Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra?

Goto down

Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra? Empty Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra?

Příspěvek pro Radim K za Thu Mar 23, 2017 8:10 pm

Sice bych mohl tento příspěvek poslat do tématu rod Phoenix, ale myslím si, že si zaslouží celé své téma Wink .

Už před několika lety jsem hodně chtěl vyzkoušet u nás ve volné půdě pravý datlovník. Samozřejmě, že je to palma do našich podmínek možná až vyloženě nevhodná, nicméně přesto jsme nenašli nikoho, kdo by zkusil ve střední Evropě dovezenou větší palmu vysadit. Původně jsme chtěli koupit semenáč, který je u nás pěstovaný desítky let někde na bazarech, jenže 90% prodávaných Phoenixů jsou kanáři a pokud dactylifera, tak malé nebo pěstovaná doma. I když jsme jednou našli v inzerátu docela slušnou, nebyla o moc větší, než nám předtím laskavě poskytnul Petr Švacha tady z fóra Smile.

Před pár lety jsme se ale bavili s Liborem Lešnerem na toto téma, říkal, že to u nás nemá budoucnost, ale že jich pár doveze. Letos dovezl i jednu větší a tak jsme si ji nechali poslat. První den, kdy přišla, jsme ji přesadili do většího květináče a dali na slunnou terasu. Jenže se nám to rozleželo v hlavě, vlastně jsme ji chtěli vyzkoušet přeci ve volné půdě... Chvíli nám to přišlo i jako hloupost, až jsme našli na jednom francouzském fóru diskusi i s fotkami o pravém datlovníku, který roste v Paříži od semenáčku od roku 1976!!! Je zcela bez ochrany, avšak v naprosto chráněném a mikroklimaticky zajímavém místě u zdi domu s přesahem střechy. Přesto musel několikrát zvládat teploty až kolem -15°C a mimo to nemá Paříž nijak zvlášť teplá léta, suchá už vůbec ne. Tak jsme se rozhodli, že ji tedy zasadíme, což jsme ještě stihli udělat v den, kdy palma dorazila Very Happy .

No, a teď je v zemi. Je v mikroklimatu dvora, u kůlny a asfaltky, ale to je asi tak vše, co se týká kladů. Slunce bude mít po většinu dne, ale zrána a k večeru budou stínit budovy, hlína v okolí je zde klasická navážka ze stavby... Nicméně jsme vykopali dostatečnou jámu. Substrát byl použit původní "bordelozem" x černozem x kupovaný x velké množství štěrku různých frakcí x pemza x trochu písku. Palma je zasazena výrazně výše, než je terén, aby se substrát lépe prohříval. Vznikl takový vyvýšený záhon obskládaný kameny a celý tento vyvyšený záhon s palmou bude přes zimu v krytu, aby byla chráněna před promrzáním substrátu.

Jako zimování plánujeme polykarbonátový kryt s topítkem a asi to bude chtít zvlášť nějaký větráček na pohyb vzduchu v krytu.
Tak uvidíme, jak se palmě bude dařit a zejména, jestli u nás vůbec přes léte bude růst Cool .

Jo a už v minulosti nejméně 2x kvetla I love you .

Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra? 17499870_1938104829754153_686886777_o

Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra? 17500094_1938104899754146_78988745_o

Radim K
Radim K
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1024
Join date : 29. 03. 14
Age : 28
Location : zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m.

Návrat nahoru Goto down

Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra? Empty Re: Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra?

Příspěvek pro Keraj za Fri Mar 24, 2017 9:04 am

Hm,pěkná-tak at se jí daří a dělá Vám radost.

Keraj

Poèet pøíspìvkù : 60
Join date : 13. 11. 16
Location : Valtice / Březí u Mikulova

Návrat nahoru Goto down

Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra? Empty Re: Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra?

Příspěvek pro Rudolf M za Tue Apr 11, 2017 9:48 pm

Tak a jak jsem nakousl v jiném tématu, tento pokus byl velice krátkého trvání. Spíše to byl jen nadšenecký rozmar, za každou cenu ji někam vysadit Smile .

Co mluvilo proti tomuto pokusu, byl ne příliš dobrý stav palmy, který se projevil až později a celkově absolutní neaklimatizace palmy. Mnohé jiné druhy by to daly levou zadní, ale tohle je příliš velký risk. Navíc ta pozice vysazení palmy, není úplně vyhovující, léto by naprosto stačilo, ale v zimě by asi kořeny trpěly na chlad, bez možnosti zahřátí i ze sluníčka, tam na to místo přes zimu nezasvítí na zem a pokud, tak jen krátce a slabě. Myslím si, že do našeho klimatu by se měl tento druh palmy vysadit výhradně na luxusně chráněné stanoviště s přesahem střechy, kde celoročně když zasvítí sluníčko, tak se to tam vyhřeje.

Datlovník měl jeden ze středových listů nahnilý a vytáhl jsem jeho špičku. Další list je tam již suchý, ale drží tam. Podle toho, že ty suché listy v srdci jsou již ztrouchnivělé, se domnívám, že tam nějaký ten pátek již byly. Nyní ještě začaly odcházet špičky většiny listů a celkově se listy nakláněly k jedné straně. Což přisuzuji tomu, že palma neregeneruje přepravní poškození a drsnější zacházení. Jinak si myslím, že bude v pořádku, nyní je v květináči s extra vylehčeným substrátem a je v zimní zahradě v teple. Aklimatizace bude běh na roky..
Rudolf M
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 3089
Join date : 29. 03. 14
Age : 29
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra? Empty Re: Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra?

Příspěvek pro jirkan za Wed Apr 19, 2017 7:12 am

Je to škoda, mě moje dactylifera také špatně přezimovala a začínají schnout listy a to je v květináči,
tak uvidím jestli se s pamatuje.

jirkan

Poèet pøíspìvkù : 183
Join date : 26. 05. 15
Location : Vrbová Lhota - Polabí, 188 m.n.m

Návrat nahoru Goto down

Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra? Empty Re: Phoenix dactylifera, datlovník pravý - středoevropská premiéra?

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru