Severní Itálie - Arco

Goto down

Severní Itálie - Arco

Příspěvek pro Rudolf M za Thu Jul 07, 2016 10:00 pm

Pár dní jsme strávili severně od Alpského jezera Lago di Garda. Známější je Riva del Garda, ale Arco se nachází ještě pár km severněji. Při projíždění tedy tyto 2 města na sebe plynně navazují, že jsem si ani kolikrát nevšiml, jestli jsme ještě v Arcu, nebo už v Rivě Smile .

Na ten výlet jsme byli více než zvědavi, protože o tyto místa se dlouhodobě zajímáme z hlediska výskytu palem. Popravdě jsme tam jeli s tím, že tam bude exotika a poroste sem tam palma. Nicméně po příjezdu do Arca nám trochu spadla brada, jelikož tolik exotiky jsme opravdu nečekali Smile .

Co sledovat je, když se mine Brenner, který leží v neuvěřitelný výšce přes 1300 m.n.m. pak se jede prakticky pořád z kopce až do Arca. Exotika začíná kousek za Bolzanem, kde již jdou vidět první Trachýci u vysokých stavení v šílených krpálech Very Happy . Ale to pravé začíná až v oblasti Trenta, kde se vegetace přepíná na výrazně jinou. Všude přítomné vysoké cypřiše, různé druhy cedrů, palmy, magnolie, fíkovníky a přeolivováno. Kde není les, nebo domy, jsou vinice.
Vzhledem k tomu, že jsme jeli v ledově vychlazeném autě s přísně hlídanou teplotou 20°C, tak nás doslova fláklo místní klima po příjezdu do kempu, při vystoupení z auta. Teplota 31°C a mocné zapařené skleníkové klima. Vlhkost byla vidět, cítit a snad i slyšet Shocked . To je to, co v ČR chybí, ač jsme byli 200 km od moře a prakticky v Alpách, přesto se zde vyskytuje takřka tropické klima, v tomto ročním období.
Později jsme přišli na kloub celému mechanismu, i když 4 dny je velmi málo na poznání klima, nicméně přesto... Rána velmi teplá většinou neklesla teplota přes noc pod 20°C, ráno příjemný suchý vzduch a lehký větřík, jasná obloha. Později odpoledne se přihnal modrý opar nad krajinu a rázem stoupla vlhkost vzduchu a udělalo se nedýchatelno. Většinou to vyvolalo večerní zatažení a noční déšť. Poslední večer jsme schytali ohromnou průtrž mračen a čtyř hodinou bouřku.
Takže po většinu času extra vlhké a teplé klima, dá se říct jako u moře. Dost mi to přípomínalo klima a vzduch v Tropical isladns. To se to pak pěstuje Smile .

Odpoledne jsme se jezdili koupat do jezera Lago di garda, většinou na tomto severním okraji jezera extrémně a vytrvale foukalo. Vlnobití jako u moře. Nás samozřejmě přednostně zajímala vegetace, ta byla kupodivu bohatší v Arcu, tedy dál od jezera. Nadchnul nás volný pohyb Trachycarpusů po krajině, není problém najít vyklíčené palmy všude po krajině, díky městským výsadbám jsou po krajině tisícovky Trachycarpusů. Snad každý resort má u vchodu svého Trachycarpuse, nebo rovnou celé stádo. I v kempu jich bylo několik desítek a shodou okolností tam byl jeden z nejtlustějších Trachycarpusů, které jsem tam i vůbec viděl. Kmen byl cca 4 metry nad zemí tlustý neuvěřitelných cca 60 cm. Bylo také zajímavé sledovat, které Trachycarpy jsou nejhezčí. Čím více udržovaná zahrada, tedy se zálivkou a hnojením, tím lépe Trachycarpy vypadaly. Měli více a větších listů, kmeny souměrně a rychle rostlé, obludných rozměrů. Temně zelená barva listů s kompaktní korunou. Naopak městská výsadba například na okraji parků, nebo v kopci v úzkých uličkách, tam byly Trachycarusy opelichané, s úzkými kmeny, řídká koruna s malými listy.

Dále ze zajímavostí fíkovníky, pestré přehlídky, plodící semenáče. Což nás dost překvapilo, je to dost daleko od moře, aby se zde vyskytoval opylovač, přesto to evidentně jde. Plno jsme si jich namnožili, hlavně ty nejzajímavější, objevili jsme s obřími plody a to hned několik rostlin. Bohužel jsme neměli ani jeden zralý plod, teprve nyní ty nejrychlejší začínají zvětšovat objem. Ale ty pomalé teprve nasazovali..

U Laga rostli tento drobeček, Phoenix canariensis. Celkově jich tam moc nerostlo, jen občasu  hotelů, nebo v centru měst


Jedna z hotelových výsadeb, Lago der garda


Městská výsadba v centru Arca! Nádherné exempláře Jubaea chilensis, a dokoce plodily. Jedna začínala kvést, druhá nesla dozrávající plody


Jeden z nejkrásnějších, možná i nejkrásnější Trachycarpus, které jsme zde našli. Evidetněně dobře živený Smile . Koruna má větší průměr než auto pod ním


Pozadí kostela v Arcu, obrovská Brahea armata a v pravo Washingtonie robustaZase Lago


Navštívili jsme i místní zahradnictví, měli otevřený i nepřístupný prostor, tak jsme prozkoumali nabídku palem bounce


V kempu rostl tento obr. Má kmen zhruba ve 4 metrech široký 50-60 cm, tomu se říká objem. Nicméně není zalévaný a hnojený, jen se pod ním stanuje Smile


To se to stanuje Cool , tolik lidí pod nimi bydlelo a mají kmeny neporušené. Ale v centru města má plno palem rozškubané vlákna, nebo jsou rovnou zapálené Mad


Jeden z fíkovníků, z těch s obřími plody. Tyto plody ještě nejsou ani nalité vodou, teprve odkvétají! Při zraní musí být i 2x takové Shocked .


Washingtonie robusty v centru Arca, ojedinělá výsadba. Washingtonií jsme viděli jak šafránu, doslova pár kousků, ač by se jim tam výborně dařilo..


Tohle byla fakt pecka, Arco má své arboretum a tohle je plodící obří Avokádo!! Mělo pod sebou i semenáče z loňska.
U staré budovy rostl tento obr, fíkovník obalený plody.


Zralé mišpule se nám ale do chuti trefily Smile , objevili jsme plno variet, i s obřími plody.


avatar
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2945
Join date : 29. 03. 14
Age : 28
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Re: Severní Itálie - Arco

Příspěvek pro mejdlo za Fri Jul 08, 2016 8:22 am

Krásné fotky,super postřehy.
avatar
mejdlo

Poèet pøíspìvkù : 364
Join date : 03. 02. 15
Age : 41
Location : Praha 330 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Re: Severní Itálie - Arco

Příspěvek pro beny za Fri Jul 08, 2016 8:31 am

Paráda....
avatar
beny

Poèet pøíspìvkù : 988
Join date : 30. 10. 14
Location : Brno/Plzeň-370 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Re: Severní Itálie - Arco

Příspěvek pro RadekS za Fri Jul 08, 2016 1:01 pm

Nádherný místo a velmi pěkně nafoceno...

RadekS

Poèet pøíspìvkù : 462
Join date : 30. 09. 15
Age : 39
Location : Doksy, okres Kladno 399 m.nad mořem

Návrat nahoru Goto down

Re: Severní Itálie - Arco

Příspěvek pro Thaedhas za Sat Jul 09, 2016 3:18 pm

Tyjo to je super. Very Happy
To jste tam jeli busem? Jestli jo, můžu vědět přes jakou agenturu? Very Happy

_________________
JMPalmy.webnode.cz
Thaedhas
Potřebujete s něčím pomoci? Zeptejte se mě.
avatar
Thaedhas
Admin

Poèet pøíspìvkù : 561
Join date : 30. 03. 14
Age : 20
Location : Lipůvka 368 m.n.m

http://jmpalmy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Re: Severní Itálie - Arco

Příspěvek pro Rudolf M za Sat Jul 09, 2016 8:11 pm

Díky Smile , ne jeli jsme tam autem, takže agentura "udělej si sám" Very Happy . Jelo nás více, i další pěstitel, takže to byla taková palmová jízda Smile .
avatar
Rudolf M
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2945
Join date : 29. 03. 14
Age : 28
Location : Mrchojedy 460 m.n.m

http://Tropik.cz

Návrat nahoru Goto down

Re: Severní Itálie - Arco

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru