom několikrát rozepisoval), ale kvůli tomu, aby se teplo z vytápěného prostoru dostávalo i do kořenové části a tím bránilo pronikání chladu přes část pod polykarbonátem. V zimě u nás zem promrzá do cca 30 až 40 cm a pokud nejsou izolované základy pod krytem (jestli dobře vidím, je tam jen zahradní obrubník), mráz spodem proniká do prostoru krytu. Kořenům to tolik nevadí (jak píše Ruda), ale přispívá to k celkovému prochlazování krytu.
U Trachýků není tento problém tolik aktuální (vzhledem k nízké zimní udržovací teplotě). U teplomilnějších palem je to aktuálnější....

Pod polykarbonát se obvykle doporučuje lepit (mezi polykarbonát a konstrukci) samolepicí pružnou izolační pásku, která eliminuje nerovnosti povrchu. Mezery a rohy se pak přelepují vzduchotechnickou hliníkovou páskou, která je vzduchotěsná a brání pohybu vzduchu.

Topné kabely z Terarusu jsou výborné, ale obvykle málo výkoné (jsi nejsem jistý jestli by jeden 50w kabel zvládl vytopit takový kryt). Silnější kabely se dají sehnat v teraristických potřebách. Já budu letos do krytu dávat olejový radiátor 700W (v akci asi za 600,-), který má už regulátor v sobě (je to levnější).
beny

Poèet pøíspìvkù : 893

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro PetrS za Sat Nov 21, 2015 7:52 pm

Základy mám izolované. Dával jsem polystyren dovnitř i vně za obrubníky. Ze stavby mě zbyla zateplovací minerální vata - tou jsem doucpal různé štěrbiny mezi krytem a obrubníky. ke dveřím dám ještě těsnění. Navíc když jsem dělal jámu pro palmu tak jsem dal polystyren i dovnitř s mezerami na kořeny.

Radiátor mám také, sice ne olejový, ale klasický teplovzdušný, který má také termostat. Má tři stupně výkonu, nejmenší myslím 500 W, což by stačilo.
Ale problém vidím právě v tom termostatu je až od 5 stupňů nad nulou. Mínusovou teplotu tam nenastavím. Takže i když by bylo venku dejme tomu - 20, v krytu by se udržovalo stále 5 nad nulou.

PetrS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Nov 21, 2015 7:58 pm

Já ještě dodám, i když Benymu se nedá moc co vytknout, v tomto má nepřekonatelné zkušenosti Wink, že půda sice zamrzá do 30-40 cm, nicméně to záleží na konkrétní zimě. I při zimě s -30°C nemusí půda zamrznout ani na povrchu, jen to chce tak metr sněhu Very Happy . Respektive, čím více sněhu, tím lépe pro exotiku obecně, dokonce i pro tu náchylnější. S tím je plno zkušeností spojeno, ale moc se to nebere v potaz. V zemích, kde přežily palmy extrémní mrazy, to bylo spojeno vždy i s vysokou výškou sněhové pokrývky.

Ty kabely jsem navrhl z cenově dostupné relace, jinak pro takový kryt je spíše opravdu vhodnější nějaký topný ventilátor, aby bylo teplo v komplet celém krytu.
Viděl jsem tady v hobíku za pár set, 500 W topítko, a bylo dokonce kovové. Já jsem dřív kupoval podobná topítka za dvojnásobnou cenu po internetu Smile , taková jsou pro tento typ krytů nejlepší..

Pro takový kryt a takto velkou palmu, by stačil kabel i 40 W, délka 3,5 metru, jak říkáš. Díky tomu, že se v tom krytu nehne vzduch, by sálající teplo ze stočeného kabelu spolehlivě palmu ochránilo. Problém by byl, jak palma povyroste, tak už to bude chtít lepší vytápění, protože tento kabílek je pouze opravdu na palmy Tvé velikosti.

To svícení, jako světlo takové nevadí, ale tyto světla taky máme na kuřata a vím, že jsou docela "agresivní". Že to světlo je vyložené horké na potřebu Trachýka, mohl by mu sežehnout listy, což se mi jednou povedlo u palmy Sabal minor Smile .

Termostat to chce lepší, ty pokojové se pro palmy nepoužívají. Já používám tuten: http://www.conrad.cz/univerzalni-termostaticka-mezizasuvka-ut200-40-az-99-9-c.k615910
Ale viděl jsem v Polsku i za cca 600 Kč, obyčejnější manuální s vhodným rozpětím.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro mejdlo za Sat Nov 21, 2015 8:13 pm

Nechci zde dělat reklamu,ale na jednom známém aukčním serveru se dá koupit nový výborný mínusový digitální termostat do cca 400kč.Kdo je jen trošičku elektro zručný tak ho hravě zapojí,mám dva a oba chodí bez chyb.
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 344

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Sun Nov 22, 2015 6:40 am

To je venku nadělení. To je určitě proto, že jsem chtěl Rudovi odpovědět, že vzhledem k tomu že už v zimě moc nesněží, tak při plánování izolací se sněhem už moc nepočítám.

S termostaty je trochu potíž, že je poměrně malý výběr typů s rozsahem do minusu. Já nakonec vybral tento http://eshop.elkoep.cz/ter-3h--/ + 3 metry čidlo (vzhledem k tomu, že celou elektroinstalaci chci mít mimo kryt na DIN liště).

pro PetrS: s tím termostatem máš pravdu. Uvedu ale příklad. Letos jsem přidal radiátor do zimní zahrady a složitě jsem vymýšlel programovatelnou termostatickou hlavici (cca 2.000,-Kč), abych zajistil v zahradě požadovanou teplotu s nočními poklesy. Nakonec se ukázalo, že vysokých teplot tam stejně nejde (vzhledem k mizerné izolaci stěn) dosáhnout a noční pokles proto probíhá sám od sebe. Je tedy možné, že nějaké menší topítko kryt za mrazů vůbec nad nulu nevytopí. Chce to vyzkoušet v praxi. Jinak samozřejmě vhodný termostat doporučují (ale stojí to další peníze).

Ke kabelům bych ještě mohl dodat, že kupodivu nejlevnější dvoužilový v silikonu jsem viděl v Hornbachu (100W/cca 1.000,-Kč). Jsou to teraristické, takže se dají udržet v ruce. Ale to už vyšel levněji ten olejový radiátor....

pro mejdlo: dík za tip, mrknu na to. Termostatů není nikdy dost....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro PetrS za Sun Nov 22, 2015 7:08 am

Další možnost je zapínat topení přes spínací hodiny. Např. hodinu topit, další dvě - tři nechat chladnout. Ale to chce vysledovat. Nebude to sice tak komfortní jako termostat, ale asi by to taky šlo.

Díval jsem se na ten aukční server a ten termostat je tam opravdu za pár stovek i s dopravou.

PetrS

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Standa.B za Sun Nov 22, 2015 9:30 am

Tak jsem včera jeden kousek zazimoval,sice to nevypadá nijak extra ale je to jednoduché,účíné a levné, 10cm polystyrén topný kabel a termostat Conrád.

Standa.B

Poèet pøíspìvkù : 55

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro linesman2 za Sun Nov 22, 2015 10:58 am

tak uz aj umna zazimovane

linesman2

Poèet pøíspìvkù : 18

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Nov 24, 2015 4:12 pm

Máte to super cheers .

Tady posílám link na zimní vytápění Phoenix canariensis pro "náročné". Celé je to dost promyšlené, tedy až na ten kryt. Myslím, že větší úsilí by měl věnovat krytu, než takovému složitému systému trubek, kabelů a výkopů, protože když mu ulítne kryt, je to vytápění jaksi k ničemu Smile .
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=602.0
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Wed Nov 25, 2015 12:47 pm

Pár fotek z mé letošní přípravy na zimu.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 124

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro JardaD za Wed Nov 25, 2015 1:00 pm

Panejo, pěkná sbírka. A teď až ti to začne během let nabírat na rozměrech. Co je zač ta palma na předposlední fotce druhá zleva? Nedaří se mi to z cedulky vyluštit.
JardaD

Poèet pøíspìvkù : 366

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Wed Nov 25, 2015 4:19 pm

Jirko super Smile .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Thu Nov 26, 2015 6:44 am

JardaD napsal:Panejo, pěkná sbírka. A teď až ti to začne během let nabírat na rozměrech. Co je zač ta palma na předposlední fotce druhá zleva? Nedaří se mi to z cedulky vyluštit.

Archontophoenix  alexandrae

jirkan

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Thu Nov 26, 2015 6:34 pm

Moc pěkné, snažím se napodobit (zimoviště)....
Když vidím to okno u Trachýka, máš nějaké nápady na pákový otvírač okna? Budu to řešit o víkendu, ale asi to letos skončí také u prkýnka.....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Radim K za Fri Nov 27, 2015 12:39 am

Hoši, máte parádní zimovišťata! Wink
Já mám ještě skoro vše ze subtropů venku, doma jsem nebyl už asi 3 týdny a tak jen posílám impulsy rodičům, co mají schovat. Moc toho ale schovat nebylo třeba. Ale v zemi mám akorát basjo, jinak vše v nádobách.
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1021

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Thaedhas za Mon Nov 30, 2015 8:30 pm

Všecky palmy jsou už cca 14 dní pěkně zazimované v teple. Very Happy
Letos jsem si dal záležet a již jsem nic nevystavil teplotě pod -7 °C, jako minulý rok. Rolling Eyes
Ještě poslední fotky v terénu:

A už ze sklepa:

Pravdou je, že kdyby mi minulou zimu nechcíply ty 3 velký palmy, tak bych se tam dnes ani nehnul. Laughing

Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 556

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Tue Dec 01, 2015 7:39 am

Taky pěkně zaplněný.....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Dec 01, 2015 5:41 pm

Pěkné Smile . .. já už jsem myslel, že nikdo nezimuje Very Happy .
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Tue Dec 01, 2015 5:57 pm

beny napsal:Moc pěkné, snažím se napodobit (zimoviště)....
Když vidím to okno u Trachýka, máš nějaké nápady na pákový otvírač okna? Budu to řešit o víkendu, ale asi to letos skončí také u prkýnka.....
Ahoj, v plánu jsem otvírač měl na servomotorek, ale nic v hodného jsem předtím nenašel a pak už jsem to neřešil. Trachýk ne ni tak choulostivý a
prkno zatím vyhovuje.

jirkan

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Tue Dec 01, 2015 7:02 pm

Jirko, já jsem to také nechtěl dělat moc složité. Vzpomněl jsem si na staré otvírače oken ve fabrice (jak se okno v krytu bude časem posouvat nahoru, mohlo by se to hodit). Nic podobného už se nevyrábí (dnes je všechno na elektriku). Jediné, co se dá sehnat je bascules. Nemohu si vzpomenout, jak ten pákový mechanizmus nahoře vypadal. Takže to budu muset vymyslet od začátku, už jsem ale zapomněl poměry na páce (9 tř. základní školy). Ach jo......
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Moony za Wed Dec 02, 2015 3:20 pm

Zatím se mě tohle téma netýká, ale jsem zvědavá - jak budete řešit zimní kryt, až palmy dosáhnou mnohametrové výšky? Smile Ty stříšky a "schovávačky" co tu vidím na fotkách vypadají výborně, ale asi se nebudou dát zvedat donekonečna... Co pak? Very Happy
Moony

Poèet pøíspìvkù : 31

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Martinn za Wed Dec 02, 2015 4:36 pm

Martinn

Poèet pøíspìvkù : 533

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Wed Dec 02, 2015 6:03 pm

beny napsal:Jirko, já jsem to také nechtěl dělat moc složité. Vzpomněl jsem si na staré otvírače oken ve fabrice (jak se okno v krytu bude časem posouvat nahoru, mohlo by se to hodit). Nic podobného už se nevyrábí (dnes je všechno na elektriku). Jediné, co se dá sehnat je bascules. Nemohu si vzpomenout, jak ten pákový mechanizmus nahoře vypadal. Takže to budu muset vymyslet od začátku, už jsem ale zapomněl poměry na páce (9 tř. základní školy). Ach jo......

Ahoj Libore, můžu nabídnout toto blokování, má asi 25 cm.

jirkan

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 11 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru

Povolení tohoto fóra: