zimování

Strana 11 z 11 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Re: zimování

Příspěvek pro Davi_K za Sat Apr 15, 2017 7:22 pm

Stačí na zimování washingtonie v polystyrenovém krytu a zábalu tenhle kabel? https://www.farmaservis.cz/pro-chov-skotu/napajeni-skotu/napajecky-vyhrivane/topny-kabel-s-termostatem-230v-topny-kabel-s-termostatem-230v-64w-delka-4-m-1.html?&force_sid=0e5e2a6fa36f65cbbe11e2f4ba271ce5
Obalím palmu od země až k listům a termostat bych dal na max. teplotu
Davi_K

Poèet pøíspìvkù : 25

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Apr 15, 2017 10:43 pm

Což o to, ono to asi stačit bude, tedy na menší rostlinu. Ale myslím si, že Washingtonie je typ palmy, co nemá ráda stojatý vzduch. Chtělo by to buď zkombinovat s větráčkem, nebo si pořídit přímo topítko s větráčkem. Kabel bych použil na jiný typ palem nebo na jiný typ bedny. Abys nedopadl jako já letos, kabely jely, ale palmy shnily.

A nebo místo polystyrenu použít polykarbonát, prohřeje se i při zataženu a vzduch to trochu protočí..
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2799

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Thaedhas za Mon Apr 17, 2017 6:58 pm

Tak dnes proběhlo zazimování většiny kytek zpět do sklepa. I když se trochu předpovědi zlepšily, tak prostě nechcu riskovat, že teplota jeden den sletí k -5 °C a všechno méně odolné pomrzne + dost tu prší a prostě nelíbí se mi kombinace: voda v srdíčku + mráz. Prvně jsem vůbec netušil jak dostanu 50l květináče plný mokrý hlíny do sklepa, pak jsem to zkusil ze sestrou (ségra váží snad 40 kilo i s postelí). Ale děj se vůle boží, všechno se nám podařilo dostat do sklepa, dokonce i Yuccu elephatipes, u které jsem prvně zamýšlel, že zůstane svému osudu venku, ale i tu jsem do sklepa odtáhli.
jpg images jpg images

Venku zůstali Trachýci a chamaerop - odtáhl jsem je pod stříšku, přehodil přes ně netkanou textilii a ještě se na zahradě válely 3 pytle s mulčovací kůrou, který jsem taky využil jako aspoň nějakou ochranu.
click image upload

No a ještě venku jsou zasázený banánovníky - takže jsem ve sklepě vyhrábl jakou si "hmotu", něco jako houba, ale nesaje to vodu, přes celý jsem přehodil netkanou textilii, pak jsem ještě našel pytel ve kterým byla bublinková fólie, celej pytel jsem hodil na menší banánovníky (není to na fotce, objevil jsem to až když už jsem chtěl jít domů, pak už jsem to nefotil) a na trifoliatu jsem hodil jakousi folii, ve které byla zabalena tiskárna a prázdný barel, ve kterém je přes léto voda.
free image uploading image upload no compression

No tak doufám, že to bude stačit a hlavně, že taková zima nebude, páč si chci přes léto konečně dát třešně.

Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 556

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Mon Apr 17, 2017 7:13 pm

Hele, dobrý. Takže poučení pro další sezónu: krmit víc sestru! Dnes jsem odtahal do dílny jen pár rašících drobností (asi 20 květináčů) z listnatých stromů. Předpověď se zlepšuje a prodlužuje ranní mrazy ještě na příští týden. Větší palmy jsem nechal venku.
Od loňska mám na větší květináče rudlík a je to jiná dimenze. Vyrábí je i v provedení na jízdu po schodech.
beny

Poèet pøíspìvkù : 893

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Apr 18, 2017 10:12 am

Myslím, že by si Tadeáši nějaký rudlík, nebo vozík uživil, stop tahání květináčů v ruce.

My sme natáhli k ovocným stromkům elektriku, nějaké krajkové záclony před -6°C úrodu neochrání. Broskev byla nejhorší, ta má 5 metrů.

Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro marttini za Tue Apr 18, 2017 5:40 pm

Tady se začínají zimovat už i broskve, tak tomu říkám globální oteplování Laughing

marttini

Poèet pøíspìvkù : 18

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Tue Apr 18, 2017 7:21 pm

To už skoro je jako ti palmaři ....
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro martinfarmář za Sun Oct 22, 2017 6:47 pm

Ahoj. Jsem Martin. Mám 4ha pozemek v Hýskově u Berouna na kopci nad údolím Berounky 256m.n.m. Koupil jsem minulý týden těch 5 trachýků Bulgaria.
Na jaře vysadím a první zimování venku bude pod kýblem a kupkou slámy zakryté plachtou o tom žádná.
Otázka zní: Jak by jste zimovali v dalších letech kdybyste neměli elektriku?
Uvážuji o krytu z 20mm polykarbonátu se 7mi přepážka (tabule 7m x 2.1m stojí asi 8000,-kč) vytápět by se dalo čerstvým hnojem nebo 2kg propanbutanovou bombou s vařičem, ale to by mohl dojít kyslík. Jiné nápady?
martinfarmář

Poèet pøíspìvkù : 23

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Mon Oct 23, 2017 5:54 am

Ahoj,
trochu to tam znám. Jak vysoko máš pozemek nad hladinou řeky?

Vysazovat do země je vhodné Trachýky alspoň 4 až 5-ti leté, kde už je trochu náznak kmene.

Na Trachýky stačí 10 mm polykarbonát čtyřkomorový (případně silnější na střechu), většinou se používá ještě slabší. I sebelepší polykarbonát bez aktivního zdroje tepla promrzne. Bylo by vhodné zasadit Trachýky tak, aby se vešli do jednoho dlouhého krytu bez přepážek (na jeden termostat). Uspoříš tím topení a zlepšíš pohyb vzduchu.

Přímý propanbutanový ohřev je nevhodný, protože extremně zvyšuje vlhkost (jedním z odpadů hoření je vodní pára). Topení bez elektriky je problém a moc nepomůže ani centrála (většinou mají malou nádrž). Zatím jediné, co jsem za dlouhou dobu vymyslel na tohle téma, je bufík z auta (teplovzdušné topení). Občas se dá po bazarech sehnat za pár tisícovek (nové stojí kolem 30.000,-). Ten by na jednu nádržku dokázal běžet i několk dní.

Další kvíz je zajištění větrání krytů při slunečném počasí (pokud není výsadba v místě bydliště).
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro martinfarmář za Mon Oct 23, 2017 8:32 am

Pozemek je asi 80m nad hladinou řeky, přesněji to neodhadnu to bych musel podle vrstevnic na mapě. Většinou když je celá vesnice poránu v mlze od řeky, tak já mám na kopci slunce bez mlhy. Zato mám ale víc větru.
Trachýky co mám jsou výsev 2014, takže na jaře by měli být 4 leté. Pokud myslíte že bych měl počkat až na jaro 2019 tak klidně počkám.
Nemůžu Trachýky sázet na 1 kryt budou desítky metrů od sebe.
Větrání zajistím, chodím na pozemek min. 2x denně mám tam psy a dojné krávy.
Jediné vytápění které mě zatím napadlo je velký igelitový pytel plný čerstvého koňského hnoje, zalít kýblem vody a šoupnout ho tam, to by mohlo týden dva temperovat. Mám zkušenost se 4 letým zimováním vrtu ze kterého čerpám obden kravám. Je přikrýt laminátovou kádí spodní rantl zaházený hlínou a celé to obalené slámou. Loni tu byl měsíc mínus 20 a jenom 2x mi zamrzla voda ( nebylo tam -10* C)
martinfarmář

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Oct 23, 2017 9:25 am

Ahoj vítej Smile ,

jsem rád, že budou Trachýci sloužit k takovým zajímavým experimentům. Výsadba vhodná je, možná bych řekl i nutná, aby se mohly kořeny správně vyvíjet a ten základ kmene tam již je Smile .

Máš zajímavou polohu k pěstování, mohli by tam být teplejší zimy, ale v dlouhodobém horizontu to bez vytápění prostě nepůjde, tedy pokud chceš mít vysoké palmy s tlustými kmeny. Palmy jde zimovat bez vytápění s kmenem max do 60 cm, pak už je kmen příliš vysoký i celková palma a dochází při silných mrazech k umrzání. Pár let, to bez vytápění tedy půjde a pokud se palmám podaří, začnou růst do kmenu a do výšky, tak to vytápění bude opravdu nutnost, aby se jim dařilo i nadále a nebyly neustálým omrzáním bržděné (omrzání je odolnějšími neudělá).

Dobrý izolant jsou polystyrenové bedny, jsou poměrně velké úspěchy, pokud má polystyren 20 cm tlouštku, to jen tak nepromrzne a pokud je kryt dobře zaizolovaný, nebrání nic zemnímu teplu, dokáže podržet teplotu aby neklesla pod -12°C i několik dní. Ale je velmi důležité to větrání, bez něho to nepůjde, jak už zmínil Beny.

Na ten hnůj zapomeň, to fakt není dobrý nápad, mimo obrovské vlhkosti (s teplem se odpařuje především pára!) se uvolňují i plísně a stačilo by možná i jen pár dní, aby se palmy zapařily a chytly plísně.

martinfarmář napsal:Loni tu byl měsíc mínus 20 a jenom 2x mi zamrzla voda ( nebylo tam -10* C)

To doufám nemyslíš vážně Very Happy , loni byla celorepublikově výborná zima, samotná zima trvala necelých 14 dní v lednu a nejméně bylo poslední den této "zimy", u nás -16°C a to jsme byly jedna z nejchladnějších lokalit v republice. Jenže 12 hodin na to už bylo +5°C a zima se již nevrátila, nikam, přišel silný profuk od západu, na Moravu dorazil tedy s 2 denním zpožděním. Doufám, že nejsi ten typ, co odhaduje teplotu podle rozkalibrovaného teploměru na okně, na to se tady moc nehraje Embarassed Very Happy Wink .
O dost horší zima byla letošní leden, prakticky měsíc v kuse pod nulou, ale minima neklesala tak hluboko, jednu noc zaznamenalo více stanic na příč republikou kolem -20°C, ostatní chladné noce byly o značný kus teplejší, v tabulkách to dokonce nebyla nijak významná zima. Měsíc kuse -20°C se ještě nikdy v historii v ČR naměřit nepovedlo. Ani v rekordním únoru 2012, kdy byly na citlivějších místech řádově jednotky dní v hodnotách kolem -20°C.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro martinfarmář za Mon Oct 23, 2017 3:09 pm

Jediné další vytápění mě napadá zapálená petrolejka nebo hřbitovní svíčka ale to už je na vyšší kryt aby tam nedošel kyslík aspoň přes noc. Protože kryt který není vzduchotěsně uzavřený rychle vymrzne.
Ten pytel s hnojem by mohl fungovat i zavřený dokud by bakteriím nedošel kyslík.
Zima 2015 tu bylo 1 den -16*C
Zima 2016 tu bylo skoro měsíc -20*C hlavně po ránu a ne v kuse
Zima 2017 ještě nebyla, ta bude tak od ledna
Berte to s rezervou co píšu, pro mě je rok od jara do zimy a teplotu měřím lihovým teploměrem na kadibudce. :-)
martinfarmář

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Mon Oct 23, 2017 6:31 pm

Petrolejka nebude taky to pravé ořechové, dost čoudí a čmoud se usazuje pak na všem. Svíčka je už lepší varianta, ale pořád to není řešení na více let a taky je to jak říkáš na úkor krytu, který musí být takový, aby nevzplanul nebo nedošel kyslík. To už je lepší tam raději nedávat nic a pořádně kryt před mrazy zaházet (sníh a hlína jsou velmi dobré izolanty).

Loni zima opravdu nebyla tak silná, nikde. Klima dlouhodobě a detailně sledujeme Smile . Loňská zima byla ukázkově subtropická na většině území republiky, Berounsko jakbysmet. Toto mrazové období si velmi dobře pamatuji, protože bylo unikátní. Vypsal jsem jeho průběh na jiné fórum o počasí, scituji se:
"Měsíc to byl velmi pestrý, zvláště pozoruhodné bylo ochlazení od 19.1. A ještě pozoruhodnější bylo, jak razantně se po tom oteplilo. V číslech, 21.1. teplota přes den těsně zůstala pod bodem mrazu (-0,3°C), do rána dalšího dne stihla teplota spadnou na -14,8°C. Druhý den i přes poměrně pěkné slunečné počasí, ale teplota nevystoupala výš jak na -6,8°C a i přes avizované oteplení stihla teplota do následujícího rána spadnout až na -16,2°C. Ještě ten den a sotva pár hodin na to, vylezla teplota na +2,3°C a od té doby nemrzlo do teď (psáno 1.2. 216). Naopak pouhé 4 dny na to, vystoupala maximální teplota na +12,5°C.
Jak rychle se ochladilo, o to rychleji se oteplilo."

Přemýšlel jsem, jestli nebudeš v mrazové kotlině, ale to vzhledem k oblasti kde bydlíš a minimum zimy 2015 by nesedělo. A pokud se pletu a opravdu jste tam měli měsíc -20°C, tak to radši palmy bez vytápění do země nesázej, již první dvacítka by dala krytu bez vytápění, potažmo palmám zabrat.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro beny za Tue Oct 24, 2017 6:07 am

Proto jsem se ptal na tu výšku nad řekou. Na těch teplých loukách kolem řeky je to něco jiného, než nahoře na planině. Navíc je to celé údolí orientované východ - západ (jestli si to dobře pamatuju), takže tam může v zimě hodně protahovat.

Jak píše Ruda, silnou izolací se dá hodně zachránit. Ale tím se myslí skutečně až kolem 20 cm polystyrenu (nebo ekvivalent). V takovém případě už má smysl řešit promrzání přes půdu spodem pod krytem (já u sebe si s tím jen tak hraju a fungovalo by to dobře i bez toho). Náhradní zdroj tepla by měl dát alespoň 200W výkon, i při dobré izolaci. A je zase pravda, že se jedná o pár nocí za zimu.

Z netoxických zdrojů se někdy (na bivakování) používá voskový kahan (v podstatě jakoby velká svíčka - vyrábí se samodomo) a nebo benzinová kamínka na čistý benzin. Z Ruska se to sem před lety vozilo pod názvem "grelka", ale už to prý mívali američani za války. Principem je spalování benzinu na rozpálené mřížce bez plamene. Před lety jsem to viděl v nabídce mysliveckého katalogu (ale nevím, jestli to nebude mít malý výkon).
beny

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro martinfarmář za Tue Oct 24, 2017 6:22 pm

Vysledoval jsem, že jsem nejnižší místo nad řekou kde stejně jako na planinách nademnou zůstane sníh i když všude jinde v mé výšce už roztál. Občas tu profukuje fest.
Každopádně tu sněží tak málo, že zimovat ve sněhu tu nepůjde.
Palmy do země každopádně dám, to je výzva. Napadlo mě, že udržet kryt do -10*C nebude problém i bez vytápění, stačí komín z makrolonu 1x1m který se všude kolem palmy výplní suchou slámou. Tím že tam nebude vytápění, tak tam nebude kondenzovat moc vody a sláma to pobere. Když v prosinci zabalím, tak by to mohlo do března vydržet v suchu a nepromrzlé pokud budou ty -20*C Jen v noci a ve dne to stoupne.
martinfarmář

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Mon Nov 27, 2017 12:16 pm

Mrazivá předpověď na příští víkend, mě donutila postavit už kryty na palmy,
protože v mrazu nebo dešti se to dělá blbě. Zatím je mám otevřený a bez topení,
až bude potřeba pak už jen přes termostaty  zapojím topení a kryty pozavírám.  

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 124

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro mejdlo za Tue Nov 28, 2017 6:46 am

Máš to pěkný!Jsem na tom stejně,vůbec se mi do toho ještě nechtělo,ale ty předpovědi jsou všelijaké,tak jsem podlehl obavám a taky zazimoval.
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 344

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Nov 28, 2017 11:38 am

Pěkně vymazlený kryty Smile .

My nezimujem, jediná kdo předpovídá zimu je Honsová. Opakuji, jediná Laughing . A jaké je počasí, které předpovídá Honsová? Přesně opačné..
Já sleduji jiné předpovědní modely, a kvůli víkendovým -5°C, Trachýky opravdu zimovat nebudeme.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Tue Nov 28, 2017 1:24 pm

Rudo, já také nezimuji, jen jsem postavil kryty, jinak vše otevřené, ale jsou v suchu.
Nevím jak ta samice je od vás rozmazlená.

jirkan

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Kedar za Tue Nov 28, 2017 2:52 pm

Souhlas já taky nezimuju, trachýky obalím kabelem a geotextilií, když hlásí -12 a to se v mojí lokalitě počítá na dny i když minulý leden to bylo dnů asi 20 :-). O víkendu jsem ale postavil kryt na datla :-)

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 111

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Kedar za Tue Nov 28, 2017 2:58 pm

Kedar

Poèet pøíspìvkù : 111

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro patas za Tue Nov 28, 2017 4:48 pm

Dal jsem se do zimování Robusty. Poradí mi někdo, při kolika stupních je vhodné zapínat ventilátor? Díky

patas

Poèet pøíspìvkù : 26

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Nov 28, 2017 10:43 pm

jirkan napsal:Rudo, já také nezimuji, jen jsem postavil kryty, jinak vše otevřené, ale jsou v suchu.
Nevím jak ta samice je od vás rozmazlená.

Řekněme to tak, že u tebe se má jako v hotelu Hilton Very Happy , co byla u nás tak první rok jsme jí (protože měla semena) nevystavili teplotě pod -5°C. Další roky jsme jí zimovali až jak píše Radek, těsně před zimou a odzimovali jednou začátkem a jednou v půlce února, tedy v "teple" (vytápěna na -8°C) a suchu byla jen přes ty nejsilnější mrazy.
Ale je dobré, že jí můžeš takhle chránit, až bude mít semena, bude potřeba jí sezónu uměle prodloužit bez přítomnosti mrazu aspoň do začátku prosince, jinak semena nedozrají. My jsme letošní semena sklízeli předevčírem, jeví se to na dobré cestě, první mráz jsme tu měli až koncem listopadu. Ale jelikož se nám nechtělo stavět už kryty a semena dál chránit, tak jsme je raději už sklidili a necháme je doject doma.
Rudolf M
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro jirkan za Wed Nov 29, 2017 6:31 am

Dík za radu ohledně těch semen. Snad se to povede a budou.
Samec už poupata má, teď už jenom doufám, že se na jaře s kvetením sejdou.

jirkan

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 11 z 11 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru

Povolení tohoto fóra: